۰
دسته‌بندی نشده

هشدار سازمان ملل به فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره

سازمان ملل از فدرال رزرو درخواست کرده نرخ بهره را پایین بیاورد

در گزارشی که به‌تازگی از یکی از آژانس‌های سازمان ملل منتشر شده، آمده که فدرال رزرو باید جلوی افزایش نرخ بهره را بگیرد. این گزارش از کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (UNCTAD) تهیه شده که هر ساله یافته‌های چشم‌انداز اقتصاد جهانی خود را منتشر می‌کند. آنکتاد معتقد است سرعت افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، اقتصاد جهانی را دچار رکود خواهد کرد و کشورهای فقیرتر را در قیاس با کشورهای ثروتمندتر در وضعیت بدتری قرار خواهد داد.

بانک مرکزی ایالات متحده (FED) با مدیریت جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس این سازمان، در سال جاری پنج بار نرخ بهره را افزایش داده است که آخرین بار در ماه سپتامبر (شهریور) بود و نرخ وجوه را ۷۵ واحد بالا برد و نرخ معیار را به بین ۳ تا ۳.۲۵ درصد رساند. این درحالی است که چشم‌انداز این نرخ‌ها در ابتدای سال تقریباً صفر درصد در نظر گرفته شده بودند.

هدف اصلی فدرال رزرو از این افزایش نرخ‌ها، مهار تورم است. در ماه گذشته نرخ تورم به ۸.۳ درصد رسید و سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان را به‌طوریکسان نگران کرد؛ به عنوان مثال، متوسط ​​هزینه غذا در ایالات متحده ازآگوست ۲۰۲۱ تاکنون، ۱۳.۵٪ افزایش یافته است.

بااین‌حال، این آژانس سازمان ملل مدعی است که اقدامات فدرال رزرو ممکن است افراطی باشد و اقتصاد جهانی را به سمت رکود سوق دهد. در بیانیه‌ای که به همراه این گزارش آمده، گفته شده: «هرگونه باور به اینکه آنها (بانک‌های مرکزی) می‌توانند با تکیه بر نرخ‌های بهره بالاتر و بدون ایجاد رکود، قیمت‌ها را پایین بیاورند، قمار نسنجیده‌ای بیش نیست».

ربکا گرینسپن (Rebeca Grynspan)، دبیرکل آنکتاد در کنفرانسی مطبوعاتی در ژنو گفت: «اگر می‌خواهید تنها با یک چیز تورم را پایین بیاورید… این است که جهان را به سمت چنان رکودی ببرید که در نهایت منجر به آن شود». وی در ادامه اظهار داشت که: «روند فعلی به افراد آسیب‌پذیر در همه جای دنیا، به ویژه در کشورهای در حال توسعه آسیب می‌رساند. ما باید رویکرد خود را تغییر دهیم».

بااین‌حال، فدرال رزرو هنوز هیچ برنامه‌ای برای تغییر رویه خود ارائه نکرده است.

از آنجایی که تورم بیداد می‌کند، به نظر می رسد تنها اقدام فدرال رزرو برای مقابله با آن افزایش نرخ بهره است، اما انجام این کار ریسک زیادی در پی خواهد داشت. یکی از آژانس‌های سازمان ملل (UNCTAD) از فدرال رزرو درخواست کرده تا برای جلوگیری از رکود جهانی، نرخ وجوه خود را پایین بیاورد.

افزایش تهاجمی نرخ بهره، تاکتیک اصلی فدرال رزرو برای مبارزه با تورمی است که در اثر ارائه‌ی تسهیل کمی اضطراری (تزریق سرمایه به اقتصاد) در طول همه‌گیری کوید-۱۹ از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ به‌وجود آمد. این اقدام که شامل پرداخت میلیاردها دلار وجه نقد به مالیات‌دهندگان، وام‌های اضطراری مشاغل کوچک، خرید تجهیزات پزشکی، تحقیقات واکسن و ده‌ها مورد دیگر بود، فدرال رزرو را بر آن داشت تا عملاً ارز جدید را در مقیاسی بی‌سابقه چاپ کند.

اجرای عملیات قانونی کمک‌رسانی به کووید که با طرحی فوریتی در مجلس به تصویب رسید، شامل تخصیص مبالغ قابل‌توجهی از سوی دولت برای این پروژه یا پول‌هایی بود که در قالب این طرح سناتورها و اعضای کنگره به دنبال بازگرداندن بودجه به ایالت‌های خود و مؤسسات کلیدی بودند. طبق برآوردهایی که انجام شد، ۳۵ درصد از ۵.۲ تریلیون دلاری که در سه سال گذشته برای کمک به کووید صرف شد، از نوع هزینه‌های دولتی برای پروژه‌های محلی (Pork Barrel) بوده است. مورد دیگری که بر مشکل فعلی دولت شدت بخشیده است، هزینه طرح نجات آمریکایی (American Rescue Plan) پرزیدنت بایدن است که به مبلغ ۱.۹ تریلیون دلار است و حداقل تا حدودی توسط بانک مرکزی با اعطای اعتبار بیشتر پرداخت می‌شود.

در هر صورت، زمان پرداخت بهای تمام آن پول‌های چاپ‌شده فرا رسیده است. پاول هم به نوبه خود در سخنانش صراحت لهجه داشته و همانطور که وعده‌اش را داده بود نرخ‌ها را افزایش داده است. در کنفرانسی که این اواخر (ماه آگوست) در جکسون هول (Jackson Hole) برگزار شد، او پیشاپیش اعلام کرد که سرمایه‌گذاران، مصرف‌کنندگان، بازارهای کار و تقریباً تمام بخش‌های دیگر اقتصاد، راه سختی در پیش رو دارند. او گفت: «اینها هزینه‌های ناگوار کاستن تورم هستند، اما بدتر از آن شکستی خواهد بود که در بازگرداندن ثبات قیمت‌ها کاری از دست‌مان برنیاید».

نظرات کاربران

.دیگران نشانی ایمیل شما را نخواهند دید

بخش‌های ستاره‌دار را حتما پر کنید.

 

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x