استفاده روسیه از روبل دیجیتال در تجارت با چین

روسیه قصد دارد از روبل دیجیتال خود که قرار است در اوایل سال آینده (۲۰۲۳) عرضه شود، در معاملاتش با متحد اصلی خود یعنی چین، استفاده کند. مقامات مسکو امیدوارند کشورهای دیگر نیز مایل به استفاده از این ارز دیجیتال در تجارت‌ خود باشند، چراکه با این روش این کشور می‌تواند تحریم‌های اعمال شده به دلیل جنگ با اوکراین را دور بزند.
تسویه‌حساب روسیه با چین با روبل دیجیتال

بانک مرکزی روسیه در حال آماده شدن برای راه اندازی سیستم پرداختی با روبل دیجیتال در معاملات بین‌المللی خود است؛ تجسمی جدید از ارز فیات این کشور که اکنون در مرحله آزمایش است. بر اساس بیانیه یکی از اعضای برجسته مجلس سٌفلا پارلمان روسیه، کشور تحریم شده‌ی روسیه  می‌خواهد از رمز ارز ملی خود در معاملات با چین که به شریک اصلی تجاری آن تبدیل شده است، استفاده کند.

دسترسی محدود به سیستم مالی جهانی به دلیل محدودیت‌های مالی ایجاد شده در پاسخ به تهاجم نظامی این کشور به اوکراین، روسیه را مجبور به جستجوی ابزارهای جایگزین برای معاملات بین‌المللی خود کرده است. علاوه‌بر ارزهای دیجیتال، روبل دیجیتال یکی دیگر از گزینه‌هایی است که مسکو با آن قصد دارد تحریم‌ها را دور بزند.

آناتولی آکساکوف (Anatoly Aksakov)، رئیس کمیته بازار مالی در در مجلس سفلای مجمع فدرال روسیه به روزنامه پارلمانسکایا گازِتا  گفت: «موضوع دارایی‌های مالی دیجیتال، روبل دیجیتال و ارزهای دیجیتال درحال‌حاضر در جامعه موضوعات بحث‌برانگیزی هستند، زیرا کشورهای غربی در حال اعمال تحریم‌ها و ایجاد مشکلاتی در نقل و انتقالات بانکی از جمله در پرداخت‌های بین‌المللی هستند.»

این قانونگذار بلندپایه توضیح داد که وارد شدن از مسیر دیجیتالی (رمز ارزها)، راه‌حل این مشکل است زیرا جریان‌های مالی می‌توانند سیستم‌های کنترل‌شده توسط کشورهای غیردوست را دور بزنند. وی افزود گام بعدی برای ارز دیجیتال ملی‌شان (CBDC)، عرضه آن در تجارت دوطرفه با چین خواهد بود. آکساکوف همچنین به نقل از رویترز تأکید کرد:

اگر ما این روش را اجرا کنیم، دیگر کشورها نیز فعالانه شروع به استفاده از آن خواهند کرد و کنترل آمریکا بر سیستم مالی جهانی عملاً پایان خواهد یافت.

با از دست دادن بازارهای غرب، از جمله برای صادرات انرژی، اهمیت همکاری با چین برای روسیه به‌طورقابل‌توجهی افزایش یافته است. تجارت بین دو کشور گسترش یافته و شرکت‌های روسی بدهی خود را به یوان چین پرداخت می‌کنند. پکن درحال‌حاضر در حال انجام آزمایش‌های داخلی نسخه دیجیتالی ارز خود یعنی e-CNY است و قصد دارد از آن در تسویه‌حساب‌های فرامرزی نیز استفاده کند.

روسیه تا چند ماه آینده قرار است مقررات جامعی برای بازار ارزهای دیجیتال خود وضع کند. یکی از این مقررات لایحه جدیدی تحت عنوان «ارز دیجیتال» است که چارچوب قانونی ایجاد شده در سال گذشته توسط قانون «دارایی‌های مالی دیجیتال» را گسترش می‌دهد. رگولاتورهای روسیه درحال‌حاضر در پی توسعه مکانیزمی برای پرداخت‌های بین‌المللی ارزهای دیجیتال هستند که پیش‌نویس مفاد مربوطه قبلاً توسط بانک مرکزی و وزارت دارایی مورد تأیید قرار گرفته است.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x