بیت کوین (BTC) چیست؟ تعریف درست و دقیق Bitcoin به زبان ساده

دنیا را می‌توان به قبل و بعد خیلی از پدیده‌ها تقسیم کرد؛ مثلا به قبل و بعد از کشف آتش، قبل و بعد از اختراع چرخ، لامپ یا اینترنت و… ولی در این لیست، حتما بیت کوین هم جا دارد! دنیا را می‌توان به قبل و بعد از بیت کوین تقسیم کرد چون امور مالی و اقتصادی پس از بیت کوین تغییر و تحولی عظیم را تجربه کرد. ولی مگر بیت کوین چیست که چنین تاثیری روی اقتصاد جهان گذاشته است؟

بیت کوین واقعا چیست؟

اگر در جواب این سوال به شما گفتند که بیت کوین یک ارز دیجیتال است، قانع نشوید و به پرسیدن ادامه بدهید!

خیلی‌ها می‌پرسند چطور «هیچ چیز» می‌تواند ارزشمند باشد؟ چرا بیت کوین ارزش دارد؟ جواب این سوالات برمی‌گردد به اینکه بدانیم بیت کوین چیست. من سعی می‌کنم در این نوشته به صورت ریشه‌ای و مفهومی، بگویم بیت کوین چیست و چرا ارزشمند است.

بیت کوین چیست و چطور به وجود آمد؟

شبکه بیت کوین یک سیستم پرداخت و انتقال دارایی است که برای این پرداخت، از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. این پرداخت‌ها و تراکنش‌ها رمز نگاری و ثبت می‌شوند و همه می‌توانند به محتوای آن‌ها دسترسی داشته باشند. پس بیت کوین یک شبکه پرداخت مالی غیرمتمرکز، شفاف و متن باز است. حالا که حرف از بلاک چین شد خوب است کمی بیشتر درباره فناوری بلاک چین بدانید پس این مقاله مهم را که به زبان ساده نوشته‌ام از دست ندهید: بلاک چین چیست؟

حالا کاربران بیت کوین، چه چیزی را منتقل می‌کنند و این دارایی چیست؟ این دارایی که تراکنش‌های آن در بلاک‌ها ثبت می‌شود، یک کد یا آدرس دیجیتال است که افراد روی باارزش بودن آن توافق کرده‌اند و روی شبکه بلاک چین بیت کوین آن را منتقل می‌کنند. ارز دیجیتال بیت کوین در واقع یک پول اینترنتی است به این معنی که فقط در صورتی که اینترنت کل دنیا قطع شود بیت کوین از بین می‌رود.

چرا یک اسکناس ۱۰۰ دلاری باارزش است؟ مگر یک تکه کاغذ چقدر ارزشمند است؟ ارزش این کاغذ به توافقی است که مردم روی آن دارند. همه هم می‌دانند که در بانک‌ مرکزی آمریکا، به اندازه دلار موجود در دنیا، طلا به عنوان پشتوانه ذخیره نشده ولی با این حال، همچنان آن اسکناس نشان‌دهنده ارزش است و می‌توان با آن، کالا یا خدمات دریافت کرد.

درباره بیت کوین هم همین‌ موضوع صدق می‌کند. با افزایش افرادی که قبول کردند بیت کوین ارزشمند است، قیمت بیت کوین افزایش یافت ولی فقط این نبود! اینجا می‌توانیم آن را با طلا مقایسه کنیم. طلا به دلایل مختلفی از جمله کمیاب بودن و محدودیت موجودی، با ارزش است. فرق آن با دیگر فلزات همین است. بیت کوین هم از نظر میزان عرضه، محدود است و در نهایت ۲۱ میلیون واحد از آن استخراج خواهد شد که تا الان (زمان نگارش این نوشته) ۱۸.۸۴۶.۴۰۰ واحد آن استخراج شده است.

طلا لوگوی بیت کوین و دلار نماد ارز بیت کوین
طلا، پول و بیت کوین از یک مسیر گذشته‌اند؛ واسطه‌هایی برای پرداخت ولی در شکل‌های متفاوت.

فرق پول یا ارز فیات با بیت کوین چیست؟

پول یا ارز رایج در هر کشور از سمت دولت‌ها و قدرت‌های مرکزی کنترل، عرضه و مدیریت می‌شود. مثلا تصمیم به چاپ پول، قانون وام دهی، نرخ‌های سود و… به صورت متمرکز گرفته می‌شود و مردم نقشی در تصمیم‌گیری‌ها ندارند. اینکه رئیس جمهور یک کشور تصمیم می‌گیرد میلیون‌ها اسکناس چاپ و روانه بازار کند، تصمیم یک نفر و در نهایت یک تیم است و نه تصمیم مردم ولی عواقب تورم‌زای آن گریبان‌گیر مردم می‌شود. اما بیت کوین این باگ‌ها را ندارد.

بیت کوین غیرمتمرکز است و فیات، متمرکز

بیت کوین با وعده غیرمتمرکز کردن پول به وجود آمد و در واقع یک پول اینترنتی روی شبکه بلاک چین با قابلیت تمرکز زدایی است. کسی احاطه و کنترلی روی دارایی‌های مردم ندارد. بیت کوین از یک تفکر آزادی‌خواهانه نشئت می‌گیرد و همه می‌توانند در مدیریت آن سهیم باشند اما ارز فیات از سوی دولت‌ها کنترل می‌شود و سازمان و ارگان خاصی وابسته است و تصمیم‌گیری درباره آن به عهده قدرت‌هاست.

انتقال بیت کوین به مرزها محدود نیست ولی انتقال ارز فیات شرایط دارد

یک  تفاوت دیگر می‌تواند در محدودیت‌هایی باشد که در انتقال پول رخ می‌دهد. مثلا جابه‌جایی ارزهای فیات از یک کشور به کشوری دیگر کاری زمان‌بر و سخت است به عملیات بانکی و حواله کردن و… نیاز دارد. بانکداری الکترونیک به حل این مشکل کمک زیادی کرده ولی همچنان نقل و انتقال پول از یک بانک به بانک دیگر در دو کشور مختلف و تبدیل کردن ارزها به یکدیگر با محدودیت‌هایی همراه است.

بیت کوین که منشا پدیدار شدن ارزهای دیجیتال دیگر بود این مشکل را هم برطرف کرد و موقعیت مکانی و تفاوت ارزهای رایج دو کشور دیگر تاثیری روی ارسال و دریافت این پول دیجیتال رمزنگاری شده ندارد. خیلی راحت می‌شود از گواتمالا به اسپانیا بیت کوین فرستاد و دریافت کرد بدون اینکه در این میان کسی دخالتی داشته باشد.

داشتن بیت کوین نیاز به احراز هویت ندارد ولی هویت دارندگان ارز فیات در بانک‌ها مشخص است

افراد می‌توانند بدون احراز هویت و داشتن هویت واقعی، از بیت کوین استفاده کنند. درست است که رد تراکنش‌های بیت کوین را می‌توان گرفت ولی بیت کوین با آپگرید تپروت قدم مهمی در جهت ناشناس ماندن افراد برداشته است در صورتی که هویت افراد برای بانک‌ها مشخص است و در ارز فیات این ناشناخته بودن وجود ندارد. برای اینکه بدانید تپروت چیست این نوشته را بخوانید: تپروت چیست؟ آپگرید تپروت در ۲۳ آبان ۱۴۰۰ با موفقیت اجرایی شد.

تورم‌زا بودن ارز فیات و غیرتورمی بودن بیت کوین

چاپ اسکناس بر اساس صلاحدید بانک مرکزی هر کشور صورت می‌گیرد و این کار موجب تورم در اقتصاد کشورها می‌شود در صورتی که عرضه بیت کوین محدود است و نهایتا ۲۱ میلیون واحد بیت کوین وجود خواهد داشت.

تفاوت ارزهای دیجیتال با ارز فیات بیشتر از این‌هاست. شما چه تفاوت‌های دیگری بین این دو می‌شناسید؟

ایده بیت کوین چطور شکل گرفت؟

بیت کوین اولین پیاده سازی مفهومی به نام «ارز رمزنگاری» است که اولین بار در سال ۱۹۹۸ وی دای در لیست پست (List Mailing) سایفرپانکس cypherpunks آن را مطرح کرد. طرح و ایده او شکل جدیدی از پول را پیشنهاد می کرد که از رمزنگاری برای کنترل ایجاد و تراکنش ها استفاده می‌کند. گروه سایفر پانکس روی نرم‌افزاری کار می‌کردند که از حریم خصوصی و ناشناس بودن دفاع می‌کرد. قدرت مرکزی اولین مشخصات و اثبات مفهوم بیت کوین در سال ۲۰۰۹ در لیست پستی رمزنگاری شده از سوی ساتوشی ناکاموتو منتشر شد. ساتوشی در اواخر سال ۲۰۱۰ بدون اینکه چیز زیادی در مورد خودش فاش کند پروژه را ترک کرد. از آن زمان این جامعه با توسعه دهندگان بسیاری که روی بیت کوین کار می کنند به طور تصاعدی رشد کرده است.

می‌خواهید درباره شیوه رمزنگاری کلید خصوصی و عمومی بیت کوین بدانید؟ پست را بخوانید!

اعضای سافر پانک خالقان اصلی بیت کوین و بلاک چین
اعضای گروه سایفر پانکس سال ۱۹۹۲ در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا ملاقات کردند. دیوید چام یکی از اعضای اصلی این گروه بود.

ناشناس بودن ساتوشی نگرانی‌های غیر قابل توجیهی را ایجاد کرده که بسیاری از آن‌ها به درک نادرست از ماهیت منبع باز بیت کوین مرتبط است. پروتکل و نرم افزار بیت کوین به طور شفاف منتشر می‌شود و هر توسعه دهنده در سراسر جهان می‌تواند کد آن را بررسی کند یا نسخه اصلاح شده خود را از نرم افزار بیت کوین بسازد. درست مانند توسعه دهندگان فعلی، نفوذ ساتوشی به تغییراتی که توسط دیگران اعمال می‌شد محدود بود و بنابراین او کنترل بیت کوین را نداشت. به این ترتیب، هویت مخترع بیت کوین احتمالا امروزه به اندازه هویت فردی که کاغذ را اختراع کرده است شناخته شده است.

چه کسی کنترل بیت کوین را در دست دارد؟

در واقع، هیچ کس! هیچ کس مالک شبکه بیت کوین نیست. بیت کوین، خالق دارد اما مالک نه. بیت کوین از سوی تمام کاربران بیت کوین در سراسر جهان کنترل می‌شود. با اینکه توسعه دهندگان در حال بهبود نرم افزار هستند، نمی‌توانند تغییری در پروتکل بیت کوین اعمال کنند زیرا همه کاربران در انتخاب نرم افزار و نسخه‌ای که استفاده می‌کنند آزادند. برای سازگاری با یکدیگر، همه کاربران باید از نرم افزارهایی استفاده کنند که تابع قوانین یکسانی هستند. بیت کوین تنها با اجماع کامل بین همه کاربران می‌تواند به درستی کار کند. بنابراین، همه کاربران و توسعه دهندگان انگیزه قوی برای محافظت از این اجماع دارند.

بیت کوین چطور کار می‌کند؟

اگر بیت کوین را به یک بازی تشبیه کنیم، بیشتر کاربران بیت کوین گیمرهایی هستند که بازی را روی گوشی‌ها یا کامپیوترهای خود دارند و کاراکترها را جابه‌جا می‌کنند ولی در پشت صحنه، شبکه‌ای عظیم از بلاک‌ها وجود دارد که این بازی بزرگ روی آن استوار است.

کاربرای در کیف پول‌های خود آمار تراکنش‌های بیت کوین و موجودی خود را مشاهده می‌کنند و با امضای دیجیتال، اجازه تراکنش صادر می‌کنند. نحوه کار شبکه بیت کوین به یک دفتر کل عمومی به نام «زنجیره بلوکی» یا بلاک چین مرتبط است. این دفتر کل شامل تمام تراکنش‌هایی است که تا کنون پردازش شده‌اند و به کامپیوتر کاربر اجازه می‌دهد اعتبار هر تراکنش را تایید کند. صحت هر تراکنش با امضاهای دیجیتالی مربوط به آدرس های ارسال کننده محافظت می‌شود و به همه کاربران اجازه می‌دهد تا کنترل کاملی بر ارسال بیت کوین از آدرس‌های بیت کوین خود داشته باشند.

علاوه بر این، هر کس می‌تواند تراکنش‌ها را با استفاده از قدرت محاسباتی سخت‌افزار تخصصی پردازش کند و برای این سرویس پاداشی در بیت‌کوین کسب کند. به این کار، استخراج یا ماینینگ (Mining) می‌گویند.

استخراج بیت کوین چطور انجام می‌شود؟

حتما شنیده‌اید که برخی، از استخراج بیت کوین با موبایل حرف می‌زنند. گول این تبلیغات را نخورید! ماینینگ یا استخراج بیت کوین به این راحتی‌ها هم نیست. البته در ابتدای شروع به کار بیت کوین، این استخراج راحت بود و می‌شد حتی روزی یک بیت کوین ماین کرد. ولی الان با افزایش تعداد ماینرها، هم معادلاتی که باید حل شوند سخت شده است و هم میزان پاداش بیت کوین کم شده. به این کاهش پاداش استخراج، هاوینگ (Halving) یا نصف شدن می‌گوییم که در ادامه بیشتر از آن خواهیم گفت.

هر کسی می تواند با اجرای نرم افزار به علاوه سخت افزار تخصصی به استخراج کننده بیت کوین تبدیل شود. نرم افزار ماینینگ، تراکنش‌های شبکه همتا به همتا را رصد می‌کند و برنامه‌ای را برای پردازش و تایید این تراکنش ها ترتیب می‌دهد. این کار را ماینرهای بیت کوین انجام می‌دهند پس می‌توانند کارمزد تراکنش‌های پرداخت شده از سوی کاربران را برای پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها و بیت کوین‌های جدید طبق یک فرمول ثابت به دست آورند. به این ترتیب، کوین‌های جدید وارد بازار می‌شوند.

ماینینگ یا استخراج بیت کوین چیست
بیت کوین با استفاده از سخت افزار ماین می‌شود. در برخی کشورها، ماینینگ ممنوع است.

اثبات کار یا PoW چیست؟

از روش اثبات کار یا Proof of Work که به اختصار PoS نامیده شده استفاده می‌کند. در این روش، ماینرها برای خدمات خود از شبکه پاداش دریافت می‌کنند. ماینرهای بیت کوین تراکنش‌ها را پردازش و شبکه را با استفاده از سخت‌افزارهای تخصصی ایمن می‌کنند و در ازای آن بیت کوین‌های جدید می‌گیرند. اثبات کار به گونه ای طراحی شده است که تولید هر بلاک به بلاک قبلی بستگی داشته باشد تا ترتیب زمانی در بلاک چین رعایت شود. این ترفند، معکوس کردن تراکنش‌های قبلی را به طور تصاعدی سخت می‌کند.

هنگامی که دو بلاک به طور همزمان پیدا می‌شوند، ماینرها روی اولین بلاکی که دریافت کرده‌اند کار می‌کنند و به محض یافتن بلاک بعدی، به طولانی‌ترین زنجیره بلاک می‌روند. هر زنجیره‌ای که ماینرها بیشتر به آن اعتبار بدهند و بلاک‌ها را در امتداد آن بچینند، معتبر است. این کار به ماینینگ کمک می‌کند تا اجماع جهانی را بر اساس قدرت پردازش ایمن و حفظ کند.

برای تایید تراکنش‌های جدید، باید آن‌ها را به همراه یک فرمول یا معمای ریاضی در یک بلاک گنجاند. ایجاد چنین فرایندی بسیار سخت است، زیرا هیچ راهی برای حل این معما وجود ندارد جز با تلاش میلیاردها محاسبه در ثانیه. این امر مستلزم آن است که ماینرها این محاسبات را قبل از بقیه انجام دهند. وقتی افراد بیشتری شروع به استخراج می‌کنند، شبکه، حل معما را دشوار می‌کند تا میانگین زمان برای یافتن یک بلوک برابر با ۱۰ دقیقه باقی بماند.

bitcoin logo

پروتکل بیت کوین به گونه ای طراحی شده که بیت کوین‌های جدید با نرخ ثابت ایجاد شوند. به همین دلیل، استخراج بیت کوین یک تجارت بسیار رقابتی است. وقتی ماینرهای بیشتری به شبکه می‌پیوندند، کسب سود به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود و ماینرها باید برای کاهش هزینه‌های عملیاتی خود به دنبال کارایی بیشتر باشند. هیچ مقام مرکزی یا توسعه دهنده، قدرتی برای کنترل یا دستکاری سیستم بابت افزایش سود خود ندارد چون هر گره (Node) بیت کوین در جهان هر چیزی را که با قوانین سیستم مغایر باشد رد می‌کند.

استخراج‌کنندگان بیت‌کوین نه می‌توانند با افزایش پاداش خود تقلب کنند و نه می‌توانند تراکنش‌های تقلبی را پردازش کنند چون تمام گره‌های بیت‌کوین هر بلاکی را که حاوی داده‌های نامعتبر باشد طبق قوانین پروتکل بیت‌کوین رد می‌کنند. در نتیجه، حتی اگر نشود به همه ماینرهای بیت کوین اعتماد کرد، شبکه امن باقی می‌ماند.

اتریوم با سیستم اثبات سهام یا PoS دریچه جدیدی روی نحوه استخراج باز کرد. خوب است درباره این رقیب سرسخت بیت کوین بیشتر بدانید. خواندن این نوشته را تکیدا توصیه می‌کنم: اتریوم چیست؟ آیا ETH آینده را در دست می‌گیرد؟

معنی هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین را به اشتباه، هالوینگ بیت کوین هم می‌گویند ولی این یک تلفظ اشتباه است! بیت کوین‌ها با نرخ کاهشی و قابل پیش بینی ایجاد می‌شوند. تعداد بیت کوین های جدید ایجاد شده در هر سال به طور خودکار در طول زمان به نصف کاهش می‌یابند تا زمانی که انتشار بیت کوین به طور کامل متوقف شود و در مجموع ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شود. به این نصف شدن پاداش‌ها، هاوینگ (Halving) می‌گویند. در این مرحله، ماینرهای بیت کوین احتمالا کارمزد تراکنش‌های کوچک را دریافت خواهند کرد. این نصف شدن پاداش‌ها، هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد؛ زمانی که ۲۱۰ هزار بلاک تشکیل شده باشد. هدف هاوینگ، کنترل تورم بیت کوین است.

در چهار سال ابتدای شکل گیری بیت کوین، هر ماینر می‌توانست با حل کردن معادله و ایجاد بلاک جدید ۵۰ بیت کوین به دست بیاورد! چهار سال بعد یعنی در ۲۰۱۲ این پاداش به ۲۵ بیت کوین رسید و در آخرین هاوینگ یعنی سال ۲۰۲۰ این پاداش ۶.۲۵ بیت کوین شد. با یک حساب سر انگشتی متوجه می‌شویم که در سال ۲۱۴۰ دیگر بیت کوینی برای استخراج باقی نمی‌ماند و تمام ۲۱ میلیون واحد بیت کوین استخراج خواهد شد.

درباره هاوینگ بیت کوین بیشتر بدانید: هاوینگ بیت کوین چیست و چه زمانی رخ می‌دهد؟

کیف پول بیت کوین متصل به لپتاپ کیف پول سرد بیت کوین

بهترین کیف پول بیت کوین در سال ۲۰۲۱ چیست؟

از تمام این‌ها که بگذریم می‌رسیم به روش نگهداری و ارسال و دریافت بیت کوین با استفاده از کیف پول. حتما داستان هارد دیسک گمشده مرد ولزی را شنیده‌اید که حاوی اطلاعات کیف پول او با ۷۵۰۰ بیت کوین بود! پس همین ابتدا باید مراقب عبارت پشتیبان کیف پول خود باشید!

کیف‌پول‌های بیت‌کوین با مدیریت شخصی سطوح بیشتری از ایمنی را نسبت به کیف پولی دارند که مدیریت آن دست یک صرافی است. در صرافی‌های داخلی و خارجی، شما به آ‌ن‌ها اعتماد می‌کنید تا بیت کوینتان را ایمن نگه دارند. کنترل کلیدهای خصوصی کیف پول هم دست آن‌هاست یعنی درواقع بیت کوین شما در اختیار صرافی است. اگر اتفاقی برای صرافی بیفتد یا هک شود دارایی شما دود خواهد شد! وبسایت رسمی بیت کوین هم توصیه‌هایی برای انتخاب کیف پول بیت کوین کرده است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

مهم‌ترین ویژگی برای انتخاب یک کیف پول، امنیت، سرعت و راحتی استفاده است اما آیا کیف پولی هست که هر سه این ویژگی‌ها را با هم داشته باشد؟ کیف پول‌های سخت افزاری و نرم افزاری زیادی هستند که از بیت کوین پشتیبانی می‌کنند ولی بهترین و امن‌ترین آن‌ها کدام‌اند؟

بهتر است با مفهوم کلی کیف پول آشنا شوید تا بتوانید انتخاب درستی بین این همه کیف پول داشته باشید. این مقاله به شما کمک می‌کند: کیف پول چیست و چرا داشتن کیف پول خوب ضروری است؟

بهترین کیف پول نرم‌افزاری بیت کوین ۲۰۲۱

کیف پول‌های موبایلی و دسکتاپ کاربری راحتی دارند، رایگان‌اند و در دسترس‌تر هستند. برای معاملات روزانه بهتر است از کیف پول‌های موبایلی استفاده کنید. ولی از آنجایی که نمی‌توان همه چیز را با هم داشت، باید بگویم که امنیت کیف پول‌های گرم -که با اینترنت کار می‌کنند- کمتر از کیف پول‌های سرد یا آفلاین است. پس برای نگهداری مقادیر زیاد بیت کوین آن‌هم به مدت طولانی بهتر است از کیف پول‌های سخت افزاری استفاده کنید. ولی بهترین کیف پول‌های نرم افزاری این‌ها هستند: (منبع: bitcoin.org)

بهترین کیف پول موبایلی بیت کوین ۲۰۲۱

بهترین کیف پول‌های موبایلی بیت کوین برای اندروید

بهترین کیف پول‌های موبایلی بیت کوین برای اندروید

 • بیت کوین والت (Bitcoin Wallet)
 • بیتر (Bither)
 • بیت پی (BitPay)
 • بی‌آر‌دی (BRD)
 • اکلر موبایل (Eclair Mobile)
 • اج (Edge)
 • الکتروم (Electrum)
 • مای سلیوم (MyCelium)
 • آنستاپبل (Unstoppable)
بهترین کیف پول‌های موبایلی بیت کوین برای IOS

بهترین کیف پول‌های موبایلی بیت کوین برای IOS

 • بیتر (Bither)
 • بیت پی (BitPay)
 • بی‌آر‌دی (BRD)
 • اج (Edge)
 • آنستاپبل (Unstoppable)

کیف پول محبوبتان را به این لیست اضافه کنید و ویژگی‌ای که باعث شده آن را انتخاب کنید در کامنت‌ها بگویید.

بهترین کیف پول دسکتاپ بیت کوین ۲۰۲۱

سایت رسمی بیت کوین کیف پول‌های دسکتاپ را برای سه سیستم عامل لینوکس، مک و ویندوز معرفی کرده است که تقریبا یکسان هستند.

بهترین کیف پول بیت کوین برای دسکتاپ (ویندوز، مک، لینوکس)

بهترین کیف پول بیت کوین برای دسکتاپ (ویندوز، مک، لینوکس)

 • آرموری (Armory)
 • بیت کوین کور (Bitcoin Core)
 • بیت کوین ناتس (Bitcoin Knots)
 • بیتر (Bither)
 • بیت پی (BitPay)
 • الکتروم (Electrum)
 • اسپارو (Sparrow)
 • اسپکتر (Specter)
 • واسابی (Wasabi)

بهترین کیف پول سخت افزاری بیت کوین ۲۰۲۱

گفتیم که امنیت کیف پول‌های سخت افزاری، مثال زدنی است ولی از آنجایی که گل بی‌خار، خداست باید بگویم برای کیف پول سخت افزاری باید هزینه کنید و آن را بخرید در صورتی که اکثر کیف پول‌های نرم‌افزاری رایگان هستند. نکته دیگر این است که اگر حواس‌پرتید و اهل گم کردن وسایلتان یا جا گذاشتن آن‌ها هستید، مراقب باشید چون ممکن است کیف پولتان را جا بگذارید. البته در این مورد، کیف پول نرم افزاری هم به کارتان نمی‌آید چون احتمالا عبارت‌های پشتیبان را هم گم می‌کنید!

جدای از شوخی، این کیف پول‌های سرد، بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری بیت کوین سال ۲۰۲۱ هستند:

بهترین کیف پول سخت افزاری بیت کوین

بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری بیت کوین

 • بیت باکس 02 (BitBox02)
 • کلد کارد (Coldcard)
 • کیپ کی (Keepkey)
 • لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 • ترزور مدل تی (Trezor Model T)
 • ترزور وان (Trezor One)

آیا بیت کوین بخریم؟

اگر چند سال است دارید این سوال را از خودتان می‌پرسید و هنوز دارید در گوگل سرچ می‌کنید که بیت کوین چیست و به این مقاله رسیده‌اید، باید بگویم بهتر است تجدید نظر کنید! اگر همان موقع بیت کوین خریده بودید تا الان سرمایه‌تان چند برابر شده بود.

البته من توصیه‌ای برای خرید بیت کوین نمی‌کنم ولی فکر می‌کنم بالاخره باید روزی وارد دنیای جدید مالی شد. حالا با بیت کوین یا اتریوم یا ارزهای معتبر دیگر. بله. تا حدی حق دارید بپرسید آیا بیت کوین بخریم یا نه، چون افراد معروفی هستند که به بیت کوین اعتماد ندارند ولی از طرف دیگر هم هستند کسانی که از علم اقتصاد بهره‌مندند و روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. بیایید با هم چند نمونه موافق و مخالف را مرور کنیم ولی در نهایت، تصمیم با شماست!

نظرات مثبت درباره بیت کوین

جمله معروف باراک اوباما درباره بیت کوین

داشتن بیت کوین مثل این است که یک بانک سوئیسی در جیب داشته باشی!

باراک اوباما، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا

جان مک آفی، بنیان‌گذار مک آفی

شما نمی‌توانید چیزهایی مانند بیت کوین را متوقف کنید. آن‌ها همه جا خواهد بود و جهان باید دوباره تنظیم شود. دولت‌های جهانی مجبورند خود را اصلاح کنند.

جان مک آفی، بنیان‌گذار مک آفی

تایلر وینکلووس، کارآفرین

ما تصمیم گرفته‌ایم که پول و باور خود را در چارچوبی ریاضی قرار دهیم که عاری از سیاست و خطای انسانی باشد.

تایلر وینکلووس، کارآفرین

اریک اشمیت، مدیر عامل گوگل

بیت کوین یک دستاورد رمزنگاری قابل توجه است. توانایی ایجاد چیزی که در دنیای دیجیتال قابل تکرار نیست، ارزش بسیار زیادی دارد. افراد بسیاری در کنار آن، کسب و کار خواهند ساخت.

اریک اشمیت، مدیر عامل گوگل

پیتر تیل، یکی از بنیان‌گذاران Paypal

من فکر می کنم بیت کوین پتانسیل انجام کاری مانند تغییر جهان را دارد.

پیتر تیل، یکی از بنیان‌گذاران Paypal

نظرات مخالف بیت کوین

ما واقعا نمی‌دانیم این کوین چگونه ایجاد می‌شود. بدون شفافیت اولیه نمی‌توانید پولی کاربردی داشته باشید. مگر اینکه به خاطر تجارت به معاملات بی‌ثبات معتاد شده‌اید. از بیت کوین دوری کنید. خوشبختانه ریزش آن برای اکثر مردم یک هشدار مفید خواهد بود

استیو فوربز، سردبیر نشریه فوربس

استیو فوربز، سردبیر نشریه فوربس

بیت کوین شیطان است.

پل کروگمن، اقتصاددان

پل کروگمن، اقتصاددان

این ارز کار نخواهد کرد. شما نمی‌توانید تجارتی داشته باشید که در آن مردم بتوانند ارزی را از روی هوا اختراع کنند و فکر کنند افرادی که آن را می‌خرند واقعا باهوش هستند.

جیمی دیمون، مدیر موسسه مالی جی پی مورگان

 جیمی دیمون، مدیر موسسه مالی جی پی مورگان

آیا می‌توان آینده بیت کوین را پیش بینی کرد؟

شاید نتوانیم به صورت دقیق آینده بیت کوین را پیش بینی کنیم (چه پدیده‌ای را می‌توان دقیق پیش بینی کرد؟!) ولی بیت کوین تا الان نشان داده که می‌تواند جایگاه خود را به عنوان یک دارایی برای پرداخت و سرمایه‌گذاری حفظ کند. آپگرید تپروت و امضای اشنور یکی از عواملی است که روی قیمت بیت کوین تاثیر خواهد گذاشت. این آپگرید در نوامبر امسال (۲۰۲۱) عملیاتی شد.

نشریه فوربز (که بالاتر دیدیم مدیر آن یکی از مخالفان بیت کوین است) در مقاله‌ای به نقل از یکی از مدیران صندوق تامینی اعلام کرد که اتریوم می‌تواند تا سال ۲۰۲۲ از بیت‌کوین به عنوان ارزشمندترین ارز دیجیتال پیشی بگیرد.

غول بانکی جی پی مورگان (با اینکه مدیر آن چند خط بالاتر نشان داد دید خوبی نسبت به بیت کوین ندارد) پیش بینی کرده است که بیت کوین می‌تواند در بلندمدت تا سال ۲۰۲۲ به ۱۴۶۰۰۰ دلار برسد.

متیو هایلند، تحلیلگر مشهور هم اعتقاد دارد که سرمایه‌گذاران جدید با حجم دارایی زیاد، نقشی کلیدی در چگونگی شکل‌گیری عملکرد قیمت بیت‌کوین در طول چرخه هاوینگ فعلی (که قرار است در سال ۲۰۲۴ به پایان برسد) ایفا خواهند کرد.

بابی لی، مدیر عامل سابق صرافی BTCC و خالق سرویس کیف پول بیت کوین Ballet، می‌گوید قیمت یک میلیون دلاری بیت کوین تا دهه ۲۰۳۰ تضمین شده است. او اعلام کرده که در ۱۰ سال آینده و تا پایان سال ۲۰۳۱، بیت کوین سه هاوینگ دیگر را خواهد دید و این پاداش بلاک را به تنها ۰.۷۸ BTC کاهش می‌دهد پی مجموع عرضه روزانه فقط ۱۱۲.۵ BTC خواهد بود. این امر، بیت کوین را کمیاب و در نتیجه گران می‌کند. او به همه پیشنهاد هودل کردن* می‌دهد!

طبق تعریف هودل: در جامعه ارزهای دیجیتال برای نگهداری یک ارز دیجیتال به جای فروش آن به زبان عامیانه HODL گفته می‌شود. فردی که این کار را انجام می‌دهد هودلر می‌نامند. در دسامبر ۲۰۱۳ در صفحه پیام انجمن بیت کوین یک کاربر به ظاهر مست یک اشتباه تایپی در نوشتن HOLD داشت و نوشت: «I AM HODLING» که از آن زمان دستمایه شوخی شد و کم کم به عنوان یه اصطلاح پرکاربرد جا افتاد!

جدای این پیش بینی‌ها باید این را هم در نظر داشته باشیم که تمام این‌ها در شرایطی است که اتفاق جدیدی نیفتد و پروژه‌های دیگر روند عادی خود را طی کنند. با گذر زمان، فناوری‌های جدید باعث گسترش دیفای می‌شوند و اتفاقات تازه‌ای رقم خواهد خورد.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا خرید بیت کوین را توصیه می‌کنید؟ فکر می‌کنید آینده بیت کوین چیست؟

نظرات کاربران

.دیگران نشانی ایمیل شما را نخواهند دید

بخش‌های ستاره‌دار را حتما پر کنید.

 

Subscribe
Notify of
guest
6 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
آیدین
آیدین
5 months ago

عالی بود

سجاد
سجاد
6 months ago

۰۹۰۳۳۱۱۸۱۴۵

احسان
احسان
6 months ago

وقتی با چنین شبکه عظیمی در سرتاسر جهان رو برو هستیم، من و امثال ما ها حتی تبادل کوچک و خیلی ریزی انجام دهیم سودش نصیب همگی میشود چرا این قانون صدق می‌کنه؟! چونکه به حدی این شبکه ها عظیم هستند که ب محض وارد شدن به کوچکترین و ریزترین شبکه های بیت کوین، همان تاثیرات کوچک و کوچکی انجام شود که روی بزرگترین تبادل کننده ها در آن سوی جهان و مرزها به همان اندازه کوچک تاثیر میزاره ولی نکنه اینجاست! قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود گرفتین چی شد! امیدوارم تونسته باشم کمکی به هموطن خودم کرده باشم تا بهتر مفهوم ارز دیجیتال درک کنه مثل اکسیژن هوا جرم به این سبکی میتونه با همیاری هم نوعش دریای به اون سنگینی رو چنان موجی درست کنه که خودش تعجب کنه چطور به این راحتی تونست فقط و فقط با انتشار و قویتر شدن با هم ملکول هاش , پس هر چی کاربران سطح جهان بیشتر شن راحتتر میتونن طلاطم ایجاد کنن در برابر همچین گستردگی و دیگر اون ملکول هم ( تشبیه از نفر) تعجب نمیکنه و به نفع همدیگر هستن هر چی بیشتر بشن حالا مثلا ممکنه فلان کارخانه ها بازم هم هسته کوچکی هستن به تنهایی ولی بتونه دریافت‌و پرداختیها شون از طریق ذره ای از این شبکه ها انجام بده هم شبکه قویتر میشه هم طرف مقابل که خود شخص یا گروه هستن سود از گردش نصیبشون میشه پس به ضرر هیچ کس نیست بماند بلکه هم بیشتر به نفع همه هست در گسترش ارز دیجیتال.
یه مثل قدیمی میگه پول پول میاره!

حامد
حامد
1 year ago

مرسی مثل همیشه جامع و کامل
واقعا عالی

6
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x