خزانه داری آمریکا پلتفرم میکسر Tornado Cash را تحریم کرد!

وزارت خزانه داری آمریکا، وب سایت تورنادو کش (Tornado Cash)، تمام آدرس‌های مرتبط با این پروتکل و همچنین ابزار میکس ارز دیجیتال (Mixing Tool) آن را تحریم کرده است.
ممنوعیت پلتفرم Tornano Cash

وزارت خزانه داری ایالات متحده وب سایت و تمامی قراردادهای هوشمند Tornado Cash را تحریم کرده است. در بیانیه‌ی این سازمان آمده است که این پروتکل در اعمال نظارت‌های موثر به منظور جلوگیری از پولشویی مرتبط با جرایم سایبری شکست خورده است. مسئولین تورنادو کش هنوز در ارتباط با این تحریم‌های اعمال شده اظهار نظر نکرده‌اند.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمده است:

پروتکل تورنادو کش بارها در اعمال کنترل‌های مؤثر و از پیش طراحی شده برای پیش‌گیری و ممانعت از پولشویی‌های مخرب سایبری شکست خورده است.

خزانه داری آمریکا تورنادو کش را تحریم کرد!

وزارت خزانه داری آمریکا، فعالیت تورنادو کش را ممنوع اعلام کرده است. دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این آژانس دولتی آمریکایی، روز دوشنبه ابزار میکسینگ (Mixing Tool) محبوب اتریوم را به لیست تحریم‌های خود اضافه کرد. بر اساس پست اخیر در وب سایت وزارت خزانه داری تأیید شده که این وب سایت و پروتکل و قراردادهای هوشمند مرتبط با آن اکنون مسدود شده‌اند.

برایان ای. نلسون (Brian E. Nelson) معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی در یک بیانیه مطبوعاتی گفت:

امروز خزانه داری آمریکا تورنادو کش را تحریم می‌کند، یک ابزار میکسینگ ارز دیجیتال که برای پولشویی درآمدهای حاصل از جرایم سایبری، از جمله جرایم رخ داده علیه قربانیان متعدد در ایالات متحده از آن سو استفاده ‌شده است. علی‌رغم تضمین‌های ارائه شده از طرف مسئولین پروتکل تورنادو کش و با وجود اینکه باید به گونه‌ای طراحی می‌شد که نتوان از آن سو استفاده کرد، این پروتکل به دفعات قادر به جلوگیری از پولشویی‌های سایبری رخ داده توسط افراد سود جو در سیستم مالی خود نبوده است. سیاست وزارت خزانه داری آمریکا، اتخاذ اقدامات تهاجمی بیشتر علیه میکسرهایی است به پولشویی در حوزه‌ی ارز‌های دیجیتال می‌پردازند و یا به مجرمان و هر فردی که به آنها کمک می‌کند ارائه خدمات می‌دهند.

در این بیانیه مطبوعاتی همچنین ادعا شده است که از زمان ایجاد پروتکل تورنادو کش در سال ۲۰۱۹، از آن برای شستشوی بیش از ۷ میلیارد دلار ارز دیجیتال استفاده شده است. بر اساس داده‌های سایت تحلیلی Dune، گردش مالی تورنادو کش در تمام طول عمر خود بالغ بر ۷.۶ میلیارد دلار بوده است، که نشان می‌دهد خزانه‌داری آمریکا ممکن است تمام تراکنش‌های قبلی آن را به عنوان اقدام برای پولشویی طبقه بندی کرده باشد.

هکر‌های تحت حمایت دولت کره شمالی

وزیر امور خارجه آمریکا آنتونی بلینکن (Anthony Blinken) نیز در توییتر خود به‌روزرسانی‌ای درباره این ممنوعیت اخیر منتشر کرد. وی در این توئیت به این ادعای مشکوک مبنی بر اینکه تورنادو کش یک گروه هکر تحت حمایت دولت کره شمالی است، اشاره کرد. او افزود که دولت به اقدامات تهاجمی خود علیه میکسرهای ارز دیجیتال که به مجرمان در فرآیند پولشویی کمک می‌کنند، ادامه خواهد داد.

تورنادو کش (Tornado Cash) یک برنامه محبوب است که به کاربران اتریوم به منظور حفظ حریم خصوصیشان این اجازه را می‌دهد تا تراکنش‌های خود را غیر قابل ردگیری کرده و به صورت ناشناس خرید و فروش کنند. این پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌های خود را به وسیله قراردادهای هوشمند سپرده گذاری کرده و سپس آن‌ها را از یک آدرس جدید خارج کنند تا پیگیری فعالیت‌های زنجیره‌ای آن‌ها دشوارتر شود.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

تورنادو کش برای بسیاری از کاربران به بخش مهمی از اکوسیستم اتریوم تبدیل شده است، اما به دلیل محبوبیتش در بین هکرها نیز به شهرت رسیده است. هر زمان که در شبکه اتریوم یک هک در حوزه‌ امور مالی غیر متمرکز (DeFi) رخ می‌دهد، سارقان تمایل دارند از Tornado Cash برای پوشاندن رد پای خود و استخراج وجوه دزدیده شده استفاده کنند. بیش از ۱ میلیارد دلار پول غیرقانونی از طریق این پروتکل طی سال گذشته منتقل شده است. از آن جمله بخشی از ۵۵۰ میلیون دلار سرقت شده در حمله هکری بزرگ به شبکه جانبی بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) یا همان شبکه رونین است.

تورنادو کش در ماه آوریل جنجال‌ زیادی برانگیخت. شروع این جنجال‌ها زمانی بود که این پروتکل اعلام کرد استفاده از خدمات شرکت اطلاعاتی بلاک چین Chainalysis Oracle را به منظور مسدود کردن آدرس‌هایی که توسط دفتر کنترل سرمایه های خارجی آمریکا (OFAC) تحریم شده بودند شروع کرده است. مسئولین تورنادو کش در آن زمان گفتند:

حفظ حریم خصوصی مالی برای حفظ آزادی ما ضروری است، با این حال این امر نباید به قیمت عدم رعایت قوانین مالی تمام شود.

دفتر کنترل سرمایه های خارجی آمریکا در گذشته چندین تحریم مرتبط با ارز دیجیتال صادر کرده است، اما تحریم اخیر آن‌ها از این جهت قابل توجه است که یک پروتکل را هدف قرار می‌دهد نه فقط یک وب سایت. لیست آدرس‌های مسدود شده شامل آدرس پروکسی، قرارداد سپرده گذاری ۱۰ اتریوم (10 ETH)، قرارداد سپرده گذاری ۱۰۰ اتریوم (100 ETH)، قرارداد سپرده 100 DAI و غیره است.

تورنادو کش هنوز به طور عمومی در مورد این تحریم‌ها اظهار نظر نکرده است. پلتفرم ارزیابی ارز دیجیتال Crypto Briefing با تیم پشتیبانی تورنادو کش تماس گرفته است اما جوابی از طرف آن‌ها به این تماس داده نشد.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x