اخطار FDIC به صرافی FTX آمریکا؛ فعالیت‌ FTX متوقف خواهد شد؟

شعبه آمریکایی صرافی FTX و چهار صرافی دیگر توسط شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) نامه اخطار دریافت کرده‌اند.

پنج شرکت فعال در حوزه کریپتو از جمله شعبه صرافی اف تی ایکس در ایالت متحده آمریکا (FTX US) که مدیر عامل آن سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried) است، امروز نامه‌های توقف فعالیت خود را از شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) دریافت کردند.

سایر شرکت‌ها از جمله Cryptonews.com، Cryptosec.info، SmartAsset.com، و FDICCrypto.com نیز نامه‌های توقف فعالیت و توقیف خود را در روز جمعه دریافت کردند. دلیل این توقیف نیز از طرف مسئولین شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC)، اظهارات نادرست و خلاف واقع آن‌ها مبنی بر اینکه محصولاتشان تحت بیمه FDIC بوده، عنوان شده است.

سم بنکمن-فرید کیست؟ میلیاردر ۳۰ ساله دنیای کریپتو را بهتر بشناسید!

در تمامی این موارد، شرکت‌ها ۱۵ روز فرصت دارند تا اظهارات نادرست و گمراه‌کننده را از وب‌سایت‌ها و حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود حذف کنند و تأییدیه کتبی را به شرکت بیمه سپرده فدرال ارسال کنند.

شرکت بیمه سپرده فدرال در نامه خود به صرافی FTX US تاکید خود را به یک توییت حذف شده عنوان کرده بود که توسط مدیر عامل شرکت، برت هریسون (Brett Harrison) در ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۲ ارسال شده و در آن نوشته شده بود که:

واریزی‌های مستقیم کاربران به FTX US در حساب‌های بانکی بیمه شده در FDIC و به صورت جداگانه به نام خود آن‌ها ذخیره می‌شود.

هریسون امروز در پاسخ به این نامه در توییتی نوشت:

واقعاً قصد نداشتیم کسی را گمراه کنیم و ما اصلا عنوان نکردیم که خود صرافی FTX US و یا دارایی‌های کریپتویی آن از بیمه FDIC بهره‌مند هستند.

 در ادامه این توئیت، هریسون افزود که امیدوار است اظهارات اخیر وی روشنگری لازم را در مورد نیات شرکت به جامعه دارایی‌های دیجیتال ارائه کرده باشد.

توئیت اخیر هریسون که در تاریخ ۱۹ اوت ۲۰۲۲ منتشر شده هم به توضیحات بیشتری در رابطه با توئیت پاک شده قبلی او اشاره می‌کند:

طبق دستور FDIC من توییت را حذف کردم. این توییت در پاسخ به سوالات مطرح شده در توییتر درباره اینکه آیا سپرده‌های مستقیم دلاری کارفرمایان در بانک‌های بیمه شده (یعنی Evolve Bank) نگهداری می‌شود، نوشته شده بود.

مسئولین آژانس بیمه سپرده فدرال آمریکا گفتند که سایت Cryptonews.com نیز تحلیل‌هایی از صرافی‌های ارزهای دیجیتال منتشر کرده است که می‌گوید صرافی‌های کوین بیس (Coinbase)، ای تورو یو اس (eToro US)، کریپتو دات کام (Crypto.com) و جمینی (Gemini) توسط FDIC بیمه شده‌اند. در مورد دو سایت CryptoSec.com و SmartAsset.com نیز همین اتفاق افتاده و در صفحات آن‌ها در اینترنت به فهرست‌هایی از صرافی‌های ارز دیجیتال که تحت پوشش شرکت بیمه سپرده فدرال است، اشاره شده است.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

این نامه‌های توقیف تنها چند روز پس از آن منتشر می‌شوند که سناتور پت تومی (Sen. Pat Toomey) نامه‌ای را که به یک آژانس بانکی ارسال شده بود را منتشر کرد. وی درباره این نامه به انتشار اسنادی پرداخته بود که از طریق افشاگران به دست او رسیده است. در بخشی از این نامه آمده که:

کارکنان مقر FDIC در واشنگتن دی سی از دفاتر منطقه‌ای FDIC درخواست کرده‌اند که به چندین بانک نامه بفرستند و از آنها بخواهد از گسترش روابط خود با شرکت‌های مرتبط با ارز‌ دیجیتال خودداری کنند.           

روز چهارشنبه مسئولین شرکت بیمه سپرده فدرال آمریکا به مجله دیکریپت (Decrypt) گفتند که اقدامات آن‌ها مطابق با مسئولیتشان برای حصول اطمینان از تعامل بانک‌ها با ارزهای دیجیتال به روشی امن است.

یکی از سخنگویان FDIC در متن ایمیل خود اظهار داشت:

استراتژی شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) ممکن است شامل درخواست این نهاد از مؤسسه‌‌ها برای به تاخیر انداختن فعالیت‌های مرتبط با ارز دیجیتال و یا جلوگیری از گسترش فعالیت‌های مرتبط با حوزه کریپتو این شرکت‌ها تا زمانی که بازخورد‌های نظارتی مورد نیاز در نظر گرفته شوند، باشد. با توجه به خطراتی که در بازار دارایی‌های دیجیتال به راحتی قابل مشاهده است، این اقدامات لازم و مناسب خواهند بود.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x