Aave استراتژی کسب درآمد از اتریوم استیک‌شده را از طریق Oasis راه‌اندازی کرد

پلتفرم بلاک چینی Oasis برای دارندگان توکن اتر (ETH) خود امکاناتی فراهم کرده تا با استفاده از پروتکل آوه (Aave) وارد یک استراتژی بازگشتی stETH/ETH در یک تراکنش شوند.
Aave استراتژی کسب درآمد اتریوم استیک‌شده را از طریق Oasis راه اندازی کرد

Aave یک استراتژی کسب درآمد به نام Lido Staked Ethereum یا stETH را از طریق Oasis.app راه‌اندازی کرده است. این استراتژی جدید به کاربران این امکان را می‌دهد که اتریوم یا همان توکن ETH را در قبال stETH خود قرض بگیرند. این کار را می‌توان همیشه با واریز ETH و قرض گرفتن stETH از پروتکل لیدو (Lido) انجام داد، سپس به پلتفرم دیگری مانند Aave رفت و دوباره stETH را در ازای ETH قرض داد. اما Oasis تنها به دارندگان اتریوم اجازه می‌دهد تا با استفاده از پروتکل Aave در تراکنشی واحد، وارد این استراتژی با الگوریتم بازگشتی شوند.

طبق آمار سایت DeFi Llama، چAave چهارمین پلتفرم بزرگ مالی غیرمتمرکز (DeFi) با ارزش کل ۵ میلیارد دلار است که در روز دوشنبه در چندین پروتکل وام‌دهی قفل شده است. از این تعداد، ۳.۶ میلیارد دلار از دارایی‌های این پلتفرم از اتریوم است.

استراتژی معاملاتی بازگشتی stETH/ETH، در قیاس با سهام‌گذاری  (Staking) یا وام‌دهی (Lending) ریسک بیشتری دارد. در ماه مه، زمانی که بازار کریپتو با انتشار اخباری مبنی بر فروپاشی شبکه Terra، نوسان شدیدی به خود گرفت، پلتفرم لیدو به معامله‌گران هشدار داد که در معرض خطر فزاینده نقدینگی وثیقه خود هستند. اما Aave می‌گوید پس از پروژه ادغام؛ که شبکه اتریوم را از الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام تغییر داد، خطر این اتفاق کاهش یافته است.

بنیانگذار و مدیرعامل Aave، استانی کولچوف (Stani Kulechov)، اخیراً در مصاحبه‌ای پادکستی به Decrypt گفت که پس از اجرای ارتقاء شانگهای توسط توسعه‌دهندگان هسته اتریوم، درصد ریسک خیلی پایین می‌آید تا جاییکه که اتریوم استیک‌شده می‌تواند استیک نشود. در حال حاضر، اتریوم استیک‌شده در این پلتفرم قابل برداشت نیست.

کولچوف همچنین اذعان داشت: “وقتی چیزی را خلق می‌کنید همیشه ریسکی هم با خود به همراه دارد، و این چیزی است که باید به رسمیت شناخته شود…

جامعه Aave از نزدیک نقدینگی توکن‌های ETH خود را قبل از پروژه ادغام زیر نظر داشت. برای این منظور این پلتفرم در ۲سپتامبر (۱۱ شهریور)، طرحی برای توقف وام‌گیری ETH به تصویب رساند تا از «استفاده زیاد» از استخر وام‌دهی پلتفرم که می‌توانست باعث افزایش نرخ‌ها شود، جلوگیری کند. اگر نرخ‌های بهره افزایش می‌یافت، می‌توانست باعث بحران نقدینگی دیگری مانند آنچه در ماه مه رخ داد، شود.

در این طرح آمده است: «استفاده زیاد از استخر وام‌دهی با معاملات نقدینگی تداخل پیدا می‌کند و در نتیجه احتمال ورشکستگی پروتکل را افزایش می‌دهد». علاوه‌براین، نرخ بالای وام ETH می‌تواند مانع سوددهی موقعیت‌های بازگشتی stETH/ETH شود و این احتمال را افزایش ‌دهد که کاربران موقعیت‌های خود را باز کنند و انحراف قیمت stETH/ETH را بیشتر کنند و باعث لیکوئید شدن و ورشکستگی بیشتر شوند.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x