جک دورسی به دنبال ایجاد یک پروتکل برای شبکه‌های اجتماعی غیر متمرکز است

گروه بلو اسکای (Bluesky) که از اعضای قدیمی توییتر تشکیل شده است، در حال ایجاد یک پروتکل غیرمتمرکز است که نفوذ شرکت‌ها و دولت‌ها را بر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی محدود می‌کند.

جک دورسی به عنوان یکی از بنیانگذاران توییتر در اواخر سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که شرکت او گروه کوچک و مستقلی از توسعه دهندگان را دور هم جمع کرده و هدف آن‌ها را فقط یک چیز قرار داده است: ایجاد یک پروتکل غیرمتمرکز رسانه اجتماعی که می‌تواند به عنوان بستر استاندارد جدیدی برای ارتباطات آنلاین عمل کند. اتصالی عاری از نفوذ شرکت‌ها و مقامات دولتی. او با انتشار توییتی از حساب کاربری رسمی خود در ۱۱ دسامبر سال ۲۰۱۹ خبر این تصمیم توییتر را داده بود:

توییتر یک تیم مستقل کوچک متشکل از حداکثر پنج معمار، مهندس و طراح پلتفرم منبع باز را برای توسعه یک رسانه اجتماعی غیرمتمرکز با استاندارد باز، تامین مالی کرده است. هدف نهایی این است که توییتر در آخر خود کاربر این پروتکل باشد و از استاندارد‌های آن استفاده کند.

روز سه‌شنبه Bluesky Initiative وب ‌سایتی را برای پروتکل رسانه‌ اجتماعی غیرمتمرکز خود راه‌اندازی کرد که آن را پروتکل AT نامیده است. آن‌ها همچنین یک لیست انتظار برای دریافت برنامه Bluesky ایجاد کردند که به گفته تیم سازنده آن ایده‌آل‌ترین مرورگر برای دسترسی به شبکه پروتکل AT است. لیست انتظار آن‌ها به سرعت پر شد تا جایی که نیاز به مداخله آن‌ها برای بررسی حجم بالای درخواست‌ها اجتناب ناپذیر بود. به تازگی توییتی از حساب کاربری رسمی بلو اسکای منتشر شده که متن آن از این قرار است:

بلو اسکای در حال ایجاد یک پروتکل اجتماعی است. ما (ADX) را در ماه می منتشر کردیم که حرف X آن به معنای ورژن آزمایشی است. اکنون که طراحی ما شروع به مستحکم‌تر شدن کرده است، ما نام آن‌ را به پروتکل انتقال تایید شده (Authenticated Transport Protocol یا همان AT) تغییر داده‌ایم.

تیم Bluesky امروز در یک پست وبلاگی نوشت:

از ماه مه ما کار بر روی پروتکل را در یک مخزن عمومی در GitHub انجام داده‌ایم، اما در این رابطه در وبلاگ و توییتر خود صحبتی نکرده بودیم و فعالیتی نداشتیم. اکنون این موضوع تغییر کرده است!

پروتکل AT به عنوان یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز، مستقل از اراده یک شرکت واحد عمل می‌کند. بلو اسکای معتقد است این استقلال به کاربران شبکه‌های اجتماعی که در این پروتکل حساب کاربری ایجاد کرده‌اند این امکان را می‌دهد تا هم از داده‌های خصوصی خود محافظت کنند و هم از الگوریتم‌های شرکتی که اغلب باعث ایجاد بحث و جدل می‌شوند تا کاربران را درگیر نگه دارند، اجتناب کنند.

تیم Bluesky امروز نوشت:

الگوریتم‌ها دیکته می‌کنند که ما چه چیزی را ببینیم و به چه کسی می‌توانیم دسترسی پیدا کنیم. اگر می‌خواهیم به فضاهای آنلاین خود اعتماد کنیم، باید روی الگوریتم‌هایمان کنترل داشته باشیم.

تقویت همکاری متقابل یا سازگاری متقابل پلتفرم‌های مختلف در یک پروتکل، کلید ماموریت Blueky است. تصور کنید TikTok به عنوان مثال با اینستاگرام سازگاری دارد و بالعکس. این تیم یک چارچوب عملیاتی به نام Lexicon ایجاد کرده است که اتصال بین برنامه‌ها و شبکه‌های مختلف ساخته شده بر اساس پروتکل AT را تسهیل می‌کند.

دورسی با وجود اینکه دیگر به این پروژه وابسته نیست امروز به تیم Bluesky به خاطر موفقیت بنیادی آنها تبریک گفت، او با اشاره به پتانسیل بالای این تیم، اظهار داشت که هدف این است که در نهایت توییتر مشتری استفاده از این استاندارد باشد.

در این میان مالکیت توییتر سرنوشت پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. برای ماه‌ها این شرکت با ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و اسپیس ‌ایکس بر سر پیشنهاد ماسک برای خرید پلتفرم رسانه‌های اجتماعی و خصوصی‌سازی آن که یک بار نیز توسط خود او لغو شد و دوباره او خواستار از سرگیری قرارداد بود، دست و پنجه نرم می‌کرد.

ماه گذشته اسناد دادگاه تهیه شده از شکایت مداوم توییتر علیه ماسک در رابطه با خریدن این پلتفرم نشان داد که دورسی متن‌هایی را با ماسک رد و بدل کرده است که در آن او با ثروتمندترین مرد جهان لابی کرده است تا توییتر را به عنوان یک پروتکل منبع باز، که با بودجه یک بنیاد تامین مالی می‌شود، اداره کند. در این پیام‌های متنی دورسی در مورد خطرات ذاتی راه‌اندازی یک پلتفرم رسانه‌های اجتماعی بر اساس مدلی مبتنی بر سود صحبت کرد. همان موردی که در زمان اعلام ایجاد Bluesky نیز مطرح شده بود.

دورسی خطاب به ماسک نوشت:

اداره توییتر نباید به وسیله مدل تبلیغاتی صورت گیرد.

دورسی در ادامه توضیح داد که انجام این کار به دولت‌ها و شرکت‌ها یک نقطه دسترسی برای کنترل و اعمال نظر می‌دهد. اگر یک نهاد متمرکز پشت این پلتفرم باشد، قطعا مورد حمله و اعمال قدرت قرار خواهد گرفت.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x