سم بنکمن فرید کیست؟ آشنایی بیشتر با میلیاردر تحت تعقیب!

سم بانکمن فرید کیست؟

زمان مطالعه :

8 دقیقه

در چندسال اخیر، پروژه‌های کریپتویی بسیاری با اهداف مختلف پا به میدان گذاشته‌اند. افزایش تعداد ارزهای دیجیتال، نباید موجب شود که پیشرفت صرافی‌ها را نادیده بگیریم.

با شنیدن نام صرافی، احتمالا ذهن شما هم به صورت ناخودآگاه به سمت صرافی Binance کشیده شد. امّا این پایان ماجرا نیست! پلتفرم‌های معاملاتی بسیاری در بازار فعالیت دارند که یکی از مهم ترین آنها FTX نام دارد.

صرافی FTX یکی از مشهور ترین و موفق ترین پلتفرم‌های معاملاتی دنیای رمزارزها به شمار می‌آید. همچنین توکن FTT نیز توسط این پلتفرم توسعه داده شده است. به همین خاطر، امروز قصد داریم تا به طور اخصاصی به سم بنکمن-فرید بپردازیم و این میلیاردر جوان را بهتر بشناسیم.

شاید بد نباشد اگر بدانیم که ساموئل بنکمن-فرید یا به اختصار SBF، چه مسیری را پیموده تا به دومین مرد ثروتمند دنیای کریپتو تبدیل شود. پس تا پایان سفر امروز، ما را همراهی کنید!

زندگی سم بنکمن-فرید یا SBF

اوایل دهه ۹۰ میلادی و در تاریخ ۶ مارس۱۹۹۲ بود که فرزند Barbara Fried و Joseph Bankman یعنی ساموئل، در کالیفرنیا متولد شد. والدین او هردو به عنوان اساتید دانشگاه استنفورد فعالیت داشتند.

سم بانکمن-فرید کیست؟

پس از پشت سر گذاشتن دوران مدرسه، سم به دانشگاه وارد شد. بانکمن-فرید دانشجوی فعّال و کنجکاوی بود و به همین سبب، در برنامه‌های مختلفی مشارکت داشت. یکی از آنها Mathcamp نام داشت که در کانادا و آمریکا برگزار می‌شد. به عبارتی، محفلی بود برای دانشجویانی که از استعدادهای فراوانی در حوزه ریاضیات برخوردار بودند.

او به مدت ۴ سال و در حد فاصل سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، در دانشگاه MIT در ماساچوست به تحصیل در رشته فیزیک پرداخت. طی این دوران چهارساله، بنکمن-فرید موفق شد تا مقالات مختلفی را در حوزه‌هایی چون بسیبال بنویسد و منتشر کند.

سرانجام در سال ۲۰۱۴، ساموئل از دانشگاه فارغ التحصیل شد و علاوه بر مدارک رشته مربوطه ، در ریاضیات هم درجاتی را کسب کرد. در همین نقطه بود که وی مسیر کاری خود را آغاز کرد. وی اکنون در باهاما سکونت دارد.

دوران حرفه‌ای بنکمن-فرید از چه زمانی آغاز شد؟

یک سال مانده به پایان دوران تحصیل، بنکمن-فرید در شرکت معاملاتی Jane Street Capital مشغول به کار شد. این کمپانی مسئولیت پیشبرد معاملات ETF را بر عهده داشت. در ابتدای کار او به عنوان یک کارآموز در آن مؤسسه فعالیت داشت و سپس به صورت تمام وقت بر روی کار خود متمرکز شد.

کار SBF

پس از ۳ سال فعالیت درJane Street، در سال ۲۰۱۷ فرید این شرکت را ترک کرد و به Berkeley نقل مکان کرد. مدتی بعد از انتقال به Berkely، به مدت یک ماه در مرکز Effective Altruistic مشغول به فعالیت شد.

در نوامبر ۲۰۱۷، بنکمن-فرید سازمان تحقیقاتی Alameda را تأسیس کرد که بسیاری این اقدام را سکوی پرتاب وی می‌دانند. همانند تجربه قبلی او، این شرکت هم در حوزه معاملات فعالیت داشت. پس از گذشت ۴ سال و در اواخر سال ۲۰۲۱، ساموئل مالکیت ۹۰ درصد از سهام این شرکت تحقیقاتی را در اختیار داشت.

ماجراجویی‌های پایان ناپذیر بنکمن-فرید

پس از گذشت دوماه از تاسیس مرکز معاملاتی آلامدا، بانکمن-فرید تصمیم گرفت تا تجارت جدیدی را راه اندازی کند. در ژانویه ۲۰۱۸، وی یک سیستم معاملاتی مبتنی بر آربیتراژ را پایه گذاری کرد.

ساز و کار معاملات آربیتراژ بدین گونه است که در آن، معامله گران می‌توانند از اختلاف قیمت ارزها در صرافی‌های مختلف سود ببرند. آربیتراژی که بانکمن-فرید سازماندهی کرده بود، این قابلیت را داشت که روزانه تا ۲۵ میلیون دلار را به معاملات اختصاص دهد. یکی از مهم ترین دلایل سود‌های مستمر این سیستم، مابه التفاوت قیمت بیت کوین در آمریکا و ژاپن بود.

علی رغم دستاوردهای فراوان، آمریکا برای او کافی نبود و وی تصمیم گرفت تا بر آسیای شرقی هم گذری داشته باشد که پس از آن، دست به اقدامات بزرگی زد.

بنکمن-فرید صرافی FTX را در چه سالی تاسیس کرد؟

در اواخر سال ۲۰۱۸، در کنفرانسی با محوریت کریپتو شرکت داشت. این همایش در ماکائو برگزار شد. با الهام گرفتن از فورک بیت کوین کش، بانکمن-فرید تصمیم گرفت تا عازم هنگ کنگ شود.

سم بانکمن-فرید

سم بانکمن-فرید پس از پایان کنفرانس‌ها و سفر کوتاهی که در شرق آسیا داشت، سرانجام در آپریل ۲۰۱۹ صرافی مشهور FTX را تاسیس کرد. یک ماه زمان نیاز بود تا مراحل آماده سازی به طور کامل طی شوند. بدین ترتیب در ماه مِی ۲۰۱۹، فعالیت این صرافی به طور رسمی آغاز شد.

همانطور که احتمالا بدانید، این محصول یک صرافی متمرکز است و دفتر مرکزی آن در آنتیگوا و باربودا قرار دارد. مطابق انتظار، شاخص BTC/USD بیشترین سهم معاملات انجام شده در این صرافی را در اختیار دارد. در ادامه مطلب به دیگر ویژگی‌های این صرافی خواهیم پرداخت.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

فعالیت‌های اخیر

در ۸ دسامبر ۲۰۲۱، یک رای گیری دررابطه با وضع قوانین برای دنیای کریپتو انجام شد. طی این تصمیم گیری، فرید و عده‌ای از دیگران مدیران اجرایی صنعت کریپتو، رای مثبت خود را نسبت به اعمال مقرراتی مبنی بر حوزه رمزارزها اعلام کردند.

۲ ماه گذشته و در تاریخ ۱۲ می، مشخص شد که Emergent Fidelity Technologies که بانکمن-فرید بخش اعظمی از آن را در اختیار دارد، ۷.۶ درصد از سهام بازار پلتفرم Robinhood را خریداری کرده که توجه بسیاری را برانگیخت.

دارایی‌های سم فرید چه قدر است؟

شاید بتوان گفت بیشتر از تصیم گیری‌ها و دستاوردهایی که سم فرید کسب کرده، اغلب رسانه‌ها و اخبار به دارایی‌های SBF توجه دارند. اگرچه، این موضوع کاملا طبیعی است!

سم بانکمن-فرید و چانگ پنگ ژائو

طبق داده‌های منتشر شده توسط نشریه Forbes، مجموع دارایی‌های ساموئل بانکمن-فرید به ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد. این میلیاردر ۳۰ ساله، در جایگاه دوم ثروتمندترین افراد حوزه کریپتو قرار دارد. اگر کنجکاو هستید تا اطلاعات بیشتری را درباره این کارآفرین جوان به دست آورید، پیشنهاد می‌کنم که سری به پروفایل لینکدین بانکمن-فرید بزنید.

همانطور که احتمالا تاکنون حدس زده‌اید، جایگاه نخست ثروتمندترین افراد حوزه رمزارزها به مدیرعامل بایننس یعنی CZ یا همان چانگ‌پنگ ژائو تعلق دارد که در (مقاله اختصاصی CZ) با او آشنا شدیم.

سرمایه گذاری‌های SBF

معمولا میلیونرهایی به میلیاردر تبدیل می‌شوند که از دارایی خود به بهترین شکل استفاده کنند. این موضوع درباره سم بانکمن-فرید هم کاملا صادق است. او سرمایه گذاری‌های بزرگی را برروی پروژه‌های موفق انجام داده که از جهات مختلفی، برای او ثمربخش بوده‌اند.

بانکمن-فرید صدها میلیون دلار از سرمایه خود را به حوزه‌های ورزش و سرگرمی اختصاص داده است. از پروژه‌های موردعلاقه مدیرعامل FTX، می‌توانیم به سازمان TSM اشاره کنیم که رقابت‌هایی را میان گیمرهای حرفه‌ای برگزار می‌کند.

علاوه بر TSM، بانکمن-فرید سرمایه قابل توجه ۱۳۵ میلیون دلاری را به مجتمع چند منظوره Miami Heat Arena اختصاص داد. مسابقات بسکتبال، کنسرت‌ها و بسیاری از مراسم‌های دیگر، از جمله فعالیت‌هایی هستند که در این مجتمع صورت می‌گیرند.

FTX arena

این مجموعه خریداری شده، در میامی قرار دارد. پس از قرارداد بانکمن-فرید در سال ۲۰۲۱، نام آن به FTX Arena تغییر یافت. بازی‌های تیم Miami Heat از سری رقابت‌های NBA، در سالن‌ اختصاصی این مجموعه برگزار می‌شوند.

در سال ۲۰۲۱، پلتفرم معاملاتی FTX حدود ۱۸ میلیارد دلار ارزش گذاری شد و همین امر موجب شد تا SBF به یکی از ثروتمندترین افراد زیر ۳۰ سال در تاریخ تبدیل شود. اگرچه، سم بانکمن-فرید باور دارد که در قبال این دارایی به دست آمده مسئولیت‌هایی هم دارد.

فعالیت‌های انسان دوستانه

بانکمن-فرید یکی از برجسته ترین فعالان حقوق بشر به حساب می‌آید. وی کسب و کار خود را طوری توسعه داده تا همواره بتواند در اقدامات بشردوستانه مشارکت داشته باشد.

یکی از مهم ترین موسسات خیریه که مدیرعامل FTX حمایت خود را از آن اعلام کرده، Giving What We Can یا به اختصار GWWC نام دارد. بخش اعظمی از محبوبیت SBF در گرو همین فعالیت‌های بشردوستانه‌ای است که در آنها شرکت دارد.

تمام هدف من این است که فردی موثر باشم!

سم بانکمن-فرید

همانند صدرنشین جدول میلیاردرهای کریپتویی یعنی چانگ‌پنگ ژائو، بانکمن-فرید هم اعلام کرده بود که تمایل دارد تا اکثریت دارایی خود را به فعالیت‌های خیریه اختصاص دهد. علاوه بر این، بانکمن-فرید سیاست‌های FTX را طوری اعمال کرده که به طور میانگین، ۱٪ از درآمد این صرافی به موسساتی چون GWWC اهدا خواهد شد.

بانکمن-فرید در سیاست

فعالیت‌های موسس صرافی FTX به معاملات، سرمایه گذاری‌ها و اقدامات انسان دوستانه محدود نمی‌شود. وی در سیاست‌ هم تصمیمات مهمی را اتخاذ کرده و حتی گاهی اوقات، سرمایه‌ گذاریی‌های قابل توجهی را در این زمینه‌ها انجام داده است.

ورود بانکمن-فرید به سیاست

در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در آمریکا، او از احزاب حامی جو بایدن پشتیبانی کرد و سرمایه‌ای به ارزش ۵.۲ میلیون دلار را صرف کمپین‌های انتخاباتی کرد. به عبارتی پس از شهردار سابق نیویورک یعنی مایکل بلومبرگ، او بیشترین حمایت را از جو بایدن به عمل آورد.

در سال ۲۰۲۲، Bankman-Fried بودجه‌ای را به حمایت از جنبش Protect Our Future اختصاص داد. به نقل از Politico، این سازمان دموکراتیک کار خود را با سرمایه اولیه ۱۰ میلیون دلاری آغاز کرد. هدف اصلی این سازمان، حمایت از قانونگذارانی است که در مسائلی مهم مانند مقابله با بیماری‌های همه گیر، نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.

نقل قول‌هایی از میلیاردر جوان

گاهی اوقات کلام شخصیت‌های بزرگ از اقدامات آنها ماندگارتر می‌شود. افرادی مانند ایلان ماسک، به توییت‌ها و مصاحبه‌های جنجالی و جالب خود شهرت دارند. نقش توییت‌های ثروتمندترین مرد جهان در رشد چند صد درصدی DOGE را که از یاد نبرده‌اید؟ سم بانکمن-فرید هم صحبت‌های سازنده و جالبی داشته که در اینجا بخشی از آنها را مرور می‌کنیم.

NFTها عالی هستند امّا…

در مصاحبه‌ای مجازی با نشریه Dcrypt، بانکمن-فرید نکاتی را در رابطه با توکن‌های غیرمثلی یا همان NFTها خاطرنشان کرد. SBF بر پتانسیل بالای این نوع از دارایی‌ها واقف است. امّا اعتقاد دارد که هنوز به جایگاه تثبیت شده‌ای دست پیدا نکرده‌اند.

در ماه‌های گذشته، شاهد رشد فزاینده بسیاری از NFTها بودیم. با این وجود، این دارایی‌های دیجیتال همچنان مفهومی نو محسوب می‌شوند. به عبارتی، اغلب افراد فعال در حوزه کریپتو با آن آشنایی دارند و نه افرادی که شناختی به این زمینه ندارند.

در تایید پیشرفت قابل توجه NFTها، بانکمن-فرید پیش تر اهمیت آنها را یادآور شده بود. وی این نوع از دارایی‌ها را پدیده‌ای عجیب قلمداد کرده بود. هچنین، او باور دارد که NFTهای دنیای گیم پتانسیل رشد بالایی دارند.

۲۵دلار برای هر اوکراینی

در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، صرافی FTX تصمیم گرفت تا به هر یک از کاربران اوکراینی واجد شرایط، ۲۵دلار را اهدا کند. این کمک‌ها در آغاز تنش‌های روسیه و اوکراین به دست مردم اوکراین رسیدند.

۲۵دلار برای هر اوکراینی؛ به کاری بپردازید که باید آن را انجام دهید.

توییتر SBF

در همان روز بانکن-فرید توییتی را در حساب توییتر خود منتشر کرد که به این تصمیم اشاره داشت. این توییت بیش از ۴۰زهزار بار پسندیده شد. این یکی از اقدامات بشردوستانه بانکمن-فرید بود که بیش از پیش مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

دیدگاه مثبت فرید به سولانا

در گفتگویی حول محور رقبای اتریوم، بانکمن-فرید نظرات خود را در رابطه با بلاک چین سولانا مطرح کرد. وی بر این باور بود که Solana یکی از معدود شبکه‌هایی است که نقشه راه قابل تحسینی دارد.

با مقیاس هزاران تراکنش در یک ثانیه، من سولانا را یکی از بهترین‌های این حوزه می‌دانم. نکته مهم این است که سولانا درحالی این حجم از تراکنش را پردازش می‌کند که کارمزد تراکنش‌های آن بسیار ناچیز است.

به عقیده SBF، سولانا دقیقا همان چیزی است که ما به آن نیاز داریم. وی از سرعت بالای پردازش تراکنش‌ها و هزینه پایین شبکه، به عنوان مهم ترین نقاط قوت Solana یاد کرد.

تفاوت اتریوم و سولانا؛ آیا قاتل اتریوم می‌تواند جایگاه آن را تصاحب کند؟

صرافی FTX؛ از آغاز تا پایان

ابعاد مختلف زندگی سم بانکمن-فرید را مورد بررسی قرار دادیم. اکنون نوبت به آن رسیده تا مروری داشته باشیم بر اطلاعاتی که به محصول اختصاصی او یعنی پلتفرم معاملاتی FTX مربوط می‌شوند.

  • در تاریخ ۱۲ مِی ۲۰۲۲، حجم معاملات این صرافی از ۳۳.۵ میلیارد دلار فراتر رفت. کماکان BTC/USDT فعال ترین جفت ارز معاملاتی این صرافی به حساب می‌آید.
صرافی FTX
  • توکن اختصاصی این صرافی FTT نام دارد که در ۹ سپتامبر ۲۰۲۱، به سطح ۸۴ دلار رسید و سقف تاریخی جدیدی را به خود دید. میزان ۱۳۵ میلیون توکن FTT در چرخه بازار قرار دارند.
  • صرافی FTX از ۳۳۱ ارز و ۵۱۶ جفت ارز پشتیبانی به عمل می‌آورد.

در قسمت‌های قبلی، اشاره کردیم که FTX در دسته صرافی‌های متمرکز قرار دارد و دفتر مرکزی آن در آنتیگوا باربودا واقع شده است.

همچنین در حد فاصل سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱، میزان درآمد این پلتفرم بیش از هزار درصد رشد کرد و از ۹۰میلیون دلار، به ۱میلیارد دلار رسید. اگرچه، زمانی شاهد این رکوردها بودیم که FTX هنوز در سراشیبی سقوط قرار نگرفته بود!

ورشکستگی صرافی FTX

در تاریخ ۲ نوامبر ۲۰۲۲، اخباری مبنی بر مشکلات نقدینگی پلتفرم کریپتویی Alameda Research منتشر شد که تعجب بسیاری را برانگیخت. این اخبار به ترازنامه این شرکت مرتبط می‌شد. طبق این نامه، Alameda از پشتوانه قدرتمندی برخوردار نبوده و هر لحظه باید منتظر ورشکستگی آن باشیم! امّا میان این موضوع و FTX چه ارتباطی وجود دارد؟

سم بانکمن-فرید مالکیت Alameda و FTX را در اختیار دارد. به دنبال ارتباط نزدیک این دو پلتفرم، تغییرات هر یک برروی دیگری هم تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین بدیهی است که مشکلات نقدینگی Alameda، بی اعتمادی بسیاری را نسبت به FTX به دنبال داشته باشد.

جالب است که با گذشت چند روز، FTX هم به طور رسمی ورشکستگی خود را اعلام کرد. ساعاتی پس از این اطلاعیه مهم، شایعاتی در رابطه با هک ۶۰۰میلیون دلاری پلتفرم منتشر شد تا تیر خلاصی باشد بر پیکره بی جان این صرافی!

بسیاری مدعی شدند که این مشکل امنیتی، حاصل فعالیت‌های تیم توسعه دهنده FTX بوده و همین موضوع، موجب بی اعتمادی هرچه بیشتر نسبت به این پلتفرم شده است.

نقطه قابل توجه این است که SBF از سمت مدیریت صرافی استعفا داد و پس از تمام این اتفاقات، توکن بومی صرافی (FTT) حدود ۹۰درصد از ارزش خود را از دست داد.

لازم به ذکر است که ورشکستگی شرکت‌های FTX و Alameda، برروی ۱۳۰ کمپانی دیگر هم تاثیر خواهد گذاشت. چرا که همگی تحت حمایت بانکمن-فرید و FTX قرار داشتند.

مقامات در تعقیب SBF!

تا پیش از نوامبر ۲۰۲۲، معمولا نام SBF را در تیتر نخست نشریات می‌دیدیم. اکنون هم با چنین شرایطی مواجه هستیم امّا این بار به شکلی دیگر!

سم بانکمن-فرید در باهاما

پس از استعفا از سمت مدیریت، مشخص شد که بانکمن-فرید در باهاما و زیر نظر مقامات این کشور سکونت دارد.

البته وی در این راه تنها نبوده و گری وانگ (Gary Wang) و نیشاد سینگ (Nishad Singh) که به ترتیب در بخش مدیریتی و مهندسی FTX فعالیت داشتند هم در کنار او حضور داشتند.

طبق اخبار منتشر شده توسط کوین تلگراف، ۳ فرد معرفی شده قصد داشتند تا به همراه مدیرعامل Alameda Research یعنی کارولین الیسون (Caroline Ellison)، به دبی متواری شوند. البته که این موضوع به طور رسمی تایید نشده است.

طبق گزارشات برخی کاربران توییتر در تاریخ ۱۲ نوامبر، جت شخصی سم بانکمن-فرید در بوئنوس آیرس آرژانتین فرود آمده و مالک اسبق صرافی FTX، در این سرزمین سکنا گزیده است.

البته ساعاتی پس از انتشار این خبر، SBF پیامی را به رویترز ارسال کرد که طی آن، شایعات سفر به آرژانتین را تکذیب کرده و مدعی شده بود که همچنان در باهاما قرار دارد.

هر اتفاقی که بیافتد، باید بپذیریم که صرافی FTX و سم بانکمن-فرید هرگز به جایگاه سابق خود نزد مردم باز نگشته و البته که این پرونده همچنان باز است!

طبق گزارشی از Wallstreet Journal در تاریخ ۹ نوامبر، وزارت دادگستری و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، همچنان درحال بررسی شرایط مشکوک صرافی بزرگ FTX هستند.

یک روز پس از گزارش وال استریت ژورنال، وزارت حفاظت مالی و نوآوری (DFPI) مستقر در ایالت کالیفرنیا اعلام کرد که بررسی‌هایی را در رابطه با «شکست ظاهری» این صرافی آغاز خواهد کرد.

چند کلام آخر

از تحصیل در MIT تا سفر به هنگ کنگ و سپس تاسیس یکی از بزرگترین صرافی‌های دنیای پر رمز و راز کریپتو! پس از چانگ‌پنگ ژائو، امروز نوبت سم بانکمن-فرید بود تا در بلاگ پول نو، با ماجراجویی‌های جذاب او آشنا شویم.

با وجود موفقیت‌های فراوان، دیدیم که محصول بانکمن-فرید یعنی FTX، از روزهای اوج خود فاصله گرفت و از عرش به فرش رسید. علاوه بر این، SBF هم تا حد زیادی اعتبار خود را از دست داد. در هر صورت، باید منتظر باشیم و ببینیم که این ماجراها به کجا ختم خواهند شد.

از ابتدای ظهور دنیای غیرمتمرکز، شخصیت‌های بسیاری پا به این عرصه گذاشته‌اند که هرکدام در پیشبرد اهداف مختلف موثر ظاهر شده‌اند. شما چطور فکر می‌کنید؟ تاثیرگذارترین افراد دنیای کریپتو چه کسانی بوده‌اند؟

0
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چنانچه به مشاوره رایگان علاقه‌مندید، پرسش‌ها و نظرات خود را درباره این مقاله یا موضوعات مختلف حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال مطرح کنید. برای پاسخگویی آماده‌ایم!

نظر بدهید

0

0

نظر مخاطبان (0)