دودو

خرید و فروش دودو

DODO

صرافی پول نو بهترین صرافی برای ذخیره، فروش و خرید دودو با کارت شتاب است. در پول نو خرید ارز دیجیتال دودو DODO را با کمترین کارمزد و بهترین قیمت تجربه کنید. حساب کاربری بسازید و به راحتی و با امنیت خرید و فروش مستقیم دودو را مطمئن و سریع آغاز کنید.

تنها با چند کلیک به خرید و فروش بپردازید

ثبت نام کنید

در کمتر از 5 دقیقه حساب کاربری تایید شده بسازید.

کیف پول خود را شارژ کنید

به راحتی کیف پول خود را به مقدار دلخواه شارژ کنید.

شروع به خرید و فروش کنید

به خرید فروش رمزارز دلخواه خود بپردازید.

  • خرید
  • فروش

پشتیبانی از ۱ شبکه

مقدار خرید

-

TMN

معرفی ارز دیجیتال دودو (DODO)

پلتفرم دودو یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) روی شبکه اتریوم است که کمی با سایر DEXها متفاوت است. پلتفرم دودو برای تعیین قیمت دارایی‎ها، از بازارسازهای خودکار (AMMs) استافده نمی‎کند. بلکه مکانیزم خاص و مخصوص به خود را دارد.
این پلتفرم یک ارز دیجیتال بومی نیز دارد که «دودو (DODO)» نامیده می‎شود. این ارز، توکن حاکمیتی (Governance) و کاربردی (Utility) این پلتفرم است و برای مصارف متعددی، مورد استفاده قرار می‎گیرد.

ارز دیجیتال دودو (DODO) چیست؟

دنیای اقتصاد غیرمتمرکز (DeFi) روز به روز به سوی تمرکززدایی بیشتر پیش می‎رود. یکی از کاربردهای مهم در دنیای غیرمتمرکز، صرافی‎های غیرمتمرکز (DEX) هستند؛ مثل دودو (DODO).
دودو یک صرافی غیرمتمرکز است که روی شبکه اتریوم توسعه داده شده. برخلاف بسیاری از DEXهای دیگر، دودو از مکانیزم مختص به خودش برای ایجاد نقدینگی و قیمت‎سازی برای ارزهای مختلف استفاده می‎کند. همین نوآوری و ابتکار در بازارسازی، باعث شده تا دودو از سایر صرافی‎های غیرمتمرکز، متمایز باشد.
ارز بومی این پلتفرم، ارز دیجیتال دودو (DODO) است که کاربردهای زیادی هم در این پلتفرم دارد. دودو یک توکن ERC-20 و BEP-20 است و بنابراین، روی شبکه‎های اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس (BSC) قابل معامله است.

تاریخچه ارز دیجیتال دودو

استارت پروژه دودو از سال ۲۰۲۰ خورده شد. مکانیزم‎های این شبکه از جمله بازارساز آن در ابتدای سال ۲۰۲۰ طراحی شد. در ادامه، ساز و کار اجماع دودو نیز شکل گرفت.
در آگوست ۲۰۲۰ دودو توانست پلتفرم خود را روی شبکه اتریوم به صورت آزمایشی (بتا) راه اندازی کند. در آن زمان، تیم دودو ادعا کرد که این پروژه، می‎تواند با ۱۰٪ حجم استخرهای نقدینگی «یونی سواپ» از این پلتفرم بهتر عمل کند.
در ادامه و در سال ۲۰۲۱، دودو روی زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و شبکه اتریوم به صورت رسمی آغاز به کار کرد. ارز دیجیتال بومی این پلتفرم (DODO) نیز در همان زمان در یک «عرضه اولیه (IDO)» در خود صرافی دودو لیست شد.

تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال دودو

به نظر می‎رسد تیم توسعه‎دهنده ارز دیجیتال دودو تماما چینی باشند. تقریبا همه اعضای این تیم ناشناس هستند و اطلاعات زیادی از اعضای عادی این تیم وجود ندارد. با این حال دو نفر از مدیران این پروژه را می‎شناسیم.
دایان دای (Diane Dai) یکی از هم‎بنیان‎گذاران پروژه دودو به شمار می‎رود. دایان دای با نام مستعار «دای دای (Dai Dai)!» مدیرا ارشد بازاریابی (CMO) پروژه دودو است.
مینگدا لِی (Mingda Lei) نیز یکی دیگر از هم‎بنیان‎گذارهای پروژه دود است. وی با نام مستعار «Radar Bear» شناخته می‎شود و مدیر عامل (CEO) پروژه دودو به شمار می‎رود.

وایت پیپر ارز دودو (DODO)

پیشتر به این اشاره کردیم که دودو از مکانیزم خاصی برای بازارسازی استفاده می‎کند. به صورت کلی، هرگاه پروژه‎ای در دنیای کریپتوکارنسی یک نوآوری ایجاد می‎کند، باید نحوه کارکرد آن را نیز در وایت پیپر پروژه توضیح بدهد. چنین اتفاقی در وایت پیپر ارز دیجیتال دودو (DODO) نیز به خوبی رخ داده است.
دودو با ساز و کار بازارساز فعال (Proactive Market Maker (PMM)) فعالیت می‎کند. در وایت پیپر دودو این ساز و کار به خوبی تشریح شده است. علاوه بر بازارساز، به نکات فنی مهم دیگری نیز در این وایت پیپر اشاره شده است.
وایت پیپر رمز ارز دودو برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ منتشر شد. آخرین آپدیت و به روزرسانی این وایت پیپر هم متعلق به سال ۲۰۲۲ است.

هدف ارز دیجیتال دودو

هر پروژه‎‎ای در دنیای ارزهای دیجیتال، باید تفاوتی با سایر پروژه‎های مشابه داشته باشد. وگرنه وجود آن، الزامی نخواهد بود. دودو به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز، سعی کرده تا با نمونه‎های مشابه، تفاوت داشته باشد.
هدف پروژه دودو این است که نقدینگی را به صورت کاملا آن‎چین و از طریق قراردادهای هوشمند تعیین کند. این چشم‎انداز دودو اگر به درستی و به صورت کامل محقق شود، می‎تواند وجه تمایز این پروژه با سایرین باشد.
از یکی دیگر از اهداف ارز دیجیتال دودو می‎توان به «شکاف قیمتی پایین» اشاره کرد. شکاف قیمتی که بین صرافی‎های متمرکز و غیرمتمرکز ایجاد می‎شود، معمولا یکی از مشکلات سر راه DEXها است. دودو می‎گوید که قصد دارد این شکاف را از بین ببرد و حداقل تا حد زیادی کاهش دهد. نحوه چگونگی این فرایند نیز در وایت پیپر دودو توضیح داده شده است.

پشتوانه ارز دیجیتال دودو (DODO)

از تیم توسعه‎دهنده ارز دودو به آن پشتیبان فنی آن، اطلاعات زیادی در دسترس نیست. البته مدیران ارشد این پروژه در دیسکورد پروژه فعالیت دارند و در ارتباط با کاربران، خوب عمل می‎کنند. با این حال اگر تمام افراد تیم سازنده دودو مشخص بودند و اطلاعاتی از آن‎ها داشتیم، بهتر می‎بود.
از طرف دیگر، نقش سرمایه‎گذاران پروژه دودو را به عنوان حامیان و پشتوانه‎های آن نمی‎توان نادیده گرفت. دودو توانسته سرمایه خوبی را از طریق عرضه‎های اولیه و همچنین سرمایه‎گذاری دیگران به خود جذب کند. به همین خاطر می‎گوییم دودو می‎تواند به پشتوانه مالی خود افتخار کند. در بخش‎های بعدی بیشتر درباره سرمایه‎گذاران دودو توضیح خواهیم داد.

ویژگی های ارز دیجیتال دودو (DODO)

پلتفرم دودو از ارز دیجیتال DODO در قسمت‎های مختلفی استفاده می‌کند. ارز دیجیتال دودو ارز حاکمیتی (Governance Token) و کاربردی (Utility Token) این پروژه است. به این معنا که برای تصمیم‌گیری‎های شبکه و رسیدن به اجماع، به ارز DODO نیاز است.
از طرفی تامین‎کنندگان نقدینگی در پلتفرم دودو، بابت پر کردن استخرهای نقدینگی (Liquidity Pools)، پاداش خود را با توکن‎های دودو دریافت می‎کنند. ارز دیجیتال دودو عرضه حداکثری (Maximum Supply) برابر با ۱ میلیارد واحد دارد. از این مقدار، حدود ۵ میلیون واحد سوزانده شده اند و حدود ۹۹۵ میلیون توکن DODO، عرضه کل (Total Supply) دودو را تشکیل می‎دهند. تا پایان ماه مه سال ۲۰۲۴، حدود ۶۵۵ میلیون واحد از توکن‎های دودو آزادسازی شده اند و در چرخه بازار (Circulating Supply) قرار دارند. در تاریخ مذکور، با در نظر گرفتن قیمت ۰.۱۸ دلاری هر توکن DODO، حجم بازار (Market Cap) این ارز چیزی حدود ۱۲۰ میلیون دلار است.
لازم به ذکر است که در تاریخ مذکور، حدود ۳۳ میلیون دلار دارایی، در استخرهای نقیدنگی دودو قفل شده است (TVL).

عملکرد ارز دیجیتال دودو

سال ۲۰۲۱ یکی از سال‎های مهم در تاریخچه تمام ارزهای دیجیتال به شمار می‎رود. ارز دودو در این سال بهترین عملکرد خود را در تمام تاریخ به عرضه گذاشت. این ارز در سال ۲۰۲۱ توانست قله ۸ دلار (ATH) را نیز فتح کند. پس از آن اما روند کلی این دارایی تقریبا نزولی بوده است.
با توجه به ابتکار دودو در بازارسازی، انتظار می‎رفت که در مقاطع مختلف بازار، توجه قابل قبولی به آن شود. با این حال همانطور که گفته شد، بهترین عملکرد ارز دودو از ابتدا به فوریه ۲۰۲۱ باز می‌گردد.

مزایای ارز دیجیتال دودو (DODO)

از مزایا و مشخصه‎های بارز رمز ارز دودو می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مکانیزم بازارسازی فعال (PMM) که باعث شده شکاف قیمت در این پلتفرم به کمترین مقدار خود برسد.
  • تمرکززدایی حداکثری؛ دودو با بازارسازی آن‎چین، تا حد زیادی به ایده‎آل‎های دنیای غیرمتمرکز نزدیک است.
  • به لطف قابلیت «Vending Machine» پلتفرم دودو، هرکسی می‎تواند یک استخر نقدینگی در این شبکه ایجاد کند. این کی دیگر از مثال‎های تمرکززدایی در این شبکه است.

معایب ارز دیجیتال دودو (DODO)

اما در مقابل، مواردی را نیز می‎توان به عنوان معیاب ارز دیجیتال دودو مطرح کرد:

  • صرافی‎های غیرمتمرکز با فاکتوری به نام کل سرمایه قفل‎شده (TVL) بررسی می‎شوند. این فاکتور برای دودو چندان چشمگیر نیست.
  • با توجه به ابتکار دودو در بازارسازی و تمرکززدایی، حجم پول واردشده به آن با پروژه‎های مشابه در بازار قابل قیاس نیست.
  • علاوه بر DEX دودو، ارز دیجیتال این پلتفرم نیز عملکرد قابل قبولی در دوران فعالیت خود نداشته است. اوج این ارز در فوریه ۲۰۲۱ رقم خورد و پس از آن تا به امروز، روندی کاملا نزولی به خود گرفت.

کیف پول های مناسب ارز دیجیتال دودو

برای نگهداری ارز دیجیتال دودو کار سختی نخواهید داشت. برعکس بسیاری از ارزهای دیجیتال در بازار که روی زنجیره‎ها و شبکه‎ های کمتر شناخته‎شده توسه پیدا کرده اند، دودو یک ارز ERC-20 و BEP-20 است. این بدان معناست که ارز DODO با تمام کیف پول‎های سازگار با زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و اتریوم هم سازگار است.
کیف ‎پول‎هایی که می‎توان برای نگهداری ارز دیجیتال دودو از آن‎ها استفاده کرد، به سه دسته نرم‎افزاری، سخت‎افزاری و تحت وب تقسیم می‎شوند.
از بهترین والت‎های نرم افزاری برای هولد دودو می‎توان به «متامسک (Metamask)» و «تراست ولت (Trust Wallet)» اشاره کرد. تراست ولت یکی از رایج‎ترین کیف پول‎های موبایلی برای نگهداری ارزهای مختلف است که از شبکه‎های بسیاری از جمله بایننس و اتریوم هم پشتیبانی می‎کند. متامسک هم که شاید معروف‎ترین کیف پول اتریومی دنیا باشد.
برای نگهداری رمز ارز DODO از کیف پول‎های سخت‎افزاری مثل «لجر (Ledger)» و «ترزور (Trezor)» استفاده کرد.

آینده ارز دیجیتال دودو

از زمانی که پروزه دودو معرفی شده است، این ارز نتوانسته به چیزی که استحقاق آن را دارد برسد. در ابتدا تصور می‎شد به دلیل ابتکار این پروژه، سرمایه‎های بسیار زیادی به آن تزریق خواهد شد و استخرهای نقدینگی آن، پر از دارایی خواهد بود. با این حال حداقل تا سال ۲۰۲۴ چنین اتفاقی رخ نداده است.
اگر دودو قصد دارد تا تحولی در پلتفرم خود ایجاد کند و از نظر TVL به صرافی‎های غیرمتمرکز بزرگ در بازار نزدیک شود، باید تحولی ایجاد کند. شاید تغییرات فنی و تکنکیال در این شبکه بتواند موجب این اتفاق بشود.
مجموعا اگر دودو با روندی که تا به حال داشته پیش برود، اسم آن را در آینده زیاد نخواهیم شنید. اما اگر تغییرات مثبتی در خود ایجاد کند، به احتمال بسیار زیاد برعکس این ماجرا رخ خواهد داد.

سرمایه گذاران پروژه دودو

در سال ۲۰۲۰، ارز دودو برای اولین بار در پلتفرم خودش عرضه شد. در این IDO، پلتفرم دودو توانست ۱ میلیون دلار جذب کند که رقم خوبی برای شروع به شمار می‎رفت.
در ادامه و در آگوست ۲۰۲۰، این پروژه دور ابتدایی جذب سرمایه خود را انجام داد که در ان، توانست حدود ۶۰۰ هزار دلار سرمایه جذب کند. از سرمایه‎گذاران اصلی این دور می‎توان به «DeFiance Capital» و «Framework Ventures» اشاره کرد. مابقی سرمایه‎گذاران این دور، افراد و نه شرکت‎ها بودند.
در همان سال و در ماه اکتبر نیز دودو توانست سرمایه خوب دیگری را به پروژه خودش تزریق کند. این بار اما نه در یک دور سرمایه‎گذاری، بلکه در فروش خصوصی توکن‎های DODO. ماحصل این فروش خصوصی، ۵ میلیون دلار سرمایه بود.
شرکت‎کنندگان در این فروش خصوصی، شرکت‎هایی نبودند جز «Binance Labs»، «Coinbase Ventures»، «Three Arrows Capital»، «Pantera Capital». به جز این شرکت‎ها، نهادها و افراد دیگری نیز در این فروش شرکت داشتند که نام‎بردگان، معروف‎ترین آن‎ها بودند. این شرکت‎ها، از آشناترین و بزرگ‎ترین نهادهای سرمایه‎گذاری در دنیای کریپتوکارنسی هستند.

روش های کسب درآمد از رمز ارز دودو

اولین راهی که به ذهن هرکسی برای کسب درآمد از یک ارز دیجیتال می‎رسد، خرید و فروش و معامله آن است. این راه برای دودو نیز صدق می‎کند، می‎توان از طریق ترید و یا هولد آن در بازارهای مختلف، درآمد کسب کرد.
اما اگر کسی چند و چون معامله‎گری را نداند باید چه کند؟ برای ارز دیجیتال دودو راه‎های دیگری برای کسب درآمد وجود دارد. یکی از این راه‎ها، استیک کردن آن در پلتفرم دودو است. تصمیم‎ گیری‎ های مربوط به شبکه و اجماع‎های حاکمیتی، نیاز به رمز ارز DODO دارند. در واقع ارزهای دودو کاربران، به منزله حق رای ان‎ها خواهد بود.
از دیگر روش‎های کسب درآمد ارز دیجیتال دودو می‎توان به ایجاد استخرهای نقدینگی در این شبکه اشاره کرد. دودو به کاربران این امکان را داده است که استخرهای نقدینگی خود را ایجاد کنند. پاداش این افراد برای تامین نقدینگی با ارز DODO پرداخت می‎ شود.
اما نه فقط ایجاد استخرهای نقدینگی، بلکه تامین نقدینگی در استخرهای از پیش ساخته‎شده نیز پاداش دارد. این پاداش هم مثل ایجاد استخر، به وسیله رمز ارز دودو پرداخت می‎شود.

خرید ارز دیجیتال دودو

به دلیل روش‎هایی که در قسمت بالا گفته شد، بسیاری از کاربران در ابتدا باید به سراغ خرید ارز دیجیتال دودو بروند.
بسیاری از افراد به دنبال کسب درآمد مستقیم از خرید و فروش دودو هستند. بسیاری دیگر نیز از خرید دودو، قصد دارند تا از آن به منظوری خاصی در صرافی دودو استفاده کنند. استیک کردن در شبکه، ایجاد استخرهای نقدینگی و تامنی نقدینگی از دلایلی هستند که باعث می‎شوند کاربران به دنبال خرید ارز DODO باشند.

آموزش نحوه خرید ارز دیجیتال دودو از پول نو

شما می‎توانید به راحتی ارز دیجیتال دودو را در ایران و به صورت تومانی از «صرافی ارز دیجیتال پول نو» خریداری کنید.
نحوه خرید ارز دودو از پول نو بسیار آسان است. شما در ابتدا می‎توانید با مراجعه به صفحه قیمت ارز دودو، قیمت لحظه‎ای این ارز را به صورت تتر و تومان مشاهده کنید. در ادامه و با مراجعه به صفحه خرید این ارز، مقدار ارز دلخواه خود را برای خرید وارد می‎کنید. پس از اتمام فرایند خرید، توکن‎های دودو در حساب شما قابل مشاهده است.

فروش ارز دیجیتال دودو

اگر کسب درآمد از طریق ارز دودو مد نظر شما باشد، بالاخره مقطعی پس از خرید آن فرا خواهد رسید که به فکر فروشش خواهید افتاد. در واقع همه معامله‎گران پس از خرید، می‎توانند با فروش ارز دیجیتال دودو در قیمت‎های بالاتر، درآمدی از ان کسب کرده باشند.
یا حتی ممکن است شخصی پس از استفاده لازم از این ارز در پلتفرم دودو، کار دیگری با آن نداشته باشد. در این زمان نیز شاید کاربران به فکر فروش رمز ارز DODO بیفتند.

آموزش نحوه فروش ارز دیجیتال دودو در پول نو

اگر دردسر احراز هویت در صرافی‎های خارجی اذیت‎تان می‎کند، شاید بهتر باشد فروش ارزهای دودو خود را در صرافی‎های معتبر داخلی مثل «پول نو» انجام دهید. پول نو تضمین بالاترین قیمت خرید دودو از شما را ارائه می‎دهد.
نحوه فروش ارز دیجیتال دودو در پول نو بدین صورت است که ابتدا مقدار دارایی‎هایی که قصد فروشش را دارید، وارد می‎کنید. در همان لحظه پول نو به شما نشان می‎دهد که چه مبلغی را بابت این فروش به شما پرداخت می‎کند. با تکمیل فرایند فروش، تنها در چند دقیقه مبلغ فروش ارزهای DODO را در حساب‎تان مشاهده خواهید کرد.

سوالات متداول

ارز دودو از ارزهای حوزه DeFi است و کاربرانی که به رشد ارزهای این حوزه اعتقاد دارند، به دنبال خرید آن هستند. از طرفی افرادی که قصد فعالیت روی پلتفرم دودو را دارند، نیازمند خرید این ارز هستند. چرا که بسیاری از فرایندهای این پلتفرم تنها به وسیله ارز DODO امکان‎پذیر است. سرمایه‎گذاران و هولدرهای ارزهای دیجیتال از دیگر خریداران این دارایی هستند.

با توجه به نوآوری و ابتکار پروژه دودو به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز در بازارسازی، می‎توان همیشه آن را به عنوان یک ارز مناسب برای خرید و سرمایه‎گذاری زیر نظر داشت. با این حال این به معنای این نیست که قطعا ارزش خرید رمز ارز DODO بالا است و در هر زمانی ارزش خرید بالایی دارد.

پلتفرم‎های خرید و فروش رمز ارزها در ایران، برخلاف نمونه‎های مشابه خارجی، دردسر بسیار کمتری را پیش روی کاربران این کشور قرار می‎دهند. «صرافی ارز دیجیتال پول نو» یکی از همین پلتفرم‎هاست که امکان خرید ارز دودو را به صورت تومانی فراهم کرده است.

ابتدا باید نمودار قیمتی ارز دودو را مورد بررسی قرار داد و سطوح مهم قیمتی را در آن‎ها شناسایی کرد. زمانی که تحلیل‎های رایج، احتمال ریزش قیمت را پیش‎بینی می‎کنند، باید صبر کرد تا قیمت به آن سطوح برخورد کرده و سپس ارز دودو را به فروش رساند. این می‎تواند فرمول کلی بهترین زمان فروش ارز دیجیتال دودو باشد.

«صرافی رمز ارزی پول نو» یکی از سریع‎ترین و مطمئن‎ترین بسترها برای فروش ارز دیجیتال دودو در ایران است. این صرافی با بالاترین قیمت، ارزهای دودو کیف پول شما را خریداری می‎کند و از این حیث در ایران، مدعی‎ست.

همین حالا، به راحتی و در امنیت، خرید و فروش دودو را شروع کنید