گری اسکیل: فورک اثبات کار اتریوم (ETHW) موفق نخواهد بود!

در حالی که روز به روز به ادغام اتریوم نزدیک‌تر می‌شویم، کارشناسان گری اسکیل (Grayscale) بر عوامل متعدد امکان عدم موفقیت نسخه فورک اثبات کار اتریوم (ETHW) تاکید کرده‌اند.
عدم موفقیت ETHW

بلاک چین اتریوم قرار است در ماه سپتامبر ارتقا یافته و عملیات ادغام (Merge) آن که مدت‌ها است مورد انتظار کاربران است رخ خواهد داد. با این حال منتقدان الگوریتم اجماع جدید شبکه اتریوم مایل به استفاده از الگوریتم اثبات کار (PoW) هستند و قصد دارند به فعالیت خود در این شبکه ادامه دهند. یکی از حدس‌هایی که زده می‌شود، امکان فورک شدن اتریوم و ادامه فعالیت ماینرها روی این شبکه است.

گری اسکیل (Grayscale) به عنوان بزرگترین شرکت مدیریت دارایی جهان معتقد است که در صورت فورک شدن شبکه اتریوم و ادامه فعالیت ماینرها در یک نسخه قابل استخراج از اتریوم (ETHW)، دلایل زیادی برای عدم موفقیت این نسخه وجود خواهد داشت . دلیل این شرکت برای عنوان کردن این ادعا نیز مقایسه شرایط فعلی شبکه اتریوم با هارد فورک (HardFork) قبلی این شبکه در سال ۲۰۱۶ است که منجر به پدید آمدن اتریوم کلاسیک شد.

فورک چیست؟ انواع فورک چه هستند؟ + تفاوت هارد فورک و سافت فورک در بلاک چین

با این حال بین شبکه اتریوم در سال ۲۰۱۶ و شبکه امروزی اتریوم تفاوت‌های زیادی وجود دارد. طی شش سال گذشته اتریوم اکوسیستمی قوی متشکل از کاربران، برنامه‌های غیرمتمرکز  (dApps)، قراردادهای هوشمند، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و موارد دیگر را توسعه داده است. شرکت گری اسکیل در گزارش مفصل خود توضیح می‌دهد:

یک فورک PoW از شبکه فعلی اتریوم، نمونه‌های تکراری همه توکن‌های موجود در این شبکه را به همراه خواهد داشت. این موضوع می‌تواند چالش‌های جدی و معناداری را برای توسعه‌دهندگان و فعالان بازار ایجاد کند.

در واقع پیچیدگی ساز و کار پلتفرم‌های DeFi و تعداد توکن‌های دارای پشتوانه قفل شده در این پروتکل‌ها، خطر فاجعه‌باری را برای قیمت ETHW به همراه دارد.

در سال ۲۰۱۶ اکوسیستم‌های مالی غیر متمرکز (DeFi) عملاً وجود نداشتند. اما امروزه بلاک چین اتریوم میزبان حدود ۵۳۰ پروتکل DeFi با بیش از ۴۰ میلیارد دلار قراردادهای هوشمند است.

در صورتی که فورک اثبات کار اتریوم (Ethereum PoW) فعال شود، کاربران این پروتکل تلاش خواهند کرد تا دارایی‌های خود که در شبکه قبلی اتریوم پشتیبانی شده بود را نقد کرده و به این شبکه جدید انتقال دهند. علاوه بر این دارندگان ETH به طور همزمان برای فروش توکن‌های ETHW رایگان دریافت شده در برابر ETH/USD عجله خواهند کرد. در نتیجه به گفته گری اسکیل (Grayscale) این امر منجر به ایجاد فشار فروش نامتناسب بر ETHW می‌شود.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

پشتیبانی نه‌چندان قوی از فورک

برخی از برترین فعالین در حوزه‌ی بلاک چین مانند شبکه چین لینک (Chainlink) و بازیگران حاضر در عرصه استیبل کوین مانند تتر (Tether USDT) و سیرکل  (Circle USDC) و بسیاری دیگر از این قبیل شبکه‌ها از فورک پیش رو اتریوم فاصله گرفته‌اند. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) از بنیانگذاران اتریوم نیز گفته است که تیم او پس از اتمام موفقیت آمیز رویداد ادغام (Merge)، هیچ چالش فنی را برای ETHW برطرف نخواهد کرد.

جالب اینجاست که شرکت گری اسکیل معتقد است ETHW تهدید بزرگی برای شبکه اتریوم کلاسیک (ETC) نخواهد بود. به گفته تحلیل‌گران این شرکت، صرف نظر از موفقیت ETHW، اتریوم کلاسیک (ETC) همچنان به روال عادی خود ادامه خواهد داد. آن‌ها خاطر نشان کردند:

حامیان ادامه نسخه اثبات کار اتریوم (ETH PoW) ممکن است متوجه این موضوع نباشند که ایجاد و مدیریت پیچیدگی‌های فورک ETHW تا زمانی که یک نسخه پایدار از این شبکه یعنی اتریوم کلاسیک، وجود دارد، ارزش وقت گذاشتن ندارد.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x