Coinbase در انتظار ورشکستگی؟

شایعات در مورد ورشکستگی کوین بیس، حتی پس از اینکه این شرکت چنین ادعاهایی را رد کرده است و فعالانه در حال گسترش دادن تجارت خود در خارج از کشور است، همچنان ادامه دارد.
Coinbaseدر انتظار ورشکستگی؟

در جولای ۲۰۲۲، کوین بیس برنامه‌ای مربوط به خود را به حالت تعلیق درآورد. یک ماه پیش از بستن Coinbase Pro – شاخه تجاری پیشرفته کوین بیس- این صرافی خبر از برنامه‌ای با همان ویژگی مشابه کوین‌بیس پرو به نام Advanced Trade را داد. این دو اعلامیه، به علاوه ادغام USD (دلار) آن با دفاتر سفارش USDC، موجی از شایعات در مورد ورشکستگی کوین‌بیس را به راه انداخت.

علاوه بر این، عملکرد مالی کوین‌بیس در سال جاری که درواقع برای بیشتر بازار ارزهای دیجیتال اوضاع به همین منوال بود، ضربه بزرگی به آن زد. در گزارش درآمد سه ماهه دوم خود، این شرکت زیانی شدید به ارزش حدود ۱.۱ میلیارد دلار متحمل شد که باعث کاهش ۶۰ درصدی درآمدش شد. این اتفاق بیشتر در اثر عوامل اقتصاد کلان و عوامل سیستمی در صنعت ارزهای دیجیتال رخ داد که منجر به کاهش حجم معاملات در کوین‌بیس شد.

در این زمان جامعه کریپتو دچار دو دسته‌گی شد؛ در یک طرف طیف کاربرانی بودند که ادعا می کردند کوین بیس در لبه ورشکستگی قرار دارد – ادعایی که کوین بیس بارها آن را رد کرده است- و در طرف دیگر عده‌ای بودند که عقیده داشتند این چیزی بیش از FUD حاکم بر بازار نیست.

شایعات و جنجال‌ها پس از فروپاشی شرکت‌های کریپتویی نظیر سلسیوس (Celsius)، وویجر (Voyager) و Three Arrows Capitals که همگی به دنبال Terraform Labs و UST/LUNA ورشکست شده بودند نیز به این ادعا دامن زد.

این شرکت در نامه‌ای به سهامداران Q2 (سه ماهه دوم از سال) خود با تأکید بر اینکه آنها هرگز با شرکت‌های مذکور وارد معامله نشده‌اند، گفت: «ما مدیریت ریسک را در اولویت قرار می‌دهیم». و اظهار کرده که سرمایه گذاری زیادی در توسعه محصول با ویژگی‌های با کیفیت بالا و مدیریت ریسک مناسب برای معامله‌گران خرد و مشتریان نهادی انجام داده است.

برایان آرمسترانگ: «خطر ورشکستگی وجود ندارد»

برایان آرمسترانگ مدیرعامل کوین بیس تصریح کرد که شرکت در معرض خطر ورشکستگی قرار ندارد، اما با این حال آنها در حال کار کردن بر ارائه حمایت قانونی برای معامله‌گران خرد از نوع حمایتی که مشتریان Prime و Custody در صورت وقوع رویدادی از نوع قوی سیاه از آن برخوردارند، هستند.

این اقدام پس از ارسال فرم Q-10 کوین بیس به SEC با این مضمون که وجوه معامله‌گران خرد در صورت ورشکستگی در خطر است، صورت گرفت. طبق قاعده SAB 121 سازمان بورس و اراق بهادار آمریکا، شرکت‌های عمومی که ارزهای دیجیتال را برای اشخاص ثالث مدیریت می‌کنند، باید گزارش عمومی داشته باشند.

اقدامات بعدی کوین بیس

کوین بیس در حال حاضر با فشار SEC مواجه است. این نهاد نظارتی چندین احضاریه و درخواست برای اسناد و تمام اطلاعات مربوطه در مورد برنامه سهامداری، محصولات پرسود و پروسه لیست کردن توکن‌ها را برای این صرافی ارسال کرده است. SEC قبلاً هم با این صرافی در تنش بود و اظهار داشت که ۹ یا ۱۰ ارز دیجیتال آن از اوراق بهادار هستند، ادعایی که کوین بیس بارها آن را رد کرده است.

فشار نهادهای نظارتی ایالات متحده، این صرافی را به مقابله و حمایت از مدیر شرکت Grayscale در نبرد قانونی خود علیه SEC سوق داد.  مدیر این شرکت درحال تنظیم شکایتی از SEC به دلیل رد کردن ETF بیت کوین است و می‌گوید کمیسیون بورس و اوراق بهادار «در اعمال رفتار منسجم با ابزارهای سرمایه‌گذاری مشابه شکست خورده است».

جدا از بالا گرفتن بحث سیاسی در ایالات متحده، کوین بیس در حال حاضر بر راه‌اندازی محصولات و خدمات جدید از جمله کارت امتیازی رمز ارزی (crypto scorecard) در ایالات متحده و خارج از کشور تمرکز کرده است، که به کاربرانش اجازه می‌دهد از موضع سیاستمداران آمریکایی در مورد ارزهای دیجیتال بر اساس محل زندگی‌شان  مطلع شوند.

کوین بیس اخیراً با گوگل نیز همکاری کرده است تا کاربران با استفاد از این پلتفرم بتوانند خدمات ابری را با ارزهای دیجیتال پرداخت کنند. هر دو شرکت اذعان داشتند که این همکاری به گسترش فناوری Web3 در آینده کمک خواهد کرد. کوین بیس بیشتر درآمد خود را از طریق کارمزدهای معاملاتی در پلتفرم خود بدست می آورد، اما از این به بعد قرار است بخشی از پرداخت‌های ارز دیجیتالی که برای خدمات ابری گوگل انجام می‌شود را نیز دریافت کند. در همین راستا، این صرافی برنامه‌های مربوط به داده های خود را از وب سرویس‌های آمازون به گوگل منتقل خواهد کرد. طبق گزارش‌ها، گوگل، این غول فناوری همچنین در حال بررسی نحوه استفاده از Coinbase Prime است؛ سرویسی که به‌طور امن ارزهای دیجیتال سازمان‌ها را ذخیره و به آنها اجازه معامله کردن می‌دهد.

علاوه بر این، کوین بیس قصد دارد خدماتش را برای معامله‌گران خرد در استرالیا نیز گسترش دهد و خرید و فروش ارزهای دیجیتال را برای آنها تسهیل کند.

این شرکت همچنین ارائه روشی به نام  PayID را برای واریزی مستقیم از حساب‌های بانکی مشتریان در دستور کار خود دارد که امکان واریز و برداشت AUD و دسترسی به بیش از۲۰۰ ارز دیجیتال را برای کاربران فراهم خواهد کرد. این شرکت از قصد خود برای ایجاد رابط خریدوفروش پیشرفته‌ برای معامله‌گران حرفه‌ای پلتفرم خود نیز خبر داد.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x