پیشبینی‌ آینده اتریوم در سال ۲۰۲۲؛ بلندپروازی‌های ویتالیک بوترین تا کجا ادامه دارد؟

اگر اتریوم را در طبقه بندی آلت کوین‌ها قرار دهیم، شاید کمی در حق این پروژه کم لطفی کرده باشیم! همگی می‌دانیم که اتریوم (ETH) بزرگترین و شناخته شده ترین آلت کوین بازار به حساب می‌آید. امّا قابلیت‌های بی شمار شبکه، موجب شده تا برای آن جایگاهی ورای یک “رمزارز” قائل باشیم. آیا ۲۰۲۲ سال اتریوم خواهد بود؟ در این مقاله با بررسی آینده اتریوم با ما همراه باشید.

بستری مطمئن برای معامله NFTها، توسعه قراردادهای هوشمند، پردازش بیش از ۳ هزار برنامه غیرمتمرکز (dapp) و… تنها گوشه‌ای از ظرفیت‌های دست سازه ویتالیک بوترین را تشکیل می‌دهند. امّا در این میان، سوالی ذهن سرمایه گذاران و حتی توسعه دهندگان اتریوم را به خود مشغول می‌سازد. این پرسش به شرایط این ارز در سال جاری یعنی ۲۰۲۲ مربوط می‌شود. آیا اتریوم قلّه‌های دیگری را فتح خواهد کرد؟ قیمت ارز ETH چه روندی خواهد داشت؟ این‌ها مواردی هستند که امروز زیر ذره بین بلاگ پول نو قرار خواهند گرفت!

اتریوم چیست؟

به بیانی ساده و به دور از حاشیه، می‌توان اتریوم را یک پلتفرم توسعه قراردادهای هوشمند دانست که رویکردی غیرمتمرکز دارد. با توجه به دستاوردهای بسیار این شبکه، از اتریوم به عنوان یکی از ارکان اصلی پیشرفت دیفای نام برده می‌شود.

اتریوم چیست؟

در سال ۲۰۱۵، این شبکه با هدف برطرف سازی مشکلات بیت کوین به طور رسمی کار خود را آغاز کرد. برنامه نویس روسی-کانادایی یعنی ویتالیک بوترین، از بنیانگذاران اصلی این پروژه به حساب می‌آید که در سال ۲۰۱۴، وایت پیپر اتریوم را منتشر کرد.

در زمان آغاز فعالیت، بهای هر واحد ETH از ۰/۴ دلار فراتر نمی‌رفت. امّا در نوامبر ۲۰۲۱ بود که این ارز سقف تاریخی (ATH) جدیدی را به ثبت رساند و به محدوده ۴۸۰۰ رسید. رشدی معادل ۶۰۰ هزار درصد!

برای آشنایی بیشتر با مباحثی چون تاریخچه شبکه اتریوم، تیم توسعه دهنده، محدودیت‌های شبکه و… مقاله اتریوم چیست؟ را از دست ندهید.

عوامل موثر بر قیمت ETH چه هستند؟

پیش از اینکه ارزشی را برای ETH در سال جاری معیّن کنیم، باید عوامل تعیین کننده آن را بشناسیم. علاوه بر خبرهای منتشر شده یا اظهار نظرات افراد تاثیرگذاری چون ایلان ماسک، موارد مهم دیگری هم هستند که آینده قیمت اتریوم را دستخوش تغییراتی خواهند کرد.

انقلابی با عنوان اتریوم ۲

مدتی است که بیش از هر زمان دیگری از تغییرات اساسی شبکه اتریوم صحبت می‌شود که اتریوم ۲.۰ یا Serenity نام دارد. می‌دانیم که هزینه گس فی در اتریوم، یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف این پلتفرم به شمار می‌آید.

در این آپدیت عظیم، اتریوم سعی دارد تا تغییراتی را در ساز و کار حاکم بر شبکه ایجاد کند و Proof of Stake یا اثبات سهام را به کار گیرد. این موضوع با به جریان انداختن استیک اتریوم می‌تواند نقش بسزایی را در کاهش هزینه شبکه و کاهش مصرف انرژی ماینرها ایفا کند و استقبال کاربران را به دنبال داشته باشد.

اتریوم ۲

پروژه اتریوم ۲.۰ هنوز به طور کامل به ثمر ننشسته و در صورت موفقیت، می‌تواند تغییرات چشمگیری را در قیمت ETH به وجود بیاورد. برای آشنایی بیشتر با مطالبی چون Merge، مکانیزم اتریوم ۲.۰ و تاریخ احتمالی انتشار، می‌توانید به مقاله اتریوم ۲ چیست؟ مراجعه کنید.

پیشگام بودن شبکه

اتریوم اوّلین بلاک چینی بود که موفق به توسعه قراردادهای هوشمند شد. با وجود عملکرد قابل تحسین رقبا، این پلتفرم ۹۰ درصد حجم معاملات بازار NFT را در اختیار دارد. این موضوعات گواهی هستند بر پیشرو بودن شبکه اتریوم که می‌تواند زمینه‌ ساز موفقیت‌های بلندمدت باشند.

اگرچه تعهد کاربران هم اصلی مهم در موفقیت هر پروژه کریپتویی به حساب می‌آید، امّا اتریوم در این زمینه هم موفق بوده و علاوه بر قابلیت‌های فراوان، رضایت کاربران خود را هم جلب کرده است.

من اعتقاد دارم که پیشگام بودن اهمیت فراوانی دارد. امّا مهم ترین عامل نزد من، اجتماع کاربران و توسعه دهندگان است. زیرا آنها هستند که پروژه را هدایت می‌کنند. من فکر می‌کنم که اتریوم هر دو عامل را داراست.

جان زانوس؛ inflection VC

شبکه‌های موفقی از جمله Solana و Cardano هم عملکرد قابل قبولی را از خود به جای گذاشته‌اند. امکانات گسترده این پلتفرم‌ها موجب شده تا بتوان آینده درخشانی را برای توکن‌های مرجع آن‌ها متصور شد. با این حال، کارشناسان عقیده دارند که اتریوم در تعامل با کاربران خود موفق‌تر بوده و در آینده نیز عملکرد درخشان خود را حفظ خواهد کرد.

اجتماع وسیع کاربران

در ماه گذشته، میزان معاملات NFT انجام شده بر بستر اتریوم در پلتفرم OpenSea، از ۳/۵ میلیارد دلار فراتر رفت. نکته قابل توجه این است که این آمار تنها مختص به یک پلتفرم ان اف تی اتریوم (اوپن سی) بوده و همانطور که اشاره کردیم، اتریوم بر بخش اعظمی از بازار توکن‌های غیرمثلی مسلط است.

قراردادهای هوشمند فضای مناسبی را برای هنرمندان فراهم می‌کند تا بتوانند افراد بیشتری را با توانایی‌های خود آشنا کنند. به دلیل جامعه گسترده کاربران اتریوم، یکی از بهترین گزینه‌ها برای هنرمندان عصر دیجیتال توسعه توکن‌های NFT خود روی پلتفرم‌های خرید و فروش این شبکه خواهد بود. این مسئله قطعا می‌تواند در آینده قیمتی اتریوم نیز تاثیر بسزایی داشته باشد.

لوگوی اتریوم و پیشبینی آینده اتریوم

علی رغم اینکه گستردگی شبکه اتریوم بستر مناسبی را برای سازندگان NFT به ارمغان آورده، چالش‌هایی هم در پی داشته است. مشکلات مقیاس پذیری و هزینه بالای شبکه از جمله این مشکلات هستند. در واکنش به این موارد، تیم اتریوم برخی زیرساخت‌های خود را تغییر داده امّا طبیعتا این یک پروسه یک شبه نخواهد بود.

در این میان، برخی پروژه‌های لایه۲ چون پالیگان و Arbitrum گام‌های مهمی در جهت بهبود مقیاس پذیری و کاهش ترافیک شبکه اتریوم برداشته‌اند. این پروژه‌ها محبوبیت قابل توجهی کسب کرده‌اند و تا انتشار کامل اتریوم 2.0، می‌توانند ضعف‌های اتریوم را پوشش دهند. شبکه آربیتروم چیست؟ راه حلی پیش پای اتریوم!

رقابت با قاتلان موفق!

در چندسال اخیر، پروژه‌های متعددی با هدف برطرف سازی نواقص شبکه اتریوم پا به عرصه نهاده‌اند. آوالانچ، تزوس و سولانا از مهم ترین آنها هستند که «قاتلین اتریوم» لقب گرفته‌اند. در صورت تداوم موفقیت این پروژه‌ها، اتریوم به اثربخش بودن اتریوم 2.0 نیاز خواهد داشت تا بتواند برنده بلامنازع این رقابت شود.

کاربرد بسیار عبارات «کریپتو» و «NFT» در سال ۲۰۲۱، موجب شده تا انتظارات افراد از Web3 در بالاترین حد خود قرار داشته باشد.
بلاک چین‌های مهمی از جمله اتریوم، سولانا و کاردانو درحال توسعه زیرساخت‌هایی هستند تا بتوان چشم انداز Web3 را به واقعیت تبدیل کرد.

با به وجود آمدن Web3، به عصر جدیدی از اینترنت وارد می‌شویم که در آن سرمایه گذاری‌های عظیمی صورت می‌پذیرد. بنابراین عملکرد اتریوم در این زمینه، می‌تواند نقش به سزایی را در شرایط قیمتی ETH ایفا کند. با موفقیت در عرصه NFTها، اتریوم ثابت کرده که می‌تواند در زمینه‌های نو پیشرفت چشمگیری را حاصل کند. آیا Web3 هدف بعدی این پلتفرم خواهد بود؟

قیمت اتریوم در سال ۲۰۲۲ چه سقف‌هایی را فتح خواهد کرد؟

با توجه به ثبت سقف تاریخی جدید توسط اتریوم در سال ۲۰۲۱ ، سال ۲۰۲۲ به سالی تعیین کننده برای اتریوم تبدیل گشته است. چرا که همگی توقع داریم تا امسال هم ATH جدیدی توسط ETH به ثبت برسد.

علی رغم اینکه شرایط اتریوم سال جاری به یکی از مهم ترین موضوعات مورد بحث تحلیلگران تبدیل شده، ارائه یک پیشبینی دقیق درمورد آینده قیمتی اتریوم امری ناممکن محسوب می‌شود. چرا که بازار کریپتو قابلیت این را دارد تا در یک شبانه روز، روندی کاملا متفاوت را طی کند و به دفعات این موضوع را ثابت کرده است.

پیش بینی قیمت اتریوم در سال ۲۰۲۲

با توجه به نگرانی‌ها و ترس‌های سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال، بسیاری از متخصصان این حوزه، نظرات خود را حول محور آینده ارز اتریوم اعلام کرده‌اند. در ادامه پیش‌بینی‌های قیمتی کارشناسان در رابطه با این ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم.

محدوده ۴ تا ۵ هزار دلار

بخش کثیری از تحلیلگران خبره بازار بر این موضوع تاکید فراوان دارند که هرگز نمی‌توان پیشبینی مشخصی را برای قیمت یک ارز ارائه کرد. علی رغم چالش در تعیین قیمت، کارشناسان بسیاری بر این باورند که ETH این توانایی را دارد که تا پایان سال ۲۰۲۲ ، مجددا از محدوده ۴ هزار دلار فراتر برود.

تحلیلگر اطلاعاتی بلومبرگ یعنی مایک مک گلون، اخیرا اعلام کرده که ETH پتانسیل این را دارد تا سال ۲۰۲۲ را با تثبیت ناحیه قیمتی ۴۵۰۰ دلار به اتمام برساند.

با توجه به عملکردی که اتریوم در سال گذشته از خود به جا گذاشته، سطوح نزدیک ۴۵۰۰ دلار برای ETH دور از دسترس نخواهد بود. با انجام اقدامات «ضد تورمی» در سال جاری، رمزارزها پتانسیل رشد بالایی خواهند داشت.

همچنین، مک گلون اضافه کرد که در سال ۲۰۲۲ سرمایه گذاران ریسک‌های بیشتری را تجربه خواهند کرد. علاوه بر این، افزایش تقاضا هم از عوامل تعیین کننده در نظر این تحلیلگر به شمار می‌آید.

۶۵۰۰ تا ۸ هزار دلار

با استناد بر عملکرد اتریوم در سال گذشته، خبرگزاری صاحب نام Coinpedia اخیرا عنوان کرده که اگر ETH روند صعودی که در اواسط ۲۰۲۱ پیش گرفت را تکرار کند، پتانسیل این را دارد که در ناحیه ۶۵۰۰ تا ۸ هزار دلار سال ۲۰۲۲ را پشت سر بگذارد.

البته با وجود دیدگاه مثبت اکثریت فعالان بازار، نباید فراموش کنیم که تا کنون سال ۲۰۲۲ مطابق خواسته اکثریت پیش نرفته و بیشتر دارایی‌ها در وضعیتی نزولی قرار دارند. این موضوع نشان داده که قیمت ETH و دیگر ارزها تنها با احساسات حاکم بر فعالان بازار افزایش نخواهد یافت.

ویتالیک بوترین خالق شبکه اتریوم

پلتفرم Coinpedia به آپدیت اتریوم۲ هم اشاره‌ داشت. از دید این پلتفرم، Serenity و دیگر رقبای اتریوم که در صدد رفع مشکلات آن برآمدند، از مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت ETH به حساب می‌آیند.

۱۲ هزار دلار و بالاتر

کوین پدیا دیدگاه جالب دیگری را هم به اشتراک گذاشت. این پلتفرم معتقد است که موفقیت آمیز بودن اتریوم ۲.۰ از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا در صورت برآورده کردن انتظارات، این احتمال وجود دارد تا ETH سطوح بالاتر از ۱۲ هزار دلار را هم به خود ببیند.

هزینه‌های بالای اتریوم از حفره‌های شبکه محسوب می‌شود که در آپدیت جدید، اقداماتی در جهت رفع آن صورت خواهد گرفت. چنین شرایطی می‌تواند زمینه مناسب را برای پردازش تراکنش‌های مقرون به صرفه تر فراهم کند. همین موضوع برای جلب رضایت کاربران اتریوم کافی خواهد بود.

با توجه به شرایط فعلی حاکم بر بازار، شاید دستیابی به قلّه ۱۲ هزار دلار کمی دور از ذهن به نظر برسد. امّا در صورت نتیجه بخش بودن برنامه‌ها، هیچ اتفاقی بعید نخواهد بود!

اگر قرار باشد که ETH در ادامه روندی صعودی را پیش بگیرد، شاید بهترین تصمیم سرمایه گذاری بر روی اتریوم باشد. خرید این ارز فرایند دشواری نخواهد بود و در بخش بعدی مطلب، به آن می‌پردازیم.

آینده روشن اتریوم

با وجود اینکه عملکرد موفق در سال ۲۰۲۲ یکی از جدی ترین چالش‌های اتریوم به شمار می‌آید، بسیاری از صاحب نظران دنیای کریپتوکارنسی خوشبینی خود را در این باره ابراز کرده‌اند.

آینده اتریوم

مدیرعامل NDAX یعنی Bilal Hammoud یکی از افرادی بوده که دیدگاه مثبتی را درباره آینده اتریوم ارائه کرده است. وی معتقد است که اگر تغییرات اتریوم 2.0 از جمله Merge باعث سربلندی شبکه شود، ETH شانس صعود تا محدوده ۱۰ هزار دلار را خواهد داشت.

هنری ارسلانیان که در گذشته ریاست انجمن FinTech در هنگ کنگ را برعهده داشت، اتریوم را از جهات دیگری مورد بررسی قرار داده و نظر خود را بیان کرده است.

امسال یک سال سرنوشت ساز برای اتریوم خواهد بود. این پروتکل حدود ۹۰ درصد از حجم معاملات NFTها را به خود اختصاص داده سال ۲۰۲۲ می‌تواند سالی برای شکوفایی و توسعه اتریوم باشد.

جان زانوس هم چشم انداز روشنی را برای آینده اتریوم ترسیم کرده و نظرات خود را در این مورد به اشتراک گذاشته است. زانوس دیدگاه خود را بدین گونه بیان می‌کند:
«من معتقدم اقدامات مناسبی در جامعه اتریوم صورت می‌پذیرد. این اقدامات جمعی می‌توانند مسیر پیشرفت آن را هموارتر سازند. خوشبینی من به تطبیق پذیری بالای اتریوم گره خورده است.».

خرید اتریوم در پول نو

درباره اتریوم

اگر شما هم معتقد هستید که آینده اتریوم در سال جاری بسیار روشن خواهد بود، صرافی‌های داخلی ایده‌آل ترین گزینه برای خرید اتریوم توسط ایرانیان می‌باشند. همین موضوع سبب شده تا این بخش از مطلب امروزمان را به نحوه خرید ETH در پول نو اختصاص دهیم.

در ابتدا نیاز داریم تا به صفحه اختصاصی خرید اتریوم رفته و پیش از خرید، شناخت بهتری را نسبت به اتریوم پیدا کنیم. در این بخش می‌توانیم اطلاعات مفیدی را در مورد ارزش بازار اتریوم، تیم توسعه دهنده، ساز و کار شبکه و ….. به دست آوریم.

نمودار قیمت اتریوم

پس از آشنایی بیشتر با ماهیت پروژه، اکنون نوبت به آن رسیده تا این ارز را از نظر شرایط قیمتی مورد بررسی قرار دهیم. در این نمودار، این امکان وجود دارد تا روند قیمتی ETH را در بازه‌های زمانی مختلفی چون روزانه، هفتگی و ماهانه رصد کنیم.

شبکه‌های تحت پشتیبانی اتریوم توسط صرافی پول نو

برای افزودن توکن ETH به کیف پول اتریوم خود، می‌توانیم آدرس اتریوم یا Contract توکن مدنظرمان را در این بخش کپی کنیم. صرافی پول نو از ۴ شبکه بایننس اسمارت چین، بپ۲، اتریوم و آربیتروم برای خرید و فروش ETH پشتیبانی می‌کند.

میزان خرید اتریوم

پرونده فرآیند مورد بحث ما با رسیدن به بخش خرید و فروش ETH بسته می‌شود. در اینجا کافیست شبکه و مبلغ مورد نظرمان را انتخاب کنیم. برای خرید اتریوم تنها به یک کارت بانکی عضو شبکه شتاب نیاز داریم. با متصل شدن به سامانه شاپرک، کیف پول صرافی را شارژ کرده، و سپس میزان اتریوم موردنظرمان را خریداری می‌کنیم.

سخن پایانی

هزینه بالای تراکنش‌ها، کند بودن سرعت پردازش، مشکلات مقیاس پذیری و… هرگز نتوانسته‌اند سد راه موفقیت‌های اتریوم شوند. با نگاه بر هر بخشی از سیستم مالی غیرمتمرکز، می‌توانیم رد پای اتریوم را مشاهده کنیم.

با تمام تفاسیر، مسئله‌ای که ذهن ما را به خود مشغول ساخته، به آینده این پروژه در دومین سال از دهه جدید مربوط می‌شود. آیا سال ۲۰۲۲ با رکوردشکنی ETH همراه خواهد بود؟ انقلاب اتریوم ۲ چگونه پیش خواهد رفت؟ دیدگاه صاحب نظران بازار را مشاهده کردیم و اکنون از شما می‌خواهیم تا نظرات خود را درباره آینده اتریوم به اشتراک بگذارید:)

نظرات کاربران

.دیگران نشانی ایمیل شما را نخواهند دید

بخش‌های ستاره‌دار را حتما پر کنید.

 

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x