هستی تاری 16 روز پیش

در شبکه سلسیوس چه می‌‌گذرد و چرا برای دنیای کریپتو خطری بزرگ محسوب می‌‌شود؟

 شبکه سلسیوس آشکارا با چالش‌های بزرگی روبه‌‌رو است. به‌‌عنوان یکی از وام دهندگان پیشروی کریپتو، بیایید ببینیم چرا این شبکه مشکلی بزرگ برای بازار ارزهای دیجیتالی است.

شبکه سلسیوس در هفته‌‌ گذشته بر سر زبان‌‌ها بوده که البته دلیلی داشته است. این پلتفرم در خط مقدم ریزش شدید ارزهای دیجیتال و رکود بازار قرار دارد.

چند روز پیش، این شرکت کاری را انجام داد که بسیاری از آن واهمه داشتند، سلسیوس تمام برداشت‌‌ها، مبادله‌‌ها و نقل‌‌ و انتقالات بین حساب‌‌ها را متوقف کرد. کاربران اساساً به منابع مالی خود دسترسی ندارند، زیرا شرکت متعهد شده «اولویت اصلی آن عمل کردن در جهت نفع اعضای شبکه است.»

درهرصورت، شبکه سلسیوس یکی از بزرگترین وام دهندگان ارزهای دیجیتال است و نقشی ویژه در فضای کریپتو دارد. تا همین الان که این مقاله دردست نگارش است، به‌‌وضوح وضعیتی نگران‌‌کننده دارد؛ حالتی که در صورت تشدید بیشتر می‌تواند عواقب جدی برای کل بازار داشته باشد. خونسردی‌‌‌‌تان را حفظ کنید.

سلسیوس چیست و چگونه کار می‌کند؟

شبکه سلسیوس

شبکه سلسیوس پلتفرمی متمرکز است که برای طیف گسترده‌‌ای از ارزهای رمزپایه از جمله ETH، BTC و بسیاری از استیبل کوین‌‌ها سود پرداخت می‌‌کند. چنین حالتی روش بانکی را برایمان تداعی می‌‌کند، اما درواقع  بیشتر شبیه یک صندوق پوشش سرمایه عمل می‌‌کند.

شیوه‌‌ی کار چندجانبه است. ابتدا بخشی وجود دارد که کاربران می‌‌توانند از ارز دیجیتال خود سود کسب کنند. روش کار ساده است -فقط رمزارز خود را در سلسیوس واریز می‌‌کنید، بعد به شما نرخ بهره سالانه مشخصی داده می‌‌شود که این رقم ممکن است متغییر باشد، اما میزانش علناً تا ۱۷% اعلام شده است.

مدیرعامل سلسیوس، الکس ماشینسکی اذعان کرد:

سلسیوس تمام پول خود را از طریق وام دادن به دست می‌آورد، ازاین‌‌رو سایر خدماتی که ارائه می‌دهیم رایگان هستند». ما تمام پول خود را از سود سرمایه‌‌هایی که از موسسات می‌‌گیریم کسب می‌‌کنیم و تمامی خدمات را به صورت رایگان به مشتریان خود عرضه می‌‌کنیم. خدماتی چون دادن مسیرهای ورودی به دنیای رمزارزها، مبادلات، وام‌‌ها؛ همه‌‌چیز تقریباً رایگان است. به همین دلیل است که کسی توان براندازی شبکه سلسیوس را ندارد.

در وهله بعد کاربران می‌‌توانند وجوه قرض کرده و از رمزارز خود به‌‌عنوان وثیقه استفاده کنند. به‌‌عنوان‌‌مثال، اگر در موقعیتی قرار گرفتید که به USDT یا USDC نیاز پیدا کردید، اما نمی خواهید بیت کوین خود را بفروشید، می‌‌توانید از آن به‌‌عنوان وثیقه استفاده کنید و از سلسیوس با نرخ سود معینی وام دریافت کنید.

سلسیوس تنها شرکتی نیست که چنین خدماتی را ارائه می دهد. درواقع طی چند سال گذشته، بسیاری از آنها  دست به کار شدند و اصطلاحی به‌‌نام CeFi را به وجود آوردند. CeFi جایگزینی‌‌ست برای امور مالی غیرمتمرکز DeFi که در آن کاربران همچنان با واسطه‌‌ای متمرکز کار می‌‌کنند.

این شبکه به کاربران خود وعده‌‌ی نرخ معینی را داده تا وجوه خود را در پلتفرم شبکه واریز کنند. این‌‌ها انواع سودهایی هستند که سلسیوس برای استیبل‌‌کوین‌‌های مختلف ارائه می‌‌دهد. طبعاً چنین عرضه‌‌ای توجه گسترده‌‌ای را به خود جلب کرد و خود شرکت نیز در چند سال گذشته عملکرد فوق العاده‌‌ای داشت.

دلیل موفقیت سلسیوس این بود که توانستند به‌‌طور مداوم سود بیشتری نسبت به آنچه که به مشتریان عرضه می‌‌‌‌کردند، کسب کنند. به‌‌عنوان‌‌مثال اگر آنها با USDC وعده‌‌ی سود ۷% را می‌‌دادند، معنایش این بود که از USDC سپرده شده، سود بیشتری به دست می‌‌آوردند.

اما اشکال کار کجاست؟ خب طبیعی‌‌ست که در حالت عادی مشکلی پیش نیاید. مشکلات زمانی آشکار می شوند که بازارها سقوط ‌‌کنند و خب، آنها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. طی چند روز گذشته، ETH نزدیک به 50٪ از ارزش خود را از دست داد، در حالی‌‌ که BTC بیش از ۳۰٪ را. این امر برخی از مشکلات سلسیوس را برملا کرد و نشان داد که برخی از موضع‌‌های آنها احتمالاً به‌‌ درستی مدیریت نمی‌‌شوند.

اشتباه کار کجاست؟

اشکالات شبکه سلسیوس

علامت اخطار بزرگ نشان می دهد وقتی شبکه، برداشت‌‌ها و نقل‌‌ و‌‌ انتقالات را متوقف می‌‌کند و تمام مشتریانش را از پول خود محروم، خطای فاحشی در آن پدید می‌‌آید.

با این حال، قدرت فناوری مبتنی بر بلاک چین که در آن شفافیت حرف اول را می‌‌زند، کمی کمرنگ می‌‌شود. جامعه‌‌ی کریپتویی در پی ردیابی موقعیت‌‌هایی‌‌ست که سلسیوس را از فعالیت درست باز داشته است. اوضاع درواقع خیلی‌‌خوب به‌‌نظر نمی‌‌رسد.

به‌‌عنوان‌‌مثال، می‌توانیم موقعیت شرکت را در مورد وام کلان رمز ارز دای (DAI) از طریق Oasis (پروتکلی که به کاربران این امکان را می دهد تا DAI را در قبال هر نوع وثیقه ای که توسط Maker پشتیبانی می شود، قرض بگیرند) ردیابی کنیم.

آنچه در بالا می‌‌بینیم این است که سلسیوس رمزارز DAI را با نسبت وثیقه فعلی ۱۹۵.۹۳٪ و بیش از ۵۴۵ میلیون دلار رپد بیت‌‌کوین (WBTC) قفل شده به عنوان وثیقه وام گرفته است. این ارزها قیمت انحلالی دارند که ۲۶٪ کمتر از قیمت فعلی بیت‌‌کوین است و اگر به آن برسد و وثیقه بیشتری اضافه نکنند، کل موقعیت آنها به ارزش بیش از نیم میلیارد در زنجیره منحل می‌‌شود.

نکته نگران‌‌کننده در اینجا این است که سلسیوس تنها در چند روز گذشته به‌‌جای بازپرداخت وام، چندین بار وثیقه اضافه کرده است.

در یک مقطع، موقعیت آنها کمتر از ۵ درصد با انحلال فاصله داشت. به یاد داشته باشید این‌‌ها احتمالاً وجوهی هستند که کاربران سلسیوس با انتظار کسب سود سپرده گذاری کردند و فقط 5 درصد تا ضرر کامل فاصله داشتند، ناگفته نماند که اگر بیش از ۵۰۰ میلیون دلار بیت کوین در زمان های چالش برانگیزی مانند اکنون وارد بازار شود، عواقبی نیز در پی خواهد داشت.

درحالی‌‌که چنین وضعیتی شاید برای معامله‌‌گری با پذیرش ریسک بالا قابل قبول باشد، مطمئناً در بهترین حالت برای شرکتی چند میلیارد دلاری که وجوه افراد عادی را مدیریت می‌‌کند، مشکوک است. موارد فوق تنها یکی از نمونه‌‌هایی‌‌ست که نشان می‌‌دهد چرا وضعیت این چنین ناخوشایند به نظر می‌‌رسد.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

ریسک بسیار بالا برای بازار ارزهای دیجیتالی

حداقل چند دلیل وجود دارد که به‌‌خاطر وضعیتی که درحال‌‌حاضر برای سلسیوس پیش آمده نه تنها ریسکی لحظه‌‌ای بلکه ریسکی بلندمدت را برای کل بازار ارزهای دیجیتال ایجاد می‌‌کند.

سلسیوس در کوتاه مدت مقدار زیادی ارز دیجیتال در اختیار خواهد داشت. وبسایت آنها هنوز هم اعلان می‌‌کند که دارایی آنها ۱۵۱,۵۳۴ بیت کوین است، اگرچه این مورد تأیید نشده است و پس از آشفتگی های اخیر بسیار مشکوک است.

عددش هرچه باشد سلسیوس یکی از بزرگترین وام‌‌دهندگان در بازار رمز ارزهاست و اگر شروع به انحلال دارایی‌‌ها کند، بدون شک در بازارهای ارز دیجیتال غوغا به‌‌پامی شود. به‌‌نظر برخی ریزش‌‌های اخیر تاحدی به‌‌خاطر فروش شرکت بوده است.

این وضعیت ریکسی ادامه‌‌دار برای کل جامعه‌‌ی ارزهای دیجیتال خواهد بود. مقرراتی سختگیرانه و بازدارنده نیاز است. چه اتفاقی می‌افتد اگر یک شرکت چند میلیارد دلاری «رمزارز محور» به دلیل مدیریت نامناسب وجوه که عمدتاً به دلیل قوانین مبهم یا غیرواقعی است، ورشکسته شود؟ به نظر مشکلاتی اساسی در این شبکه وجود دارد.

نظرات کاربران

.دیگران نشانی ایمیل شما را نخواهند دید

بخش‌های ستاره‌دار را حتما پر کنید.

 

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x