صرافی بایننس باید به وزارت دادگستری آمریکا مدارک ضد پولشویی ارائه دهد!

دادستان‌های ایالات متحده از Binance و مدیر عامل آن چانگ‌‌پنگ ژائو خواستار ارائه‌ی اسناد مربوط به چک‌های ضد پولشویی شده‌اند.
احضار ژائو توسط وزارت دادگستری آمریکا

طبق گزارش‌ها، وزارت دادگستری خواهان ارائه‌ آن دسته از اسناد شرکتی از بایننس شده که عنوان «اسناد از بین بردنی، اسناد تغییر دادنی، حذف شدنی یا منتقل‌شدنی از ایالات‌متحده» را بر خود دارند.

درخواست ارائه اسناد از چانگ‌پنگ ژائو

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکت از ژائو خواست در رابطه با چک‌های ضد پولشویی خود و همچنین پیام‌هایی که او را در این امر دخیل نشان می‌دهد، اسنادی ارائه کند.

چانگ پنگ ژائو یا CZ کیست؟ آشنایی بیشتر با مدیرعامل بایننس و ثروتمندترین مرد دنیای کریپتو!

رویترز روز پنجشنبه با استناد به درخواست اسنادی که دسامبر ۲۰۲۰ از این صرافی شده بود، گزارش داد وزارت دادگستری از بایننس و ۱۲ صرافی دیگر خواست تا پیام‌هایی را که مربوط به نحوه رسیدگی این صرافی به تراکنش‌های غیرقانونی و جذب مشتریان آمریکایی است، افشا کند. همچنین از این شرکت خواسته شد تا در بایگانی‌ خود پرونده‌هایی را که عناوین تخریبی، تغییری، حذفی یا انتقالی دارند را در اختیار دپارتمان قضایی قرار دهد. بر اساس این گزارش، دادستان ۲۹ سند در مورد مدیریت، ساختار، امور مالی، کسب و کار و شیوه‌های انطباق شرکت که مربوط به سال ۲۰۱۷ می‌شد، درخواست کرد.

درخواست این اسناد به عنوان بخشی از روند تحقیقات، به این دلیل بوده که ببینند آیا اقدامات صرافی بایننس همسو با مقررات مالی ایالات متحده بوده یا خیر. به گفته چندین منبع آشنا که در جریان این موضوع بوده‌ا‌ند، مقامات آمریکایی می‌خواستند مطمئن شوند که بایننس قانون رازداری بانکی را نقض نکرده باشد. پیرو این قانون، صرافی‌های کریپتویی ملزم به ثبت‌نام در سامانه وزارت خزانه‌داری و پیروی از مقررات ضد پولشویی هستند. سرپیچی از این قانون حکم حبس ۱۰ ساله دارد.

پاتریک هیلمن (Patrick Hillmann)، مدیر ارشد ارتباطات بایننس نیز در پاسخ به درخواست رویترز برای اظهار نظر گفت که این یک «فرآیند استاندارد» برای قانون‌گذاران است تا با سازمان‌های کریپتویی قاعده‌مند ارتباط برقرار کنند. ما مرتباً با آژانس‌ها در حال همکاری هستیم تا پاسخگوی هرگونه سؤالات احتمالی آنها باشیم.

ژائو همچنین ادعاهای مطرح شده در این گزارش را در توییتر تایید کرد و گفت که صرافی داوطلبانه اطلاعات را تحویل داده است. او نوشت: دادستان‌های ایالات متحده «درخواستی مبنی بر به اشتراک گذاشتن داوطلبانه اطلاعات خاص در سال ۲۰۲۰ ارائه کردند، که ما نیز این کار را کردیم و اطلاعات مربوطه را در اختیارشان گذاشتیم» و افزود: «اعتمادسازی بین صنعت کریپتو و قانون‌گذاران این حوزه مهم است».

صرافی ارز دیجیتال پول نو

بایننس اتهامات رویترز را رد کرد

رویترز در سال گذشته چندین بار با انتشار تحقیقات مختلف، اتهامات سنگینی به صرافی Binance وارد کرده است، اما این صرافی بارها این ادعاها را رد کرده است. در ماه ژوئیه، گزارشی از رویترز مدعی شد که بایننس تحریم‌های ایالات متحده را برای ارائه خدمات به مشتریان ایرانی نادیده گرفته است. ژائو هم در پاسخ گفت که این شرکت از محصول KYC خود رویترز برای تأیید مشتریان استفاده می‌کند. یک ماه قبل از انتشار این گزارش نیز رویترز ادعا کرده بود که سارقان سایبری از بایننس برای پولشویی ۲.۳۵ میلیارد دلاری استفاده کرده‌اند.

بایننس برترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان است که حجم معاملات روزانه آن به ۶۰ میلیارد دلار هم می‌رسد. از زمان راه اندازی در سال ۲۰۱۷، این پلتفرم رشد انفجاری تقاضا برای دارایی‌های دیجیتال را به خود دیده است.

 بایننس در سال ۲۰۲۱، به خاطر اقدامات‌اش، با نظارت شدید رگولاتورها در سراسر جهان مواجه شد و به دلیل ارائه خدمات به مشتریان بدون ثبت نام در حوزه قضایی و عدم رعایت چک‌های ضد پولشویی مورد انتقاد قرار گرفت. بایننس در مقابل، اقدامات متعددی را برای پیروی از رگولاتورها از جمله کاهش اهرم معاملاتی از ضریب ۱۰۰ به حداکثر ضریب ۲۰ و اعمال احراز هویت سخت‌تر برای ثبت حساب کاربری انجام داد.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x