تحلیل آنچین (On Chain) هفتگی | اختصاصی پول نو

از آنجایی که بیت کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال بر بستر بلاک چین منتقل شده و جزئیات تمام تراکنش‌ها به طور لحظه‌ای در بلاک چین ثبت می‌شود، می‌توانیم از این داده‌‌ها برای پیش بینی قیمت بیت کوین استفاده کنیم. سایت‌هایی مانند گلس نود و کریپتو کوانت داده‌های آنچین مختلف را در قالب چارت‌های تحلیل‌پذیر در اختیار فعالان بازار قرار می‌دهند. تحلیل آنچین BTC در کنار تحلیل تکنیکال بیت کوین می‌تواند نقاط ورود و خروج ما را از بازار دقیق‌تر کند. قطعا در هنگام خرید بیت کوین باید به این نکته توجه داشته باشیم که عوامل فاندامنتالی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است تحلیل ما از روند بازار را معکوس کنند، اما هرچه خود را به ابزارهای قدرتمندتری مجهز کنیم، در بلند مدت سودهای بیشتری به دست خواهیم آورد. بررسی شاخص‌‌های ارز دیجیتال مختلف بازار مانند دامیننس‌ بیت کوین، تتر و … نیز می‌تواند ثمربخش باشد.

این مقاله در تاریخ ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ آپدیت شد

تحلیل آنچین بیت کوین (۱۹ تا ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ )

بررسی تحلیل آنچین هفته قبل: همان‌طور که در تحلیل آنچین هفته قبل بیان شد و انتظار داشتیم پس از اعلام نرخ بهره و سخنرانی اعضای فدرال رزرو بازار نوساناتی را تجربه کرد و بیت کوین برای لحظاتی به قیمت ۲۴,۲۵۵ دلار رسید و پس آن دوباره به سطح ۲۳ هزار دلار بازگشت.

در هفته آینده اخبار مهمی پیش روی داریم که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سخنرانی John Williams و اعلام CPI سالانه و ماهانه اشاره کرد.

بررسی اخبار پیش روی برای بیت کوین

همان‌طور که در تحلیل‌های قبلی هم اشاره شد، از دیدگاه داده‌های آنچین، بازار آماده شروع روند صعودی است و فقط باید فدرال رزرو کمی از سیاست‌های انقباضی خود بکاهد تا با کاهش فشار بر بیت کوین و بازار کریپتو، روند صعودی بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال شروع شود. تمام این موارد به این دلیل بیان شد که بدانید در این یک ماه گذشته بازارهای مالی فقط چشم به اخبار و شاخص‌های اقتصادی که منتشر می‌شوند، دوخته‌اند و بیت کوین نیز با خبر حرکت می‌کند.

حال اگر در هفته آینده، یعنی سه‌شنبه ۱۴ فوریه CPI سالانه که نشان‌دهنده تورم است کاهش مناسبی داشته باشد (حدودا ۰.۷ درصد کاهش بیابد) سرمایه‌گذاران امید بیشتری به کاهش نرخ بهره (کاهش سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو) پیدا خواهند کرد و این افزایش امید باعث رشد بیت کوین و دیگر بازارهای مالی خواهد شد. علاوه بر این موضوع صحبت‌های John Williams که امشب (چهارشنبه ۸ فوریه) پخش خواهد شد، نیز می‌تواند باعث نوساناتی در بازار شود.

در تحلیل آنچین این هفته به بررسی دو شاخص Short term MVRV و Realized Price برای UTXOهایی با طول عمر ۱ هفته تا یک ماه خواهیم پرداخت.

بررسی Realized Price در تحلیل آنچین بیت کوین

همان‌طور که در تحلیل آنچین ۵ بهمن اشاره شده بود، Realized Price برای بیت کوین‌هایی با طول عمر ۱ هفته تا ۱ ماه از قیمت فاصله زیادی گرفته است و باید قیمت و Realized Price این دسته از هولدرها به هم نزدیک شوند و این اتفاق در این هفته خواهد افتاد و این دو شاخص به هم خواهند رسید و این موضوع می‌تواند از فشار فروش بکاهد، این موضوع نیز در Short term MVRV برای بیت کوین‌هایی با عمر کمتر از ۳۰ روز نیز قابل‌مشاهده است.

بررسی MVRV در تحلیل آنچین بیت کوین

شاخص MVRV برای بیت کوین‌هایی با طول عمر کمتر از ۳۰ روز پس از یک رشد شدید به عدد ۱ نزدیک شده که در یک روند صعودی کوتاه مدت می‌تواند باعث کاهش فشار فروش و افزایش قیمت بیت کوین شود.

نتیجه‌گیری: اخبار این هفته تاثیر زیادی بر بازار خواهد داشت و اگر اخبار نگران‌کننده‌ای منتشر نشود، می‌توان انتظار داشت که بیت کوین رشدی تا محدوده ۲۴ هزار دلار را تجربه کند.

بررسی سفارشات خرید و فروش در صرافی بایننس

طبق تحلیل آنچین هر هفته می‌توان از محدوده‌هایی که بیشترین انباشت سفارشات خرید و فروش را دارد، به‌عنوان حمایت و مقاومت استفاده کرد.


تحلیل آنچین بیت کوین (۱۲ تا ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ )

بررسی تحلیل آنچین هفته قبل: همان‌طور که در تحلیل آنچین هفته قبل بیان شد، بیت کوین یک حرکت رنج داشت و با وجود تلاش‌های بسیاری که داشت، نتوانست در جهت خاصی حرکت کند، دلیل اصلی این موضوع، انتظار سرمایه‌گذاران بازار به اعلام‌شدن نرخ بهره توسط فدرال رزرو بود.

در این هفته همان‌طور که هفته قبل قول داده بودیم به بررسی نرخ بهره می‌پردازیم.

بررسی اخبار مرتبط با بیت کوین در هفته آینده

از مهم‌ترین شاخص‌هایی که قرار است هفته آینده منتشر شوند، اعلام نرخ بهره (Federal Funds Rate) و نرخ بیکاری (Unemployment Rate) است که می‌تواند، باعث نوسانات شدید در بازارهای مالی مخصوصا بیت کوین شود، پس اگر قصد معامله در بازار ارزهای دیجیتال را دارید، حتما امشب ساعت ۱۰:۳۰ منتظر اعلام نرخ بهره باشید. 

بازار با افزایش نرخ بهره احتمالا با فشار فروش مواجه خواهد شد.

در تحلیل آنچین این هفته نیز به بررسی عملکرد معامله‌گران کوتاه مدت پرداختیم.

شاخص SOPR و تاثیر آن بر روند قیمت بیت کوین

شاخص SOPR برای هولدرهای کوتاه مدت نشان‌دهنده‌ آن است که هولدرهای کوتاه مدت در حال فروش در سود هستند. حال این میزان سود برای هولدرهای کوتاه مدت در این یک‌ساله بی‌سابقه بوده است و این موضوع می‌تواند اندکی فشار فروش ایجاد کند؛ اما عامل اصلی حرکت قیمت در این هفته نرخ بهره آمریکا خواهد بود.

موضوع مهم دیگری که در این هفته باید به آن توجه شود، رشد سختی شبکه بیت کوین است.

سختی شبکه بیت کوین

سختی شبکه بیت کوین در روزهای گذشته رشد داشت و یک سقف تاریخی ثبت کرده است، این موضوع بر درآمد ماینرها تاثیر مستقیم خواهد داشت.

در تحلیل آنچین این هفته اطلاعات زیادی قابل‌ مشاهده نیست و علت اصلی آن انتظار سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران نسبت به رفتار فدرال رزرو است و حرکت‌دهنده بازار در این هفته را می‌توان این خبر دانست.

مطابق تحلیل‌های آنچین هر هفته به سراغ نواحی خواهیم رفت که بیشترین سفارشات خرید و فروش در صرافی بایننس قرار دارد.

سفارشات خرید و فروش در صرافی بایننس

این نواحی می‌تواند مانند یک حمایت یا مقاومت عمل کند.


تحلیل آنچین بیت کوین (۵ تا ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ )

این هفته مهم‌ترین خبر یا شاخص اقتصادی که قرار است منتشر شود، GDP که می‌تواند، دید مناسبی نسبت به نرخ بهره که قرار است چهارشنبه ۱۲ بهمن منتشر شود، دهد، البته بررسی نرخ بهره آمریکا در تحلیل این هفته ما قرار ندارد و ما در تحلیل آنچین هفته بعد به این موضوع خواهیم پرداخت؛ اما باید بدانید که بازار چشم به فدرال رزرو دوخته است.

بررسی اخبار هفته آینده بیت کوین

با بررسی اخبار متوجه خواهیم شد که بازار منتظر واکنش فدرال رزرو به کاهش تورم است و اگر فدرال رزرو قصد کاهش سیاست‌های انقباضی خود را نداشته باشد، بازارهای مالی مخصوصا بیت کوین کاهش قیمت را تجربه خواهند کرد.

در تحلیل آنچین این هفته به بررسی رفتار هولدرهای کوتاه مدت می‌پردازیم.

بررسی شاخص mvrv برای بیت کوین‌هایی با طول عمر کمتر از ۹۰ روز

شاخص MVRV برای UTXOهایی با طول عمر کمتر از ۹۰ روز، رشد بسیار زیادی داشته است، آخرین باری که بیت کوین‌هایی با طول عمر کمتر از ۹۰ روز این مقدار در سود بوده‌اند، مربوط به سقف بیت کوین یعنی محدوده ۶۰ هزار دلار بوده است، حال برای کاهش این شاخص یا باید قیمت کاهش داشته باشد یا باید قیمت مدتی ثابت بماند تا عمر این بیت کوین‌ها بیشتر شده و از این گروه خارج شوند، این موضوع در Realized Price برای دو دسته از هولدرهای کوتاه مدت نیز قابل مشاهده است.

شاخص Realized Price برای دو دسته از هولدرهای کوتاه مدت

همان‌طور که در تصویر مشخص است Realized Price بیت کوین‌هایی با طول عمر ۱ هفته تا ۱ ماه برابر ۱۸ هزار دلار است و هر زمان که قیمت از Realized Price این دسته از هولدرها فاصله زیادی گرفته است، قیمت یا به حالت رنج و خنثی در آمده تا Realized Price به آن برسد و یا قیمت کاهش داشته است و اگر این موضوع را در کنار نرخ بهره که قرار است در هفته آینده منتشر شود، قرار دهیم متوجه خواهیم شد که بازار در این هفته احتمالا نوسانات زیادی را نخواهد داشت و بازار آرامی را تا اواسط هفته بعد تجربه خواهیم کرد.

در انتها به سفارشات خرید و فروش در صرافی بایننس نگاهی خواهیم داشت تا محدوده‌هایی که در آن بیت کوین با فشار فروش یا فشار خرید همراه است را بیابیم.

سفارشات خرید و فروش در صرافی بایننس

تحلیل آنچین بیت کوین (۲۸ دی تا ۴ بهمن ۱۴۰۱)

بررسی تحلیل آنچین هفته قبل: همان‌طور که انتظار داشتیم بیت کوین در هفته گذشته نوسانات زیادی داشت و توانست با یک حرکت صعودی قوی خود را به کانال ۲۰ هزار دلار برساند و اکنون در زمان نوشتن این مقاله با قیمت ۲۱,۳۰۰ دلار در حال معامله است، حال این سوال پیش خواهد آمد که آیا روند صعودی بیت کوین شروع شده است یا خیر؟، امروز در این تحلیل آنچین سعی خواهیم کرد به این سوال پاسخ دهیم.

بررسی اخبار مرتبط با بیت کوین

همان‌طور که در تصویر بالا نیز مشخص شده است، این هفته شاخص خالص قیمت خرده‌فروشی (Core Retail Sales) منتشر خواهد شد، این شاخص نشان‌دهنده میزان تقاضای مصرف‌کنندگان برای کالاهای مصرفی به جز خودرو و سوخت را نشان می‌دهد، حال با کاهش این شاخص می‌توان تاثیرات افزایش نرخ بهره و رکود به وجود آمده را در اقتصاد مشاهده کرد، این موضوع می‌تواند بر کاهش سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو تاثیرگذار باشد، به همین دلیل می‌توان امید داشت که در آینده نزدیک Federal Reserve سیاست‌های خود را تغییر دهد.

پس از بررسی اخبار این هفته بهتر است با کمک تحلیل فاندامنتال و تحلیل آنچین به این سوال پاسخ دهیم که آیا روند صعودی بیت کوین شروع شده است یا خیر؟

برای این منظور به نمودار شاخص CPI سالانه که هفته قبل منتشر شد نگاهی خواهیم داشت:

بررسی شاخص CPI و تاثیر آن بر بیت کوین

همان‌طور که در تصویر نیز مشخص شده است شاخص CPI که نشان‌دهنده تورم است، حدود ۷ ماه است که روند کاهشی به خود گرفته و این به معنای آن است که فدرال رزرو به درستی توانسته تورم را کنترل کند این موضوع می‌تواند باعث امیدواری سرمایه‌گذاران به کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو شود که به نوبه خود باعث شروع رشد بیت کوین و بازارهای مالی خواهد شد؛ اما این کاهش تورم به معنی آن است که روند صعودی بیت کوین شروع شده است؟

خیر، بر اساس اعلامیه‌های منتشرشده، فدرال رزرو قصد دارد تورم را تا ۲ درصد کاهش دهد و این به‌معنای آن است که هنوز نمی‌توان به‌صورت صددرصدی در مورد کاهش سیاست‌های انقباضی و شروع روند صعودی بیت کوین صحبت کرد.

آیا تحلیل آنچین نشان از صعودی‌شدن روند بیت کوین دارد؟

برای تحلیل آنچین این هفته به سراغ پاسخ سوالی که در ابتدا پرسیده شد رفتیم، برای پاسخ به این سوال به چند شاخص آنچین نگاهی خواهیم داشت.

شاخص Realized Price:

بررسی شاخص  Realized Price

بسیاری از سایت‌ها و تحلیل‌گران در این حرکت صعودی با اغراق بیان کرده‌اند که قیمت بیت کوین بالای شاخص Realized Price قرار گرفته، پس روند صعودی بیت کوین شروع شده است، اما این یک تحلیل اشتباه است؛ زیرا در طول تاریخ، در انتهای یک روند نزولی بیت کوین چندین بار به بالای شاخص Realized Price رسیده؛ اما پس از آن کاهش قیمت را تجربه کرده است و از نظر روان‌شناسی نیز در یک روند نزولی، افزایش قیمت و رسیدن به بالای شاخص Realized Price به معنی آن است که اکثر افراد به قیمت سربه‌سر رسیده‌اند و این موضوع به معنی افزایش فشار فروش و کاهش قیمت بوده است، پس نمی‌توان با شاخص Realized Price به این نتیجه رسید که بازار روند صعودی خود را شروع کرده است، به همین دلیل به سراغ بررسی گروهی از آدرس‌ها می‌رویم که حرکت‌های هوشمندانه‌تری دارند.

شاخص Realized Price برای آدرس‌هایی با بیش از ۱۰ هزار بیت کوین:

تحلیل آنچین با شاخص Realized Price برای آدرس‌هایی با بیش از ۱۰ هزار بیت کوین

همان‌طور که در تصویر مشخص شده است هر بار که قیمت از شاخص Realized Price برای این دسته از هولدرها (هولدرهای با بیش از ۱۰ هزار بیت کوین) عبور کرده، بازار یک روند صعودی را شروع کرده است، از نظر منطقی این موضوع نیز قابل درک است؛ زیرا حرکت‌ها و روندهای بلند مدت توسط بزرگان بازار و روندهای کوتاه مدت توسط هولدرهای کوچک بازار اتفاق می‌افتد، پس می‌توان انتظار داشت که اگر بیت کوین بالای قیمت ۲۵,۰۰۰ دلار تثبیت کند، روند صعودی بلند مدت آن شروع شده است.

شاخص Address Bands Cost Basis Distribution:

تحلیل آنچین بیت کوین با شاخص Address Bands Cost Basis Distribution

این شاخص نشان‌دهنده قیمت خرید آدرس‌ها با میزان دارایی‌های مختلف است، همان‌طور که در تصویر نیز مشخص است، در قیمت ۱۶,۵۰۰ تا ۱۸,۰۰۰ دلار انباشت بسیار زیادی صورت‌ گرفته است که این موضوع می‌تواند نویدبخش آن باشد که بیت کوین در این محدوده کف‌سازی کرده است. اما این به معنای آن نیست که بیت کوین به‌سرعت رشد خواهد کرد، بلکه ممکن است که در همین محدوده‌ها کمی رنج زده و پس از بهبود شرایط اقتصاد آمریکا روند صعودی خود را آغاز کند؛ اما می‌توان امید داشت (این موضوع صددرصد نیست) که بیت کوین ریزش بیشتری را نسبت به قیمت ۱۶,۰۰۰ دلار تجربه نکند.

از طریق شاخص Address Bands Cost Basis Distribution نیز می‌توان محدوده‌هایی که قیمت در آن انباشت زیادی داشته است را مشخص کرد، این محدوده‌ها ممکن است در ادامه روند صعودی باعث ایجاد مقاومت در جهت روند شوند، زیرا در این محدوده‌ها بسیاری از افراد به قیمت سربه‌سر خود رسیده و ممکن است از بازار خارج شوند و این موضوع باعث فشار فروش و کاهش قیمت خواهد شد.

نتیجه‌گیری تحلیل آنچین این هفته: رشد بیت کوین به بالای قیمت ۲۱ هزار دلار باعث شده بسیاری به اتمام روند نزولی بیت کوین امیدوار شوند؛ این موضوع از نظر روانشناسی می‌تواند برای بازار کریپتو بسیار مثبت باشد؛ اما باید دقت داشته باشید که این رشد نباید باعث شود که شما به سرعت و در هر قیمتی اقدام به خرید بیت کوین کنید.

در انتها باید تاکید کنم که این یک تحلیل شخصی است و نباید ملاک شما برای انجام معاملات خود قرار گیرد.


تحلیل آنچین بیت کوین (۲۱ تا ۲۷ دی ۱۴۰۱)

بررسی تحلیل آنچین هفته قبل: در هفته قبل بیان شد که بازار احتمالا از سطوح مشخص شده کاهش قیمتی را تجربه می‌کند؛ اما قیمت در این نواحی کاهش قیمتی را تجربه نکرد؛ زیرا مردم و معامله‌گران در این هفته امیدوار به کاهش تورم و به تبع آن کاهش سرعت رشد نرخ بهره بودند.

این هفته قرار است در روز پنج‌شنبه شاخص CPI ماهانه و سالانه اعلام شود، شاخص CPI سالانه نشان‌دهنده میزان تورم خواهد بود، CPI سالانه رویکرد فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) را برای افزایش نرخ بهره مشخص می‌کند.

 اخبار هفته آینده که بر روی بیت کوین تأثیرگذار است

همان‌طور که در تصویر هم مشخص شده است، پیش‌بینی‌ها نشان از کاهش تورم داشته‌اند، این موضوع می‌تواند باعث نوسانان شدیدی در روز پنج‌شنبه شود، در دو ماه گذشته شاخص CPI نسبت به پیش‌بینی‌ها کاهش بیشتری را ثبت کرده است، اگر این ماه نیز شاخص CPI سالانه عددی کمتر از پیش‌بینی (۶.۵ درصد) را ثبت کند، می‌توان انتظار یک رشد قیمت را از بیت کوین و دیگر دارایی‌ها مانند سهام و … داشت، زیرا امید برای بهبود بازار و کاهش نرخ بهره بین مردم و سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد. اما اگر CPI بیشتر یا مساوی دوره قبل (۷.۱ درصد) اعلام شود، این امید در نطفه خفه خواهد شد و بازارهای مالی یک ریزش دیگر را تجربه خواهند کرد، البته احتمال این سناریو بسیار کم است.

همان‌طور که در بخش تحلیل اخبار بیان شد، همه معامله‌گران چشم به شاخص CPI که قرار است این هفته منتشر شود، دوخته‌اند، این موضوع در داده‌های آنچین نیز قابل‌مشاهده است.

در تحلیل آنچین این هفته به بررسی دو شاخص ASOL و Open Interest خواهیم پرداخت.

تحلیل آنچین بیت کوین با شاخص ASOL

همان‌طور که در تصویر نیز مشخص است، میانگین عمر بیت کوین‌هایی که در دو روز گذشته جابه‌جا شده‌اند، به بیش از ۳۰۰ روز رسیده است، آخرین باری که این شاخص رشد زیادی را تجربه کرده است، مربوط به روزهای قبل از اعلام نرخ بهره بوده است، حال افزایش این شاخص نشان از دست به ماشه‌شدن هولدرهای بلند مدت دارد. این دست به ماشه شدن در دیگر شاخص‌های آنچین نیز قابل‌مشاهده است.

تحلیل آنچین با شاخص اوپن اینترست Open Interest

همان‌طور که در تصویر بالا قابل‌مشاهده است، شاخص Open Interest که میزان تمایل افراد برای باز بودن معاملاتشان را می‌سنجد، پس از چند روز ثابت‌بودن در روز دوشنبه به‌صورت ناگهانی رشدی را نشان داده است که نشان از علاقه افراد و معامله‌گران برای معامله با اخبار پیش رو داشته است؛ به عبارت دیگر پس از اتمام تعطیلات آخر هفته و مشخص‌شدن پیش‌بینی شاخص CPI تمایل افراد به معامله بیشتر شده است به همین دلیل باید منتظر حرکت‌های ناگهانی قیمت در روز پنج‌شنبه بود.

نتیجه تحلیل آنچین این هفته: ترس و دست به ماشه‌بودن بین هولدرهای بلند مدت بیت کوین در شاخص ASOL قابل‌ مشاهده است، همچنین تریدرها در صرافی‌ها تمایل زیادی به معامله نسبت به هفته قبل پیدا کرده‌اند، این معاملات می‌تواند در دو جهت SELL یا BUY باشد، این دو موضوع نشان از این دارد که معامله‌گران و هولدرها همگی چشم به اعلام شاخص CPI دوخته‌اند.

برسی حمایت‌ها و مقاومت‌های بیت کوین: همواره تاکید می‌شود که در جهت روند و در نواحی حمایت یا مقاومت اقدام به معامله کنید، یکی از نواحی مهم محل تجمع سفارشات خرید و فروش در صرافی‌ها است.

نواحی حمایت و مقاومت بیت کوین

تحلیل آنچین بیت کوین (۱۴ تا ۲۱ دی ۱۴۰۱)

بررسی تحلیل آنچین هفته قبل: در هفته قبل بازارهای مالی بسیار کم‌رمق دنبال شد و بیت کوین تا قیمت ۱۶,۳۰۰ دلار اصلاح قیمتی را تجربه کرد و پس از آن محدوده حمایتی مشخص شده در تحلیل آنچین هفته قبل (سفارشات Limit) به‌خوبی عمل کرده و باعث حمایت و برگشت قیمت شد.

این هفته بازارهای مالی در روز چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه شاهد انتشار اخبار مهمی، همچون شاخص PMI، نرخ بیکاری و شاخص Non-Farm Employment هستند.

بررسی اخبار هفته آینده بیت کوین به همراه تحلیل فاندامنتال

موضوعی که باید در این هفته به آن توجه کنیم، پیش‌بینی کاهش شاخص Non-Farm Employment که اگر به گذشته این شاخص نگاهی داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که در چند دوره پیش‌بینی‌ها کمتر از عدد واقعی آن بوده است، حال اگر این عدد منتشر شده برای Non-Farm Employment، که نشان‌دهنده میزان تغییرات اشتغال در بخش غیر از کشاورزی در آمریکا است، بیشتر از پیش‌بینی‌ها باشد باعث خواهد شد که دلار قوی شده و بازارهای مالی مخصوصا بیت کوین کاهش قیمتی را تجربه کنند و اگر عدد منتشر شده کمتر از پیش‌بینی باشد، دلار ضعیف و بیت کوین رشد خواهد کرد، پس منتظر این شاخص اقتصادی در روز جمعه باشید.

پس از تحلیل فاندامنتال بیت کوین و بررسی اخبار به سراغ تحلیل On-Chain می‌رویم، این هفته و در این تحلیل آنچین به بررسی شاخص Spent Output Lifespan برای سه بازه زمانی ۱ تا ۲ سال، ۷ تا ۱۰ سال و بیشتر از ۱۰ سال و شاخص Short Term Holder SOPR پرداخته‌ایم.

شاخص Spent Output Lifespan برای بازه زمانی ۱ تا ۲ سال:

تحلیل آنچین بیت کوین با شاخص Spent Output Lifespan 1y-2y

شاخص Spent Output Lifespan برای بازه زمانی ۷ تا ۱۰ سال:

تحلیل آنچین بیت کوین با داده‌های آنچین

شاخص Spent Output Lifespan برای بازه زمانی بیشتر از ۱۰ سال

تحلیل آنچین بیت کوین با شاخص‌های آنچین

اگر به داده‌های آنچین در تصاویر بالا نگاهی داشته باشید، متوجه رشد این شاخص‌های آنچین خواهید شد، همچنین متوجه خواهید شد که در اکثر مواقع که این شاخص‌ها که نشان‌دهنده میزان فروش یا جابه‌جایی بیت کوین‌هایی (UTXOهایی) با طول عمرهای مختلف است، رشد داشته‌اند، بیت کوین کاهش قیمت را تجربه کرده است و اکنون در این هفته نیز این سه شاخص آنچین، هر سه یک جهش داشته‌اند که نشان از ترس هولدرهای بلند مدت و احتمال کاهش قیمت بیت کوین خواهد بود.

شاخص Short Term Holder SOPR که نشان‌دهنده فروش در سود یا ضرر هولدرهای کوتاه مدت است، در این هفته به بالای عدد ۱ رسیده است؛ یعنی هولدرهای کوتاه مدت در مجموع در حال فروش بیت کوین‌های خود با سود هستند.

شاخص Short Term Holder SOPR و تحلیل آنچین بیت کوین

در یک روند نزولی هر زمان که هولدرهای کوتاه مدت وارد سود شده‌اند یا با سود اقدام به فروش بیت کوین‌های خود کرده‌اند، بیت کوین یک اصلاح قیمت داشته است.

وضعیت بیت کوین در هفته آینده: شاخص‌های آنچین نشان از احتمال کاهش قیمت را می‌دهند؛ اما این هفته اخبار مهمی منتشر خواهد شد که ممکن است سناریوی نزولی را معکوس کند، پس حتما حد ضرر معاملات خود را رعایت کنید.

آیا باید در این قیمت اقدام به فروش بیت کوین کنیم؟

خیر، بهتر است که در نواحی مقاومتی با کمک تحلیل تکنیکال وارد معامله شوید، این نواحی مقاومتی و حمایتی را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

مشخص‌کردن نواحی مقاومت و حمایت در تحلیل آنچین

اگر قصد واردشدن به معاملات SELL را دارید در نواحی مقاومتی با رعایت حد ضرر و با کمک تحلیل تکنیکال اقدام به این کار کنید تا ریسک معاملات شما کاهش یابد.

این یک تحلیل شخصی است و به هیچ عنوان نباید ملاک شما برای وارد شدن به معامله باشد.


تحلیل آنچین بیت کوین (۷ تا ۱۴ دی ۱۴۰۱)

بررسی تحلیل آنچین هفته قبل: همان‌طور که در تحلیل آنچین هفته قبل بیان کردیم، بیت کوین یک حرکت خنثی و بدون نوسانی را در محدوده ۱۶,۴۰۰ و ۱۷,۰۰۰ دلار را داشت و این موضوع نشان از کارآمد بودن تحلیل آنچین حتی در کوتاه مدت دارد.

این هفته مانند هفته قبل خبری در بازار وجود ندارد، چون همه در تعطیلات به سر می‌برند و بانک‌ها نیز تعطیل خواهند بود و این موضوع از نظر تحلیل فاندامنتال به معنی آن است هنوز هم باید منتظر یک حرکت خنثی از بیت کوین باشیم.

اخبار مهم برای بیت کوین در هفته آینده

امروز در این تحلیل آنچین قرار است به بررسی دو شاخص آنچین برای هولدرهای بلند مدت و دو شاخص برای هولدرهای کوتاه مدت بپردازیم.

شاخص Short-term MVRV و استفاده از آن در تحلیل آنچین

اگر به شاخص Short-term MVRV برای بیت کوین‌هایی (UTXOها) با عمر کمتر از ۳۰ روز نگاهی داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که به بالای عدد ۱ رسیده است این موضوع نشان از آن دارد که این خریداران بیت کوین در ۳۰ روز گذشته در مجموع وارد سود شده‌اند. در یک بازار نزولی وارد سود شدن هولدرهای کوتاه مدت باعث افزایش فشار فروش خواهد شد، این موضوع در شاخص Short-term SOPR نیز قابل‌مشاهده است.

تحلیل آنچین بیت کوین با شاخص Short-term SOPR

همان‌طور که در شاخص Short-term SOPR نیز مشخص است هولدرهای کوتاه مدت در حال فروش به قیمت سربه‌سر هستند.

حال در ادامه تحلیل آنچین به بررسی وضعیت هولدرهای بلند مدت نگاهی خواهیم داشت. اگر به شاخص Spent Output Lifespan برای بیت کوین‌هایی با عمر بیشتر از ۱۰ سال توجه کنیم، متوجه رشد این شاخص خواهیم شد که این موضوع نشان از افزایش فروش بیت کوین‌هایی با عمر بیش از ۱۰ سال دارد.

شاخص Spent Output Lifespan و استفاده از آن در تحلیل آنچین بیت کوین

حال این شاخص آنچین را کنار شاخص Long-term SOPR قرار خواهیم داد.

شاخص Long-term SOPR و بررسی رفتار هولدرهای بلند مدت در تحلیل آنچین

شاخص Long-term SOPR نشان‌دهنده فروش (جا‌به‌جایی) بیت کوین‌های هولدرهای بلند مدت دارد. همان‌طور که در تصویر بالا نیز مشخص شده است، در یک بازه زمانی چندروزه قیمت نسبتا رشد کمی داشته اما هولدرهای بلند مدت، بیت کوین‌های خود را در ضرر بیشتری فروخته‌اند؛ یا به عبارتی دیگر در قیمت ۱۶,۴۰۰ دلار هولدرهای بلند مدت در مجموع با ضرر ۲۳.۴ درصدی بیت کوین‌های خود را فروخته‌اند؛ اما در قیمت ۱۶,۹۰۰ دلار برخی دیگر از این هولدرها بیت کوین‌های خود را با ضرر ۳۶.۴۶ درصدی فروخته و از بازار خارج شده‌اند.

نتیجه‌گیری: هولدرهای کوتاه مدتی در حال فروش در قیمت سر‌به‌سر هستند و هولدرهای بلند مدت حاضر به تحمل ضرر بیشتری برای فروش بیت کوین‌های خود شده‌اند، علاوه بر این دو موضوع بیت کوین‌هایی با عمر بیش از ۱۰ سال به‌صورت ناگهانی فعالیتشان زیاد شده است، تمام این موارد نشان از احتمال کاهش قیمت بیت کوین دارد؛ اما به‌واسطه تعطیلات این کاهش قیمت ناچیز خواهد بود؛ اما اگر قصد واردشدن به پوزیشن‌های SELL یا فروش بیت کوین‌های خود دارید، می‌توانید در محدوده‌های مقاومتی اقدام به انجام این کار کنید.

نواحی حمایت و مقاومت بیت کوین

در هفته آینده انتظار خواهیم داشت که بیت کوین به نواحی مشخص شده در تصویر بالا واکنش نشان دهد.


تحلیل آنچین بیت کوین (۳۰ آذر تا ۷ دی ۱۴۰۱)

بررسی تحلیل آنچین هفته قبل: همان‌طور که هفته قبل انتظار داشتیم، بیت کوین از محدوده ۱۸,۳۰۰ دلار که سفارشات فروش بسیاری در آن محدوده قرار داشت، کاهش قیمتی را تجربه کرد و تا ۱۶,۳۰۰ دلار ریزش کرد و در حال حاضر با قیمت ۱۶,۸۵۰ دلار در حال معامله است.

این هفته بر خلاف دو هفته‌ قبل اخبار زیادی برای دلار نداریم و فقط باید منتظر اعلام Core PCE یا خالص قیمت مصرف شخصی باشیم، این شاخص نیز نشان‌دهنده تورم در کالاهای مصرفی هر فرد به جز مواد غذایی و انرژی است، زیرا این دو مورد همواره دارای نوسان زیادی هستند و باعث نوسان این شاخص می‌شوند.

اخبار مهم برای بیت کوین در هفته آینده

اگر Core PCE از ۰.۲ درصد کمتر باشد، بر اساس تحلیل فاندامنتال می‌توان انتظار داشته باشیم که بیت کوین در کوتاه مدت رشد داشته باشد، باید بدانید که پیش‌بینی‌ها نشان از ثابت‌بودن این شاخص دارد؛ اما با توجه به کاهش شاخص CPI در هفته گذشته، می‌توان انتظار داشت که این Core PCE کاهش داشته باشد، باید توجه داشت که این یک پیش‌بینی است و ممکن است که اشتباه باشد.

پس از تحلیل فاندامنتال اخبار و تاثیرات آن بر بازار کریپتو مطابق هر هفته به سراغ تحلیل آنچین (On Chain) بیت کوین می‌رویم. در این هفته به بررسی دو شاخص اوپن اینترست (Open Interes) و خالص ورودی خروجی ۷ روزه استیبل کوین‌ از صرافی‌ها را بررسی خواهیم کرد.

تحلیل آنچین بیت کوین و بررسی شاخص Open Interes

همان‌طور که در تصویر نیز مشخص است، Open Interes که نشان از تمایل افراد به باز بودن معاملاتشان است، همواره قیمت بیت کوین را دنبال کرده است؛ اما از ابتدای نوامبر این شاخص کاهشی بوده و در روز گشته نیز به پایین‌ترین سطح خود رسیده است در صورتی که قیمت BTC نسبت به روز گذشته کمی رشد داشته است. این موضوع در کنار خالص ورود / خروج ۷ روزه استیبل‌کوین‌ها از صرافی‌، بسیار معنی‌دار خواهد بود.

شاخص خالص ورود / خروج ۷ روزه استیبل‌کوین‌ها

باید دقت داشت که در این شاخص فقط چهار استیبل کوین بزرگ که بر بستر اتریوم جابه‌جا شده‌اند در نظر گرفته شده است. البته با توجه به حجم انتقالات در شبکه اتریوم و حجم معاملات این استیبل‌کوین‌ها نسبت به دیگر رقبای خود، می‌توان این شاخص را با کمی اغماض برای تمام استیبل‌کوین‌ها در نظر گرفت.

همان‌طور که در تصویر نیز مشخص است حجم زیادی استیبل کوین از صرافی‌ها خارج شده است که این موضوع همان‌طور که هفته قبل بیان کردیم به علت عدم اطمینان و ریسک‌گریزی معامله‌گران است. حال این موضوع را در کنار دیگر موضوعات قرار دهید، یعنی:

  • در نزدیکی تعطیلات سال نو میلادی قرار داریم و خبر خاصی در بازار وجود ندارد
  • معامله‌گران علاقه‌ای به باز نگه‌داشتن معاملات خود ندارند و دارایی خود را به‌صورت استیبل کوین از صرافی‌ها خارج می‌کنند.

تمام این موارد نشان از این دارد که مردم و معامله‌گران در فکر سال نو و تعطیلات هستند و نمی‌توان انتظار حرکت خاصی از بیت کوین داشت و احتمالا بیت کوین در یک محدوده‌ رنج قرار خواهد گرفت.

نواحی حمایت و مقاومت بیت کوین

مطابق تمام تحلیل‌های آنچین باید تاکید کنیم که در نواحی پرتقاضا اقدام به معامله کنید و این را بدانید که بیت کوین احتمالا در بین نواحی مشخص شده یک حرکت رنج خواهد داشت.


تحلیل آنچین بیت کوین (۲۳ تا ۳۰ آذر ۱۴۰۱)

همان‌طور که در تحلیل آنچین و فاندامنتال هفته قبل بیان کردیم، این هفته بازار پر از اخبار و شاخص‌های مهم اقتصادی بود. مهم‌ترین این اخبار یعنی فدرال فاند ریت (Federal Funds Rate) امشب ساعت ۱۰:۳۰ اعلام می‌شود. شب گذشته شاخص CPI که یک شاخص تورمی (این شاخص به‌نوعی نشان‌دهنده‌ تورم است) است، اعلام شد و تورم نسبت به پیش‌بینی‌ها کاهش بیشتری داشت که این موضوع باعث جهش قیمت بیت کوین از ۱۷,۴۰۰ دلار به سمت ۱۸,۱۰۰ دلار شد.

اخبار مهم و تاثیر گذار بر روی بازار کریپتو کارنسی و دیگر بازارهای مالی

از هفته گذشته تمام فعالان بازار چشم به Federal Funds Rate دوخته‌اند، پس این رشد ۳ درصدی بیت کوین نباید حواس شما را از این خبر مهم پرت کند، در صورتی که Federal Funds Rate کمتر از ۴.۵ درصد اعلام شود، از نظر فاندامنتال، بیت کوین رشد خواهد کرد و اگر بیشتر یا مساوی ۴.۵ درصد اعلام شود، بیت کوین و بازارهای مالی کاهش قیمت شدیدی خواهند داشت.

سعی کنید، امروز در بازارهای مالی فعالیتی نداشته باشید یا حداقل حد ضرر مناسبی را برای معاملات خود مشخص کنید.

پس از تحلیل فاندامنتال بیت کوین بهتر است که به سراغ تحلیل آنچین بیت کوین برویم و از نظر داده‌های آنچین به بررسی بیت کوین و مارکت کریپتو بپردازیم.

خالص ورودی خروجی بیت کوین به صرافی‌ها

داده‌های آنچین BTC نشان از خروج بیت کوین از صرافی‌ها در یک ماه گذشته دارد، این کاهش در بلند مدت برای بیت کوین بسیار مثبت خواهد بود؛ اما اگر این شاخص آنچین را در کنار شاخص Exchange Stablecoins Ratio قرار دهیم به نتایج جالبی دست پیدا خواهیم کرد.

بررسی میزان ورود و خروج استیبل کوین به صرافی‌ها با کمک شاخص Exchange Stablecoins Ratio

شاخص Exchange Stablecoins Ratio که در یک ماه گذشته رشد داشته است؛ یعنی با توجه به این که در یک ماه گذشته اکثرا خروج بیت کوین داشته‌ایم؛ اما باز هم شاخص Exchange Stablecoins Ratio رشد کرده است. این موضوع به معنی آن است که میزان خروج استیبل‌کوین‌ها از صرافی‌ها رشد زیادی نسبت به خروج بیت کوین داشته که می‌توان علت آن را ترس و عدم اطمینان در بازار دانست. زمانی که استیبل کوین وارد صرافی می‌شود، می‌تواند برای معامله فروش یا خرید مورد استفاده قرار بگیرد؛ اما زمانی که استیبل کوین زیادی از صرافی‌ها خارج می‌شود، نشان از ریسک گریزی معامله گران دارد. علت این ریسک گریزی نیز خبر امشب است.

این هفته نیز مانند هفته قبل (۱۶ تا ۲۳ آذر ۱۴۰۱) شاخص‌های آنچین از جمله Short Term Holder SOPR و MVRV (برای بیت کوین یا UTXOهایی با عمر کمتر از ۳۰ روز) همگی نشان از کاهش قیمت دارند؛ اما اعلام Federal Funds Rate ممکن است تمام سناریو‌های موجود را بر هم بزند.

حمایت و مقاومت بیت کوین در تایم فریم چهار ساعته

همان‌طور که انتظار داشتیم بیت کوین به سطح مقاومتی ۱۷,۸۰۰ دلار واکنش نشان داد و در حال حاضر نیز در همان سطح در حال معامله است. از دیگر سطوح حمایت و مقاومت بیت کوین می‌توان به محدوده‌های مشخص شده در تصویر بالا اشاره کرد. با توجه به عدم اطمینان در بازار بهتر است که در این محدوده‌ها با توجه به استراتژی خود اقدام به معامله کنید. در پایان نیز باید اشاره کنم که سناریوی نزولی در بازار بسیار محتمل است؛ اما خبری که امشب ساعت ۱۰:۳۰ منتشر خواهد شد، بر این سناریو اولویت دارد و ممکن است که با انتشار اخبار مثبت، سناریوی نزولی باطل (Fail) شود.


تحلیل آنچین بیت کوین (۱۶ تا ۲۳ آذر ۱۴۰۱)

این هفته (۱۶ تا ۲۳ آذر ۱۴۰۱) بازار آمریکا منتظر اعلام نرخ وجوه فدرال یا Federal Funds Rate است، نرخ وجوه فدرال مبنای نرخ بهره خواهد بود، به همین دلیل با اعلام Federal Funds Rate باید منتظر واکنش بازارهای مالی مخصوصا بازار کریپتو و بیت کوین باشیم، با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده قرار است که این نرخ از ۴ به ۴.۵ افزایش پیدا کند که این موضوع باعث افزایش فشار فروش به بازار کریپتو و دیگر بازارهای مالی خواهد شد.

اخبار مربوط به بازار آمریکا در هفته پیش رو

حال که در مورد اخبار شنیدیم، بهتر است کمی با نگاه تحلیلی به دنیای کریپتو بنگریم، برای همین به سراغ تحلیل آنچین بیت کوین (On Chain) می‌رویم. در ابتدا نگاهی به شاخص MVRV برای بیت کوین‌هایی با عمر کمتر از ۳۰ روز خواهیم داشت. علت انتخاب بیت کوین‌هایی با عمر کمتر از ۳۰ روز این است که بیشتر این بیت کوین‌ها در دست تریدرها یا افراد کم‌تجربه‌ مارکت کریپتو است و در کوتاه مدت بررسی این شاخص آنچین دید مناسبی به ما خواهد داد.

شاخص MVAR برای بیت کوین‌هایی با عمر کمتر از ۳۰ روز

همان‌طور که در تصویر بالا نیز مشخص است، این بیت کوین‌ها در حال حاضر در سود (بالاتر از عدد ۱) هستند که این موضوع در یک روند نزولی کوتاه مدت باعث افزایش فشار فروش خواهد شد.

شاخص دیگری که در این تحلیل آنچین به بررسی آن خواهیم پرداخت Short Term Holder SOPR خواهد بود، این شاخص بیان می‌کند که هولدرهای کوتاه مدت که در حال فروش (جابه‌جایی) بیت‌کوین‌های خود هستند، در سود می‌فروشند یا در ضرر.

تحلیل شاخص Short Term Holder SOPR

همان‌طور که در تصویر بالا هم مشخص شده در یک روند نزولی هرگاه که هولدرهای کوتاه مدت شروع به فروش در سود کرده‌اند، بیت کوین یک اصلاح قیمتی داشته است، اکنون این شاخص به بالای عدد ۱ رسیده که ممکن است باعث کاهش قیمت بیت کوین و به خاک و خون کشیده‌شدن سایر آلت‌کوین‌ها شود.

اگر تا به اینجا با تحلیل آنچین بیت کوین با ما همراه بوده‌اید، حتما متوجه شده‌اید که سناریو کاهش قیمت بیت کوین و به همراه آن ریزش آلت کوین‌ها بسیار محتمل است، البته ممکن است که فدرال رزرو با تصمیماتی که می‌گیرد و اخباری که منتشر می‌شود، این سناریو را معکوس کند. ما در این تحلیل On Chain در مورد سناریوی احتمالی بازار در هفته آینده صحبت کردیم؛ اما در مورد نواحی حمایتی و مقاومتی صحبتی نداشتیم، برای همین بهتر است که نگاهی به سفارشات خرید و فروش در صرافی بایننس داشته باشیم.

سفارشات خرید و فروش در صرافی بایننس

نواحی حمایتی یا مقاومتی در تصویر مشخص شده است؛ اما باید توجه داشته باشید که این سفارشات به‌صورت لیمیت (Limit Order) قرار گرفته و ممکن است تغییر یا برداشته شود؛ اما تجربه ثابت کرده است که همواره بیت کوین به این نواحی واکنش نشان داده است.


تحلیل آنچین بیت کوین (۹ تا ۱۶ آذر ۱۴۰۱)

اگر به دیتای آنچین (On chain) بیت کوین نگاهی داشته باشیم متوجه خواهیم شد که در حال حاضر و در قیمت ۱۶,۸۷۷ دلار اکثر هولدرهای بیت کوین در ضرر هستند. بهتر است، بدانید که در انتهای تمام روند‌های نزولی BTC، ضرر هولدرهای این رمز ارز به بیشترین میزان خود می‌رسد. برای درک بهتر به تصویر زیر دقت کنید.

شاخص NUPL بیت کوین

با توجه به شاخص NUPL می‌توان گفت که اکثر هولدرهای بیت کوین در ضرر هستند. با توجه به این شاخص می‌توانیم انتظار داشته باشیم که به انتهای روند نزولی بیت کوین نزدیک شویم؛ اما این شاخص برای بلند مدت قابل استفاده است و در کوتاه مدت کاربردی ندارد. برای تحلیل بیت کوین در کوتاه مدت بهتر است به دیگر شاخص‌ها نگاهی داشته باشیم. 

از مهم‌ترین شاخص‌های آنچین در این هفته می‌توان به دو شاخص Spent Output Lifespan 5y-7y و Net Realized Profit/Loss اشاره کرد. 

رشد بی سابقه  شاخص Spent Output Lifespan 5y-7y

شاخص Spent Output Lifespan 5y-7y نشان از فروش یا جابه‌جایی بسیار زیاد بیت کوین‌هایی با عمر ۵ تا ۷ سال دارد. این میزان جابه‌جایی بیت کوین‌ها با این بازه زمانی تا به حال در تاریخ بیت کوین بی‌سابقه بوده است. یکی از علل این میزان فروش بیت کوین‌ها با عمر ۵ تا ۷ سال را می‌توان نزدیک‌شدن قیمت به قیمت خرید (قیمت خرید این بیت کوین‌ها ۵۰۰ تا ۱۱ هزار دلار است) این BTCها دانست.

شاخص Realized Profit/Loss بیت کوین

شاخص Net Realized Profit/Loss در حال نزدیک‌شدن به خط صفر است. هر زمان که این شاخص به عدد صفر نزدیک می‌‌شود، نشان از فروش بیت کوین‌ها با قیمت خرید (سربه‌سر) دارد. در بازار نزولی هر زمان که شاخص NPL به عدد بالای صفر برسد، فشار فروش افزایش‌یافته و قیمت کاهش می‌یابد. 

اخبار تاثیرگذار هفته بر روند بیت کوین (۹ تا ۱۶ آذر ۱۴۰۱)

در هفته‌ آینده می‌توان به اعلام‌شدن نرخ بیکاری آمریکا، شاخص تورمی مصرف شخصی (PCE)، سخنرانی جروم اچ. پاول (رئیس فدرال رزرو) و موارد بسیار دیگری اشاره کرد. 

اخبار مهم اقتصادی آمریکا در هفته اخر نوامبر 2022

با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده، ماه گذشته نرخ بیکاری در آمریکا رشد داشته، اما تورم روندی کاهشی داشته است. اگر پیش‌بینی‌ها درست باشد و تورم در آمریکا شروع به کاهش کند، می‌توان انتظار داشت که در آینده فدرال رزرو سیاست‌های انقباضی خود را کاهش دهد و از نظر فاندامنتالی این موضوع برای بیت کوین و دیگر بازارهای مالی بسیار مفید خواهد بود.

تحلیل فاندامنتال بیت کوین (۹ تا ۱۶ آذر ۱۴۰۱)

با توجه به تحلیل آنچین بیت کوین احتمالا باید شاهد افزایش فشار فروش BTC و کاهش قیمت باشیم؛ اما با توجه به اینکه اخبار زیادی در روزهای آینده داریم، باید بیشتر مراقب سرمایه‌های خود باشیم. در صورتی که اخبار مثبتی منتشر شود این سناریوی کاهش قیمت معکوس خواهد شد.

تحلیل بلند مدت بیت کوین (۳ الی ۴ ساله)

تحلیل داده‌های آنچین بیت کوین نشان از مناسب‌بودن قیمت بیت کوین برای سرمایه‌گذاری بلند مدت دارد، این موضوع به معنی آن نیست که قرار است شاهد رشد BTC از همین محدوده باشیم، بلکه ممکن است هنوز کاهش بیشتری پیش‌رو داشته باشیم. باید توجه داشته باشید که با توجه به شرایط اقتصاد جهانی و تورم آمریکا هنوز نمی‌توان گفت که روند صعودی کی شروع خواهد شد، پس بهتر است که به‌صورت پله‌ای اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری کنید.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل بنیادی به معنی بررسی دقیق پروژه‌های رمز ارزی و وایت پیپر آن‌ها است. علاوه بر این بررسی توکنومیکس (Tokenomics) هر ارز دیجیتال، تیم فنی و برنامه نویسان شبکه و … عواملی هستند که در تحلیل فاندامنتال از اهمیت بسیار بالایی برخورداند. البته Fundamental Analysis در بازار کریپتو تنها در این موارد خلاصه نمی‌شود و این مارکت از شاخص‌های اقتصاد کلان و اتفاقات روز دنیا نیز شدیداً تاثیر می‌پذیرد. یک مورد دیگر از مفاهیم تاثیرگذار در تحلیل فاندامنتال، تحلیل آنچین (On-Chain) است.

تحلیل آنچین (On-Chain)

تحلیل آنچین ارزهای دیجیتال زیر مجموعه‌ای از تحلیل فاندامنتال است که به بررسی شاخص‌های مختلفی مانند NPL، NUPL،‌ ورود و خروج ارزها از صرافی‌ها، جابه جایی بیت کوین بین صرافی و والت افراد و بسیاری شاخص‌های دیگر تمرکز دارد. به دلیل اهمیت بالای این حوزه و کمبود مطالب در فضای وب فارسی، در مجموعه پول نو تصمیم گرفتیم علاوه بر تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، تحلیل‌های آنچین به روز بازار را نیز در اختیار کاربران قرار دهیم.

نظرات کاربران

.دیگران نشانی ایمیل شما را نخواهند دید

بخش‌های ستاره‌دار را حتما پر کنید.

 

Subscribe
Notify of
guest
14 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
1111
1111
18 days ago

با توجه به قیمت دلار ایا خوبه که الان سرمایه‌گذاری کنیم در این بازار

حسین
حسین
1 month ago

بیت کوین کی رشدش رو شروع میکنه؟
با توجه به رشد تتر الان وقت مناسبی برای خرید بیت کوین هست؟

مممممم
مممممم
1 month ago

این نمودارهایی که توی تحلیلا استفاده میکنید رو از کجا میشه گرفت

سینا شمس آور
نویسنده
سینا شمس آور
1 month ago
در پاسخ به  مممممم

باسلام. وب سایت‌هایی مثل گلس نود (glassnode) و کریپتوکوانت (cryptoquant)

btc
btc
1 month ago

واقعا حلالت چقدر قشنگ از تحلیل انچین استفاده کریدی
اینکه موضوعات رو کنار هم قرار میدی و نتیجه گیری میکنی خیلی عالیه مخصوصا اینکه از داده های انچین به این نتیجه رسیدی که معامله گرا قراره برن تعطیلات و واقعا هم همینطوری شد و بازار توی این هفته توی قیمت خودش در جا زد
در کل دمت گرم

esi
esi
1 month ago

واقعا خسته نباشید و دمتون گرم
این سبک از تحلیل توی سایتهای ایرانی کم پیدا میشه

تریدر
تریدر
1 month ago

تحلیل انچین برای ارزهای دیگه هم میشه انجام بشه؟ یا فقط برای بیت کوین میشه تحلیل انچین رو انجام داد

سینا شمس آور
نویسنده
سینا شمس آور
1 month ago
در پاسخ به  تریدر

تحلیل آنچین برای اکثر ارزهای دیجیتال قابل انجامه اما به دلیل کم بودن نمودارهای آنچین برای آلتکوین‌ها بیشتر از این تحلیل برای بیت کوین و اتریوم و کوین‌های اصلی مثل BNB استفاده میشه

OOO
OOO
1 month ago

تحلیلتون کامل و جامع بود
اگر تحلیل تکنیکال بیت کوین رو هم اضافه کنید واقعا عالی میشه

سینا شمس آور
نویسنده
سینا شمس آور
1 month ago
در پاسخ به  OOO

سلام دوست عزیز
تحلیل تکنیکال بیت کوین رو با کلیک روی لینک میتونید مشاهده کنید.

محمد شعبانی
محمد شعبانی
1 month ago

تحلیل انچین یکی از بهترین تحلیل های موجوده
دمتون گرم بابت قرار دادن این تحلیل توی سایتتون

علی
علی
1 month ago

ممنون از سایت و مطالب خوبتون

ممنون میشم اگر در مور سایت ها و نحوه معامله با دیتای انچین هم اموزش بدید

14
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x