سقوط شدید مارکت کپ استیبل کوین USDC!

از زمانی که بایننس اعلام کرد قصد دارد موجودی استیبل کوین‌های USDC کاربران را به صورت خودکار به استیبل کوین شبکه خود یعنی BUSD تبدیل می‌کند، USDC حدود ۱۲ درصد از ارزش بازار خود را از دست داده است.
سقوط ارزش بازار USDC

پس از یک رالی ۷ هفته‌ای در ماه‌های می ‌و ژوئن امسال که ارزش بازار USD Coin را به بالاترین رقم تاریخی‌اش یعنی بالای ۵۶ میلیارد دلار رساند، این استیبل کوین اکنون تمام سودی را که در اوایل امسال به دست آورده بود، از دست داده است. در روز دوشنبه USDC دارای ارزش بازار ۴۶ میلیارد دلاری بود که پایین‌ترین میزان آن از ژانویه سال جاری است.

استیبل کوین USDC اخیراً به دلیل فعالیت‌های بایننس به منظور «افزایش نقدینگی و کارایی سرمایه (Capital-Efficiency)»، ضربه خورده است. در آغاز ماه سپتامبر بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان یعنی بایننس، اعلام کرد که تبدیل خودکار موجودی‌های استیبل کوین سایر شبکه‌های رقیب از جمله USDC، Pax Dollar و TruUSD را به استیبل کوین بومی شبکه بایننس یا همان BUSD آغاز خواهد کرد.

در آن زمان مدیر عامل شرکت Circle (شرکت مادر استیبل کوین USDC)، جرمی آلیر (Jeremy Allaire)، در توییتر نوشت که این تغییر می‌تواند منجر به سرریز شدن USDC بیشتر به شبکه بایننس شود. اما تا اینجا سخت است که بگوییم این موضوع درست است یا خیر. تبدیل‌های خودکار شبکه بایننس در ۲۹ سپتامبر به پایان رسید. طبق گزارش سایت CoinGecko، از ابتدای سپتامبر و زمانی که بایننس این اعلامیه را منتشر کرد، ارزش بازار BUSD حدود ۱۲ درصد افزایش یافته، اما USDC نزدیک به ۱۲ درصد کاهش ارزش بازار را تجربه کرده است.

در اوایل سال جاری و پس از اینکه استیبل کوین الگوریتمی UST Terra ارزش دلاری خود را از دست داد و به صفر رسید، ارزش USDC افزایش قابل توجهی یافت. زمانی که ترا سقوط کرد و در نهایت ۴۰ میلیارد دلار سرمایه را از بین ‌برد، به نظر می‌رسید سرمایه گذاران به سمت USDC به عنوان یک دارایی امن هجوم آورده‌اند.

یکی از سخنگویان شرکت Circle در آن زمان به مجله Decrypt گفت که:

استیبل کوین‌ها به طور محافظه کارانه توسط پول نقد و تعهدات کوتاه مدت دولت ایالات متحده پشتیبانی می‌شود.

به نظر می‌رسد سرمایه گذاران معتقدند که این گفته درست بوده است. بر اساس گزارش CoinGecko، بین ۹ می تا ۱۹ ژوئن ارزش بازار استیبل کوین Circle از ۴۸ میلیارد دلار به ۵۶ میلیارد دلار رسید.

این افزایش همزمان با ترس از USDT تتر به عنوان بزرگترین رقیب آن اتفاق افتاد، درست زمانی که این استیبل کوین برای مدت کوتاهی برابری خود با دلار را از دست داد. در نتیجه بر اساس گزارش CoinGecko، طی ماه‌های می و ژوئن تتر از ارزش بازار ۸۳ میلیارد دلاری به ۶۸ میلیارد دلار کاهش یافت. با این حال تتر در آن زمان موفق به یافتن راه نجات خود از آن وضعیت شد و با پیروزی از آن شرایط چالش برانگیز بیرون آمد.

برای استیبل کوین‌هایی که برابری ۱:۱ خود را با یک ارز اصلی، مثلا در این مورد دلار آمریکا، حفظ می‌کنند، ارزش بازار آنها تقریباً منعکس کننده عرضه در گردش آنها است. به این دلیل که اکثر شرکت‌های متمرکزی مثل Circle و Tether که این استیبل کوین‌ها را صاد می‌کنند، هنگامی که شخصی توکن جدیدی از آن‌ها خریداری می‌کند آن را تولید و زمانی که توکن دوباره توسط شبکه بازخرید می‌شود آن را می‌سوزانند.

برای مدتی به نظر می‌رسید که USDC ممکن است USDT را پشت سر بگذارد و به بزرگترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار تبدیل شود. این در حالی است که اکنون شکاف بین این دو به ۲۲ میلیارد دلار افزایش یافته که از مقدار ۱۰ میلیارد دلاری خود در جولای، بیش از ۱۰۰ درصد افزایش را تجربه کرده است. البته به نظر می‌رسد افزایش شکاف بین این دو بیشتر مربوط به افت USDC است و نه رشد تتر.

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x