چگونه ‌تتر TRC20 و ERC20 را به یکدیگر تبدیل کنیم؟

می‌دانید که تتر (USDT) لقب بزرگ‌ترین استیبل کوین بازار را به خود اختصاص داده و به طور میانگین، حجم معاملات روزانه آن به ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار می‌رسد. قیمت تتر نیز روی یک دلار ثابت است. امّا تتر روی کدام بلاک چین‌ها قابل انتقال است؟ آیا در صورت نیاز، می‌توانیم شبکه تراکنش خود را تغییر دهیم؟ در ادامه مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت.

تفاوت تتر TRC-20 و ERC-20 چیست؟

از سال ۲۰۱۴ و ظهور ارزهای باثبات، استیبل کوین‌ها به پای ثابت بسیاری از امور غیرمتمرکز تبدیل شده‌اند. کارایی بالای آن‌ها موجب شده تا جایگاه‌های سوم و چهارم برترین دارایی‌ها براساس ارزش بازار، به ترتیب در اختیار استیبل کوین‌های USDT و USDC باشد. درباره اینکه استیبل کوین چیست بیشتر بدانید!

چه بلاک چین‌هایی از USDT پشتیبانی می‌کنند؟

می‌دانید که هر توکن یا کوین روی یک یا چند بلاک چین قابل انتقال است. این موضوع در رابطه با تتر هم صدق می‌کند. زمانی که تصمیم می‌گیرید تا USDT را انتقال دهید یا از صرافی برداشت کنید، چند گزینه پیش روی شما خواهد بود. تتر (USDT) چیست و چرا جایگزین خوبی برای دلار است؟

تفاوت تتر TRC-20 و ERC-20

اتریوم، ترون، بایننس اسمارت چین (BSC) و سولانا از جمله شبکه‌هایی هستند که می‌توان ارز باثبات USDT را روی آن‌ها جابه‌جا کرد. علی رغم انعطاف پذیری USDT و قابلیت معامله روی چندین بلاک چین، گاهی اوقات نیاز داریم تا از شبکه مشخصی برای تراکنش‌های خود استفاده کنیم.

احتمال دارد که درحال انتقال حجم بالایی از نقدینگی باشیم و به دنبال ایمن‌ترین شبکه بگردیم. شاید هم اولویتمان هزینه کارمزد و سرعت یک شبکه مشخص باشد. یا ممکن است بستر معاملاتی مورد نظرمان تنها از استاندارد ERC-20 پشتیبانی کند. (خوشبختانه صرافی پول نو از چند بلاک چین برای انتقال تتر پشتیبانی می‌کند.)

استاندارد ERC-20 چیست و چه تفاوتی با TRC-20 و BEP-20 دارد؟

در هر صورت، نیاز داریم تا دو شبکه کاربردی USDT یعنی اتریوم و ترون را مورد بررسی قرار دهیم تا با تفاوت‌های آن‌ها آشنا شویم و بهترین تصمیم را بگیریم چون این دو شبکه از پرکاربردترین‌ها هستند.

تفاوت تتر ERC-20 و TRC-20 در چیست؟

همانطور که تاکنون متوجه شده‌اید، استداندارد بستر بلاک چین اتریوم ERC-20 نام دارد و استاندارد توکن‌های مبتنی بر اکوسیستم ترون هم TRC-20 نامیده می‌شود.

به طور کلی، هر دو شبکه توسط کاربران بسیاری مورد اعتماد قرار گرفته‌اند و ما را به مقصد خواهند رساند! امّا در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. با نگاهی به جدول زیر، می‌توانیم تفاوت تتر TRC-20 و ERC-20 را بهتر درک کنیم:

تتر ERC-20تتر TRC-20
بلاک چین اتریوم (ETH)ترون (TRX)
نوع آدرسشروع با 0x
نمونه: 0x34hd…
شروع با T
نمونه: T45h7….
سرعت تراکنشمتوسط
(چند دقیقه)
سریع
(چند ثانیه تا ۲ دقیقه)
هزینه انتقالتا ۳۰ تتر۰ تا ۲ تتر
امنیت شبکهبالاقابل قبول
کاربردحجم بالاحجم کمتر

از آنجایی که آدرس هر دو شبکه از برخی عبارات پیچیده تشکیل شده و انتقال دارایی به آدرس اشتباه می‌تواند برای ما زیان‌بار باشد، بهتر است هنگام انجام تراکنش‌ها آدرس مقصد را Copy-Paste کنیم تا مشکلی ایجاد نشود.

بدیهی است که به دلیل ترافیک کمتر و الگوریتم DPoS، انجام انتقال بر بستر ترون ارزان‌تر از اتریوم خواهد بود. اگرچه ممکن است در برخی موارد خاص، نیاز باشد تا تراکنش خود را روی بلاک چین اتریوم نهایی کنیم.

در صورت نیاز به تطبیق توکن خود با بلاک چینی مشخص، نیاز داریم تا شبکه تراکنش خود را تغییر دهیم. در مقاله بریج چیست؟ این موضوع را به تفصیل شرح داده‌ایم. در ادامه می‌خواهیم راهی آسان را برای تبدیل تتر TRC-20 به ERC-20 به شما معرفی کنیم.

نحوه تبدیل ERC-20 به TRC-20 و بالعکس

پیش از انجام فرایند تبدیل، باید پیش نیازهایی را فراهم کنیم. این پیش نیازها مواردی هستند که در ادامه آن‌ها را مرور خواهیم کرد:

  • یک کیف پول فعال مانند Metamask یا کیف پول‌های TRC-20
  • مقداری موجودی تتر (USDT)
  • آغاز مراحل!

تصور کنید که شما یک کیف پول اتریومی مانند متامسک را در اختیار دارید. در این صورت، اگر فردی USDT را بر بستر TRC-20 برای شما ارسال کند، به کیف پول شما نخواهد رسید. زیرا متامسک تنها از توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کند. اکنون نوبت به آن رسیده تا پروسه تغییر شبکه را شروع کنیم. تتر چیست؟

قدم اوّل: رجوع به پلتفرم ChangeNow

در مرحله ابتدایی، نیاز داریم تا مرجعی را برای تغییر استاندارد توکن پیدا کنیم. برای این کار، می‌توانیم از پلتفرم ChangeNow بهره مند شویم.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، تتر روی شبکه‌هایی از جمله اتریوم، TRON و بایننس اسمارت چین قابل انتقال است.

پلتفرم چنج نو

قدم دوم: وارد کردن میزان دارایی

در پلتفرم دیفای ChangeNow، می‌توانیم TRC-20 و ERC-20 را به یکدیگر تبدیل کنیم. در اینجا تتر با استاندارد ترون را به USDT مبتنی بر اتریوم تبدیل کردیم. برای عکس این فرایند، کافیست نام ارزها را به جای یکدیگر وارد کنیم.

وارد کردن مقدار

رقمی که در بخش مربوط به USDT روی بلاک چین ERC-20 مشاهده می‌کنیم، مبلغی است که در آدرس اتریوم دریافت خواهیم کرد و هزینه‌های کارمزد هم روی آن اعمال شده است.

در این تراکنش، Fee محاسبه شده به هزینه مختص به شبکه اشاره دارد و ارتباطی به صرافی یا بستر معاملاتی نخواهد داشت. همانطور که دیدید، برای شبکه ترون بسیار ناچیز خواهد بود.

قدم سوم: وارد کردن آدرس کیف پول ERC-20

با کلیک روی گزینه Exchange در مرحله قبلی، ما توکن TRC-20را به ارزی بر پایه شبکه اتریوم تبدیل کردیم و اکنون نوبت آن رسیده تا آدرس کیف پول شخصی خود را وارد کنیم.

وارد کردن آدرس کیف پول

پس از تایید فرایند تبدیل، به چنین صفحه‌ای منتقل خواهیم شد. در این قسمت نیاز داریم تا آدرس کیف پول مقصد را وارد کنیم. در اینجا کیف پول متامسک به عنوان نمونه آورده شده است که استاندارد ERC-20 دارد.

قدم چهارم: تایید مشخصات

پس از بررسی مشخصات تراکنش و اطمینان از میزان ارز وارد شده و آدرس مقصد، می‌توانیم با انتخاب گزینه Confirm فعالیت خود را تایید کنیم.

تایید مشخصات تبدیل تتر ERC-20 به تتر TRC-20

ممکن است نهایی سازی تراکنش دقایقی به طول بینجامد. در صورت صحیح بودن آدرس وارد شده، دارایی در کیف پول شما قابل مشاهده خواهد بود.

اکنون این امکان را داریم تا تتر ERC-20 خود را به دارایی‌های اتریومی دیگری تبدیل کنیم . همچنین می‌توانیم آن را در صرافی‌هایی که از توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کنند (تقریبا تمام صرافی‌ها!) به فروش برسانیم.

اگر تصمیم داشته باشیم تا روند عکس فرایند گفته شده را طی کنیم، کافیست در مرحله اول فیلد مخصوص تتر TRC-20 و ERC-20 را جابجا کنیم و در مرحله سوم، آدرس مرتبط با کیف پولی را وارد کنیم که از استاندارد TRC-20 پشتیبانی به عمل می‌آورد.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

خرید تتر از صرافی پول نو

همانند ارزهای متعدد دیگر، استیبل کوین USDT هم در لیست ارزهای تحت پشتیبانی صرافی پول نو قرار دارد. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، کاربران این امکان را دارند تا تتر را روی بلاک چین‌های مختلفی خریداری کنند.

خرید تتر از صرافی پول نو

با تفاوت تتر ERC-20 و TRC-20 آشنا شدیم و اکنون می‌توانیم برای خرید ارز USDT اقدام کنیم. در مقاله خرید تتر از پول نو، به صورت تصویری مراحل خرید تتر را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

بد نیست بدانیم…

علی رغم سادگی انجام بسیاری از تراکنش‌ها، هر لحظه این احتمال وجود دارد که اشتباهی را مرتکب شویم. از همین رو، بهتر است برخی نکات ساده را رعایت کنیم تا با مشکلی مواجه نشویم.

به همان ترتیب که در بخش‌های آغازین مطلب به آن اشاره کردیم، پیشنهاد می‌شود که آدرس را به صورت کپی شده وارد کنیم تا خطایی صورت نگیرد.

همچنین در تراکنش‌هایی که در آن‌ها حجم بالایی از دارایی‌ را انتقال می‌دهیم، می‌توانیم ابتدا مقدار کمی از توکن‌ها را به آدرس منتقل کنیم و پس از اطمینان از دریافت آن، کل حجم را ارسال کنیم تا ریسک را به حداقل رسانده باشیم.

احتمالا بدانید که وارد کردن آدرس اشتباه، مانند این است که شما دارایی خود را به آدرسی نامشخص ارسال کرده باشید و طبیعتا احتمال بازگشت آن کم خواهد بود.

پس توصیه ما این است که این نکات را رعایت کنید تا با مشکلی مواجه نشوید. در آخر شما ترجیح می‌دهید تا تتر را روی کدام بلاک چین جابه‌جا کنید. ترون یا اتریوم؟ مسئله این است!

نظرات کاربران

.دیگران نشانی ایمیل شما را نخواهند دید

بخش‌های ستاره‌دار را حتما پر کنید.

 

Subscribe
Notify of
guest
47 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
نصر
نصر
21 hours ago

آیا امکان تبدیل تتر من توسط شما وجود داره

نصر
نصر
21 hours ago

پلتفرم بریج از کجا بیاورم

نصر
نصر
21 hours ago

من تتر ای ارسی ۲۰ دارم
چگونه بفروشم

بهروز میلان
بهروز میلان
7 days ago

سلام خسته نباشد من رمز تراکنش رو برای انتقال را فراموش کردم چیکار باید کنم؟

شبنم رضا
نویسنده
شبنم رضا
7 days ago
در پاسخ به  بهروز میلان

سلام بهروز عزیز
منظورتون شناسه واریز هست؟ از اکسپلورر شبکه‌ای که روش انتقال رو انجام دادین می‌تونین به دستش بیارین.

مجید
مجید
15 days ago

سلام . وقتتون بخیر . من یه کیف پول نصب کردم به اسم hold cion . یه کد دعوت داشتم اون رو زدم . الان حدود ۲۵۰ دلار بهم داده . واحد این چیزی که به من داده hdc هستش . ولی من نمیدونم‌ چجوری باید نقدش کنم . چجوری باید نقد کنم . اگه مشاوره بدید ممنون میشم و بابت هزینه ای داره پرداخت میکنم ممنون

شبنم رضا
نویسنده
شبنم رضا
15 days ago
در پاسخ به  مجید

سلام مجید عزیز
من اطلاعی راجع به این کیف پول و ارزی که فرمودین ندارم. شاید بتونین در صرافی‌های غیرمتمرکزی مثل یونی سواپ اون رو با ارز دیگری سواپ کنین. باید ببینین کدوم صرافی‌ها از این ارز روی چه شبکه‌ای پشتیبانی می‌کنن. حواستون باشه کیف پولی که نصب کردین چند امضایی نباشه و کسی دیگه جز شما به حسابتون دسترسی نداشته باشه. کمی سرچ کنین درباره این کیف پول و رمزارزی که فرمودین بعد تصمیم بگیرین.

نصر
نصر
19 days ago

سلام
روز بخیر
من تتر ای ار سی ۲۰ دارم
و کیف پولم
تراست ولت است میشه راهنمایی بفرمایید برای تعدیلش به تی ار سی ۲۰
ممنون میشم

شبنم رضا
نویسنده
شبنم رضا
18 days ago
در پاسخ به  نصر

سلام و وقت به خیر
در همین مطلب راه های تغییر شبکه یک ارز رو توضیح دادیم. باید از پلتفرم‌های بریج استفاده کنین. در مقاله بریج چیست هم چند پلتفرم رو معرفی کردیم.

Hadi
Hadi
1 month ago

سلام ببخشید من مقداری ارز کار تو شبکه اتریوم دارم که میخوام انتقال بدم ولی متاسفانه به دلیل نداشتن اتریوم نمیتونم کاری بکنم هیچ راهی نیست که من بتونم ی مقدار کمی را هم انتقال بدم؟

شبنم رضا
نویسنده
شبنم رضا
1 month ago
در پاسخ به  Hadi

سلام هادی عزیز
شما برای انتقال روی شبکه اتریوم حتما باید گس فی شبکه رو با اتر بپردازین. می‌تونین از صرافی ما خیلی راحت اتر مورد نیازتون رو بخرین و به کیف پولتون انتقال بدین و به عنوان گس فی استفاده کنین. اگر می‌خواین که شبکه ارزتون رو هم عوض کنین بازم گس فی نیاز دارین.

محمدرضا ناصری
محمدرضا ناصری
1 month ago

سلام من توی تراست والت تتر روی شبکه بی ان بی دارم میخام تبدیلش کنم به تتر trc20چیکار باید بکنم

علی
علی
1 month ago

سلام من چند تا تتر بر پایه erc20 دارم
میخوام برداشت بزنم اتریوم خالی میخواد من چیکار میتونم بکنم

شبنم رضا
نویسنده
شبنم رضا
1 month ago
در پاسخ به  علی

سلام علی عزیز
برای انجام تراکنش نیاز به گس فی هست. اگر برای شما پیامی اومده در شبکه‌های اجتماعی با این عنوان که سید فریز یا کلمات پشتیبان والتی رو داده به شما تا واردش بشین لطفا این کار رو نکنین چون کلاهبرداری هست.
اگر هم کیف پولی هست که صفر تا صدش رو خودتون ساختین، باید برای برداشت، مقداری اتر بخرین و به کیف پولتون منتقل کنین تا به عنوان گس فی شبکه استفاده بشه.

بیژن
بیژن
2 months ago

چگونه در تراست والت تتر trc20 را به تتر erc20 تبدیل کنم؟

شبنم رضا
نویسنده
شبنم رضا
2 months ago
در پاسخ به  بیژن

سلام بیژن عزیز
در مقاله به نحوه تبدیل این دو اشاره شده.

ناهید
ناهید
2 months ago

سلام
برای استفاد ه از اکسچنج باید ثبت نام کنیم داخل پلتفرم ؟

Kim
Kim
2 months ago

سلام خسته نباشید من مقداری تتر داخل تراس ولت داشتم بعد نمیتونستم انتقال بدم به صرافی خارجی بعد بهم گفتن تراس ولت رو پاک کنم و از نسخه قدیمی تر استفاده کنم منم همینکارو کردم و الان ک تراس ولتم رو دوباره نصب کردن هیچی تتر ندارم و شبکه تتر رو هم ERC20گذاشته ممنون میشم اگه راهی هست بگید بهن

Omid57
Omid57
3 months ago

سلام وقت بخیر بنده مقداری تتر از صرافی به تراست ولت انتقال دادم الان میخوام تترها رو از تراست ولت به کوینکس انتقال بدم بر بستر ترون اما در تراست ولت یک پیام هست که تتر بر بستر ترون قابل انتقال نیست.لطفا راهنمایی بفرمائید

امیر
امیر
3 months ago

سلام وقت بخیر
بنده چطوری میتونم TRC20 رو به ERC20 تبدیل کنم
هیچ راهی براش پیدا نکردم
توی تراست ولت هم امتحان کردم نشد
لطفا یکی راهنمایی کنه

سمیرا
سمیرا
4 months ago

سلام وقت بخیر . من میخوام مقداری تتر از کیف پول تراست ولتم انتقال بدم به ی بروکر، پیغام کمبود کارمزد trx رو میده الان که میخوام از قسمت swap تتر و به trx تبدیل کنم تو کادر بالا برای تبدیل ارز تتر با بستر trc20 رو نشون نمیده فقط تتر با erc20 رو میاره

M.K
M.K
4 months ago

با عرض سلام و خسته نباشید
من در فیسبوک با یک نفر آشنا شدم ایشان پیشنهادی داد مبنی بر اینکه من یک والتی را در سایتی ایشان مشخص میکند باز کنم و این فرد مبلغی را به آن والت حدود ۵۰۰ هزار دلار واریز کند که همین اتفاق افتاد ولی زمانی که میخواستم سهم ایشان را که ٪۵۰ مبلغ بود برگردانم سیستم تقاضای ۱.۵ اتریوم کرد من که نداشتم به ایشان گفتم که داستان از این قرار است ولی ایشان اصرار دارد که واریز کنید سهم مرا بدهید آیا بنظر شما این یک نوع کلاهبرداری است یا روال کار این است ممنون از راهنماییو وقت جنابعالی ممنون سپاسگزارم

شبنم رضا
نویسنده
شبنم رضا
4 months ago
در پاسخ به  M.K

سلام و وقت به خیر
قطعا کلاهبرداری هست. هیچ پولی واریز نکنین.

کاظم
کاظم
4 months ago

سلام توکنی به این نام هستERC20

Screenshot_۲۰۲۳-۰۱-۲۰-۰۰-۰۶-۰۹-۰۵۲_com.whatsapp.w4b.jpg
شبنم رضا
نویسنده
شبنم رضا
4 months ago
در پاسخ به  کاظم

سلام کاظم عزیز.
ممنونم بابت عکس. برای تبدیل هر ارز به ارز دیگه شما می‌تونین اون رو سواپ کنین. در تراست والت گزینه‌ای هست به نام Swap که شما ارز مورد نظرتون رو در کادر you pay انتخاب می‌کنین و در کادر پایینی you get ارزی که قصد دریافتش رو دارین مشخص می‌کنین. بابت این کار باید کارمزد پرداخت کنین.

هستی
هستی
4 months ago

سلام من تتربرشبکه اتریوم داخل متامسک دارم تقزیبا۵۴دلارچطورمیتونم بفروشم؟بایدبرای فروشش اتریوم داشته باشم؟

شبنم رضا
نویسنده
شبنم رضا
4 months ago
در پاسخ به  هستی

سلام هستی عزیز
بله برای هرگونه تراکنش در کیف پول‌ها باید کارمزد پرداخت کرد و روی شبکه اتریوم این کارمزد بر اساس ETH هست. اگر می‌خواین تتر رو بفروشین و تومان دریافت کنین باید این کار رو در صرافی‌های ایرانی انجام بدین. شما می‌تونین به راحتی تتر خودتون رو به کیف پول حساب کاربری‌تون در پول نو واریز کنین و بعد اون رو بفروشین و تومان رو برداشت بزنین. ویدیوی راهنمای واریز و برداشت تتر در پول نو رو ببینین.

یامین
یامین
4 months ago

چطوری ERC20 رو داخل تراس ولت به Tether تبدیل کنیم

شبنم رضا
نویسنده
شبنم رضا
4 months ago
در پاسخ به  یامین

سلام یامین عزیز
ERC20 اسم یک استاندارده و نام یک توکن نیست که بتونین اون رو به ارز دیگه‌ای تبدیل کنین. اگر می خواین شبکه تتر رو تغییر بدین می‌تونین از بریج‌ها استفاده کنین یا تتر خودتون رو به پول نو بریزین و موقع برداشت، روی شبکه دیگه‌ای بردارین. در این صورت باید آدرس کیف پولتون روی اون شبکه رو حتما وارد کنین.

علی نوروزی
علی نوروزی
4 months ago

والا میخام تترتی ار سی ۲۰ رو تبدیل به ترون کنم کمکم میکنید چطور

علی نوروزی
علی نوروزی
4 months ago
hooshmand
hooshmand
4 months ago

سلام وعرض ادب
من usdtروی شبکه trc20 در trust wallet دارم چطور میتونم به اسمارت چین تبدیل کنم

حسین بالازاده
حسین بالازاده
6 months ago

هزینه انتقال تتر

سینا شمس آور
نویسنده
سینا شمس آور
6 months ago
در پاسخ به  حسین بالازاده

سلام. کارمزدی که برای انتقال تتر باید پرداخت کنین بستگی به شبکه انتخابی‌تون داره.
ما از شش‌ شبکه مختلف برای انتقال این استیبل کوین پشتیبانی می‌کنیم

محمد
محمد
8 months ago

سلام من در تراست والت تتر ERC20 دارم و میخوام برداشت کنم ولی نمیشه راه حلی دارین؟

47
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x