دوج کوین ایلان ماسک را به دادگاه کشاند!

شکایت از ایلان ماسک به خاطر دوج کوین
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

ایلان ماسک مدیرعامل تسلا و شرکت فضایی اسپیس ایکس به دلیل «شرکت در یک طرح هرمی کریپتویی» مربوط به ارز دیجیتال دوج کوین و حمایت از این رمز ارز، با یک شکایت قضایی ۲۸۵ میلیارد دلاری مواجه شده است.

به گزارش رویترز، شکایتی که در دادگاه فدرال منهتن ارائه شد گویای این است که شاکی کیت جانسون، ماسک را متهم کرده که بارها به تبلیغ و افزایش قیمت دوج کوین پرداخته و بعد از کسب سود باعث ریزش قیمت آن شده است.

در این دادخواست ادعا شده ایلان ماسک از«جایگاه ویژه­ خود به عنوان ثروتمندترین مرد جهان استفاده کرده تا برای سوددهی، خودنمایی و سرگرمی، ارز دوج کوین را به راه‌انداخته و بارها قیمت آن را دست‌کاری کند.» همچنین در ادامه اذعان شده:

متهمان از سال ۲۰۱۹ می‌دانستند که Dogecoin هیچ ارزشی ندارد با­‌ این ­حال برای سود بردن از خرید و فروشش آن را تبلیغ می‌کردند.

این شکایت شامل سخنانی از چند شخصیت از جمله وارن بافت و بیل گیتس است که از منتقدان دارایی­‌های چون ارز دیجیتال هستند. بر اساس این حکم غرامتی حداقل ۸۶ میلیارد دلاری مطالبه شده و خواهان سه برابر شدن آن است. همچنین قصد دارد جلوی ماسک و شرکت‌­هایش را از تبلیغ این میم کوین بگیرد.

دوج کوین ممنوع خواهد شد؟

ممنوعیت دوج کوین

همچنین در این شکایت درخواست شده است که قاضی، معامله دوج را تحت قوانین فدرال و ایالت نیویورک قمار اعلام کند. به این موضوع نیز اشاره شد که قیمت DOGE پس از حضور ایلان ماسک در برنامه تلویزیونی Saturday Night Live شروع به افت کرده و نزدیک به ۹۰ درصد از سقف تاریخی خود پایین‌تر است.

بیلی مارکوس، یکی از خالقان Dogecoin، در واکنش به این شکایت، متذکر شد که Dogecoin نیز «مانند سایر رمزارزهاست» و این سوال را مطرح کرد که آیا این دادخواست می‌خواهد «همه رمزارزها  را نوعی قمار تلقی کند؟».

همه این‌ها در حالی است که دوج کوین به عنوان یکی از ارزهای برتر بازار کریپتوکارنسی از نظر ارزش بازار قرار دارد و به عقیده بسیاری از کارشناسان امکان کلاهبرداری بودن آن منتفی است. با این حال ایلان ماسک به دلیل جنجال‌های فراوانی که بر سر این ارز به راه انداخته باعث شده تا به اعتبار آن آسیب وارد شود.

بر اساس گزارش CryptoGlobe ماسک قصد دارد توسط شرکت‌ اکتشافات فضایی SpaceX و همچنین شرکت Starlink، که هدف آن فراهم آوردن اینترنت سریع، ارزان قیمت و قابل دسترس برای تمام کره زمین است، دوج کوین پذیرش کند.

شایان ذکر است ماسک یکی از حامیان معروف DOGE است که اواخر سال گذشته فاش کرد معتقد است این ارز دیجیتال برای تراکنش، بهتر از سایر دارایی‌های رمزنگاری شده‌ای مثل بیت­ کوین (BTC) عمل می­کند. او افزود حجم تراکنش بیت­ کوین کم و هزینه هر تراکنش آن زیاد است و به همین جهت به دارایی مناسب‌­تری برای سرمایه گذاری تبدیل شده است.

ذخیره­­ دارایی ارزشمند به این معنی است که سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند بیت کوین‌های خود را نگه‌ داشته و به چشم یک سرمایه گذاری بلند مدت به آن نگاه می‌کنند.

تسلا، شرکت سازنده خودروهای برقی ماسک نیز اخیراً در وب­سایت خود شروع به پذیرش پرداختی‌­ها با DOGE کرده و به محصولات خاصی مانند سوت سایبری «cyberwhistle»، سگک کمربند «Giga Texas» و چهارچرخ «cyberquad» که برای کودکان طراحی شده، اجازه­ خریداری با این رمز ارز را داده است. این اقلام همگی بر حسب DOGE قیمت ­گذاری شده‌­اند و قیمت آن‌ها از ۳۰۰ تا ۱۲,۰۲۰ واحد DOGE متغیر است.

Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x