. 175 روز پیش

استخراج اتریوم؛ آیا پایان برای ماینرهای اتریوم نزدیک است؟

مدت‌هاست که اتریوم در مسیر طولانی انتقال از پروتکل اجماع اثبات کار به اثبات سهام است. علیرغم تأخیرهای مکرر، به نظر می‌رسد که تیم توسعه اتریوم در نهایت به ایجاد تغییر نزدیک شده است. Ethereum به طور رسمی در سال 2022 با به‌روزرسانی به نام «merge» الگوریتم اجماع خود را به Proof of Stake تغییر خواهد داد که همراه با شبکه اصلی به زنجیره Beacon Chain می‌پیوندد. بیکن چین همان چیزی است که امکان استیک ETH را فراهم می‌کند و از پایان سال 2020 بسیاری از افراد برای حمایت از آن و کسب سود، توکن‌های اتر خودشان را در آن سهام‌گذاری کرده‌اند. پس از ارتقای merge، سختی شبکه اتریوم به دلیل «بمب سختی»، که مکانیزمی برای حذف انگیزه استخراج اتریوم به نفع استیکینگ است، افزایش می‌یابد. همچنین، کارمزد گس اتریوم نیز کاهش خواهد یافت.

استخراج اتریوم تا کی ادامه دارد؟

استخراج اتریوم

اگرچه Ethereum سال‌هاست که در دنیای کریپتوکارنسی نامی برای خود دست و پا کرده است، اما توسعه‌دهندگان پیش‌بینی می‌کنند که ارتقای گسترده این بلاک چین از همیشه به وقوع نزدیک‌تر است. حال این سؤال مطرح می‌شود که اتریوم تا چه زمانی استخراج می‌شود؟ آیا استخراج اتریوم تمام خواهد شد؟

merge تلاشی برای تغییر از مدل اثبات کار به اثبات سهام (PoS) است. اگرچه زمان دقیقی توسط توسعه‌دهندگان برای آن مشخص نشده است، بسیاری انتظار دارند merge در تابستان امسال اتفاق بیفتد. اخیرا ویتالیک بوترین در توییتی امیدواری خود را برای نهایی شدن The Merge ابراز کرده است. او در این توییت اشاره کرده که تمام تلاش تیم اتریوم این است که تا انتهای تابستان ۲۰۲۲، مهاجرت بلاک چین اتریوم روی الگوریتم اثبات سهام تکمیل شود.

اما برخی از توسعه‌دهندگان و فعالان بازار ارزهای دیجیتال نگران این هستند که همه از این ارتقای اساسی اطلاع نداشته باشند و برخی از افراد همچنان ممکن است هزاران دلار تجهیزات استخراج بخرند تا در یک استراتژی سرمایه‌گذاری کنند که به زودی منسوخ خواهد شد.

اتریوم تا چه زمانی قابل استخراج است؟

تا چه زمانی می‌توان اتریوم استخراج کرد؟ پاسخ این سوال بستگی به ارتقای merge دارد. Ethereum در حال حاضر به مکانیسمی متکی است که به عنوان اثبات کار شناخته می‌شود که در آن استخراج‌کنندگان باید پازل‌های پیچیده‌ای را برای اعتبارسنجی تراکنش‌های مالی در این بلاک چین تکمیل کنند. این فرآیند به مقدار زیادی قدرت کامپیوتری نیاز دارد و اغلب به دلیل تأثیرات زیست محیطی آن مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

با ارتقای برنامه‌ریزی‌شده به اثبات سهام، کاربران می‌توانند تراکنش‌ها را بر اساس تعداد کوین‌هایی که سهام‌گذاری (استیک) می‌کنند، اعتبارسنجی کنند. هر کاربری که کوین‌های بیشتری استیک کند، احتمال بیشتری وجود دارد که برای اعتبارسنجی تراکنش‌های شبکه انتخاب شده و پاداش دریافت کند.

در حال حاضر، Ethereum دارای هر دو زنجیره اثبات کار و اثبات سهام است که به صورت موازی کار می‌کنند. در حالی که هر دو دارای اعتبارسنج هستند، تنها زنجیره اثبات کار، تراکنش‌های کاربران را پردازش می‌کند. زمانی که merge کامل شد، اتریوم قرار است به طور کامل به زنجیره اثبات سهام، به نام زنجیره بیکن مهاجرت کند.

این کار فرایند مایننینگ را به طور کامل از رده خارج خواهد کرد. برای بررسی آینده اتریوم و اتفاقاتی که قرار است بعد از وقوع The Merge روی آن به وقوع بپیوندد، مقاله خواندنی «پیشبینی‌ آینده اتریوم در سال ۲۰۲۲؛ بلندپروازی‌های ویتالیک بوترین تا کجا ادامه دارد؟» را از دست ندهید.

چرا مردم همچنان تجهیزات استخراج برای ETH می‌خرند؟

مزایا استخراج اتریوم

پروتکل merge در گذشته چندین بار به تعویق افتاده است، به همین دلیل است که بسیاری ممکن است نسبت به اینکه واقعاً به زودی اتفاق بیفتد تردید داشته باشند. این شک و تردیدها باعث شده است که مردم آن را نادیده گرفته و به خرید تجهیزات استخراج اتریوم ادامه دهند.

در چند سال گذشته استخراج ETH سودآوری خوبی داشته است، اما merge به این معنی است که هیچ تضمینی وجود ندارد که ماینرها بتوانند به درآمدزایی در دراز مدت ادامه دهند. و از آنجایی که هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند merge چه زمانی اتفاق می‌افتد، برخی توسعه‌دهندگان می‌گویند که خرید ریگ اتریوم (دستگاه‌های سخت افزاری برای استخراج) در حال حاضر ممکن است یک سرمایه‌گذاری کاملاً بیهوده باشد.

تیم Ethereum و در راس آن ویتالیک بوترین، در ۵ سال گذشته بارها وعده مهاجرت شبکه به سمت الگوریتم اثبات سهام را داده است. این در حالی است که تازه دو سال پیش در سال ۲۰۲۰ بود که زنجیره بیکن اتریوم، که امکان فعالیت الگوریتم اثبات سهام را ممکن می‌کند، توسعه داده شد. این بار هم بسیاری معتقدند ممکن است فرایند انتقال کامل ساز و کارهای شبکه به سمت PoS بیشتر از این‌ها به طول بینجامد.

چه اتفاقی برای ماینرها خواهد افتاد؟

فرایند بمب سختی (Difficulty Bomb)، اساساً استخراج اتریوم را بی‌ارزش می‌کند، به این معنی که هرکسی که در حال حاضر ETH استخراج می‌کند یا باید به سراغ یک کوین دیگر برود یا کارت‌های گرافیک خود را فروخته و به استیکینگ روی بیاورد. ارزهای دیجیتال Proof of Work دیگری نیز وجود دارند که می‌توان آنها را با این سخت‌افزارها استخراج کرد.

با این حال، با توجه به اینکه بسیاری از ماینرهای ETH به دنبال رمز ارزهای جدید برای استخراج هستند، این گزینه‌های جایگزین ممکن است با افزایش میزان کاربران، دیگر سودآور باقی نمانند. همچنین این احتمال وجود دارد که ادامه استخراج سودآور ارز دیجیتال به دلیل دغدغه‌های زیست محیطی دولت‌ها عملا از دور خارج شده و دیگر امکان پذیر نباشد.

بعد از اتریوم چی استخراج کنیم؛ رمز ارزهای جایگزین ETH برای استخراج

این سوال خیلی از افراد است که بعد از اتریوم چی ماین کنیم؟ گمانه زنی‌های زیادی در مورد اینکه Ethereum چه زمانی به اجماع Proof Of Stake خواهد رفت، وجود دارد.

پس از وقوع merge، هش ریت شبکه Ethereum در سایر الگوریتم‌ها و بلاکچین‌ها توزیع خواهد شد. این هش ریت در میان کوین‌های دیگری توزیع خواهد شد که در حال حاضر به طور قابل توجهی سود کمتری برای استخراج دارند. چندین ارز دیجیتال غیر از ETH وجود دارند که می‌توان آن‌ها را با استفاده از ریگ اتریوم استخراج کرد. این رمز ارزها شامل Ravencoin، Ethereum Classic، Ergo، Conflux، Firo، Beam و … هستند. با اینکه استخراج این ارزها در حال حاضر سودآور است، تقریباً به اندازه اتریوم سودآور نبوده و ارزش بازار بسیار کمتری دارند.

این امر باعث سختی بالاتری می‌شود که در نتیجه سود بسیار کمتری برای استخراج این رمز ارزها ایجاد می‌کند. همانطور که افراد بیشتری شروع به استخراج کوین‌های جایگزین می‌کنند، پاداش بلوک بین تعداد بیشتری از ماینرها تقسیم می‌شود و از نظر آماری، با همان سخت‌افزارها، مقادیر کمتری ارز نسبت به امروز دریافت خواهید کرد. تنها در صورتی که قیمت این توکن‌ها افزایش یابد، استخراج آنها برای ماینرها سودآور خواهد بود.

استخراج ارزهای جایگزین چه مشکلاتی دارد؟

هیچ یک از این توکن‌ها، به غیر از بیت کوین، مانند ETH در سودآوری برتری ندارند. در حال حاضر، 90 درصد از ماینرهای GPU به احتمال زیاد، اتریوم استخراج می‌کنند، زیرا اتریوم در مقایسه با سایر کوین‌ها سودآوری بالایی دارد و نیازی به تعویض ماینرها به سایر کوین‌ها نیست.

پس از اینکه ETH به PoS رفت، چندین ارز برای استخراج با سودآوری مشابه وجود خواهد داشت. سودآوری هر کوین به صورت روزانه در نوسان خواهد بود. این بدان معنی است که ماینرها باید ارزهای مختلفی را استخراج کنند، در نتیجه شخص باید چندین کیف پول داشته باشد و مراقب باشد که کدام ارز دیجیتال قابل استخراج به طور روزانه سودآورتر است، و علاوه بر همه اینها، شخص باید به صورت دستی بین آنها سوئیچ کند و پیکربندی‌های متعددی را متناسب با هر کوین در سخت‌افزار خود اعمال کند.

ناگفته نماند که سودآورترین توکن ممکن است یک رمز ارز کوچک و بدون نام باشد که فقط در یک صرافی نه چندان قابل اعتماد فهرست شده باشد. بنابراین، شما به چند حساب در صرافی‌های مختلف نیاز دارید تا بتوانید رمز ارزهای استخراج شده را با یک ارز ترجیحی مبادله کنید. البته استخرهایی مانند NiceHash نیز وجود دارند که این مشکلات را برای کاربران خود حل کرده‌اند.

در هر صورت، انتخاب با شماست که به استخراج توکن‌های جایگزین روی بیاورید یا اینکه کلا از این کار دست کشیده و به دنبال استیک Eth بروید. در اینجا برای افرادی که به راه‌اندازی ریگ اتریوم علاقه دارند و احتمالا در آینده رمز ارزهای دیگری را برای استخراج جایگزین خواهند کرد، اصول این کار را بیان می‌کنیم.

ساخت اتریوم؛ کدام ماینر اتریوم استخراج می‌کند؟

بهترین ماینرهای اتریوم

ماینرهای اتریوم از کارت‌های گرافیکی (GPU) برای حل پازل‌های رمزنگاری به جای استخراج‌کننده‌های ASIC، استفاده می‌کنند. این بدان معنی است که ریگ‌های ماینینگ بین بیت‌کوین و ETH قابل تعویض نیستند.

بدون پرداختن به جزئیات فنی زیاد، چیزی که باید بدانید این است که حل این مسائل ریاضی دشوار است. این سختی با نرخ هش اندازه‌گیری می‌شود، واحدی که وقتی در تلاش برای تعیین بهترین استخراج‌کننده‌های اتریوم هستیم، درباره آن صحبت خواهیم کرد.

برای جلوگیری از ایجاد توکن‌های ETH به تعداد بیش از حد، این سختی به صورت پویا تنظیم می‌شود. هرچه ماینرهای شرکت کننده بیشتر باشند، حل کردن بلوک‌ها نیز سخت‌تر خواهد بود. اساساً، هرچه نرخ هش پردازنده گرافیکی بیشتر باشد، پتانسیل دریافت پاداش بیشتر است.

سه راه برای استخراج اتریوم

 • استفاده از استخر استخراج (بهترین روش استخراج اتریوم)
 • استخراج به تنهایی
 • استفاده از خدمات استخراج ابری

شروع کار استخراج اتریوم

رایانه شما قرار است برای استخراج ETH استفاده شود. در اینجا همه چیزهایی که برای راه‌اندازی ریگ اتریوم نیاز دارید معرفی شده‌اند:

 • یک کیف پول اتریوم برای نگهداری تمام ارزهای استخراج شده
 • درایورهای GPU
 • یک نرم‌افزار ماینینگ (Claymore Miner)
 • آدرس استخر ماینینگ (اگر می‌خواهید در استخر استخراج کنید).
 • کارت گرافیک (GPU) با حداقل 3 گیگابایت رم
 • یک سیستم عامل مناسب (ویندوز 7 یا 10 نسخه 64 بیتی).

سخت‌افزار استخراج ETH: چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، برای راه‌اندازی بهترین ریگ استخراج اتریوم، ابتدا باید در موارد زیر سرمایه‌گذاری کنید:

 • مادربرد – باید مادربردی تهیه کنید که از تعداد GPUهایی که می‌خواهید راه‌اندازی کنید، پشتیبانی کند. هرچه GPUهای بیشتری داشته باشید، نرخ هش شما بیشتر خواهد بود.
 • CPU – نیازی نیست CPU گران باشد، زیرا 99 درصد کارها توسط GPU انجام خواهد شد.
 • فضای ذخیره‌سازی – یک هارد دیسک کوچک با ظرفیت حدود 50 گیگابایت که بتوانید سیستم عامل مورد نظر خود را به علاوه نرم‌افزار ماینینگ نصب کنید.
 • RAM – نیازی به حافظه پر سرعت هم نیست، همین که حداقل نیازهای سیستم عامل شما را برآورده ‌کند کافی است.
 • PSU (واحد منبع تغذیه) – این چیزی است که شما باید به آن با توجه به تعداد GPUهای موجود در سیستم خود و مصرف برق ترکیبی آنها توجه ویژه داشته باشید. برخلاف سایر اجزای ماینینگ، در این مورد باید هزینه کنید، زیرا این دستگاه پردازنده‌های گرافیکی شما را هدایت می‌کند.

نکاتی برای انتخاب کارت گرافیک

با توجه به این موارد، هنگام انتخاب جالب‌ترین بخش ریگ اتریوم، یعنی GPUها، باید این موارد را در نظر بگیرید:

 • هش ریت – قدرت پردازشی پردازنده گرافیکی است که هر چه بالاتر باشد بهتر است.
 • Power Draw – قدرتی است که GPU برای عملکرد به آن نیاز دارد. دانستن این پارامتر ضروری است زیرا به شما کمک می‌کند تا PSU مناسب را انتخاب کنید و به شما امکان می‌دهد میزان برق مصرفی خود را نیز محاسبه کنید.
 • قیمت سخت‌افزار – برای انتخاب بهترین GPU برای استخراج اتریوم، باید قیمت اولیه آن را در نظر بگیرید. کارت گرافیک گران‌ترین بخش ریگ ماینینگ خواهد بود و در بلندمدت عاملی تعیین‌کننده در سوددهی است.

همچنین، پردازنده گرافیکی شما باید حداقل 4 گیگابایت رم داشته باشد وگرنه قادر به استخراج اتریوم نخواهد بود. جدای از این موارد، داشتن یک اتصال اینترنتی پایدار نیز ضروری است. توصیه می‌کنیم به اتصالات بی‌سیم تکیه نکنید، بلکه دستگاه خود را مستقیماً با کابل اترنت به مودم/روتر متصل کنید.

ممکن است بخواهید بیش از یک GPU را به سیستم خود اضافه کنید. این کار باعث افزایش هش ریگ ماینینگ می‌شود. به خاطر داشته باشید که همه اینها نه تنها قیمت اولیه مورد نیاز را افزایش می‌دهد، بلکه مصرف برق سخت‌افزار ماینینگ را هم افزایش می‌دهد. این بدان معناست که شما باید روی یک منبع تغذیه قدرتمندتر (PSU) سرمایه‌گذاری کنید که قیمت بیشتری نیز دارد.

به عنوان مثال، اگر یک GPU حدود ۳۰۰ وات برق مصرف می‌کند و PSU شما ۵۰۰ وات را پشتیبانی می‌کند، نمی‌توانید GPU دیگری به آن اضافه کنید. در این مورد، باید از یک PSU با قدرت پشتیبانی حداقل ۷۰۰ وات استفاده شود.

علاوه بر این، استخراج نه تنها برق مصرف می‌کند، بلکه گرمای زیادی نیز تولید می‌کند. برای این کار، باید آنها را به طور مؤثر تهویه و خنک کنید، که هزینه آن هم به قبض برق اضافه می‌شود.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

بهترین سخت‌افزارهای استخراج ETH برای سال 2022

نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که معمولاً کارت‌های گرافیکی AMD به طور کلی بهتر از همتایان NVIDIA، به خصوص در محدوده قیمتی یکسان، برای استخراج اتریوم هستند. با این حال، کارایی بالای کارت‌های گرافیک AMD برای استخراج اتریوم، آنها را بسیار مورد توجه قرار داده و ممکن است به راحتی برای خرید در دسترس نباشند.

به همین دلیل طیف گسترده‌ای از سخت‌افزارها را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا در صورت وقوع چنین اتفاقی، گزینه‌های جایگزین را انتخاب کنید.

 1. AMD Radeon R9 295X2 قیمت: 1500-1300 دلار
 2. AMD Radeon R9 HD 7990 قیمت: 1000 دلار
 3. AMD Radeon RX 480 قیمت: 180-150 دلار
 4. NVIDIA Geforce GTX 1070 قیمت: 500-450 دلار
 5. NVIDIA Geforce GTX 1080 Ti قیمت: 600-400 دلار
 6. NVIDIA Titan V قیمت: 3000-2000 دلار
 7. AMD Radeon RX Vega 64 قیمت: 350 دلار
 8. AMD R9 390 350-250 دلار
 9. AMD Radeon RX 580 قیمت: 250-150 دلار
 10. NVIDIA Geforce GTX 1660ti قیمت: 400-300 دلار
 11. NVIDIA GeForce RTX 2060 قیمت: 550-400 دلار
 12. Radeon VII قیمت: 800-600 دلار

نرم‌افزار ماینینگ چیست؟

به بیان ساده نرم افزار ماینینگ، برنامه‌ای است که از کارت‌های گرافیک (GPU) کامپیوتر شما به عنوان منابعی برای حل معادلات پیچیده ریاضی استفاده می‌کند. پس از حل معادلات، داده‌ها به بقیه بلاک چین اضافه می‌شوند.

نرم‌افزار ماینینگ ورودی و خروجی سخت‌افزار شما را کنترل می‌کند و در عین حال اطلاعاتی بسیار کاربردی مانند سرعت ماینر، سرعت فن، دما و نرخ هش را به شما نشان می‌دهد.

بهترین نرم‌افزارهای استخراج اتریوم

 1. ETHminer
 2. CGMiner
 3. BitMinter
 4. Claymore
 5. WinETH
 6. Minergate
 7. BFGMiner
 8. Geth
 9. EasyMiner
 10. Miner-Server

کارایی یک نرم‌افزار ماینینگ به کیفیت استخرهای استخراجی که با آن‌ها کار می‌کنید و سخت‌افزار استخراج اتریوم نیز بستگی دارد.

انواع استخر اتریوم؛ بهترین استخر استخراج اتریوم

استخرهای استخراج اتریوم

به منظور اطمینان از سودآوری استخراج، پیوستن به یک استخر استخراج توصیه می‌شود. استخراج انفرادی یک تکنیک منسوخ بوده و شانس دریافت پاداش در آن بسیار کم است. بنابراین بسیاری از افراد به استخرهای استخراج رو آورده‌اند.

استخراج ارزهای دیجیتال بسیار رقابتی است و شما خود را در مقابل استخرهای استخراج بزرگ قرار خواهید داد. از آنجایی که نرخ هش ترکیبی آنها بسیار بالاتر از شما خواهد بود، دریافت پاداش ETH برای یک بلوک پیش از آنها شبیه برنده شدن در لاتاری است.

به این ترتیب، استخرهای ماینینگ بهترین گزینه برای کسب سود هستند. Ethermine، Nanopool، xnpool، Sparkpool و Miningpoolhub از محبوب‌ترین استخرهای استخراج هستند. استخرهای استخراج معمولاً کارمزد 1 درصدی از کاربران دریافت می‌کنند.

همچنین، Ethermine یکی از بزرگترین استخرهای استخراج، کاربران ایرانی را تحریم کرده و حساب‌های آنها را مسدود کرده است. بنابراین، متأسفانه Ethermine دیگر بهترین استخر اتریوم برای ایران نخواهد بود و باید از گزینه‌های دیگری استفاده کرد.

چگونه اتریوم استخراج شده را به کیف پول انتقال دهیم؟

هنگامی که به یک استخر استخراج می‌پیوندید، آدرس کیف پول‌تان را در اختیار استخر قرار می‌دهید و پاداش استخراج شما به آن ارسال می‌شود. سپس می‌توانید توکن‌های پاداش خود را از کیف پول‌تان به صرافی پول نو انتقال داده و به فروش برسانید.

آیا استخراج اتریوم قانونی است؟

ماینرها در رده دستگاه‌های کارت‌خوان قرار گرفته و واردات آنها قانونی است. هرچند که برای واردات این نوع دستگاه‌ها به غیر از مجوز رسمی از وزارت صمت، مجوز‌های دیگری هم لازم است.

استخراج رمز ارز‌ها بر اساس قوانین مصوب در حوزه رمز ارز‌ها، از جمله ETH قانونی تلقی می‌شود. البته تنها افرادی که اقدام به اخذ مجوز استخراج از وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌کنند، مشمول این قانون خواهند بود. افرادی که شرایط اخذ مجوز استخراج بیت کوین را دارند، می‌توانند برای استخراج اتریوم هم اقدام کنند.

جمع‌بندی

انتظار می‌رود که اکثر ماینرها، سخت‌افزار خود را در زمانی که merge نزدیک به وقوع است یا مدت کوتاهی پس از آن از چرخه فعالیت خارج کنند. در سال 2021، بازار کارت‌های گرافیکی به‌طور باورنکردنی رقابتی بوده است، به‌طوری‌که GPUهای مستعمل به‌صورت آنلاین با قیمتی بسیار بیشتر از مدل کارنکرده به فروش رسیدند. بنابراین منطقی است است که عده‌ای از ماینرها سخت‌افزارهای خود را فروخته و در استیکینگ سرمایه‌گذاری کنند. به نظر می‌رسد تغییر تمرکز روی استیکینگ با اجرای یک گره اعتبارسنجی در بلاک چین اتریوم معقول‌ترین گزینه‌ای است که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. هر چند ماینرها نگرانی‌های منطقی‌ای برای کاهش میزان سود خود در شبکه جدید اتریوم دارند، اما باید به خاطر داشت که مهاجرت اتریوم به اثبات سهام نیز باز هم پاداش‌های خوبی را به اعتبارسنج‌های خود می‌دهد.

هنگامی که بخشی از ماینرهای ETH پردازنده‌های گرافیکی خود را بفروشند، ماینرهای باقی مانده ممکن است کوین‌های جایگزین را امتحان کنند. سودآوری ممکن است در ابتدا ناچیز باشد، اما احتمال ادامه سودآوری یک جامعه ماینینگ کوچک‌تر وجود دارد زیرا قیمت ارزها از سختی استخراج پیروی کرده و با بالا رفتن سختی افزایش می‌یابد. همه اینها به این امر بستگی دارد که آیا رمز ارزهای جایگزین به اندازه کافی رشد می‌کنند تا پذیرای ماینرها باشند یا خیر.

شما جزء کدام دسته هستید؟ آیا به استیک اتریوم علاقه دارید یا اینکه استخراج را ادامه خواهید داد؟ نظرات خود را با ما و دوستانتان در میان بگذارید.

نظرات کاربران

.دیگران نشانی ایمیل شما را نخواهند دید

بخش‌های ستاره‌دار را حتما پر کنید.

 

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x