0

0

زمان مطالعه :

1 دقیقه

حمله روسیه به اوکراین دلیل بالاترین حجم فروش بیت کوین در ۲ سال گذشته

دو سال گذشته برای فضای کریپتوکارنسی بسیار پر حادثه بوده است. این صنعت شاهد پذیرش دارایی‌های رمزنگاری‌شده زیادی بود و بیت کوین (BTC) در بالاترین سطح تاریخی خود با قیمتی بیش از ۶۹،۰۰۰ دلار معامله شد. اما با وجود این رشد قابل‌توجه، این صنعت شاهد رخ دادن برخی رویدادهای نامطلوب نیز بوده است که منجر به تزلزل اعتماد سرمایه‌گذاران به این حوزه شده است.

حمله روسیه به اوکراین منجر به بالاترین حجم فروش بیت کوین در ۲ سال گذشته شد

زمان مطالعه :

1 دقیقه

با استفاده از داده‌های Revived Supply سایت تجزیه‌وتحلیل Glassnode، می‌تواند رویدادهایی که منجر به فروش قابل‌توجه دارایی دیجیتال پرچمدار بازار (BTC) در میان سرمایه‌ گذاران بلندمدت شده است را اندازه‌گیری نمود.

معنی عرضه‌ی احیاشده یا Revived Supply عبارت است از کل مقدار کوین‌هایی که حداقل پس از یک سال سکون دوباره در بازار به گردش درآمده‌اند. به عبارت دیگر، این مفهوم نشان‌دهنده حجم کل انتقال کوین‌هایی است که قبلاً بیش از یک سال غیرفعال بودند. در حوزه‌ی بیت کوین به افرادی لفظ سرمایه‌ گذار بلندمدت اطلاق می‌شود که حداقل شش ماه پس از خرید، به نگه‌داری بیت کوین خود ادامه داده باشند.

رویدادهایی که منجر به فروش عمده BTC شد

با نگاهی به اتفاقات دو سال گذشته بازار، سرمایه‌گذاران بلندمدت بیت کوین (BTC) به‌طور قابل‌توجهی در یک دوره هفت روزه و در چهار موقعیت مختلف دست به فروش عمده دارایی خود زده‌اند. این چهار رویداد عبارتند از:

  • ممنوعیت استخراج بیت کوین در کشور چین در سال ۲۰۲۱
  • رونق گرفتن بازار (شروع بازار گاوی) در سال ۲۰۲۱
  • حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲
  • سقوط صرافی ارز دیجیتال FTX در سال ۲۰۲۲

بیشترین حجم فروش پس از حمله روسیه به اوکراین رخ داده است. در این دوره، دارندگان بلندمدت مبادرت به فروش ۴۱۰ هزار بیت کوین (BTC) کردند.

سایر رویدادهای بزرگ فروش در طول دوره صعودی ۲۰۲۱ رخ داد که دارندگان بلندمدت ۳۷۵ هزار بیت کوین (BTC) فروختند. در زمان ممنوعیت استخراج بیت کوین توسط کشور چین نیز تعداد ۳۶۷ هزار بیت کوین به فروش رفت.

چهارمین رویداد بزرگ فروش بعد از همه‌گیری ویروس کرونا، درست پس از فروپاشی صرافی ارز دیجیتال FTX و برخی شرکت‌های وابسته به آن در نوامبر امسال بود. طبق نمودار عرضه احیاشده بیت کوین در آن هفته میزان فروش به ۲۸۰ هزار کوین رسیده است. شرکت نرم‌افزاری Chainalysis گزارش داد که در همین بازه زیان تحقق‌یافته (Realized Losses) به ۹ میلیارد دلار رسیده است که از نظر مقدار در سال ۲۰۲۲ در رتبه چهارم قرار می‌گیرد.

ترس، سرمایه‌ گذاران را وادار به فروش کرد

به غیر از موج فروش ایجادشده در ابتدای دوره صعودی سال ۲۰۲۱ که سرمایه‌ گذاران در حال کسب سود بودند، عرضه احیاشده بیت کوین عموماً در لحظه ترس سرمایه‌ گذاران از متضرر شدن خود به اوج رسیده است. این دقیقاً زمانی بود که رویدادهای واقعی باعث ایجاد وحشت در بین هلدینگ‌ها شد و آنها را مجبور به تخلیه بیت کوین خود کرد.

اوج ترس زمانی اتفاق می‌افتد که بیت‌کوینی که پنج سال یا بیشتر خاموش بوده، فروخته می‌شود. این کوین‌ها سکه‌هایی قدمت‌دار محسوب می‌شوند و دارندگان آن باید به‌شدت ترسیده باشند تا اعتقاد خود را از دست داده و دست به فروش آن بزنند.

به نظر می‌رسد حمله روسیه به اوکراین این تأثیر را بر سرمایه‌ گذاران داشته است. سایر رویدادهای دیگری که باعث آغاز موج فروش (BTC) شد، اولین دوره بازار گاوی، دومین دوره بازار گاوی در ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) ۲۰۲۱، و سقوط لونا در می ۲۰۲۲ است.

در نتیجه، دارندگان بلندمدت که در سال ۲۰۲۱ اقدام به فروش دارایی بیت کوین خود کردند، این کار را به منظور حفظ سود خود انجام دادند، و این در حالی است که فروشندگان سال ۲۰۲۲ به دلیل ترس و عدم قطعیت (FUD) وضعیت بازار دست به چنین کاری زدند.

0

چنانچه به مشاوره رایگان علاقه‌مندید، پرسش‌ها و نظرات خود را درباره این مقاله یا موضوعات مختلف حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال مطرح کنید. برای پاسخگویی آماده‌ایم!

نظر بدهید

نظرات پست (0)

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها