راه‌های سرمایه گذاری با پول کم در ایران؛ چگونه با بودجه کم سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری با پول کم در ایران
جمال نوری

زمان مطالعه :

6 دقیقه
فهرست عنوان ها

در دنیای امروز فرصت‌های سرمایه‌گذاری متنوعی وجود دارد، اما این فرصت‌ها به نظر می‌رسد تنها برای کسانی با سرمایه‌های کلان در دسترس است. در این بین افراد با پول اندک چه می‌شوند؟ آیا سرمایه‌گذاری با بودجه کم در ایران ممکن است؟ در این مقاله سعی خواهیم کرد به بررسی راه‌های سرمایه‌گذاری با منابع محدود، بهترین سرمایه‌گذاری با سرمایه اندک، راهنمای عملی برای سرمایه‌گذاری با پول کم و… بپردازیم. همچنین راه‌هایی را ارائه دهیم که این امکان را به شما بدهد تا با سرمایه‌های کوچک نیز بتوانید در مسیر ثروت‌آفرینی قدم بردارید. در این مقاله، ما گزینه‌های سرمایه‌گذاری متنوعی را بررسی کرده و نکات کلیدی برای موفقیت در این مسیر را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بهترین سرمایه‌گذاری در ایران

بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم در ایران چیست؟

بهترین سرمایه‌گذاری در ایران، سرمایه‌گذاری است که بتواند سودی بیشتر از تورم را برای شما داشته باشد. البته باید توجه داشت که کسب سود همواره دارای ریسک‌های خاصی است و نباید ریسک‌ها را فراموش کرد.

با توجه به این موضوعات باید سعی کنید که سرمایه‌گذاری که انجام می‌دهید، حداقل سودی برابر تورم داشته باشد. این موضوع کمی انتخاب شما برای سرمایه‌گذاری را محدود می‌کند. با توجه به تمام این موارد در ادامه در مورد گزینه‌های سرمایه‌گذاری با بودجه محدود که سودی مناسب داشته باشند صحبت خواهیم کرد.

اهمیت سرمایه‌گذاری با پول کم

در شرایط اقتصادی کنونی، سرمایه‌گذاری حتی با بودجه‌های محدود اهمیت فراوانی دارد. این اهمیت در ایران که تورم بالایی دارد بیشتر است. سرمایه‌گذاری حتی با پول کم امکان افزایش دارایی‌ها، حفظ قدرت خرید در برابر تورم و کسب درآمد پایدار را فراهم می‌کند. سرمایه‌گذاری هوشمندانه با پول کم می‌تواند در طول زمان به انباشت ثروت و امنیت مالی شما در آینده منجر شود.

چالش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم

با توجه به تمام مواردی که در بخش قبل بیان شد، سرمایه‌گذاری با بودجه محدود چالش‌های خاص خود را دارد. این چالش‌ها شامل محدودیت در انتخاب گزینه‌های سرمایه‌گذاری، ریسک بالای برخی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری، کمبود اطلاعات بازار و مشاوره مالی معتبر است. سرمایه‌گذاران با دارایی اندک باید بیشتر مراقب تاثیر هزینه‌های معاملاتی و مدیریتی بر بازدهی سرمایه خود باشند، یعنی گاهی افراد برای یک معامله کارمزد بیشتری از نیمی از سرمایه پرداخت می‌کنند. این موارد یا موارد مشابه را باید در سرمایه‌گذاری خود مدیریت کنید.

روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم

اگر مقاله بهترین سرمایه گذاری در ایران را مطالعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که گزینه‌های سرمایه‌گذاری در ایران زیاد است؛ اما برخی از آن‌ها با پول کم امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل در این بخش گزینه‌های سرمایه‌گذاری با پول کم را برای شما عزیزان لیست خواهیم کرد.

ارز دیجیتال بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم

بیت کوین بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم در ایران

ارز دیجیتال یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها با پول کم در ایران است. ارز دیجیتال با دلار آمریکا قیمت‌گذاری می‌شود، پس به صورت پیش فرض اگر بتوان یک ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه‌گذاری پیدا کرد، در بلندمدت از تورم جلوتر خواهیم بود. در مقاله بهترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۳ برای سرمایه‌گذاری بلندمدت برخی از این ارزهای دیجیتال را برای شما عزیزان معرفی کرده‌ایم.

مزایای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال را بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم نامیدیم؛ علت این نام‌گذاری داشتن مزایای زیر است:

 • پایه قیمت‌گذاری ارزهای دیجیتال دلار است و تورم ایران در قیمت دلار لحاظ می‌شود.
 • با هر مقدار بودجه امکان سرمایه‌گذاری در این بازار وجود دارد.
 • انواع روش‌های درآمدزایی مانند استیکینگ و تامین نقدینگی
 • سهولت در خرید و فروش

چالش‌های سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

از مهم‌ترین چالش‌های سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوسانات شدید و ریسک بالا
 • امکان دستکاری در قیمت

با توجه به این موضوع بسیار مهم است که ارزهای دیجیتال معتبر و با حجم معاملات بالا را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید.

اگر تصمیم به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال دارید، صرافی پول نو یکی از بهترین گزینه‌ها است. ما در صرافی پول نو در کنار شما خواهیم بود تا بتوانید به راحتی به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید.

بورس یک سرمایه‌گذاری مناسب با بودجه اندک

بورس یکی دیگر از گزینه‌های سرمایه‌گذاری با پول کم در ایران است. بورس ایران دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مزایای سرمایه‌گذاری با پول کم در بورس

 • خرید و فروش آسان
 • امکان خرید با سرمایه حداقل ۵۰۰ هزار تومان

معایب سرمایه‌گذاری در بورس

 • امکان دستکاری در قیمت
 • بازه زمانی محدود برای معامله
 • ریسک بالا

با توجه به تمام این مزایا و معایب بورس نیز یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری با پول کم در ایران است که می‌تواند در بلند مدت سودآوری مناسبی داشته باشد.

صندوق سرمایه‌گذاری یک سرمایه‌گذاری با پول کم و کم ریسک

یکی دیگر از گزینه‌های سرمایه‌گذاری در ایران که امکان سرمایه‌گذاری با پول اندک در آن وجود دارد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مزایا و معایب زیر است:

مزایای سرمایه‌گذاری با پول کم در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

معایب سرمایه‌گذاری با پول کم در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

 • عموماً سودی کمتر از تورم دارند
 • پرداخت هزینه مدیریت سرمایه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری

کم ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری با پول کم

سپرده‌گذاری در بانک یکی از کم ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری با پول کم در ایران است. سپرده‌گذاری در بانک به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری با بودجه کم، دارای مزایا و معایب زیر است.

مزایای سپرده‌گذاری در بانک

 • سود تضمین شده
 • ریسک بسیار کم

معایب سپرده‌گذاری در بانک

 • سود کمتر از تورم
 • کم شدن ارزش دارایی در بلند مدت به واسطه تورم

با توجه به مواردی که بیان شد و تورم موجود در ایران، سپرده‌گذاری در بانک یک گزینه کم ریسک؛ اما ضرر ده است. این ضرر به واسطه تفاوت سود بانکی و تورم موجود ایجاد می‌شود. پس بهتر است به سراغ گزینه‌های دیگر سرمایه‌گذاری بروید.

طلا و سکه یک سرمایه‌گذاری بلند مدت

یکی دیگر از گزینه‌های سرمایه‌گذاری با بودجه اندک خرید طلا و یا سکه است. البته باید توجه داشت که طلا و سکه مانند دیگر گزینه‌های سرمایه‌گذاری با بودجه محدود دارای مزایا و معایب خاص خود است. این مزایا و معایب به شرح زیر است:

مزایا سرمایه‌گذاری در طلا و سکه

 • سود مناسب در بلند مدت
 • نقد شوندگی بالا
 • پوشش تورم

معایب سرمایه‌گذاری در طلا و سکه

 • کارمزد بالا
 • نیاز به حداقل سرمایه ۱ الی ۳ میلیون

با توجه به این موارد اگر قصد دارید که یک سود منطقی را با یک ریسک منطقی داشته باشید، بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در طلا است. البته نباید کارمزد خرید و فروش طلا را فراموش کنید.

بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم در ایران چیست؟

بهترین سرمایه‌گذاری با بودجه کم در ایران

اصطلاح “بهترین” در سرمایه‌گذاری می‌تواند معانی متفاوتی بسته به اهداف مالی فرد، آستانه ریسک و بازه زمانی مورد نظر برای سرمایه‌گذاری داشته باشد. برخی از سرمایه‌گذاران به دنبال بازدهی بالا هستند، در حالی که دیگران امنیت و ثبات بیشتری را ترجیح می‌دهند. در مجموع اگر نظر شخصی مرا بخواهید سرمایه‌گذاری در بیت کوین، اتریوم و طلا بهترین سرمایه‌گذاری در زمان فعلی محسوب می‌شود. در مقاله بیت کوین بخریم یا طلا؟ به صورت کامل به مقایسه طلا و بیت کوین برای سرمایه‌گذاری پرداختیم که می‌توانید با مطالعه آن تصمیم نهایی خود را بگیرید.

بهترین روش سرمایه‌گذاری با پول کم در ایران

با توجه به این که قرار است با پول اندک سرمایه‌گذاری کنیم، کمی قدرت عمل ما در سرمایه‌گذاری کاسته می‌شود؛ اما این موضوع دلیلی برای نداشتن یک روش و برنامه نیست. اگر بخواهیم یک روش ساده و عملی برای سرملایه‌گذاری با پول کم معرفی کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • انتخاب ۲ الی ۳ گزینه سرمایه‌گذاری
 • تخصیص بخشی از درآمد به صورت ماهانه برای سرمایه‌گذاری
 • بررسی شرایط بازار و خرید یک گزینه از ۲ الی ۳ گزینه در هر ماه
 • سعی در ایجاد توازن در بین گزینه‌های سرمایه‌گذاری
 • دوری از احساسات

اگر این موارد را رعایت کنید و هر ماه بخشی از درآمد خود را به یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری با سرمایه محدود اختصاص دهید، در بلند مدت نتیجه بسیار خوبی خواهید داشت.

نبایدهای سرمایه‌گذاری با پول کم

 • عدم انجام تحقیقات کافی

سرمایه‌گذاری بدون داشتن اطلاعات کافی و درک محصولات سرمایه‌گذاری می‌تواند به ضررهای بزرگ منجر شود.

 • قرار دادن تمام تخم‌مرغ‌ها در یک سبد

سرمایه‌گذاری تمام دارایی در یک گزینه می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری را به شدت افزایش دهد.

 • تحت تأثیر قرار گرفتن از تبلیغات و حرف‌های دیگران

تصمیم‌گیری بر اساس شایعات یا توصیه‌های بدون پایه مالی می‌تواند شدیداً زیان‌ بار باشد.

 • انتظار بازدهی سریع و بالا

انتظار کسب سود فوری و بالا اغلب غیر واقع‌بینانه است و می‌تواند به تصمیمات خطرناک منجر شود.

 • عدم توجه به هزینه‌ها و کارمزدها

هزینه‌های معاملاتی و کارمزدها می‌توانند به مرور زمان تاثیر قابل توجهی بر بازدهی داشته باشند.

 • تصمیم‌گیری بر اساس احساسات

تصمیمات احساسی می‌توانند، منجر به خطاهای گران قیمت در سرمایه‌گذاری شوند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم در مورد بهترین روش سرمایه‌گذاری با پول کم در ایران، راهنمای عملی سرمایه‌گذاری با پول کم، روش سرمایه‌گذاری با پول اندک و… صحبت کنیم. امیدوارم که از این مقاله استفاده لازم را برده باشید و بتوانید با هر مقدار درآمد، یک سرمایه‌گذاری اصولی داشته باشید.

پرسش و پاسخ

بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم در ایران چیست؟

بهترین سرمایه‌گذاری با سرمایه اندک در ایران خرید بیت کوین، اتریوم و طلا است. البته هرچند ارزهای دیجیتال نسبت به سایر دارایی‌ها رشد بسیار بیشتری را تجربه می‌کنند، اما سرمایه گذاری در آن‌ها ریسک‌‌های خاص خود را دارد.

آیا در ایران می‌توان با پول کم سرمایه‌گذاری کرد؟

بله در برخی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری شما می‌توانید با هر مقدار پول سرمایه‌گذاری کنید. یک سری روش‌های دیگر سرمایه گذاری مانند خرید ملک نیز هستند که با سرمایه کم نمی‌توان از آن‌ها سود کسب کرد.

0
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چنانچه به مشاوره رایگان علاقه‌مندید، پرسش‌ها و نظرات خود را درباره این مقاله یا موضوعات مختلف حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال مطرح کنید. برای پاسخگویی آماده‌ایم!

نظر بدهید

0

4

نظر مخاطبان (0)