انواع الگوهای پرایس اکشن؛ معرفی مهم‌ترین الگوهای پرایس اکشنی

الگوهای پرایس اکشن
جمال نوری

زمان مطالعه :

12 دقیقه

بسیاری از افراد و فعالان بازارهای مالی به دنبال روش‌های معاملاتی ساده و قابل درکی هستند، به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به بررسی یکی از ساده‌ترین روش‌های معاملاتی بپردازیم، این روش که با نام الگوهای پرایس اکشن یا الگوهای کلاسیک معروف است، یکی از ساده‌ترین روش‌های معاملاتی است.

در این مقاله قرار است به بررسی مفهوم الگوهای پرایس اکشن، انواع الگوهای پرایس اکشن، آموزش الگوهای Price Action و… بپردازیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

پرایس اکشن چیست؟

پرایس اکشن یک نوع روش تحلیل تکنیکال است که اصول اصلی آن بررسی حرکت قیمت در واحد زمان است. پرایس اکشن را می‌توان یکی از معروف‌ترین روش‌های تحلیلی در ایران دانست؛ زیرا این نوع تحلیل نسبت به دیگر روش‌های تحلیل تکنیکال سریع‌تر به شما سیگنال ورود و خروج را خواهد داد. در این مقاله قصد نداریم در مورد تحلیل پرایس اکشن صحبت کنیم؛ اما اگر هنوز با این سبک تحلیل آشنا نشده‌اید، می‌توانید مقاله پرایس اکشن چیست را مطالعه کنید.

الگو‌های پرایس اکشن چیست؟

الگو پرایس اکشن چیست؟

در مورد پرایس اکشن کمی صحبت کردیم و متوجه شدیم که در این تحلیل به دنبال بررسی رفتار قیمت در واحد زمان هستیم؛ اما گاهی اوقات اشکال یا الگوهایی در پرایس اکشن شکل می‌گیرند که تحلیل‌گران معتقدند، این الگو باعث یک واکنش خاص در بازار خواهد شد.

باید تاکید کنم که در تحلیل تکنیکال، تحلیل‌گران معتقدند که قیمت رفتاری تکرارشونده دارد و این موضوع باعث شده برخی از معامله‌گران به بررسی چارت پترن‌ها (Chart Patterns) روی آورند، پس می‌توان گفت که تحلیل‌گران به‌واسطه رفتار تکرارشونده قیمت، الگوهایی را به وجود آوردند که به آن‌ها الگوهای پرایس اکشن می‌گویند. البته در انواع سبک‌های پرایس اکشن از الگوها و سطوح مختلفی برای معامله استفاده می‌شود که آشنایی با آن‌ها نیز بسیار در روند معامله‌گری اهمیت دارد.

انواع الگوهای پرایس اکشن

الگوهای پرایس اکشن با توجه به حرکتشان نسبت به روند قبلی، به دو نوع الگوهای پرایس اکشن ادامه‌دهنده و الگوهای پرایس اکشن برگشتی، دسته‌بندی می‌شوند.

 • الگوهای پرایس اکشن ادامه‌دهنده (Continuation patterns): به الگوهای پرایس اکشنی که پس از آن قیمت به روند قبلی خود باز می‌گردد، الگوهای ادامه‌دهنده می‌گویند.
 • الگوهای پرایس اکشن برگشتی (Reversal patterns): به الگوهایی که پس از آن بازار روند خود را تغییر می‌دهد، الگوهای برگشتی می‌گویند.

به‌صورت خلاصه به انواع الگوهای پرایس اکشن پرداختیم، حال وقت آن رسیده که به معرفی معروف‌ترین الگوهای پرایس اکشن و تفسیر آن‌ها بپردازیم.

الگوی مثلث صعودی (Ascending Triangle Pattern)

الگوی مثلث صعودی، یک الگو ادامه‌دهنده محسوب می‌شود. این الگو در یک روند صعودی شکل می‌گیرد و در آن قیمت پس از یک رشد وارد یک مثلث می‌شود که در این مثلت قله‌ها در یک خط افقی و دره‌ها بالاتر نسبت به هم تشکیل می‌شوند.

الگو مثلث صعودی یکی از الگوی پرایس اکشنی

نکات مهمی که در این الگو پرایس اکشن باید به آن توجه داشته باشید، به شرح زیر است:

 • در این الگو کلاسیک باید منتظر شکسته‌شدن مقاومت به شکل معتبر بود.
 • در پولبک و با مشاهده تضعیف کندل‌ها وارد معامله شوید.
 • یکی از اهداف قیمتی در این الگو به‌اندازه ضلع عمودی مثلث خواهد بود (در تصویر با خط چین مشخص شده).
 • امکان شکسته‌شدن خط روند در این الگو و کاهش قیمت نیز وجود دارد، پس حتما منتظر شکسته‌شدن یکی از نواحی باشید و پس از آن وارد معامله شوید.

تفسیر الگو مثلث صعودی: این الگوی پرایس اکشنی در اصل یک واکنش منطقی به خط روند و شکسته‌شدن مقاومت است، برای درک بهتر به تصویر زیر دقت کنید.

تفسیر الگوی مثلث صعودی

همان‌طور که در تصویر بالا هم مشخص‌شده، الگو مثلث صعودی که یک الگوی پرایس اکشن و ادامه‌دهنده است، در اصل نوعی خاص از واکنش به نواحی حمایت و مقاومت است که در آن قله‌ها توانایی شکست را در چند تلاش اول ندارند؛ اما به‌واسطه تشکیل شدن دره‌های بالاتر نسبت به هم می‌توان متوجه شد که تمایل کلی قیمت به ادامه روند صعودی است و قیمت پس از شکست مقاومت خود به روند قبلی ادامه می‌دهد.

الگو مثلث نزولی (Descending Triangle Pattern)

این الگو دقیقا معکوس الگو مثلث صعودی است؛ اما در این الگو پرایس اکشن باید منتظر شکسته‌شدن حمایت و ادامه روند نزولی بود.

Alt الگو مثلث نزولی یک الگوهای پرایس اکشن و ادامه‌دهنده

لازم به ذکر است که این الگو مانند الگو مثلث صعودی ممکن است که با شکست خط روند، الگو باطل (Fail) شود، به همین دلیل باید منتظر شکست صحیح و پولبک به حمایت شکسته شده باشیم.

تفسیر الگو مثلث نزولی: الگو مثلث نزولی نیز یک واکنش به ناحیه حمایتی است، در این الگو سطح حمایت به دلیل فشار فروش شکسته شده و قیمت به روند نزولی خود ادامه داده است.

تفسیر الگو مثلث نزولی یک از مهم‌ترین الگوهای پرایس اکشن

الگو پرچم صعودی

الگو پرچم صعودی یکی دیگر از الگوهای ادامه‌دهنده است که به‌واسطه نوع شکل‌گیری آن به سه نوع ریز تقسیم می‌شود.

 • الگو پرچم (Flag): در این الگوی کلاسیک قیمت در داخل یک کانال قرار گرفته و پس از شکسته‌شدن این کانال در جهت شکسته‌ شدن حرکت می‌کند.
 • الگو پرچم سه گوش (Pennant): یک الگو کلاسیک است که در آن قیمت بین دو خط نزولی قرار گرفته است که شیب خط بالایی کمتر از خط پایینی است.
 • الگو کنج نزولی (Falling Wedge): یک الگو پرایس اکشنی یا الگو کلاسیک است که در آن قیمت بین دو خط نزولی قرار گرفته است که شیب خط بالایی کمی بیشتر از خط پایینی است.

احتمالا کمی گیج شده باشید؛ اما نگران نباشید کافی است که برای درک این سه الگو پرچم به تصویر زیر نگاهی داشته باشید.

بررسی انواع الگوهای پرچم

در مورد الگوهای پرچم باید به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • احتمال شکسته‌شدن الگو پرچم صعودی در جهت روند قبلی بیشتر است؛ اما این موضوع به معنی آن نیست که الگو پرچم صعودی از پایین نمی‌شکند، پس برای واردشدن به معامله باید منتظر شکسته‌شدن الگو پرچم بود و پس از آن وارد معامله شد.
 • پس از شکست پرچم منتظر یک پولبک به ناحیه شکسته شده باشید و پس از آن وارد معامله شوید.
 • اگر الگو‌های پرچم صعودی به سمت بالا بشکنند، می‌توان انتظار داشت که قیمت به‌اندازه میله پرچم حرکت کند، این میزان حرکت در تصویر با خط چین مشخص شده است.

تفسیر الگو پرچم: تفسیر الگوهای پرایس اکشن شباهت بسیاری به یکدیگر دارند، به همین دلیل در این بخش فقط به تفسیر الگوی کنج نزولی می‌پردازیم.

تفسیر الگوی پرایس اکشنی کنج نزولی یکی از انواع الگوهای پرچم

همان‌طور که در تصویر بالا نیز مشخص شده است، پس از یک روند صعودی قیمت وارد یک روند نزولی کوتاه مدت شده است، این روند نزولی یک اصلاح قیمت برای روند صعودی قبلی است و همان‌طور که قابل مشاهده است، دره‌ها در حال نزدیک‌شدن به یکدیگر هستند که نشان از عدم توانایی کاهش بیشتر قیمت توسط فروشندگان دارد، حال قیمت خط روند نزولی خود را می‌شکند (خط رسم شده از دو قله متوالی)، پس می‌توان انتظار داشت که قیمت وارد یک روند صعودی یا خنثی شود. اگر روند بخواهد صعودی شود اولین هدف قیمت سقف روند قبلی و دومین هدف عدد ۱ در فیبو اکستنشن است که برابر طول حرکت قبلی یا همان اندازه میله‌ی پرچم است.

الگو پرچم نزولی

الگو پرچم نزولی مانند الگو پرچم صعودی است با این تفاوت که این الگوی پرایس اکشن در یک روند نزولی تشکیل شده و پس از یک اصلاح قیمت باعث ادامه روند نزولی می‌شوند.

الگوهای پرچم نزولی، یکی از معروف‌ترین الگوهای پرایس اکشنی

الگوهای پرچم نزولی نیز به‌واسطه شکل ظاهرشان به سه نوع تقسیم‌بندی می‌شوند، اما به دلیل تشابه با الگوهای پرچم صعودی از توضیحات اضافه خودداری می‌کنیم.

تفسیر الگو پرچم نزولی: در الگوی پرچم صعودی به تفسیر کنج نزولی پرداختیم، به همین دلیل در این بخش برای آشنایی با نوع دیگر الگو پرچم به بررسی و تفسیر Pennant یا همان پرچم سه گوش خواهیم پرداخت.

بررسی الگوی پرچم سه گوش یکی از معروف‌ترین الگوهای پرایس اکشن

در یک روند نزولی قیمت کمی اصلاح می‌کند و وارد یک پرچم سه گوش می‌شود که در تحلیل پرایس اکشن نشان از عدم تصمیم‌گیری بازار برای ادامه حرکت نزولی یا برگشت قیمت دارد، حال قیمت این پرچم سه گوش را به سمت پایین می‌شکند که نشان از فشار فروش و آماده‌شدن قیمت برای ادامه روند نزولی است.

الگو سر و شانه  بالا (Head and Shoulder Top)

الگو سر و شانه بالا یکی از معروف‌ترین الگوهای پرایس اکشن است که یک الگوی برگشتی محسوب می‌شود و در انتهای یک روند صعودی تشکیل خواهد شد. این پترن از سه قله پیاپی تشکیل شده و دارای سه بخش زیر است:

 • سر (Head): دومین قله که بلندترین قله محسوب می‌شود.
 • شانه (shoulder): به دو قله در اطراف سر، شانه می‌گویند که در اکثر مواقع از سر کوتاه‌تر هستند.
 • خط گردن (Neckline): خطی که ‌از دو پیوت مشترک بین سر و شانه‌ها می‌گذرد، خط گردن یا نک لاین نام دارد.
الگو سر و شانه سقف یکی از معروف‌ترین الگوهای پرایس اکشن

همان‌طور که بیان شد این الگوی کلاسیک از سه قله پیاپی تشکیل شده است که قله سوم نمی‌تواند، سقفی بالاتر از سقف قبلی خود ایجاد کند به همین دلیل می‌توان امید داشت که قیمت پس از شکست خط گردن به‌اندازه فاصله سر تا خط گردن در جهت شکسته‌شدن حرکت کند.

تفسیر الگو سر و شانه بالا: در الگوی سر و شانه بالا در اصل قیمت پس از یک روند صعودی وارد یک روند خنثی می‌شود و بین یک حمایت و مقاومت شروع به نوسان می‌کند؛ اما در زمان تشکیل سر یک شکست فیک رخ داده و قیمت دوباره به همان محدوده رنج خود باز می‌گردد و پس از شکست حمایت یا همان خط گردن در جهت شکسته‌ شده حرکت می‌کند.

بررسی و تفسیر الگو سر و شانه سقف و آموزش کامل الگوهای پرایس اکشن

اگر بخواهیم با این الگوی پرایس اکشن معامله کنیم باید منتظر شکسته‌شدن خط گردن و پولبک باشیم؛ اما شما می‌توانید به‌جای معامله با الگوی پرایس اکشن از محدوده مقاومت استفاده و در شانه راست (قله سوم) پس از مشاهده ضعف در روند وارد معامله‌ فروش شوید، این موضوع باعث خواهد شد که حد ضرر کوچک و حد سود شما بزرگ‌تر شود و نسبت سود به زیان شما افزایش پیدا کند.

الگو سرو و شانه معکوس (Inverse Head and Shoulders)

الگو سر و شانه معکوس دقیقا مانند الگوی سر و شانه بالا است با این تفاوت که این الگوی پرایسی در انتهای یک روند نزولی شکل‌ گرفته و پس از آن قیمت به‌اندازه فاصله سر تا خط گردن رشد می‌کند.

الگو سر و شانه معکوس

اگر قصد دارید با الگو سر و شانه معامله کنید باید اجازه دهید قیمت خط گردن را شکسته و در پولبک به نک لاین وارد معامله شوید.

تفسیر الگو سر و شانه معکوس: تفسیر آن مانند الگو سر و شانه بالا است، به همین منظور قیمت پس از خارج‌شدن از محدوده رنج و پولبک به مقاومت شکسته شده در جهت شکست حرکت خواهد کرد.

الگو کانال (Price Channel)

الگو کانال یک الگوی پرایس اکشن رایج محسوب می‌شود، در این الگو پرایسی قیمت در بین دو خط موازی در حال نوسان است. این کانال قیمتی می‌تواند صعودی، نزولی یا به‌صورت افقی باشد.

بررسی و آموزش الگوی پرایس اکشن
 • تحلیل‌گرانی که با الگوهای پرایس اکشن معامله می‌کنند، معتقدند که قیمت پس از شکستن کانال در جهت شکست به‌اندازه فاصله دو خط کانال حرکت خواهد کرد.
 • برای واردشدن به معامله باید منتظر شکست صحیح کانال و پولبک به آن باشید.

تفسیر الگو کانال: الگو کانال دقیقا همان خط روند است که در تحلیل پرایس اکشن آموختیم، همان‌طور که در تصویر قابل‌ مشاهده است، قیمت کانال نزولی را به سمت بالا شکسته است، به همین دلیل نواحی مقاومت بر سر راه قیمت را رسم کنیم.

تفسیر الگو کانال و آموزش کامل الگوهای پرایس اکشن
الگوی کانال در چارت طلا، منبع: Tradingview

همان‌طور که در تصویر با خط چین آبی مشخص شده است، یکی از نواحی مقاومت که بر سر راه قیمت قرار دارد برابر با فاصله کانال است که این خود دلیلی بر همبستگی روش‌های معاملاتی با یکدیگر خواهد بود.

الگو سقف دوقلو (Double Top)

الگو سقف دوقلو یا دابل تاپ الگویی بسیار ساده و محبوب محسوب می‌شود، در این الگو، قیمت پس از یک روند صعودی دو قله حدودا هم راستا ایجاد می‌کند و پس از شکسته‌ شدن حمایت موجود در دره قبل؛ قیمت کاهش یا اصلاحی را تجربه می‌کند.

الگوی دبل تاپ یا الگو سقف دوقلو

در این الگو باید اجازه دهید، قیمت خط گردن را به سمت پایین بشکند و پس از پولبک به این خط، وارد معامله شد.

تفسیر الگو سقف دوقلو: الگو سقف دوقلو از دو قله حدودا هم‌ راستا تشکیل شده است، می‌دانیم که در یک روند صعودی هرگاه قیمت نتواند، قله‌ای بالاتر از قله قبلی ایجاد کند، روند صعودی به اتمام رسیده است، یعنی یا وارد یک روند خنثی شده‌ایم و یا وارد یک روند نزولی، اکنون اگر قیمت یک دره پایین‌تر از دره قبلی ایجاد کند، می‌توان اطمینان حاصل کرد که روند صعودی به اتمام و روند نزولی شروع شده است.

تفسیر الگو سقف دوقلو یکی از ساده‌ترین الگوهای پرایس اکشن

الگو کف دوقلو (Double Bottom)

الگو کف دوقلو یا دابل باتم مشابه الگوی سقف دوقلو است، با این تفاوت که در انتهای یک روند نزولی تشکیل شده و نشان از پایان ترند نزولی دارد.

آموزش الگو کف دوقلو یکی از ساده‌ترین الگوهای پرایس اکشن

تفسیر الگو کف دوقلو: الگوی کف دوقلو تفسیری مشابه با الگوی سقف دوقلو دارد.

تفسیر الگو کف دوقلو یا دبل باتم

الگو سقف سه ‌قلو (Triple Top Reversal)

الگو سقف سه ‌قلو یکی از رایج‌ترین چارت پترن‌های برگشتی است؛ یعنی در انتهای یک روند صعودی تشکیل شده و نشان از برگشت قیمت دارد.

آموزش الگوهای پرایس اکشن، الگو سقف سه قلو

در یک روند صعودی قیمت، نمی‌تواند سقفی بالاتر از سقف قبلی تشکیل دهد و این تلاش دو بار، با شکست مواجه می‌شود که باعث ایجاد سه قله هم راستا خواهد شد. اکنون اگر قیمت بتواند محدوده حمایتی خود را بشکند، می‌توان گفت که روند صعودی تغییر کرده است و باید منتظر کاهش قیمت بود.

تفسیر الگو سقف سه قلو: اگر دقیق‌تر به این الگو کلاسیک نگاهی داشته باشید، متوجه خواهید شد که قیمت پس از یک روند صعودی وارد یک کانال قیمت (روندی خنثی) شده است و اگر این کانال را به هر سمتی بشکند، می‌تواند در جهت شکسته‌شدن حرکت کند.

تفسیر و بررسی الگو سقف سه قلو یکی از رایج‌ترین الگوهای پرایس اکشن

برای استفاده از این الگوی پرایس اکشن باید صبر کنید تا نک لاین شکسته شود و در پولبک وارد معامله شوید.

الگو کف سه قلو (Triple Bottom Reversal)

الگو کف سه قلو مشابه قبلی است با این تفاوت که این پترن در انتهای یک روند نزولی تشکیل شده و پس از آن قیمت رشد خواهد کرد.

الگوی کف سه قلو یا Triple Bottom Reversal

تفسیر الگو کف سه قلو: الگو کف سه قلو دقیقا تفسیری مشابه الگو سقف سه قلو دارد، به همین دلیل از توضیحات اضافه خودداری می‌کنیم.

الگو کف سه قلو یکی از بهترین الگوهای پرایس اکشن

الگو فنجان (Cup and Handle)

در یک روند صعودی قیمت به‌صورت U یک اصلاح قیمتی را انجام می‌دهد و دوباره به سقف قیمت در روند صعودی قبلی می‌رسد، در این ناحیه قیمت کمی اصلاح‌کرده و پس از آن دوباره به روند صعودی خود بازمی‌گردد.

الگو فنجان، یک الگو پرایس اکشن ادامه‌دهنده

در زمان تشکیل این الگو تحلیل‌گران معتقدند که قیمت پس از شکستن دسته فنجان شروع به رشد می‌کند و دو هدف قیمتی برای آن متصور هستند، که عبارتند از:

 1. فاصله دسته (خط چین آبی رنگ)
 2. عمق فنجان (خط چین قرمز رنگ)

تفسیر الگو فنجان: الگو فنجان که پس از یک روند صعودی تشکیل می‌شود و پس از آن قیمت به روند خود ادامه می‌دهد، در اصل این الگو پرایس اکشن، تشکیل شده از یک خط روند نزولی، ناحیه حمایتی، ناحیه مقاومتی و یک کانال قیمت است.

بررسی و تفسیر الگو فنجان

اکنون اگر به دید پرایس اکشن کلاسیک به این پترن نگاه کنید متوجه خواهید شد که این الگو نیز از واکنش به سطوح حمایت و مقاومت تشکیل شده است و شما می‌توانستید، زودتر از اینکه این الگو تشکیل شود وارد معامله شده و سود بیشتری کسب کنید.

جمع‌بندی

الگوهای پرایس اکشن که برخی از افراد آن‌ها را الگوهای کلاسیک نیز می‌نامند، یکی از آسان‌ترین روش‌های معاملاتی است؛ اما باید بدانید که تمام این پترن‌ها در اصل نوعی واکنش به سطوح مهم قیمت هستند.

ما در این مقاله به بررسی الگوهای کلاسیک، بهترین الگوهای پرایس اکشن، تفسیر الگوهای Price Action و … پرداختیم، امیدواریم که از این مقاله استفاده لازم را برده باشید. 

در انتها باید یادآوری کنم، اگر در ارزهای دیجیتال یک الگو پرایس اکشن مشاهده کردید، بهتر است که اجازه دهید تا الگو تشکیل شده و پس از آن وارد معامله شوید. در نهایت پس از تحلیل دارایی مد نظر خود، می‌توانید از صرافی پول نو برای خرید آن استفاده کنید.

1
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پدرام
پدرام
4 ماه قبل

سلام عالی ساده

چنانچه به مشاوره رایگان علاقه‌مندید، پرسش‌ها و نظرات خود را درباره این مقاله یا موضوعات مختلف حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال مطرح کنید. برای پاسخگویی آماده‌ایم!

نظر بدهید

1

9

نظر مخاطبان (1)