آیا NFT بلاک چین جدید Aptos می‌تواند با NFT اتریوم رقابت کند؟

بلاک چین Aptos تنها هفت روز است که پا به عرصه بازار کریپتو کارنسی گذاشته است، اما NFT Scene آن در حال حاضر بسیار مورد اقبال جامعه دارایی‌های دیجیتال قرار گرفته است.
آیا NFT بلاک چین جدید Aptos می‌تواند با NFT اتریوم رقابت کند؟

بلاک چین Aptos که در ۱۷ اکتبر راه اندازی شد، یک بلاک چین اثبات سهام لایه ۱ است که توسط مهندسان سابق متا طراحی شده است. هدف این پروتکل استفاده از زبان قرارداد هوشمند جدید خود با نام Move به منظور دستیابی به توان عملیاتی بیش از ۱۰۰ هزار تراکنش در ثانیه است. اگرچه به‌سختی یک هفته از عمر شبکه اصلی Aptos می‌گذرد، صحنه NFT آن از قبل هم شاهد فعالیت شدید بوده است، که در آن چندین بازار با یکدیگر بر سر حجم معاملات این توکن در پلتفرم خود رقابت می‌کنند.

در میان پلتفرم‌های رقیب به نظر می‌رسد توپاز (Topaz) پیشتاز بوده است. در زمان نگارش این مقاله، حجم کل معاملات بازار توپاز از ۲۰ کلکسیون معروف این شبکه و از بین صدها ان اف تیِ لیست‌شده آن، در محدوده ۸۲ هزار APT (با قیمت روز ۷۷۹ هزار دلار) تا ۱۲۰۰ APT (با ارزش ۱۱۴۰۰ دلار) بوده است. حجم کل فروش ۴ کلکسیون برتر آن در این بازار هر کدام به تعداد بالغ بر ۲۰ هزار APT (با ارزش ۱۹۴،۷۵۰ دلار) رسیده است. طبق گفته تیم توپاز، این بازار در عرض چهار و نیم روز پس از راه اندازی به ۱.۱ میلیون دلار در کل حجم معاملات رسید. یک روز بعد این رقم به حدود ۱.۸ میلیون دلار رسید.

در حالی که در حال حاضر هیچ ابزاری برای تایید مستقل این معیارها وجود ندارد، به نظر می‌رسد افزایش حجم معاملات لیست‌های NFT متعدد موجود در بازار توپاز نشان‌دهنده این است که این پلتفرم در حال جذب سرمایه‌گذاران است. در ۲۴ ساعت گذشته مجموعه‌هایی مانند Pixel Aptos Citizen، Aptos Birds  و Moonlight به ترتیب شاهد افزایش ۶۴۵۹۸۱ ، ۱۷۱۱۲ و ۸۳۲۰ درصدی در تعداد معاملات‌شان بوده‌اند، که با این ارقام با فاصله زیادی از رقبای خود پیش افتاده‌اند.

بازارهای رقیب توپاز برای فروش این NFT عبارتند از Blue Move و Souffl3. پلتفرم Blue Move  شبکه خود را بر اساس غول NFT اتریوم OpenSea  مدل کرده است، و در حال حاضر تنها ۹ مجموعه از کل آن‌ها را فهرست کرده و ارائه می‌کند. حجم معاملات این بازار کمتر است، هرچند ناچیز نیست. پنج مجموعه برتر آن هر کدام بین ۲۵۰۰۰ APT (ارزش ۲۳۷۵۰۰ دلار) و ۹۵۰۰ APT (ارزش ۹۰۲۵۰ دلار) فروش داشته‌اند. فروش بقیه کلکسیون‌ها بین ۱۲۰۰ APT (ارزش ۱۱۴۰۰ دلار) تا ۵۰۰ APT (ارزش ۴۷۵۰ دلار) هستند. بازار Souffl3 نیز به نوبه خود شاهد این بوده است که از میان بیست مجموعه خود هر کدام بین ۲۳۰۰۰ APT (با ارزش ۲۱۸۵۰۰ دلار) تا ۱۰۰۰ APT (با ارزش ۹۵۰۰ دلار) در حجم معاملات خود درآمد کسب کرده است. که متوسط آن برای همه کلکسیون‌هایش چیزی در ​​حدود ۵۰۱۵ APT با ارزش بالغ بر ۴۷ هزار دلار به ازای هر مجموعه ان اف تی است.

خرید و فروش رمز ارزها

در مورد آینده NFT شبکه Aptos  چه می‌توان گفت؟

در حالی که حجم معاملات سالم و بالا نشانه خوبی برای ان اف تی نو ظهور بلاک چین اپتوس است، اما این معیار کاملاً کل داستان را بیان نمی‌کند. تاکنون تنها تعداد کمی از مجموعه‌های منحصر به ‌فرد شاهد این بوده‌اند که حجم معاملات بالایشان منجر به افزایش قیمت آن‌ها شده باشد. یکی از این موارد آپتومینگوس (Aptomingos) است که به عنوان یک مینت رایگان (Free Mint) منتشر شد. اما در زمان نگارش این مقاله، ارزان‌ترین اقلام موجود در این مجموعه با قیمت ۱۰۵ APT (تقریبا ۱۰۰۰ دلار) در توپاز معامله می‌شود. اکثر پروژه‌های دیگر Aptos NFT به تقلید مجموعه‌های معروف از اکوسیستم‌های دیگر بسنده کرده‌اند. توپاز در میان مجموعه‌های متعدد خود، Aptos Toads، Bored Aptos Yacht Club،  Aptos Birds و Aptos Monke Mafia را فهرست می‌کند که همگی کپی‌هایی ازNFT‌های موفق اتریوم و سولانا هستند.

علاوه بر این شایان ذکر است که اگر ارقام حجم معاملات ارائه شده توسط توپاز را به ارزش اسمی آن در نظر بگیریم (تقریباً ۷۰۰ هزار دلار در ۲۴ ساعت گذشته)، این بازار همچنان از نظر حجم معاملات روزانه در رتبه چهارم یا پنجم قرار خواهد گرفت. برای مقایسه و بر اساس داده‌های شرکت DappRadar،  بازار ان اف تی OpenSea تنها در بازه زمانی مشابه، به ۷.۴ میلیون دلار حجم معاملات در اتریوم رسیده است. همچنین هنوز خیلی زود است که بگوییم توپاز و سایر بازارهای Aptos می‌توانند سرعت رشد یا حجم معاملات روزانه خود را در آینده حفظ کنند یا خیر.

به احتمال زیاد معاملات بالای NFT در شبکه Aptos در حال حاضر به دلیل هیاهو ناشی از راه اندازی اخیر این پروتکل و airdrop توکن آن صورت گرفته است. به کاربران اولیه شبکه آزمایشی Aptos تعداد ۱۵۰ توکن APT در تاریخ ۱۹ اکتبر اهدا شد. این ایردراپ در آن زمان حدود ۱۲۳۷ دلار ارزش داشت. البته با توجه به روایت‌های گوناگون و بر اساس زمزمه‌هایی که به گوش می‌رسد، اپتوس می‌تواند سولانا را به دلیل بالاتر بودن توان عملیاتی خود به کلی کنار زده و به نوعی قاتل سولانا شود.

برای اینکه ان اف تی‌ها‌ی اپتوس با NFT‌های اتریوم یا سولانا رقابت کنند، این پروژه به احتمال زیاد باید بنیانگذاران خلاق و مبتکر NFT را برای راه اندازی کار‌های خود در این اکوسیستم جلب کند. سایر بلاک چین‌ها مانند BNB Chain نیز نشان داده‌اند که تعداد کاربران و زیرساخت‌های خالص برای ایجاد یک فضای NFT پایدار و پررونق کافی نیست. در واقع بازار پیشرو زنجیره BNB، با نام PancakeSwap در ۲۴ ساعت گذشته علیرغم اینکه پروتکل آن دارای بیش از ۲.۷۹ میلیارد دلار ارزش قفل‌شده و ارزش بازار ۴.۲۵ میلیارد دلاری بود، تنها اندکی کمتر از ۱۲۰۰۰ دلار در حجم معاملات NFT خود به دست آورده است.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x