۶۰ درصد Halving بیت کوین تکمیل شده است!

با توجه به داده‌های موجود و بر اساس میانگین زمان تولید بلاک فعلی که حدود ۱۰ دقیقه است، میزان پیشرفت برای آغاز فرآیند هاوینگ (Halving) که همان نصف شدن ارزش پاداش هر بلاک است، از مرز ۶۰ درصد نیز فراتر رفته است. با وجود این که اکثر ساعت‌های شمارش معکوس تعیین کننده زمان آغاز Halving از میانگین زمان ده دقیقه‌ای برای تولید هر بلوک استفاده می‌کنند، شمارش معکوس با اعمال فواصل بلاک در حدود ۷:۶۵ دقیقه نشان می‌دهد که این فرآیند ممکن است در سال ۲۰۲۳ رخ دهد.
۶۰ درصد Halving بیت کوین تکمیل شده

اخیراً  و در بلوک شماره ۷۵۷،۲۱۴ که در ۵ اکتبر ۲۰۲۲ استخراج شد، هش ریت کل بیت کوین (BTC) به بالاترین حد تاریخی خود (ATH) در مقدار ۳۲۱.۱۵ اگزا هش در ثانیه (EH/s) رسید. اکنون فواصل تولید بلوک‌ها سریع‌تر از حد معمول شده و نیز کمتر از میانگین ده دقیقه‌ای بوده است.

با اعمال تنظیمات سختی استخراج و در سرعتی که با آن تعداد ۲،۰۱۶ بلوک پیدا می‌شود، میزان سختی این فرآیند تعیین خواهد شد و فواصل فعلی بلاک‌ها نشان می‌دهد که یک افزایش سختی بزرگ در این روند اتفاق افتاده است. اکنون و قبل از افزایش سختی بعدی، هش ریت همچنان به قوت خود روی بالاترین مقدار تاریخی‌اش باقی مانده است و زمان تولید هر بلاک در حال حاضر حدود ۷ دقیقه است.

از ۷ اکتبر ۲۰۲۲، شبکه بیت کوین بیش از ۶۰ درصد به نصف شدن پاداش (Halving) بعدی نزدیکتر شده است.

هدف‌گذاری مجدد برای تاریخ بعدی تغییر سختی استخراج بیت کوین حدودا در ۱۰ اکتبر ۲۰۲۲ صورت گرفته است. اگر زمان بلاک‌ها حتی پس از این هدف گذاری سریع‌تر از حد معمول باقی بماند، نصف شدن پاداش بلوک بلاک چین بیت کوین می‌تواند در سال ۲۰۲۳ اتفاق بیافتد. آمارهای سایتbitcoinsensus.com  نشان می‌دهد که با وجود زمان ۷:۶۵ دقیقه به ازای هر بلاک، هاوینگ می‌تواند در تاریخ ۱۹ دسامبر ۲۰۲۳ یا حدود آن انجام شود. این سایت همچنین زمان نصف شدن را بر اساس قانون متوسط ​​ده دقیقه‌ای نشان می‌دهد که با توجه به آن نصف شدن در ۱ می ۲۰۲۴ رخ خواهد داد. اکثر شمارش‌گر‌های معکوس قانون میانگین ده دقیقه‌ای را اعمال می‌کنند. بر اساس سایر منابع آماری و داده‌های آن‌ها نیز هاوینگ ممکن است در تاریخ ۲۰ آوریل ۲۰۲۴ رخ دهد.  

در هر صورت میزان پیشرفت رسیدن به هاوینگ بعدی اکنون بیش از ۶۰ درصد کامل شده است و زمانی که این اتفاق بیفتد، پاداش استخراج‌کننده بیت‌کوین از ۶.۲۵ بیت کوین به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش خواهد یافت. با وجود سرعت بالای فعلی برای هر بلاک ، ماینرها به راحتی می‌توانند پس از ثبت افزایش دشواری قابل‌ملاحظه در ۱۰ اکتبر و در صورت پایین ماندن قیمت BTC، سرعت استخراج خود را کاهش دهند. اگر این اتفاق بیافتد خود به تنهایی می‌تواند تاریخ رخ دادن هاوینگ را به محدوده سال ۲۰۲۴ به تعویق بیاندازد و در نتیجه ماینر‌ها یک سال دیگر با همین پاداش استخراج فعالیت خواهند کرد. البته خیلی چیز‌ها می‌توانند تغییر کند که منجر به جابجایی تاریخ فرآیند هاوینگ خواهد شد. بر اساس یک پست وبلاگ اخیر از مشاوران بلوکس بریج (Blocksbridge)، تغییر سختی و محدوده قیمت پایین می‌تواند باعث کاهش سود استخراج کننده‌ها و متضرر شدن آن‌ها شود. در پست این سایت آمده که:

درآمد استخراج روزانه بیت کوین در هر PH/s در حال حاضر حدود ۸۰ دلار است. اگر روز دوشنبه سختی ۱۳ درصد افزایش یابد و قیمت بیت کوین در ۱۹.۵ هزار دلار باقی بماند، درآمد روزانه به ۷۰ دلار به ازای هر (پتاهاش) PH/s کاهش می‌یابد. این امر باعث می‌شود که شرکت‌های ماینینگ درآمد روزانه کم‌تری داشته باشند، حتی کمتر از آنچه در تابستان پس از هاوینگ (Halving) ماه می ۲۰۲۰ شاهد آن بودیم.

در ادامه این پست وبلاگ:

اگر قیمت بیت کوین از سد ۲۰ هزار دلاری عبور نکند، کسانی که از ماشین‌های نسل قدیمی استفاده می‌کنند یا عملیات استخراج کم بازده‌ای دارند، روز‌های سخت‌تری در پیش رو خواهند داشت.

هشت بلاک چین مختلف انتظار کاهش پاداش یا نصف شدن آن را دارند. این شبکه‌ها عبارتند از DASH، BCH، LTC، BSV، ETC، BTC، ZEN  و  ZEC

معیارهای هاوینگ Viawallet که محصول شرکت Viabtc است، نشان می‌دهد انتظار‌ها مبنی بر این است که هشت بلاک چین شاهد نصف شدن پاداش یا به نوعی کاهش پاداش باشند. بلاک چین Dash انتظار کاهش پاداش را در ۲۰ ژوئن ۲۰۲۳ دارد و پس از این رویداد پاداش‌ها از Dash ۲.۷۶ به Dash ۲.۵۶ کاهش می‌یابد. سایر رویدادهای کاهش و نصف شدن پاداش‌ها در بلاک چین‌هایی از جمله BCH، BSV، LTC، ETC،  ZECو ZEN  روی خواهد داد.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x