هشدار ایلان ماسک درباره تورم منفی در آمریکا

میلیاردر معروف و مدیرعامل کمپانی تسلا، ایلان ماسک، معتقد است که اقتصاد ایالات متحده آمریکا به سمت تورم منفی در حال حرکت است و این مسئله می‌تواند در بلند مدت آسیب زا باشد.
هشدار ایلان ماسک درباره تورم منفی در آمریکا

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ایکس، به‌طور جدی نگران اقتصاد ایالات متحده است. وی هشدار می‌دهد که افزایش مجدد نرخ بهره از سوی فدرال رزرو منجر به تورم منفی خواهد شد. انتظار می‌رود فدرال رزرو در نشست FOMC (کمیته بازار آزاد فدرال) در ماه سپتامبر نرخ بهره را باز هم افزایش دهد.

مایکل بری (Michael Burry)، سرمایه‌گذار معروف و بنیانگذار کمپانی Scion Asset Management، بحران اقتصادی کنونی ایالات متحده را مشابه بحران مالی سال ۲۰۰۸ پیش‌بینی کرده است.

پیتر شیفِ (Peter Schiff) اقتصاددان نیز در رابطه با یک ابر تورم هشدارهایی می‌دهد. او معتقد است فدرال رزرو به‌زودی شیوه تسهیل کمی را در پیش خواهد گرفت و این امر نیز باعث افزایش تورم در اقتصاد خواهد شد.

هشدار ماسک در رابطه با ایجاد تورم منفی در ایالات متحده

ایلان ماسک معتقد است اگر فدرال رزرو باز هم نرخ بهره را بالا ببرد، این عمل منجر به تورم منفی خواهد شد. تورم منفی به معنای کاهش قیمت کالاها و خدمات است. عوامل متعددی مانند تولید بیشتر، تقاضای کمتر و کاهش عرضه پول یک کشور (عدم چاپ بی‌رویه پول) می‌توانند در ایجاد تورم منفی دخیل باشند.

طبق اظهارات ماسک، این تورم منفی از کاهش عرضه پول سرچشمه می‌گیرد، زیرا فدرال رزرو در حال حاضر سیاست انقباض کیفی را به عنوان راه چاره برای مبارزه با تورم فزاینده درنظر گرفته است. جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو پیشاپیش وعده‌ی بروز چنین مشکلاتی را به خانوارها و مشاغل داده بود. او همچنین فاش کرد که فدرال رزرو تلاش خواهد کرد تا قدرت دلار را برای کمک به مصرف‌کنندگان در مبارزه با تورم افزایش دهد.

کاهش قیمت می‌تواند خبر خوبی برای آن دسته از مصرف‌کنندگانی باشد که اکنون با همین ارزش فعلی دلار نیز قدرت خرید زیادی دارند. اما اگر این پدیده در بلند مدت ادامه یابد، می‌تواند برای اقتصاد آسیب زا باشد.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

نرخ بهره جدید فدرال رزرو

نرخ بهره جدید در تاریخ ۲۱ سپتامبر توسط فدرال رزرو اعلام خواهد شد. در حال حاضر، ابزار Watch Fed CME  از نقطه ثابت ٪۷۵، احتمال افزایش تا ٪۹۱ را نشان می‌دهد. گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، شرکت پیشرو در امور بانکداری، اوراق بهادار و مدیریت سرمایه‌گذاری نیز پیش‌بینی خود را از افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره به ۷۵ واحد تغییر داده است.

داده‌های CPI در ۱۳ سپتامبر نیز تأثیر زیادی بر این تصمیم‌گیری خواهند داشت.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x