نحوه بازیابی کیف پول تراست والت و نسخه پشتیبان

چگونه کیف پول تراست را برگردانیم؟ عبارت‌ یا ۱۲ کلمه بازیابی که به آن عبارات پشتیبانی تراست والت هم گفته می‌شود در واقع راه ورود به کیف پول شماست و ذخیره و نگهداری این کلمات بسیار مهم‌اند. این کلمات فقط و فقط باید در اختیار خودتان باشند و به هیچ عنوان نباید آن را در اختیار کسی قرار دهید.

با استفاده از این ۱۲ کلمه می‌توانید کیف پول تراست والت خود را در هر موبایلی بازیابی کنید و دوباره به کیف پول خود دسترسی داشته باشید. علاوه بر این، می‌توانید در صورتی که تراکنشی را روی شبکه اشتباه انجام دادید، با استفاده از این ۱۲ کلمه، کلید خصوصی بسازید و دارایی‌تان را برگردانید. ساخت کلید خصوصی را در بخش دوم این پست آموزش می‌دهیم.

۱. دسترسی به عبارات پشتیبان در تراست والت

برای هر کیف پولی که در تراست والت ساخته‌اید می‌توانید این کار را انجام دهید. مراحل زیر را به دقت طی کنید:

هنوز کیف پول Trust Wallet ندارید؟ از اینجا نسخه اصلی را دانلود کنید: دانلود کیف پول تراست Trust Wallet + لینک اصلی دانلود

ورود به تراست والت برای بازیابی کلمات پشتیبان

۱. بخش Setting یا تنظیمات کیف پول را باز کنید.

بازیابی عبارت پشتیبان کیف پول تراس والت

۲. روی Wallets بزنید تا تمام کیف پول‌هایی که ساخته‌اید به شما نشان داده شود.

ریکاوری تراست والت در گوشی موبایل

۳. سه نقطه یا علامت تعجب روبه‌روی هر کیف پول که قصد دیدن کلمات پشتیبانی آن را دارید لمس کنید.

نمایش کلمات پشتیبانی تراست والت

۴. همین‌جا می‌توانید نام کیف پول خود را نیز تغییر دهید. در کادر BACKUP OPTIONS گزینه نمایش عبارت بازیابی (Show Recovery Phrase) یا پشتیبانی را دارید. روی آن بزنید.

ورود رمز عبور برای پشتیبای کیف پول تراست والت

۵. رمز عبور خود را وارد کنید.

ورود کلمات امنیتی کیف پول تراست والت

۶. تراست والت از شما می‌خواهد که موارد امنیتی را بخوانید و تیک بزنید تا عبارات را به شما نشان دهد:

  • کلمات پشتیبانی درواقع کلید دسترسی به کیف پول شما هستند. هرگز آن‌ها را با کسی به اشتراک نگذارید.
  • تراست والت هیچ‌گاه این عبارات را از شما درخواست نمی‌کند.
  • اگر عبارات بازیابی‌تان را گم یا فراموش کنید حتی تراست والت هم نمی‌تواند آن‌ها را به شما برگرداند.

با تایید این موارد و زدن تیک در کادر، شرایط را می‌پذیرید.

یادداشت برداری از کلمات پشتیبان تراست والت برای ریکاوری

۷. در ادامه ۱۲ کلمه پشتیبانی را مشاهده می‌کنید. آن‌ها را به ترتیب شماره و با توجه به نحوه نمایش، یادداشت کنید و در جایی امن نگه دارید. امکان کپی کل کلمات هم وجود دارد. در انتها اخطاری ملاحظه می‌کنید که به شما می‌گوید: هرگز کلمات بازیابی را با کسی به اشتراک نگذارید.

ورود عبارات پشتیبان کیف پول تراست والت

۸. کلمات را به ترتیب وارد کنید و وارد حسابتان بشوید.

به گفته تراست والت گوش کنید و ۱۲ کلمه پشتیبانتان را در جای امنی نگه دارید!

۲. بازیابی ارز ارسال شده به آدرس اشتباه با ساخت کلید خصوصی جدید

متاسفانه تراست والت (بر خلاف متامسک) کلید خصوصی (private key)  آدرس‌های کیف پول را ارائه نمی‌دهد. این موضوع برخی از کاربران را در بازیابی دارایی‌ها دچار مشکل می‌کند. در این بخش ضمن بیان مشکل برخی کاربران، با ارائه روش ساخت کلید خصوصی به شما کمک خواهیم کرد از طریق عبارات پشتیبان seed phrase بتوانید کلید خصوصی اکانت‌های مختلف خود را بدون نیاز به اعتماد به شخص دیگری بازیابی کنید. 

تبدیل عبارت بازیابی به کلید خصوصی

همان طور که می‌دانید آدرس ارائه شده از سوی تراست والت برای اکثر بلاک چین‌های مشابه اتریوم یکسان است و با 0x شروع می‌شود؛ اما آدرس ارائه شده برای اتریوم کلاسیک با تمام این آدرس‌ها فرق دارد. این تفاوت باعث شده دارایی‌هایی که به طور مثال روی بلاکچین Smart Chain، به اشتباه به آدرس اتریوم کلاسیک ارسال شده‌اند در سایر بلاک چین‌ها قابل بازیابی نباشند. برای حل این مشکل ما راهکاری ارائه می‌دهیم که با آن کاربران می‌توانند این دارایی‌ها را بازیابی کنند.

در این مثال فرض می‌کنیم، کاربری به اشتباه آدرسی که تراست والت برای اتریوم کلاسیک می‌دهد را کپی کرده و روی BSC (همان  Binance Smart Chain) یک توکن BEP-20 به آن آدرس ارسال کرده است. مشکل کاربر این است که این آدرس برای BSC روی تراست والت تعریف نشده و به‌خاطر همین کاربر نمی‌تواند دارایی مورد نظر را ببیند یا بازیابی کند. برای حل این مشکل لازم است این آدرسی که به‌طور پیش‌فرض برای اتریوم کلاسیک نمایش داده می‌شود را برای Smart Chain فعال کنیم.

نحوه ساخت کلید خصوصی آدرس‌های کیف پول تراست والت

برای حل این مشکل لازم است ابتدا یک ابزار جهت تولید کلید خصوصی دانلود کنید. پیشنهاد ما استفاده از مبدل کد حفظی است. این مبدل را آقای کلمن توسعه داده است. استفاده از این ابزار نسبت به سایر ابزارها، راحت‌تر است و نیاز به دانش فنی کمتری دارد.

دانلود فایل bip39-standalone.h

برای این منظور ابتدا از این لینک، فایل bip39-standalone.html را دانلود کنید. در گام بعدی این فایل را باید در مرورگر رایانه یا تلفن همراه خود باز کنید. از این جا به بعد فرآیند به صورت آفلاین انجام می‌پذیرد و می‌توانید اینترنت دستگاه خود را برای امنیت بیشتر، قطع کنید. البته امکان اجرای این فرآیند به صورت آنلاین هم مهیاست؛ اما برای حفظ امنیت، بهتر است این روش را به‌صورت آفلاین انجام دهید. 

ساخت کلید خصوصی با عبارت پشتیبان

در گام بعدی عبارت بازیابی (recovery phrase یا seed phrase) خود را داخل کیف پول تراست والت (درون بخش setting  سپس قسمت wallets) کپی کرده و در داخل کادر BIP39 Mnemonic، وارد کنید. این کادر داخل همان صفحه bip39-standalone.html واقع است که پیش‌تر آن را دانلود کردید.

فعال کردن آدرس اسمارت چین روی تراست والت برای بازیابی ارسال اشتباه

حالا نوع استاندارد شبکه‌ آدرسی که می‌خواهید بازیابی کنید را تنظیم کنید.

به طور مثال اگر می‌خواهید دارایی‌های ارسال شده به آدرس اتریوم کلاسیکِ تراست‌والت را بازیابی کنید؛ لازم است در بخش coin عبارت ETC – Ethereum Classic را انتخاب کنید. 

حالا بررسی کنید آیا در بخش Derived Addresses آدرس نمایش داده شده در سطر اول ستون Addresses همان آدرس مطلوب شما هست یا خیر؟

در مثال ما باید این آدرس، همان آدرسی باشد که تراست والت به‌طور پیش‌فرض برای دریافت اتریوم کلاسیک نشان می‌دهد. اگر این آدرس همان آدرس مطلوب بود؛ یعنی کار ما تا این‌جا به‌درستی انجام شده است. حالا باید مقدار نمایش داده شده در ستون private key را برای مراحل بعد کپی کنیم.

بازیابی کلید خصوصی کیف پول تراست

در مرحله بعد عبارت نمایش داده شده ذیل ستون private key را کپی کنید.

سپس کیف پول تراست والت را باز کنید. حالا ذیل بخش setting و گزینه‌ wallets، اضافه کردن والت جدید را از طریق علامت +، انتخاب کنید.

حالا با انتخاب “I already have a wallet” بلاک‌چینی را انتخاب کنید که می‌خواهید آدرس فوق را برای آن فعال کنید

در مثال ما کاربر به اشتباه دارایی‌ای که روی بلاک چین بایننس اسمارت چین داشته، به آدرسی که به‌طور پیش‌فرض فقط برای اتریوم کلاسیک فعال بوده ارسال کرده. پس باید در اینجا بلاک چین Smart Chain انتخاب شود.

در مرحله آخر باید ضمن انتخاب زبانه‌  سوم (Private Key)، کلید خصوصی کپی شده در مراحل قبل را اینجا paste کنید و سپس دکمه‌ Import را بزنید.

اگر تمامی مراحل را درست انجام داده باشید، آدرس مطلوب روی بلاک چین درخواستی (‌در مثال ما Smart Chain) و دارایی‌های ارسال شده به آن به‌صورت موفقیت آمیز، بازیابی خواهد شد. 

نکته مهم!

این اتفاقات در هنگام تراکنش رایج است. ممکن است بسیاری افراد هنگام ارسال یا دریافت ارزهای دیجیتال، آدرس مبدا یا مقصد را اشتباهی وارد کنند یا آدرس را مطابق با شبکه آن انتخاب نکنند و دارایی خود را از دست بدهند. در بعضی مواقع می‌توان تراکنش اشتباه را بازیابی کرد ولی گاهی این دارایی از بین می‌رود.

هنگام وارد کردن آدرس حتما به شبکه آن دقت کنید. آدرس‌های برخی شبکه‌ها مانند هم هستند مانند شبکه اتریوم، اسمارت چین و شبکه‌های EVM بیس. ولی با کمی دقت می‌توانید شبکه را به درستی انتخاب کنید.

ما در صرافی پول نو این امکان را در اختیار شما کاربران عزیز قرار داده‌ایم تا آدرس‌های خود را طبقه بندی کنید و شبکه آن را مشخص کنید تا دچار اشتباه نشوید.

ارسال ارز دیجیتال در شبکه اشتباه

در هنگام خرید، اگر آدرسی مغایر با شبکه انتخاب کنید به شما هشدار می‌دهیم و تراکنش را انجام نمی‌دهیم ولی اگر آدرس‌های مشابهی که مثلا با 0x شروع می‌شوند وارد کنید، تشخیص آن دشوار است و بهتر است حتما آدرس را درست وارد کنید.

در هر زمان می‌توانید با پشتیبانی ما در تماس باشید و از صحت تراکنش خود مطمئن شوید. به نوشته‌های راهنما در هر صرافی‌ای که با آن کار می‌کنید توجه کنید و کامل آن‌ها را بخوانید.

سوالاتتان را همین جا از من بپرسید. سوال شما می‌تواند به افراد بسیاری کمک کند تا از اشتباه دور بمانند.

برچسب‌ها

نظرات کاربران

.دیگران نشانی ایمیل شما را نخواهند دید

بخش‌های ستاره‌دار را حتما پر کنید.

 

Subscribe
Notify of
guest
33 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
رضا عبادزاده
رضا عبادزاده
4 days ago

سلام قبلا مشکلم رو گفتم ولی هر چه وارد میکنم میگه اشتباهه
من اعداد کلمه ها را وارد نمیکنم ولی ترتیب و صحت کلمه ها را دقیق وارد میکنم
لطفا کمکم کنین که مشکل از چیه

رضا عبادزاده
رضا عبادزاده
7 days ago

۱۲ کلمه را صحیح وارد می کنم و اسم ولت را فراموش کرده ام نمیتونم وارد بشم چیکار کنم

رضا عبادزاده
رضا عبادزاده
7 days ago

موقع وارد کردن ۱۲ کلمه باید بین کلمات فاصله نذاریم؟

حسین
حسین
1 month ago

سلام من کیف پول تراست ولت رو حذف نصب کردم دوباره که میخام یه نسخه جدید رو گوشیم نصب کنم میپره از منوی گوشی چکار کنم

احمد بابایی
احمد بابایی
1 month ago

با سلام
تراست ولت من به حالت واچ آنلی درآمده و در قسمت نمایش ۱۲ کلمه گزینه نمایش غیر فعال شده اما یوزر و پسورد و جیمیل که دارم را از من خواست و وارد شد با این حال هنوز واچ آنلی هستش چطور از این حالت خارجش کنم ؟

محمد
محمد
1 month ago

سلام وقت بخیر

hamid
hamid
2 months ago

سلام مدتی پیش در حساب ایستند والت خودم به مبلغ ۴۵۰۰۰دلار به اشتباه انتقال دادم و اون حساب از گوشیم پاک وآدرس که مجددا وارد میکنم موجودی من صفر است ازتون خاهش میکنم کمکم کنیدموجودی رو بتونم برگردونم این کل زندگی من بود پول آزادیه برادرمه که این گرفتاری برام پیش اومده یک ماهه من ازین حسابها اصلا سر در نمیارم یکی بدادم برسه خاهش میکنم.

هانی
هانی
4 months ago

سلام
من تراس ولتمو در گوشی دیگه ای نصب کردم رمزو هم دارم ۱۲کلمه
ولی مقدار سهمی ک دارم نشون نمیده

مصطفی
مصطفی
4 months ago

سلام در کیف پول تراست ولت هنگامی که کیف پول را مجددا نصب می کنیم یا در سیستم دیگر نصب می کنیم ارزها و دارایی های ما نمایش داده نمی شود و باید تک تک همه را مجددا وارد کنیم.
آیا روشی وجود دارد همه دارایی های ما بصورت خودکار نمایش داده سود؟

Sevin
Sevin
7 months ago

سلام من ۱۲کلمه رودارم منتها وردکردنی میگه اشتباهه مشکل ازچیه

رضا عبادزاده
رضا عبادزاده
7 days ago
در پاسخ به  شبنم رضا

سلام برای منم اینطورشده
۱۲کلمه رو با دقت وارد میکنم ولی وارد نمیشه

رضا عبادزاده
رضا عبادزاده
7 days ago
در پاسخ به  شبنم رضا

سلام مشکل منم اینطوریه چکار میشه کرد

Sevin
Sevin
7 months ago

سلام من کلماتو دارم ولی میگه اشتباهه مشکل ازچیه

مسعود مقدمی
مسعود مقدمی
10 months ago

توی صفحه اصلی گزینه finanaceرو ندارم چیکار باید بکنم

مسعود مقدمی
مسعود مقدمی
10 months ago

نحوه بازنشانی finance ویطور کلی تنظیمات در تراست والت

علی اکبر نعمتی
علی اکبر نعمتی
10 months ago

من ب اشتباه ب لینک ترانس ولت ۳۰ عدد ترون زدم چیکار کنم

Amir
Amir
11 months ago

سلام من برای انتقال ترون از والت به صرافی … آدرس اشتباهی رو کپی پیست کردم و الان مقدار ترون مشخص نیست کجا رفته لطفا راهنمایی کنید

امید
امید
11 months ago

سلام من ۱۲ کلمه کیف پول رو فراموش کردم

میثم اسماعیلی
میثم اسماعیلی
9 months ago
در پاسخ به  امید

salam che kif pooli ?

33
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x