موشک ادغام شبکه اتریوم پرتاب شد! آینده اتریوم چگونه خواهد بود؟

ادغام اتریوم در تاریخ ۱۵ سپتامبر در حدود ساعت ۶ صبح UTC رخ داد. به گفته تیم اتریوم این انتقال که متمرکز بر بهره‌وری هر چه بیشتر از انرژی است، تاثیر زیادی بر سرمایه گذاری‌ها در این حوزه و پذیرش عمومی ارز‌های دیجیتال خواهد داشت.

چند ساعتی است که اتریوم دیگر به روش سخت افزاری استخراج نمی‌شود و از الگوریتم اثبات کار به الگوریتم اثبات سهام مهاجرت کرده است.

الی بن ساسون (Eli Ben-Sasson) رئیس و یکی از بنیانگذاران پروتکل استارک ور (StarkWare) در صحبت‌های خود پیش از رویداد ادغام با کوین تلگراف خاطرنشان کرد که:

ادغام اتریوم اولین گام در فرآیندی است که منجر به پذیرش بسیار گسترده اتریوم می‌شود. اهمیت بسیار مهم پروسه ادغام، تاثیر چشمگیر آن بر مصرف انرژی است.

انتظار می‌رود که ادغام شبکه اتریوم باعث کاهش ۹۹.۹۵ درصدی انرژی مصرفی آن در مقایسه با مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) شود و نیاز به استفاده از مقادیر زیادی انرژی در رقابت برای حل پازل‌های ریاضی اتفاقی را نخواهد داشت.

من به ادغام اتریوم مانند توسعه اولین میدان‌های انرژی خورشیدی فکر می‌کنم. ما دیدیم که می‌توانیم اثرات زیست محیطی تولید برق را کاهش دهیم. البته نظر تیم ما این نیست که مشکل به کلی حل شده است، بلکه بر این باوریم که اگر توانسته‌ایم با آلودگی کمتر برق تولید کنیم، زمان آن رسیده است که تلاش‌ها برای استفاده کم‌تر از همین برق پاک را نیز دو چندان کنیم.

بن ساسون

ویتالیک بوترین درباره آپگرید اتریوم چه می‌گوید؟

در پستی منتشر شده در توئیتر ویتالیک بیوترین (Vitalik Buterin) بنیانگذار اتریوم که در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۲ انتشار یافته او با شوخ طبعی به فرآیند ادغام اشاره کرده است. در متن این توئیت آمده که:

هیجان زده هستم که دیگر مجبور نیستیم در مورد بلوک‌های اومر (Ommer Blocks) بشنویم.

بسیار خوب می‌دانم که اومر‌ قرار بود نام جایگزین و بدون جنسیت برای آنکل‌ (Uncle) باشد! اما همین کلمه جدید هم به نظر می‌رسد توهینی به افرادی باشد که مدیتیشن می‌کردند!

راستی صرفه‌جویی در مصرف برق هم خیلی خوبه!

بن ساسون معتقد است که نتیجه نهایی زمانی مشخص می‌شود که عموم جامعه از برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین در بسیاری از زمینه‌های مختلف زندگی خود استفاده می‌کنند، درست همان‌طور که امروزه مردم از برنامه‌های گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند.

آشر تان (Asher Tan) مدیر عامل صرافی ارز دیجیتال کوین جار (Coinjar) می‌گوید رویداد ادغام قرار است روایت پیرامون بازار کریپتو کارنسی را به طور گسترده‌تری تغییر دهد. وی اشاره می‌کند که برای یک بخش فناوری بسیار نادر است که چنین کاهش شدیدی در شدت انرژی مصرفی خود انجام دهد.

ما معتقدیم که اکنون مردم اهمیت کاهش ۹۹.۹۵ درصدی مصرف انرژی پس از ادغام را به درستی درک نکرده‌اند. این پیشرفت استفاده از شبکه اتریوم را برای عموم مردم خوشایندتر خواهد کرد و درها را برای سرمایه ‌گذاران و شرکت‌هایی باز می‌کند که به دلیل مسائل زیست محیطی انتشار کربن، از به کارگیری ارز‌های دیجیتال دوری کرده‌اند.

آشر تان

آیا ادغام روی قیمت اتریوم تاثیر می‌گذارد؟

علی‌رغم خوش‌بینی نسبت به انتقال اتریوم از الگوریتم اجماع اثبات کار به اثبات سهام، هنوز بحث‌هایی در مورد اینکه آیا ادغام قبلاً در قیمت رمزارز اتریوم (ETH) لحاظ شده است یا خیر وجود دارد.

شارمین هو (Charmyn Ho) رئیس بینش ارزهای دیجیتال در صرافی دیجیتال بای بیت  (Bybit) می‌گوید که تحلیلگران آنها به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ اتفاق نظری بین سرمایه گذاران بنیادی یا سازندگان بازار در مورد تجارت کوتاه مدت خود متاثر از ادغام اتریوم وجود ندارد، اما در عوض احتمال جمع آوری ETH توسط آن‌ها و تبدیل شدنشان به سرمایه گذاران بلند مدت بیشتر خواهد بود.

در همین حال به نظر نمی‌رسد که اکثر افراد حاظر در بازار اتریوم نگران موفقیت آمیز بودن یا نبودن فرآیند ادغام آن باشند.

جوزف لوبین (Joseph Lubin) یکی از بنیان‌گذاران اتریوم دیروز به خبرگزاری بلومبرگ (Bloomberg) گفت که او معتقد است این انتقال منجر به اختلال بسیار کمی برای توسعه دهندگان و کاربران بلاک چین اتریوم خواهد شد و کار با آن به اندازه‌ای روان خواهد بود که انگار آیفون یا لپ تاپ شما یک شبه سیستم عامل خود را ارتقا داده است.

بن ساسون از استارک ور نیز این انتقال را آرام می‌بیند و عنوان کرد که بنیاد اتریوم برای این لحظه بسیار دقیق آماده شده است و این آمادگی، اعتماد به نفس زیادی را به کاربران القا می‌کند. او در صحبت‌های خود عنوان کرد:

زمانی که اولین بلاک با اثبات سهام تولید شود، نشانه موفقیت قابل توجهی خواهد بود. اما این مانند تکمیل پرتاب یک موشک است! ما هنوز بقیه سفر خود را در پیش داریم و این مسیر چالش‌های خاص خود را به همراه خواهد داشت.

لوبین معنقد است که از نظر او پس از توسعه بیت‌کوین (BTC) و اتریوم (ETH)، این سومین رویداد مهم در فضای کریپتو کارنسی خواهد بود.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x