روبل دیجیتال در سال ۲۰۲۴ به بازار می آید!

بانک مرکزی روسیه سیستم راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی (CBDC) خود را از سر گرفته است. این کشور قصد دارد طی چند سال آینده روبل دیجیتال را به بانک‌ها عرضه کند.
روبل دیجیتال روسیه

بانک روسیه با انتشار یک تجدید رویکرد در زمینه سیاست پولی، تصمیمی اتخاذ کرده که طی آن قصد دارد با تنظیم قوانین خاصی همه بانک‌ها و سایر موسسات مالی را تا سال ۲۰۲۴ مجهز به ارائه‌ ارز دیجیتال روبل کند.

این اقدام نقطه عطف بسیار مهمی برای روسیه است، زیرا در ماه مارس سال ۲۰۲۴، حکومت این کشور میزبان انتخابات ریاست جمهوری خود خواهد بود.

با راه‌اندازی این سیستم، انتظار می‌رود بانک مرکزی روسیه بررسی‌های نهایی را برای تراکنش‌های بدون واسطه از طریق روبل دیجیتال انجام دهد. در سال ۲۰۲۳، این بانک قصد دارد با یک نسخه تستی به نام بتا، قراردادهای هوشمند روبل دیجیتال را جهت معاملات مورد آزمایش قرار دهد. این تست تنها برای شرکت کنندگان منتخب در دسترس خواهد بود.

بانک مرکزی روسیه عجله‌ای برای پیاده‌سازی این طرح ندارد و می‌خواهد به‌تدریج این پروژه را پیش ببرد و ویژگی‌ها و آزمایش‌های جدید آن را سالانه اجرا کند. پس از آماده شدن خزانه داری فدرال، روبل دیجیتال از پرداخت‌های متعددی از قبیل مصرف‌کننده به دولت، کسب‌وکار به دولت و بالعکس پشتیبانی خواهد کرد.

تا سال ۲۰۲۵، یک حالت آفلاین برای روبل دیجیتال، همراه با ادغام آن در واسطه‌های مالی غیربانکی و سایر پلتفرم‌های ارائه‌دهنده خدمات مالی و مبادله‌ای راه‌اندازی خواهد شد. بانک روسیه همچنین اعلام کرد که روند اجرای آن به صورت مرحله‌ای، به فعالان بازار اجازه می‌دهد تا با شرایط جدید سازگار شوند.

این بانک همچنین در کنار سایر بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر که ارز دیجیتال خود را راه‌اندازی می‌کنند، کار خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که می‌تواند از پرداخت‌های فرامرزی و عملیات ارز خارجی با استفاده از ارزهای دیجیتال پشتیبانی کند.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

اهداف پروژه ارز دیجیتال روسیه

روسیه فرآیند آزمایشی روبل دیجیتال را در فوریه سال جاری آغاز کرد. این اعلامیه پس از انتشار نقشه راه اصلی بانک مرکزی برای عرضه ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ صورت گرفت. بانک مرکزی از قبل دوازده بانک دیگر، از جمله برخی از بزرگترین بانک‌های این کشور مانند Sber، Tinkoff، VTB و غیره را ملزم کرده بود که در مرحله آزمایشی روبل دیجیتال شرکت کنند.

روسیه نه تنها در زمینه اجرای طرح ارز دیجیتال ملی خود توسط بانک مرکزی عقب مانده، بلکه از برنامه‌های تنظیم قوانین پیرامون این حوزه  نیز عقب است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، قبلاً چندین بار از اعمال تغییرات در مقررات ارزهای دیجیتال این کشور حمایت کرده است. با این حال، هنوز هیچ تغییر عمده‌ای در بخش استخراج رمز ارزها و مالیات این کشور مشاهده نشده است.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x