شاخص دلار (DXY) بار دیگر منجر به سقوط بازار کریپتو شد!

بازار ارزهای دیجیتال بار دیگر تحت فشار قرار گرفته است، زیرا دلار آمریکا به دنبال صعودی دیگر است که ممکن است آن را به سطحی بالاتر از سطح چند ساله خود برساند. در این بین، عملکرد قیمت توکن‌های XRP و کاردانو (ADA) نیز باعث نگرانی شده است.
شاخص دلار (DXY) بار دیگر منجر به سقوط بازار کریپتو شد

در ۲۴ ساعت گذشته، دلار آمریکا با رسیدن به سطح مقاومتی چند ساله برای دومین بار در دو هفته گذشته، به بالاترین حد ممکن خود رسیده است. این مقاومت قبلاً به عنوان نقطه‌ای معکوس برای ارز و شروع بهبودی برای بازارهای دارای ریسک، از جمله ارزهای دیجیتال، تعیین شده بود.

عملکرد قوی این شاخص (DXY) می‌تواند دلیل اصلی سقوط بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال باشد. در چند ساعت گذشته، بیت کوین بیش از ۳۰۰ دلار از ارزش خود را از دست داد و از سطح حمایت ۱۹۰۰۰ دلاری عبور کرد و به مرز پایینیِ محدوده تجمیع رسید.

متأسفانه تحلیل تکنیکال عاملی ثانویه برای شاخص DXY است و عملکرد آن بیشتر به سیاست پولی ایالات متحده مرتبط است. تا زمانی‌که فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده) از این رویکرد دست نکشد، دلار همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. با افزایش مکرر نرخ بهره اشخاص به فرصت‌های سرمایه‌گذاری پایدار روی خواهند آورد، در حالی که دارایی‌های ریسک پذیر مانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بازاری مانند این آسیب خواهند دید.

اخیراً همبستگی معکوس بیت کوین با شاخص DXY رکورد زده است، زیرا رمز ارز اول بازار کریپتو (بیت کوین) به شدت  از عملکرد دلار تأثیر می پذیرد. همین تأثیرپذیری در مورد سهام نیز صدق می‌کند. متأسفانه بیت کوین در طول دوره بهبودی، در بازار سهام همبستگی‌ای از خود نشان نداد، و نگرانی‌ و ریسک‌های بیشتری را در بین دارندگانش ایجاد کرد.

سقوط همزمان کاردانو و XRP

کاردانو  و XRP از نظر اجتناب از شرایط عمومی بازار، حرکت‌های مشابهی از خود نشان داده‌اند. اما با این حال استقلال این دو دارایی به نفع آنها عمل نکرده است. هم XRP و هم کاردانو در چند هفته گذشته با مشکلاتی در بازار مواجه شده‌اند، و ADA بیش از ۲۰٪  از ارزش خود را از دست داده است.

توکن XRP چنین اصلاح شدیدی را تجربه نکرد، اما همچنان با مشکلات جدی در بازار با رد شدن از سطح قیمت محلی و پایین آمدن به زیر میانگین متحرک ۵۰ روزه روبرو است که به عنوان مانعی بین روند نزولی و روند صعودی می‌کند. متأسفانه بیشتر نشانه‌های فنی و بازار نشان می‌دهد که XRP به سقوط خود ادامه خواهد داد، زیرا پروفایل‌های حجم معاملات آن از چند روز گذشته در سطوح بسیار پایینی قرار دارد و سرمایه‌گذاران برای افزودن این دارایی به کیف‌پول‌های خود عجله‌ای ندارند. برای کاردانو نیز قضیه به همین منوال است و در حال حاضر به پایین‌ترین حد چند ماهه خود در چند هفته اخیر رسیده است.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x