سختی استخراج بیت کوین به بالاترین حد خود از ابتدای 2022 رسیده است!

علی رغم اینکه بازار نزولی باعث زیان کردن استخراج کنندگان بیت کوین شده است، به دلیل افزایش سختی استخراج، امنیت بیت کوین به سرعت در حال بالاتر رفتن است.
افزایش سختی استخراج بیت کوین

نرخ هش بیت کوین به سرعت در حال بهبود است و عدد سختی به دست آمده اخیر برای استخراج آن نیز حاکی از همین مساله است.

در آخرین تغییرات شبکه بیت کوین، سختی استخراج یک بلوک آن ۹.۲۶ درصد افزایش یافت که بزرگترین افزایش از ژانویه امسال نیز بوده است. علی‌رغم بازار نزولی اخیر که مشکلات جدی را برای صنعت استخراج بیت کوین به بار آورده ، این سومین تعدیل متوالی است که در طی آن دشواری شبکه افزایش یافته است.

امنیت بیت کوین افزایش خواهد یافت

بر اساس داده‌های سایت BTC.com، سختی استخراج بیت کوین تا روز چهارشنبه به ۳۰.۹۸ تریلیون رسید که از ۲۸.۳۵ تریلیون قبلی در ۱۸ آگوست ۲۰۲۲، به طور چشمگیری افزایش یافته است.

این سایت به ارائه‌ی داده‌های تاریخی در مورد دشواری استخراج بیت‌ کوین از زمان راه‌اندازی شبکه آن و همچنین تخمین‌هایی از آنچه که تعدیل سختی بعدی نیازمند آن خواهد بود می‌پردازد. افزایش سختی اخیر نسبت به انتظارات قبلی ۷ درصد بیش‌تر بوده است. مقدار این افزایش در حدود ۹.۲۶ درصد است که بیشترین در نوع خود از ژانویه امسال می‌باشد.

بر اساس پیش‌بینی‌ها چهارمین افزایش پیش رو در سختی بیت کوین کمتر خواهد بود و در کل این افزایش مقدار آن را طی ۱۳ روز به ۳۱.۱۶ تریلیون خواهد رساند. لازم به ذکر است که بالاترین مقدار سختی استخراج بیت کوین در تاریخ ۱۰ می ۲۰۲۲ حدودا ۳۱.۲۵ تریلیون بوده است.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

نرخ هش و بازار خرسی (Bear Market)

سختی بیت کوین معیاری است که نشان می‌دهد استخراج بلاک بعدی بیت کوین برای ماینرهای این ارز دیجیتال چقدر دشوار است. ماینرها از دستگاه‌های تخصصی به نام ASIC برای تولید سریع هش‌هایی استفاده می‌کنند که برای ایجاد یک بلوک معتبر لازم است.

تعداد کل هش‌هایی که در هر ثانیه در سراسر شبکه تولید می‌شوند، به عنوان نرخ هش (Hash Rate) شناخته می‌شوند. با افزایش نرخ هش، به طور میانگین هر بلاک بیت کوین سریع‌تر از حد معمول استخراج می‌شود.

برای جبران این مشکل، سختی استخراج بیت کوین به ازای هر ۲۰۱۶ بلاک تولید شده آن (تقریبا هر دو هفته) تغییر می‌کند تا با افزایش و یا کاهش نرخ هش سازگار شود و اطمینان حاصل شود که هر ۱۰ دقیقه به طور میانگین یک بلاک تولید می‌شود. به این ترتیب دشواری استخراج بیت کوین تابعی از نرخ هش آن است.

نرخ هش بیت کوین از ماه می دچار آشفتگی شده بود که با سقوط شبکه Terra و فشارهای اقتصاد کلان، قیمت بیت کوین را به پایین ترین حد خود از اواخر سال ۲۰۲۰ کاهش داد. زمانی که قیمت بیت کوین کاهش می‌یابد، ارزش کوین‌های استخراج شده نیز کاهش خواهد یافت.

از ژوئن ۲۰۲۲ نرخ هش از بالاترین سطح تاریخی خود که ۲۵۳ اگزا هش بر ثانیه بود به ۱۷۰ اگزا هش بر ثانیه در ابتدای ماه اوت بازگشت. ماینرها مجبور شدند بخش‌های زیادی از  بیت‌کوین‌های خود را بفروشند تا هزینه‌هایشان را پوشش دهند.

با این حال به نظر می‌رسد این روند تا حدودی معکوس شده است، با توجه به داده‌های سایت Blockchain.com نرخ هش از ۲۹ آگوست ۲۰۲۲ تا ۲۲۴ اگزاهش بر ثانیه بالا رفته است.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x