0

0

زمان مطالعه :

1 دقیقه

آیا «بازار خون» به راه می‌افتد؟ استراتژیست بازار هشدار می‌دهد!

بازار سهام، فلزات گرانبها و ارزهای دیجیتال در اولین ماه از سال جدید میلادی صعودی بوده‌اند و استراتژیست‌های بازار معتقدند که اگر فدرال رزرو به افزایش نرخ‌ها ادامه دهد و سیاست انقباضی گسترده‌تری را در پیش گیرد، بازارها ممکن است در آینده نزدیک از وضعبت فعلی خود عقب‌نشینی کنند.

هشدار استراتژیست بازار نسبت به راه افتادن

زمان مطالعه :

1 دقیقه

تا دو روز دیگر یعنی در تاریخ ۱ فوریه (۱۲ بهمن)، کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) قرار است تشکیل جلسه دهد. در حالی که بازار انتظار کاهش نرخ بهره را دارد، برخی از تحلیلگران نظرشان این است که فدرال رزرو به افزایش نرخ وجوه ادامه خواهد داد. کریس ورمولن (Chris Vermeulen)، بنیانگذار و مدیر ارشد سرمایه‌گذاری پلتفرم The Technical Traders، اصرار دارد شاخص S&P 500 با کاهش ۳۷ درصدی، از سطح فعلی خود پایین‌تر خواهد آمد.

وضع شرایط مالی سخت‌تر و اصلاح بالقوه بازار

بازارهای مذکور و سرمایه‌گذارها به‌شدت پیگیر جلسه بعدی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) هستند که قرار است در روز چهارشنبه اول فوریه برگزار شود. با نزدیک شدن به تاریخ برگزاری این جلسه، بحث‌ها و تبادل نظر در مورد نتیجه این نشست در رسانه‌های اجتماعی بالا گرفته است.

یک استراتژیست بازار معروف به “کارتر” در ۲۷ ژانویه (۷ بهمن) اظهار کرد که “در اول فوریه بازار خون به راه خواهد افتاد.”، منظور وی از این حرف همان ایجاد آشفتگی در بازارهاست که ممکن است پس از سخنرانی پاول در صحن علنی با آن مواجه شوند. در حالی که برخی از سرمایه گذاران انتظار اتخاذ تصمیمی ملایم‌تر و کاهش احتمالی نرخ بهره از سوی فدرال رزرو را دارند، کارتر استدلال می‌کند که پاول در عوض به اجرای سیاست‌های انقباضی، شدت بیشتری خواهد بخشید.

این تحلیلگر خاطرنشان می کند که پاول قبلاً به “پروژه انقباضی گسترده‌تر” در سه مرحله اشاره کرده است: افزایش‌های سریع برای رسیدن به نرخ خنثی، افزایش‌های اندازه‌گیری‌شده برای رسیدن به نرخی که به اندزه‌ی کافی ” محدودکننده” باشد و ماندن در نرخ موردنظر برای مدتی. کارتر در یک رشته توییت تأکید کرد که: «رئیس بانک مرکزی آمریکا، جروم پاول (Jerome Powell)، مجدداً شرایط مالی سخت‌تری را وضع خواهد کرد.»

ارز دیجیتال

به نظر این استراتژیست، رئیس فدرال رزرو در تاریخ ۱ فوریه شدیداً به این موضوع خواهد پرداخت و گفتگو را به این سمت که بانک مرکزی تا چه مدت و به چه دلیل در نرخ موردنظر خواهد ماند، می‌برد. کارتر نوشت:

ببینید که چطور دارد دوباره درس‌های دهه هفتاد را به خورد ما می‌دهد. واقعاً درک نمی‌کنم که چرا با اینکه بازار همچنان در حال ضربه زدن به اوست، انتظار خوردن ضربه‌ای متقابل از سمت وی را ندارد». در حال حاضر بازار قرار است در یکی از دیوانه‌وارترین حالات خود قرار بگیرد که همان به راه افتادن بازار خون در تاریخ ۱ فوریه است.

پیش‌بینی کاهش ۳۷ درصدی شاخص S&P 500 و درخشش طلا و نقره در بازار نزولی

کریس ورمولن، بنیانگذار و مدیر ارشد سرمایه گذاری The Technical Traders، در گفتگو با دیوید لین (David Lin)، مجری و تهیه‌کننده کیتکو نیوز، گفت که بازار سهام در آستانه اصلاح است.

ورمولن به لین گفت: «اگر بخواهم صادقانه بگویم به نظر من شاخص S&P 500 می‌تواند تقریباً ۳۷ درصد دیگر از سطح فعلی خود سقوط کند. او در ادامه اظهار داشت: «همین یک موردکافی است تا استرس و آسیب‌های زیادی به بازار وارد کند.» در مقابل، وی انتظار دارد طلا و نقره در چنین بازاری (نزولی) بدرخشند. ورمولن در حالی که در مورد چرخه‌های بازار صحبت می‌کرد، اصرار داشت: «این زمانی است که فلزات گرانبها و استخراج‌کنندگان آنها قد علم خواهند کرد.»

ورمولن تنها سرمایه‌گذاری نیست که معتقد است طلا و نقره در حال افزایش هستند. در دسامبر ۲۰۲۲، مدیر شرکت AuAg ESG Gold Mining ETF، اریک استرند (Eric Strand) گفت که طلا در سال ۲۰۲۳ به بالاترین حد خود خواهد رسید و بانک‌های مرکزی مانند فدرال رزرو بر افزایش نرخ متمرکز خواهند شد.

به نظر ما بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۲۳ بر افزایش نرخ بهره خود متمرکز خواهند شد و این امر باعث رشد انفجاری قیمت طلا برای سال‌های آینده خواهد شد. از این رو، معتقدیم این عنصر گرانبها، سال ۲۰۲۳ را حداقل ۲۰ درصد بالاتر به پایان خواهد رساند و استخراج‌کنندگان آن حتی وضعیت بهتری نسبت به خود آن خواهند داشت.  

در حالی که قیمت طلا در حال افزایش بوده و در سال ۲۰۲۳ توقعات زیادی از آن می‌رود، هری دنت (Harry Dent)، بنیانگذار مدیریت سرمایه‌گذاری HS Dent، دیدگاهی مخالف در مورد عملکرد طلا در سال جاری دارد. دنت پیش‌بینی می‌کند که این فلز گرانبهای زرد رنگ ممکن است طی ۱۸ ماه آینده ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار از ارزش خود را دست بدهد.

0

چنانچه به مشاوره رایگان علاقه‌مندید، پرسش‌ها و نظرات خود را درباره این مقاله یا موضوعات مختلف حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال مطرح کنید. برای پاسخگویی آماده‌ایم!

نظر بدهید

نظرات پست (0)

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها