نزدیک شدن صرافی بایننس به شناسایی هکری که ۵۷۰ میلیون دلار از این پلتفرم به سرقت برد!

بایننس در آستانه کشف هکر یا هکر‌های پشت سوء استفاده ۵۷۰ میلیون دلاری بر روی پل زنجیره‌ای BSC Token Hub، که در اوایل این ماه رخ داد، است. چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل این صرافی گفت که تیم آن‌ها از نزدیک با سازمان‌های مجری قانون برای تعقیب بازیکنان بد فعال در حوزه‌ی دارایی‌های دیجیتال در حال همکاری می‌باشد.
نزدیک شدن به شناسایی هکری که ۵۷۰ میلیون دلار از صرافی بایننس به سرقت برده

چانگ پنگ ژائو بنیان‌گذار شبکه بایننس در مصاحبه اخیر خود با خبرگزاری CNBC گفت که این شرکت اطلاعات قابل‌توجهی را از مقامات مجری قانون برای شناسایی هکر یا هکرهایی که دو میلیون توکن BNB را سرقت کرده‌اند، دریافت کرده است.

در سال گذشته مجموعه‌ای از حملات که برای هدف قرار دادن آسیب‌پذیری‌ها در پل‌های زنجیره‌ای متقابل بود، رخ داده است. یک مطالعه اخیر توسط Chainalysis نشان داد که ۲ میلیارد دلار داراریی‌ رمز‌نگاری شده در ۱۳ حمله به پل‌های متقابل زنجیره‌ای (Cross Chain Bridge) که عمدتاً در سال ۲۰۲۲ نیز بوده‌اند، به سرقت رفته است. در نتیجه CZ گفت که تیم او در حال تعقیب بازیگران بد است و در حال محدود کردن حلقه محاصره برای یافتن آن‌ها است. او در اطلاعیه خود گفت:

ما هنوز در حال تعقیب آن‌ها هستیم. تیم ما با همکاری خود با مجریان قانون در سراسر جهان در حال کمک به [مقامات] برای یافتن بازیکنان بد است. همکاری با قانون یکی از راه‌هایی است که می‌توانیم از طریق آن برای ایمن سازی فضای دارایی‌های دیجیتال تلاش کنیم. در واقع در این لحظه خاص، مجریان قانون نکاتی را در مورد اینکه فکر می‌کنند ممکن است چه کسی در پس این حملات باشد به ما ارائه کردند. بنابراین محدوه مجرمان احتمالی در حال کوچک و کوچک‌تر شدن است.

با توجه به این به روز رسانی اخیر توسط exec، بلاک چین BNB توانست با مسدود کردن ۸۰ تا ۹۰ درصد از وجوه مسروقه، از سرقت هرچه بیشتر وجوه مورد نظر توسط هکرها جلوگیری کند. او افزود که زیان واقعی بسیار کوچکتر است زیرا اکثریت قریب به اتفاق وجوه مسروقه تحت کنترل بایننس باقی مانده است.

سوء استفاده از پل بین زنجیره‌ای

پل‌های زنجیره‌ای متقابل اساساً فرایند انتقال ارزهای دیجیتال از یک زنجیره به زنجیره دیگر را برای کاربران تسهیل می‌کنند. این پل‌ها یک راه محبوب برای حل مسئله‌ی مقیاس‌پذیری بین زنجیره‌ای است. با این اوصاف پیچیدگی توسعه و همچنین ممیزی متعاقب آنها و همچنین مقادیر قابل‌توجهی از وجوه که در قرارداد‌های هوشمند آن‌ها قفل شده است، باعث ایجاد جذابیت برای نهاد‌های بد نام و هکر‌ها شده است.

آخرین یافته سایت Token Terminal نشان می‌دهد که پل‌های بین زنجیره‌ای تقریباً ۵۰ درصد از سوء استفاده‌ها در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را به خود اختصاص می‌دهند و آن‌ها را به نقطه ضعفی در بلاک چین‌ها تبدیل کرده است. این وب سایت ارائه‌دهنده داده‌های حوزه کریپتو در ادامه توضیح داد که در دو سال گذشته بیش از ۲.۵ میلیارد دلار از پل‌های زنجیره‌ای متقابل به سرقت رفته است.

در حالی که پل‌های زنجیره‌ای متقابل مبتنی بر پروتکل ارتباطات بین بلاک‌چینی Cosmos (IBC) تا حد زیادی موفق به جلوگیری از چنین حملاتی شده‌اند، نمی‌توان همین موضوع را برای پل‌های مبتنی بر بلاک چین‌های ماشین مجازی اتریوم (EVM) گفت.

در واقع اکثریت قریب به اتفاق سوء استفاده‌های بین زنجیره‌ای که تاکنون روی بلاک چین‌های EVM رخ داده‌اند، از آن دسته حملاتی بوده‌اند که در هک پل رونین Axie Infinity، هک پل توکن Wormhole و هک پل Nomad نیز رخ داده‌اند.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x