تحلیلگران JPMorgan: بازار کریپتو با اتریوم ۲ احیا خواهد شد!

کارشناسان بانک جی پی مورگان، چشم انداز فرایند Merge اتریوم را از دلایل اصلی چرخش روند بازار در هفته‌های اخیر دانسته‌اند.
جی پی مورگان و چشم انداز مثبت اتریوم ۲

تحلیلگران بانک سرمایه گذاری جی پی مورگان (JPMorgan Chase & Co.) معتفدند انتظارات پیرامون ادغام شبکه اتریوم و سرایت محدود اثرات مخرب پروژه‌های در حال سقوط به سایر پرو‌ژه‌ها، منجر به بهبود بخشی از بازار ارزهای دیجیتال شده است.

به گفته بانک سرمایه گذاری چند ملیتی جی پی مورگان دلیل اصلی بهبود اخیر بازار ارزهای دیجیتال این انتظار است که شبکه اتریوم امسال الگوریتم خود را از اثبات کار (Proof of Work) به اثبات سهام  (Proof of Stake) تغییر خواهد داد.

ارزش بیت کوین (BTC) در حال حاضر بیش از ۳۵ درصد نسبت به پایین ترین سطح خود در ماه ژوئن سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است، در حالی که اتر (Ether) بالغ بر ۹۵ درصد افزایش افزایش قیمت را تجربه کرده است. ارزش کل بازار در آن زمان حدود ۸۸۰ میلیارد دلار بود، در حالی که در لحظه نگارش این مقاله، ۱.۱۶ تریلیون دلار برآورد می‌شود.

ادغام اتریوم محرک واقعی بازار کریپتو کارنسی است

تحلیلگران جی پی مورگان بر این باورند که هوای تازه‌ای در صنعت کریپتو دمیده شده که این اتفاق به ۲ دلیل رخ داده است و بازار ارز‌های دیجیتال با همین چشم انداز توانست تاثیرات منفی پروژه‌های شکست خورده‌ای مانند ترا (Terra) را محدود کند. در ماه مه بود که بحران استیبل کوین الگوریتمی این پروتکل (UST) عمیق‌تر شد و به زیر قیمت یک دلار سقوط کرد.

وحشت حاصل از این اتفاق باعث شد بسیاری از سرمایه گذاران ذخایر استیبل کوین UST خود را بفروشند در حالی که تیم Terra شروع به استخراج رمزارز لونا (LUNA) بیشتری به عنوان یکی از اهداف اصلی پروژه جلوگیری از سقوط آزاد خود کرد. با این حال این استراتژی شکست خورد و باعث افزایش عرضه شد و ارزش رمزارز لونا نیز سقوط کرد. از دیگر شرکت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال که در چند ماه گذشته تحت تأثیرات منفی بازار قرار گرفتند شرکت‌های Three Arrows Capital، Celsius،  BlockFi و غیره بود.

ادغام شبکه اتریوم باعث ثبات در وضعیت فعلی بازار شده است. تحلیلگران فکر می‌کنند آخرین تحولات پیرامون این فرآیند اعتماد سرمایه گذاران را بازگردانده است. انتقال احتمالی به سمت الگوریتم اثبات سهام (PoS) باعث ایجاد مقاومت محکمی در نمودار ارزش دارایی‌های دیجیتال شده است. این در حالی است که کارشناسان معتقدند بدترین وضعیت بازار نزولی به پایان رسیده است.

متن بیانیه‌ی تحلیلگران بانک جی پی مورگان به صورت زیر است:

با این حال ما فکر می‌کنیم محرک واقعی بازار، ادغام اتریوم و داده‌های مثبت به دست آمده پس از راه‌اندازی شبکه آزمایشی Sapolia در اوایل جولای و شبکه آزمایشی Ropsten در ژوئن امسال بوده است که نشان می‌دهد ادغام شبکه اتریوم در سال ۲۰۲۲ قابل اجرا است.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) یکی از بنیانگذاران اتریوم در پایان ماه جولای اطمینان داد که مراحل آزمایشی ادغام اتریوم ۹۰ درصد تکمیل شده است. به گفته وی هنگامی که این تغییر به پایان برسد، پروتکل بلاک چین آن‌ها قادر به پردازش ۱۰۰ هزار تراکنش در ثانیه خواهد بود که در مقایسه با ۱۵ تا ۲۰ تراکنش در ثانیه فعلی رقم بسیار بزرگی است.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

ادغام شبکه اتریوم می‌تواند یک شمشیر دو لبه باشد

در حالی که بسیاری از کارشناسان به نتایج مثبت تغییر اتریوم به سمت الگوریتم اثبات سهام  (PoS) اشاره می‌کنند، کار‌افرین و میلیاردر آمریکایی مارک کوبان (Mark Cuban) هشدار داد که این تغییر ممکن است جنبه‌های منفی خود را نیز داشته باشد. به عنوان مثال این فرآیند می‌تواند یک رویداد “شایعه را بخر، خبر را بفروش” باشد، به این معنی که قیمت رمز ارز اتریوم (ETH) قبل از ادغام به دلیل اشتیاق سرمایه گذاران افزایش می‌یابد، اما در نهایت ممکن است روند صعودی متوقف ‌شود و حتی شاهد سقوط و فروپاشی آن باشیم.

شایان ذکر است که این تغییر در شبکه اتریوم در گذشته بارها به تعویق افتاده است و هنوز مشخص نیست که آیا واقعاً تا پایان سال جاری انجام خواهد شد یا باز هم به تعویق خواهد افتاد. با فرض انجام این کار تا پایان امسال، این اولین پروتکل ارز دیجیتال خواهد بود که الگوریتم اجماع خود را تغییر می‌دهد. به این ترتیب نمی‌توان آن را با رویدادهای مشابه گذشته مقایسه کرد و بنابراین گذر زمان نشان خواهد داد که این تغییر تاثیرات مثبتی بر بازار و شبکه اتریوم خواهد داشت یا خیر.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x