لایحه جدید پارلمان قزاقستان: فقط شرکت‌های ثبت‌شده می‌توانند ارز دیجیتال استخراج کنند!

قانون جدید پیشنهادی در پارلمان قزاقستان در صورت تصویب به ماینرهای مجاز اجازه می‌دهد تا به استخراج ارز‌های دیجیتال بپردازند. این پیش نویس قانون برای تنظیم جامع صنعت کریپتو کارنسی و کاهش آنچه حامیان آن به عنوان مصرف کنترل نشده برق در این بخش می‌خوانند، طراحی شده است.
محدود کردن استخراج ارز دیجیتال در قزاقستان فقط به شرکت‌های ثبت شده توسط لایحه جدید پارلمان این کشور

اعضای ماژیلیس (Mazhilis) یا همان مجلس سُفلی قزاقستان، لایحه جدیدی را ارائه کرده‌اند که قوانینی را برای استخراج ارزهای دیجیتال در این کشور وضع می‌کند. بر اساس مفاد این لایحه، تنها شرکت‌های ثبت‌شده در مرکز مالی بین‌المللی آستانه (AIFC) یا نهادهای غیر مقیمی که با مراکز داده دارای مجوز قرارداد دارند، مجاز به استخراج کوین‌های دیجیتال خواهند بود.

قزاقستان به دنبال سرکوب صنعت ارز دیجیتال توسط چین و هجوم کسب ‌و کارهای ماینینگ به این کشور با کسری فزاینده انرژی برق روبه‌رو شده است. AIFC به عنوان مرکز مالی کشور‌های آسیای مرکزی، در کانون تلاش‌های دولت برای نظارت بر بخش رو به رشد دارایی دیجیتال در این کشور‌ها است. در اوایل سال جاری صرافی‌های ثبت‌‌شده در آنجا مجاز به افتتاح حساب در بانک‌های محلی این کشور بودند.

فورک لاگ (Forklog) رسانه خبری حوزه‌ی کریپتو در گزارشی در مورد این تلاش‌های قانونی اشاره کرد که درحال‌حاضر شرکت‌های ماینینگ به‌صورت داوطلبانه خود را به مقامات دولت معرفی می‌کنند. تمامی این فرآیند با دستوری که توسط وزیر توسعه دیجیتال کشور قزاقستان صادر شده، کنترل می‌گردد. اکاترینا اسمیشلیوا (Ekaterina Smyshlyaeva) عضو پارلمان این کشور فاش کرد که تا کنون تنها یک‌سوم کل شرکت‌های ماینینگ فعال در قزاقستان ثبت‌نام کرده‌اند.

این قانون‌گذار در ادامه اظهارنظر خود بر این نکته تأکید کرد که:

استفاده کنترل‌نشده از برق توسط ماینر‌های خاکستری تهدیدی برای امنیت انرژی قزاقستان است. قانون فعلی قزاقستان در حوزه دارایی‌های دیجیتال، مکانیسم فروش ارز دیجیتال استخراج‌شده یا نقش ارائه‌دهندگان خدمات مالی محلی و گردش دارایی‌های دیجیتال را پوشش نمی‌دهد. رویه تولید آنها و ایجاد حقوق مالکیت برای صاحبانشان فقط با تدوین قوانین دقیق‌تر تحت قانون کلی موجود امکان‌پذیر است.

بر اساس گزارش کمیته درآمد دولتی قزاقستان (State Revenue Committee)، سود حاصل از فعالیت‌های نهادهای استخراج رمزارز که به بودجه دولتی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ واریز شده است به مبلغ ۱.۵ میلیون دلار رسید. در ماه ژوئیه، رئیس جمهور قاسم جومارت توکایف (Kassym Jomart Tokayev) لایحه‌ای را امضا کرد که قانون مالیات کشور را اصلاح می‌کند و موجب اعمال نرخ‌های مالیاتی بالاتری می‌شود. در مورد ماینرهای ارز دیجیتال این عوارض اکنون به مقدار و میانگین قیمت برق مصرف‌شده برای استخراج بیت کوین (BTC) و سایر ارزهای دیجیتال بستگی دارد.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x