دستورالعمل جدید فدرال رزرو در رابطه با موسسات مالی کریپتویی

با انتشار اعلامیه اخیر بانک مرکزی آمریکا (US Federal Reserve)، این امکان برای بانک‌های آمریکایی فعال در زمینه ارز‌های دیجیتال فراهم شده تا هم به فعالیت‌های سنتی خود بپردازند و هم عملکرد‌های مرتبط با بازار ارز‌های دیجیتال را داشته باشند.
قوانین جدید فدرال رزرو برای موسسات کریپتویی

تا به امروز مؤسسات مالی آمریکایی قادر به انجام همزمان تراکنش‌های مرتبط با ارز‌های دیجیتال و خدمات بانکی سنتی نبودند و از میان این دو یکی را باید انتخاب می‌کردند. بر اساس اطلاعیه تازه فدرال رزرو، این روند ممکن است به زودی تغییر کند.

بانک مرکزی آمریکا امروز بعدازظهر دستورالعمل‌های رسمی خود ‌را منتشر کرد تا به وسیله آن بر روند فعالیت موسسات ارائه‌کننده انواع خدمات مالی جدید با اساس نامه‌های مبتنی بر فعالیت در بازار کریپتوکارنسی نظارت بیشتری داشته باشد. پیشنهاد آن‌ها استفاده از یک حساب بانکی اصلی (Master Account) است که به وسیله‌ی آن می‌توان از طریق دسترسی به بانک مرکزی آمریکا اقدام به پرداخت‌های مستقیم بین بانکی نمود. لازم به ذکر است که تمام بانک‌های فدرال در آمریکا یک حساب مستر دارند.

در راهنمای نهایی ۴۹ صفحه‌ای بانک مرکزی آمریکا تنها یک ‌بار به کلمه ارز دیجیتال اشاره شده است، آن هم در مورد مؤسسات تازه تاسیسی که ممکن است تحت این دستورالعمل‌ها به دنبال مالکیت و دسترسی به حساب‌های اصلی باشند. اما محتوای اصلی اعلامیه امروز به طور کامل با صنعت ارز‌های دیجیتال مرتبط است.

کوستودیا (Custodia) یک بانک فعال در زمینه ارز‌های دیجیتال است که توسط کیتلین لانگ (Caitlin Long)، مدیر عامل سابق شرکت مالی مورگان استنلی (Morgan Stanley) تأسیس شده است. این بانک در ماه ژوئن به دلیل تأخیر ۱۹ ماهه بانک مرکزی آمریکا در پردازش درخواست آن‌ها برای دریافت یک حساب مستر از این نهاد دولتی شکایت کرد. این در حالی است که فرآیند اداری بانک مرکزی آمریکا برای افتتاح یک حساب مستر عموما ۵ تا ۷ روز کاری به طول می‌انجامد.

این تاخیر احتمالاً به دلیل عدم اطمینان بانک مرکزی آمریکا در مورد نحوه اعطای اختیارات بانکداری سنتی به موسسات مالی حوزه ارز‌های دیجیتال مانند کوستودیا (Custodia) و کراکن (Kraken) است که هنوز از جانب آن‌ها تصمیمی در رابطه‌ با اعطای حساب مستر به این موسسات اتخاذ نشده است. در ژانویه امسال رئیس بانک مرکزی آمریکا جروم پاول (Jerome Powell) تأخیر پیش آمده را رویه عادی اتخاذ این‌گونه تصمیمات عنوان کرد.

با این حال تصمیم‌گیران بانک مرکزی آمریکا امیدوار هستند که دستورالعمل‌های منتشر شده اخیر، منجر به ساده‌سازی فرآیند بررسی درخواست موسسات نو ظهور مانند Custodia و Kraken شود.

لائل برینارد (Lael Brainard) نایب رئیس بانک مرکزی آمریکا در بیانیه ای گفت:

دستورالعمل‌های جدید، فرآیندی سازگار و شفاف را برای ارزیابی درخواست‌ها به منظور افتتاح حساب‌ در فدرال رزرو و دسترسی به خدمات پرداختی آن به منظور حمایت از یک سیستم پرداخت ایمن، فراگیر و نوآورانه ارائه می‌دهد.

این دستورالعمل‌ها چارچوبی چند لایه را ارائه می‌دهد که مؤسسات متقاضی را بر اساس سطح ریسک ظاهری آنها سازماندهی می‌کند. سطح ریسک ۱ متشکل از متقاضیان دریافت بیمه فدرال است، و سطح ۲ شامل مؤسساتی است که بیمه فدرال نیستند، اما هنوز در معرض نظارت‌های دقیق بانک مرکزی آمریکا قرار دارند. سطح ریسک ۳ نیز شامل مؤسساتی می‌شود که نه بیمه فدرال هستند و نه تحت نظارت احتیاطی این نهاد قرار می‌گیرند، بلکه مشمول یک چارچوب نظارتی و نوعی از بازرسی هستند که اساساً متفاوت و احتمالاً ضعیف تر از مؤسسات بیمه فدرال خواهد بود. کوستودیا، کراکن و سایر بانک‌های مرتبط با ارز‌های دیجیتال نیز احتمالاً در سطح ریسک ۳ قرار می‌گیرند.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

چنین سیستم سطح بندی تا حد زیادی با استراتژی قبلی بانک مرکزی آمریکا که در سال ۲۰۲۱ اعلام شد ولی به مرحله اجرا گذاشته نشد نیز سازگار است.

علیرغم ایجاد یک چارچوب مرتبط با کاربرد حساب مستر برای موسسات مالی حوزه ارز دیجیتال که به نظر می‌رسد تمام این موسسات را زیر چتر خود خواهد گرفت، بانک مرکزی آمریکا نسبت به سو برداشت‌های ممکن از اعلامیه اخیرشان نیز هشدار داد.

هنگامی که به پتانسیل موجود در این دستورالعمل‌ها برای موسسات فعال در بازار ارز‌های دیجیتال با سطح ریسک بالا فکر کنیم، خواهیم دید که بانک مرکزی آمریکا به این نکته توجه ویژه‌ای داشته که بجای تدوین استاندار‌های قانونی برای فعالیت در حوزه کریپتو به ایجاد یک چهارچوب مبتنی بر ریسک برای ارزیابی درخواست دسترسی از سوی این موسسات و با در نظر داشتن قوانین مالی فدرال بپردازد.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x