پنجشنبه عدد جدید CPI اعلام می‌شود

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) بدون احتساب اعداد غذا و انرژی (core CPI) توسط دولت آمریکا در روز پنجشنبه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) منتشر خواهد شد.
اعلام رقم جدید CPI در روز پنجشنبه؛ انتظار چه چیزی را باید داشت؟

ارقام CPI‌ای که قرار است تا دو روز دیگر منتشر شود، نقش مهمی در تصمیم فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) در مورد ادامه سیاست پولی فعلی خود برای افزایش نرخ بهره خواهد داشت. با توجه به اینکه سال ۲۰۲۲ چگونه گذشت و طی یک سال این نرخ به ۴.۵ درصد افزایش یافت، عاقلانه است که فرض کنیم افزایش‌های بیشتری در راه باشد.

این نرخ همچنین توسط برآوردهای کلی از اینکه اعداد CPI برای ماه دسامبر چقدر خواهد بود، تقویت می‌شود. طبق گفته بانک مرکزی کلیولند (Cleveland Fed)، این رقمِ ماهانه برای دسامبر می‌تواند ۰.۵ درصد باشد، درحالی‌که سالانه باید بالای ۶ درصد باشد.

بلومبرگ داده‌های نسبتاً کمی را نقل کرد و اظهار کرد که این افزایش ماهانه ۰.۳ درصد خواهد بود که رشد سالانه را به ۵.۷ درصد خواهد رساند. در هر صورت، این رقم همچنان بالاترین رشد CPI را برای ماه دسامبر در بیش از ۴۱ سال گذشته نشان می‌دهد.

به نظر دو تحلیلگر اقتصادی بلومبرگ:

تحولات تورمی مطلوب نتیجه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو نیست؛ آنها بیشتر با خروج زننده چین از Covid-zero و زمستانی که به‌طور غیرعادی گرم است، توضیح داده می‌شوند. با‌این‌حال، کاهش قیمت انرژی به کاهش شدید انتظارات تورمی کوتاه‌مدت کمک کرده و ریسک‌های تورمی را دو طرفه‌تر کرده است. اگر این روند ادامه یابد، می‌تواند شواهد قانع‌کننده‌ای باشد که فدرال رزرو باید قبل از توقف یا بررسی کاهش نرخ بهره آنها را در نظر بگیرد.

چه اتفاقی برای بیت کوین می‌افتد؟

قیمت بیت کوین (BTC) در سال ۲۰۲۳ شروع خوبی داشته و در عرض یک هفته تقریباً ۱۰۰۰ دلار به دست آورده است. این باعث شده که این دارایی دیجیتال برای اولین بار در حدود یک ماه به بالای ۱۷۰۰۰ دلار برسد.

با توجه به سابقه‌ی واکنش بیت کوین به اعلامیه‌های اصلی ایالات متحده، از جمله انتشار اعداد CPI، می‌توان پایان هفته پرنوسانی را برای این رمزارز پیشروی بازار متصور شد. در واقع، برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند چنانچه عدد CIP عدد مطلوب و مورد انتظاری باشد، بیت کوین می‌تواند به محدوده ۲۰۰۰۰ دلار برسد، به‌ویژه اگر بازار سهام ایالات متحده نیز رونق بگیرد.

بر اساس الگوهای قبلی، این رقم هر چه باشد؛ بالاتر یا پایین‌تر، بیت کوین تغییر قیمت آنی از خود نشان خواهد داد. به همین دلیل است که اعلامیه روز پنجشنبه در خصوص اعداد CPI، برای کل بازار ارزهای دیجیتال از اهمیت خاصی برخوردار است.

خرید بیت کوین
Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
6
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x