مقررات بازار کریپتوکارنسی در راه است؛کدام توکن‌ها تحت‌تأثیر این قوانین قرار خواهند گرفت!

نهاد نظارتی کاخ سفید اخیراً در رابطه با رمزارزها و گزارش‌های مرتبط با آن‌ موارد جدیدی را مدنظر قرار داده که بر نحوه تصمیم دولت برای وضع قوانین در مورد دارایی‌های دیجیتال موثر خواهد بود. از‌این‌رو، چندین پروژه مرتبط با دارایی‌های دیجیتال ممکن است تحت دستورالعمل‌های نظارتی پیشنهادی، با اقدامات اجرایی قانون گذاران مواجه شوند.
با وضع قوانین جدید کدام رمز ارزها تحت‌تأثیر قرار خواهند آن گرفت

دولت ایالات متحده در حال پیگیری جدی برای قانونمند کردن فضای بازار دارایی‌های دیجیتال است. در ماه‌های اخیر نظرات اعضای کلیدی دولت بایدن، دستورات اجرایی اخیر قانون‌ گذاران و چندین گزارش منتشر شده توسط آن‌ها نشان‌دهنده چگونگی تصمیم دولت ایالات متحده برای تنظیم بازار ارزهای دیجیتال بوده است. به‌ویژه جانت یلن (Janet Yellen) وزیر خزانه‌داری آمریکا خواستار تنظیم دارایی‌های دیجیتال و مخصوصاً دارایی‌های وابسته به دلار بوده است. پس از فروپاشی استیبل کوین ترا (TerraUSD) در ماه مه، یلن و چند تن از اعضای کنگره متعهد شدند که یک چارچوب نظارتی جامع استیبل کوین برای کمک به محافظت از سرمایه گذاران آمریکایی تهیه کنند. پیش‌نویس این لایحه جدید تنظیم‌کننده استیبل‌کوین‌ها که هفته گذشته منتشر شد، شامل یک تعلیق دو ساله روی استیبل کوین‌های با پشتوانه داخلی است و به‌طور بالقوه همه صادرکنندگان استیبل کوین غیربانکی را ملزم می‌کند در بانک مرکزی آمریکا ثبت نام کنند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و کمیسیون معاملات کالا و آتی (CFTC) آمریکا نیز اخیراً تلاش‌های خود را برای اجرای چهارچوب‌هایی در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال افزایش داده‌اند. کمیسیون SEC در ماه جولای صرافی رمزارز کوین بیس (Coinbase) را متهم کرد که حداقل نه توکن در فهرست صرافی آن‌ها موجود است که باید به عنوان اوراق بهادار طبقه‌بندی شوند. پس از اینکه رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادر آمریکا، گری جنسلر (Gary Gensler) اظهار داشت که او معتقد است چندین پلتفرم با معامله علیه مشتریان خود قوانین اوراق بهادار را زیر پا گذاشته‌اند، این رگولاتور در حال انجام تحقیقات در مورد تمام صرافی‌های ارز دیجیتال مستقر در ایالات متحده است. کمیسیون معاملات کالا آمریکا که معمولاً در مقایسه با SEC نسبت به مقررات ارزهای دیجیتال رفتار ملایم‌تری از خود نشان می‌دهد، همچنین در چند روز گذشته پس از تشکیل اولین پرونده در نوع خود علیه سازمان غیرمتمرکز مستقل Ooki DAO به دلیل اجرای سوری یک پلتفرم معاملات غیرقانونی مشتقات، نگرانی را در میان کاربران کریپتو کارنسی ایجاد کرده است.

با این حال بخش عمده‌ای از اطلاعات مربوط به اجرای احتمالی قوانین رمزارزها از اولین چارچوب قانونی کاخ سفید که در اوایل ماه جاری منتشر شد، به دست آمد. در این سند توضیح داده شد که چگونه چندین سازمان دولتی به دنبال نظارت بر رشد فضای دارایی‌های دیجیتال و تمرکز بر اهدافی همچون ارتقای دسترسی به خدمات مالی تا مبارزه با جرایم مالی هستند.

با توجه به تهیه و انتشار اسناد بسیار زیاد، درک اینکه چگونه همه آنها با چشم‌انداز ارزهای دیجیتال فعلی تعامل خواهند داشت، به‌طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود. سایت Crypto Briefing سه ارز دیجیتال بازار را که ممکن است بر اساس قوانین منتشر شده دچار محدودیت‌هایی شوند، بررسی کرده است.

  • تورنادو کش (TORN)

پس از اینکه وزارت خزانه داری تورنادو کش را تحریم کرد، توکن خصوصی امن TORN ممکن است واضح ترین دارایی دیجیتالی باشد که ممکن است در آینده با نظارت و محدودیت‌های قانونی مواجه شود.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا در تاریخ ۸ آگوست اعلام کرد که این پروتکل را تحریم کرده است زیرا آن‌ها نتوانسته‌اند کنترل‌های موثری را برای جلوگیری از پولشویی مرتبط با جرایم سایبری اعمال کند.

پلتفرم تورنادو کش به کاربران این امکان را می‌دهد که ETH یا USDC را در یک آدرس اتریوم واریز کرده و آن را از دیگری برداشت کنند و اینگونه سیر ردیابی تراکنش‌ها که معمولاً در بلاک چین‌های با دفتر کل باز وجود دارد را دچار اختلال می‌کند. در حالی که بسیاری از کاربران بومی بازار کریپتو کارنسی از این پروتکل برای اهداف قانونی مانند حفظ حریم خصوصی مالی استفاده کرده‌اند، این پروتکل همچنین به یک راه محبوب برای مجرمان سایبری تبدیل شده است که به دنبال شست‌وشوی دارایی‌های دیجیتال سرقت‌شده هستند.

چارچوب نظارتی دولت بایدن روشن کرده است که قصد دارد با تمام انواع جرایم مرتبط با حوزه‌ی ارز‌های دیجیتال مبارزه کند. این گزارش به استفاده از دارایی‌های دیجیتال در میان افرادی مانند Lazarus Group اشاره می‌کند. این گروه یک سندیکای تحت حمایت دولت کره شمالی است که مسئول چندین هک دارایی‌های دیجیتال در سال گذشته بوده‌اند. با چنین واکنش سختگیرانه‌ای در قبال گروه‌های جنایتکار، هر پروتکلی که به آنها کمک کند تا دستاوردهای غیرقانونی خود را برداشت کنند، هدف اصلی برای اعمال هرچه سخت‌گیرانه‌تر قانون قرار خواهد گرفت.

اگرچه ایالات متحده کد تورنادو کش را تحریم کرده است و هرگونه تعامل با این پروتکل را در ایالات متحده جرم‌انگاری کرده است، در حال حاضر نیروی بازدارنده قدرتمندی در آمریکا برای اجرای این قانون وجود ندارد. با این حال بسیاری دیگر از پروتکل‌های DeFi که می‌خواهند به کاربران ایالات متحده خدمات ارائه دهند، به‌طورفعال از تحریم‌ها تبعیت کرده‌اند و آدرس‌هایی را که با Tornado Cash تعامل داشته‌اند را از استفاده از خدمات خود مسدود کرده‌اند.

در نتیجه اقدام اجرایی دولت آمریکا علیه تورنادو کش، TORN مقدار قابل توجهی از ارزش خود را از دست داد و از بالاترین قیمت محلی ۳۰.۴۳ دلار امروز به ۵.۷۰ دلار کاهش یافته است. از آنجایی که توسعه دهندگان پروتکل علاقه چندانی به اصلاح Tornado Cash برای کمک به آن در انطباق با مقررات ضد پولشویی نشان نداده‌اند، بعید است که مقررات آتی ارزهای دیجیتال ایالات متحده در آینده کاری جز صدمه زدن به آن و توکن آن انجام دهد.

  • میکر دائو ( MKR و DAI)

درحالی‌که برای پروتکل Maker و استیبل کوین بیش از حد وثیقه شده آن (DAI) هنوز هیچ مقررات مربوط به دارایی‌های دیجیتال توسط آمریکا اعمال نشده است، کاربران پیش بینی می‌کنند که ممکن است در آینده ای نه چندان دور این اتفاق بیفتد.

رون کریستینسن (Rune Christensen) یکی از بنیانگذاران MakerDAO، اخیراً یک Endgame Plan را به هیئت مدیره DAO ارسال کرده است، که در آن توضیح می‌دهد که چگونه این پروتکل می‌تواند خود را برای مقابله با مقررات ارزهای دیجیتال در آینده آماده کند. کریستنسن در پیشنهاد خود پیشنهاد داد که از توکن DAI برای وام‌دهی در مقابل دارایی‌های دنیای واقعی استفاده شود و از سود کسب شده آن برای خرید ETH در بازار آزاد استفاده شود. میزان موفقیت MakerDAO در انباشت ETH در سه سال آینده تعیین می‌کند که آیا آن‌ها باید اجازه دهند DAI از وابستگی خود به دلار آمریکا خارج شده و به دارایی شناور آزاد تبدیل شود یا خیر.

کریستنسن معتقد است که MakerDAO احتمالاً توجه قانونگذاران ایالات متحده را جلب می‌کند زیرا یک استیبل کوین وابسته به دلار را منتشر می‌کند. وقتی این اتفاق بیفتد، پروتکل Maker حتی اگر بخواهد هم نمی‌تواند با تحریم‌های ضد پولشویی مشابه تحریم‌های صادر شده علیه تورنادو کش خود را تطبیق دهد. از نظر کریستنسن، این گزینه که به DAI اجازه دهد از قیمت دلار خود فاصله بگیرد و به دارایی شناور آزاد تبدیل شود، در درازمدت بهتر خواهد بود و بار نظارتی بر پروتکل نیز کاهش خواهد یافت.

در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد که MakerDAO نیاز به اجرای چنین طرح‌هایی داشته باشد. پیش‌نویس جدید منتشر شده از لایحه استیبل کوین مجلس که تحت هدایت یلن تهیه شده است، رویکرد محافظه‌کارانه‌تری را برای مقررات استیبل کوین پیشنهاد می‌کند. در پیش‌نویس پیشنهادی، فقط استیبل‌کوین‌های مشابه Terra که صرفاً توسط توکن‌هایی از همان صادرکننده وثیقه می‌شوند، با اقدامات اجرایی مواجه می‌شوند. با این حال این پیش نویس همچنین تمام صادرکنندگان استیبل کوین غیر بانکی را ملزم می‌کند که برای ادامه خدمت به کاربران ایالات متحده در بانک مرکزی آمریکا ثبت نام کنند. از آنجایی که جزئیات چنین قانونی هنوز تعریف نشده است، مشخص نیست که آیا این الزام به این معنی است که MakerDAO قادر به رعایت آن خواهد بود یا خیر.

اگر MakerDAO نتواند به عنوان یک صادرکننده استیبل کوین غیر بانکی در ایالات متحده ثبت نام کند، احتمالاً بر ارزش توکن حاکمیت پروتکل آن‌ها تأثیر خواهد گذاشت. DAI به‌طور بالقوه می‌تواند به یک دارایی محدود در ایالات متحده تبدیل شود و OFAC حتی می‌تواند قراردادهای هوشمند پروتکل Maker را مانند تورنادو کش تحریم کند. درحالی‌که این وضعیت در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد، هنوز هم ارزش دارد که به ریسک نظارتی MakerDAO توجه شود.

  • مونرو (XMR)

آخرین رمز ارز لیست ما یک پروتکل مشابه اتریوم مثل Tornado Cash یا Maker نیست، بلکه یک بلاک چین کامل (Monero Block Chain) است.      

بلاک چین Monero که در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد، مسلماً موفق ترین بلاک چین متمرکز بر حریم خصوصی است که امروزه شاهد استفاده و توسعه فعال آن هستیم. برخلاف بیت کوین یا اتریوم که تمام تراکنش‌ها و موجودی کیف پول را در دفتر کل عمومی پخش می‌کنند، تراکنش‌های مونرو کاملا خصوصی هستند. این شبکه از چندین ویژگی حفظ حریم خصوصی مانند امضای حلقه (Ring Signatures)، اثبات دانش صفر (Zero Knowledge Proofs)، آدرس‌های مخفی و روش‌های مبهم کردن آدرس IP استفاده می‌کند تا از حریم خصوصی و ناشناس بودن همه کاربران اطمینان حاصل کند.

مانند تورنادو کش توانایی مونرو هم در مبهم کردن مالکیت و منشأ کوین‌ها، خشم رگولاتورهای ایالات متحده را برانگیخته است. در سال ۲۰۲۰ سرویس درآمد داخلی آمریکا (IRS) به ارائه پاداش نقدی ۶۲۵ هزار دلاری به هر کسی کرد که بتواند با موفقیت حریم خصوصی Monero  را بشکند و تراکنش‌های کاربران را فاش کند، پرداخت. با این حال این جایزه هرگز به کسی تعلق نگرفت، که این امر حاکی از قدرت فناوری حریم خصوصی Monero است.

البته انعطاف‌پذیری مونرو یک شمشیر دولبه است. در حالی که ممکن است استفاده از شبکه را برای کسانی که به دنبال حفظ حریم خصوصی مالی خود هستند جذاب‌تر کند، همچنین آن را به هدفی بالقوه برای مقررات و اقدامات اجرایی بیشتر تبدیل می‌کند. مشابه تورنادو کش، مجرمان سایبری از Monero برای طیف وسیعی از فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، شرکت امنیت سایبری Avast قبلا بدافزاری را شناسایی کرده است که از رایانه قربانی برای استخراج دارایی‌های دیجیتال از طریق بلاک چین Monero استفاده می‌کند و سود حاصل از آن را به سازنده ویروس باز می‌گرداند.

در حالی که مونرو یکی از کاندیدا‌های اصلی برای اعمال قانون حتی تحت مقررات موجود فعلی است، هیچ اقدامی علیه آن انجام نشده است. مقامات احتمالاً تلاش‌های خود را بر پروتکل‌هایی متمرکز کرده‌اند که حجم بیشتری از تراکنش‌های غیرقانونی (مانند تورنادو کش) را تسهیل می‌کند. با این حال اگر فضای کریپتو  و بلاک چین مونرو به رشد خود ادامه دهند، احتمالاً زمان زیادی نخواهد گذشت که OFAC تحریم‌های بیشتری را علیه پروتکل‌های حفظ کننده حریم خصوصی اعمال کند.

همانطور که در مورد Tornado Cash و TORN رخ داده است، وضع هر نوع محدودیت قانونی علیه Monero تقریباً به‌طور قطع بر XMR تأثیر می‌گذارد. همه صرافی‌های ارز دیجیتال مستقر در ایالات متحده از پذیرش سپرده‌های مونرو یا باز کردن بازارهای نقدی برای XMR خودداری می‌کنند، زیرا نمی‌توانند تأیید کنند که آیا توکن‌ها از طریق فعالیت‌های غیرقانونی تهیه شده‌اند یا خیر. تبیین مقررات بیشتر چه از داخل ایالات متحده و چه در خارج از کشور، احتمالا دسترسی به این بلاک چین را محدود و یا ارسال تراکنش‌ها از طریق آن را غیرقانونی خواهد کرد و این خبر بدی برای XMR خواهد بود.

آینده مقررات دارایی‌های دیجیتال در ایالات متحده آمریکا

درحالی‌که Tornado Cash ،MakerDAO  و Monero از جمله پروژه‌های رمزنگاری شده‌ای هستند که احتمالاً تحت‌تأثیر مقررات سختگیرانه در آینده قرار می‌گیرند، بسیاری از توکن‌های دیگر نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. حداقل در ایالات متحده این احتمال وجود دارد که همه پروتکل‌هایی که تجارت دارایی‌های ارز دیجیتال ارزشمند را تسهیل می‌کنند، باید در آینده با نوعی از مقررات ضد پولشویی خود را مطابقت بدهند.

علاوه بر این کسانی که استیبل کوین‌های ثابت دلاری خود را منتشر می‌کنند احتمالاً با مقررات بیشتری مواجه خواهند شد، هم به دلیل حفظ امنیت قابل انتظار از دلار به عنوان یک پول ملی و هم به دلیل افزایش انبوه پروژه‌های استیبل‌کوین شکست خورده که میلیاردها دلار برای سرمایه‌گذاران آمریکایی هزینه داشته است. با این حال باید دید که آیا چنین مقرراتی به پذیرش کریپتو کارنسی لطمه می‌زند یا پذیرش آن توسط جریان اصلی را تسهیل می‌کند. درحالی‌که برخی از اقدامات و تصمیمات اخیر از جانب SEC و CFTC به نظر می‌رسد رویکردی سختگیرانه در برابر ارزهای دیجیتال داشته باشند، موارد دیگر مانند لایحه House Stablecoin نسبتاً ملایم هستند.

در نهایت چه کسانی که در این فضا هستند آن را دوست داشته باشند یا نه، مقررات ارز دیجیتال در راه است. و کسانی که آگاه هستند و اثرات احتمالی آن را درک می‌کنند، نسبت به کسانی که سر خود را در برف فرو کرده‌اند، موقعیت بهتری برای استفاده بهینه از این تغییرات خواهند داشت.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x