بیانیه جنجالی فدرال رزرو؛ سیاست بانک مرکزی چگونه خواهد بود؟

بانک مرکزی آمریکا (The Federal Reserve) صورت جلسه نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در ماه سپتامبر را منتشر کرد.

کمیته بازار آزاد فدرال مسئولیت سیاست گذاری پولی در ایالات متحده را بر عهده دارد. طی بیانیه‌ای تند و تیز، بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که هزینه کم کاری برای مبارزه با تورم، قطعا سنگین‌تر از زیاده‌ روی در اعمال سیاست‌های پولی است.

سیاست‌های تهاجمی فدرال رزرو

شرایط بازار کریپتو از عوامل متنوعی در حوزه اقتصاد کلان تاثیر می‌پذیرد.

علاوه بر این، موضع خصمانه بانک مرکزی آمریکا بیش از هر عامل دیگری بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارد. برای مهار تورم فزاینده آمریکا، این نهاد بر نرخ بهره می‌افزاید و اعمال سیاست‌های پولی انقباضی را به کار می‌گیرد.

فدرال رزرو

بانک مرکزی چهار بار متوالی نرخ بهره را به میزان ۰.۷۵ درصد افزایش داده است. مقامات بلند پایه فدرال رزرو به صراحت اعلام کرده‌اند که سیاست‌های انقباضی و افزایش نرخ بهره، کماکان ادامه خواهند داشت.

نقطه ضعف موضع تهاجمی بانک مرکزی آمریکا، کندی رشد اقتصاد جهانی است. بانک جهانی اعتقاد دارد که اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۳ از رکود اقتصادی رنج خواهد برد.

به طور مشابه، سازمان ملل از بانک‌های مرکزی کشور‌ها خواست تا برای جلوگیری از رکود قریب الوقوع، از تصمیمات محدودکننده خود فاصله بگیرند.

مدیر عامل بانک بزرگ جی پی مورگان یعنی جیمی دیمون (Jamie Dimon)، روز گذشته اعلام کرد که طی ۶ تا ۹ ماه آینده، اقتصاد جهانی با رکود مواجه خواهد شد.

در همین راستا ایلان ماسک (Elon Musk) از شرکت تسلا و کتی وود (Cathie Wood) از کمپانی سرمایه گذاری Ark، معتقدند که اقتصاد ایالات متحده در مسیر تورم زدایی قرار دارد.

تورم آمریکا

تورم دوره‌ای زمانی است که قیمت کالا‌ها و خدمات مرتبط با آن‌ها کاهش یابد. بسیاری از کارشناسان نیز، اقتصاد را در مرحله رکود تورمی قرار می‌دهند. رکود تورمی احتمالاً بدترین نتیجه ممکن خواهد بود که از فعالیت‌های بانک مرکزی آمریکا بدست می‌آید.

در حالی که برخی از فعالان بازار به تغییر استراتژی بانک مرکزی برای مقابله با رکود اقتصادی در آینده امیدوار بودند، این نهاد همچنان بر اجرای این سیاست‌ها اصرار می‌ورزد.

تغییر دیدگاه بانک مرکزی آمریکا در جلسه اخیر

علیرغم تداوم موضع تهاجمی فدرال رزرو، برخی کارشناسان به تغییر جزئی در لحن مسئولین آن اشاره می‌کنند.

کتی جونز (Kathy Jones) از مرکز تحقیقاتی شواب (Schwab Centre For Policy Research)، باور دارد که حتی کوچک ترین اشاره به تغییر سیاست‌های پولی، در بهبود تصمیمات بانک مرکزی حائز اهمیت است.

او همچنین ادعا می‌کند که فدرال رزرو تلویحاً به نزدیک شدن پایان سیاست خصمانه خود اذعان کرده است. به عقیده وی، می‌توانیم به آینده بازارهای سهام و کریپتو خوشبین باشیم.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x