ویتالیک بوترین به این دو دلیل نگران آینده بیت کوین است

بوترین در مصاحبه اخیر خود نگرانی‌های شخصی‌اش درباره آینده بیت کوین را با دفاع از مهاجرت شبکه اتریوم به الگوریتم اثبات سهام بیان کرده است.
نگرانی‌های بوترین درباره آینده بیت کوین

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، یکی از هم‌بنیانگذاران اتریوم، اخیراً طی مصاحبه‌ای به نوآ اسمیت (Noah Smith) گفته به دو دلیل عمده نگران آینده بیت ‌کوین است. وی همچنین نظر خود را در مورد برخی از انتقادات وارده به الگوریتم اثبات سهام (Proof-of-Stake) پیش از اجرایی شدن پروژه Merge ابراز داشت.

ویتالیک بوترین نگران آینده بیت کوین است

در مصاحبه‌ای که دیروز (۲ سپتامبر) خالق اتریوم با نوآ اسمیت، اقتصاددان، داشت گفت «به دو دلیل نگران بیت کوین است». او توضیح داد که بیت کوین شاید به دلیل مدل کارمزد خود، در آینده با مشکلاتی مواجه شود. بیت کوین در حال حاضر برای پرداخت دستمزد ماینرها که امنیت شبکه را تامین می‌کنند، کوین‌ها را بین آن‌ها توزیع می‌کند، اما از آنجایی که این پروتکل سقف عرضه ۲۱ میلیونی دارد، در نهایت شبکه برای تامین امنیت تنها به کارمزد تراکنش متکی خواهد بود.

ویتالیک بوترین کیست؟ آشنایی با برنامه نویس جوان و بنیان گذار شبکه اتریوم

بوترین به اسمیت گفت که این خود یک مشکل است؛ زیرا بیت کوین «در کسب درآمد حاصل از کارمزد مورد نیاز برای ایمن سازی سیستمی چند تریلیون دلاری موفق نیست». میزان کارمزدهایی که بیت‌کوین برای پروتکل‌های دیگر ایجاد می‌کند، مدت‌ها موضوع داغ بحث در جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. طبق داده‌های Crypto Fees، بیت‌کوین در هفته گذشته به طور متوسط ​​حدود ۲۲۵,۰۰۰ دلار کارمزد داشته و پس از پروژه‌های مهم DeFi مانند Aave و Uniswap قرار گرفته است. بزرگترین تولیدکننده کارمزد، پروتکل ایجاد شده توسط بوترین است که در همان بازه زمانی حدود ۲.۷ میلیون دلار هزینه داشت.

بوترین همچنین از روند کاری بیت کوین در آینده ابراز نگرانی کرد، زیرا «الگوی اثبات کار (PoW) امنیت بسیار کمتری را به ازای هر دلار هزینه شده در کارمزد تراکنش نسبت به الگوریتم اثبات سهام (PoS) فراهم می کند»، با این استدلال که داشتن یک شبکه ۵ تریلیون دلاری که برای حمله فقط ۵ بیلیون دلار هزینه برمی‌دارد، مشکل ساز خواهد بود. بوترین همچنین خاطرنشان کرد که حذف الگوریتم اثبات کار بیت کوین از نظر سیسات‌های شبکه غیرممکن است.

این اظهارات بوترین احتمالاً باعث برانگیخته شدن خشم در گوشه‌ و کنار برخی از جوامع کریپتویی شود. طرفداران دو آتیشه بیت کوین مدت هاست استدلا‌شان این است که الگوریتم اثبات کار از بخش‌های اساسی طراحی این شبکه است. در رابطه با مدل کارمزد رمز ارزهای برتر بازار، دیگران نیز نظراتی مشابه بوترین داشتند، اما موضوعی که معمولا توسط طرفداران این شبکه نادیده گرفته می‌شود این است که بیت کوین قرار است تا سال ۲۱۴۰ کوین تولید کند.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

دفاع بوترین از مهاجرت شبکه اتریوم به الگوریتم اثبات سهام (PoS)

بحث‌ها در مورد اینکه آیا بلاک‌چین‌ها باید از طریق اثبات کار به اجماع دست یابند یا از طریق اثبات سهام، چندین سال است که بالا گرفته است، به ویژه در ماه‌های اخیر که اتریوم با پروژه‌ Merge خود در حال اجرایی کردن الگوریتم اثبات سهام است و تاریخ آن نیز ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) تعیین شده است. از این پس شبکه اتریوم توسط اعتبارسنج‌هایی که به جای ماین کردن، توکن اتر (ETH) خود را در شبکه استیک می‌کنند، ایمن می شود.

برخی از مخالفان سرسخت اتریوم استدلال کرده‌اند که مکانیسم اثبات سهام، تمرکز زدایی را محدود می‌کند و به سهامداران بزرگ‌تر اجازه می‌دهد تا شبکه را کنترل کنند، اما بوترین به اسمیت گفت که فکر می‌کند چنین استدلال‌هایی «صراحتاً اشتباه هستند». او گفت که منتقدان «تصور نادرستی دارند، چراکه فکر می‌کنند  اثبات کار و اثبات سهام مکانیسم‌های حاکمیتی هستند، در حالی که در واقع مکانیسم‌های اجماع هستند». به عبارت دیگر، سهامداران می توانند تراکنش‌ها را تأیید کنند، اما نمی‌توانند بر طراحی آینده شبکه تأثیر بگذارند.

ماه گذشته پس از اینکه وزارت خزانه‌داری، تورنادو کش (Totnado Cash) را تحریم کرد، انتقادها از مکانسیم اثبات سهام تشدید شد و به این استدلال منجر شد که دولت‌ها اگر زمانی بخواهند، می‌توانند اتریوم را سانسور کنند. برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong)، مدیر عامل Coinbase در مورد این موضوع اظهار نظر کرد و گفت که شرکت او به جای سانسور تراکنش‌ها، فرایند استیکینگ را متوقف خواهد کرد. بوترین همچنین گفت که پیروی از تحریم‌های نظارتی را به عنوان حمله به شبکه در نظر خواهد گرفت.

بوترین همچنین نگاهی گذرا به بازار کریپتو در چند سال گذشته داشت و در مورد آخرین روند صعودی که ارزش کل بازار رمز ارزها را در نوامبر ۲۰۲۱ به بالای ۳ تریلیون دلار رساند، اظهار نظر کرد. او اعتراف کرد «از اینکه ریزش زودتر از اینها رخ نداده در شگفت است»، زیرا مراحل هیجانات کاذب معمولاً چند ماه پیش از ریزش آنی زمان می‌برد. اگرچه او اذعان داشت که قیمت‌ رمز ارزها در سال ۲۰۲۲ در کل کاهشی بودند، اما نظرش این بود که صنعت کریپتو «در نهایت به طور ارزنده‌ای مفید واقع خواهد شد».

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x