اتریوم ۲ چیست، کی اتفاق می‌افتد و چه تاثیری روی آینده و قیمت اتریوم می‌گذارد؟

هر پروژه برای بقای خود و ماندن در گردونه رقابت نیاز به بازنگری و اصلاح دارد. پروژه‌های بلاک چینی هم از این قاعده جدا نیستد. آپگریدهای بزرگ و کوچک، هاردفورک‌ها و سافت فورک‌ها راه‌هایی هستند که در یک پروژه بلاک چینی موجب افزایش بازدهی می‌شوند.

اتریوم ۲ که به آن نام «سرنیتی» داده‌اند درواقع تغییر مسیر بزرگی است که قرار است در شبکه اتریوم به وجود بیاید که به طور اساسی شبکه را اصلاح می‌کند و به مشکلاتی مانند مقیاس‌پذیری، هزینه‌های بالای شبکه رسیدگی می‌کند. Serenity در زبان انگلیسی به معنی وقار و آرامش است و باید ببینیم اتریوم بعد از این به‌روزرسانی بزرگ به آرامش می‌رسد یا نه!

با ارزش بازاری نزدیک به ۴۶۸ میلیارد دلار، اتریوم پس از بیت کوین در رتبه دوم قرار دارد ولی برای ماندن در این جایگاه و کاهش کارمزدهای زیاد شبکه، نیاز به تغییرات اساسی است و اتریوم نسخه ۲.۰ راه حل همین مشکلات است.

تیم اتریوم، قصد دارند در نسخه جدید، الگوریتم اثبات کار یا PoW را به الگوریتم اثبات سهام یا PoS تغییر دهند و این گام بسیار بزرگی در جهت کاهش کارمزدهای شبکه، سرعت تراکنش‌ها، ایمنی و مقیاس پذیری شبکه است.

تغییر به اتریوم 2.0 ناگهانی نیست. ایده پیاده‌سازی مکانیزم اثبات سهام سال‌ها در جامعه اتریوم وجود داشته است. در واقع، اتریوم تنها به بسیاری از بلاک چین‌های اثبات سهام که از قبل وجود داشته اند می‌رسد.

با توجه به اهمیت اتریوم دو در دنیای امروزی ارزهای دیجیتال، تصمیم گرفتیم تا در مقاله‌ای اختصاصی به طور کامل درباره این شبکه جدید توضیحاتی را ارائه دهیم. تا سرمایه گذاران و کاربران پول نو بتوانند تصمیم‌های بهتری برای سرمایه گذاری‌های خود در اتریوم بگیرند.

اتریوم 2

توضیحی کوتاه درباره اتریوم

اتریوم در واقع برای اولین بار فقط برای رفع مشکلات شبکه بیت کوین، قدم به بازار ارزهای دیجیتال گذاشت. این شبکه جدید و شگفت انگیز به واسطه نوآوری که ایجاد کرده بود به سرعت به محبوبیت پیدا کرد. در حال حاضر با استناد به صفحه ارزهای دیجیتال وبسایت پول نو ارز دیجیتال اتر در رتبه دوم ارزهای دیجیتال در دنیا قرار دارد.

این شبکه درجه یک، در سال ۲۰۱۵ توسط یک جوان مخترع به نام ویتالیک بوترین ساخته شد. این جوان خلاق و بسیار باهوش برای ایجاد این شبکه مطالعات زیادی درباره شبکه بلاک چین بیت کوین داشت و با این مطالعه به این نتیجه رسیده بود که کاربردهای بلاک چین باید بسیار گسترده‌تر از کاربردهای بیت کوین باشد. به همین منظور ویتالیک تصمیم گرفت تا شبکه اتریوم را با سبک کدنویسی جدید خودش به وجود بیاورد.

امروزه ویتالیک بوترین جزو معروف‌ترین افراد فعال در زمینه کریپتو کارنسی است. تا آنجا که سازنده ارز شیبا اینو نصف ارزهای شبکه شیبا را به او هدیه کرده است و به این ترتیب ویتالیک بوترین تعداد زیادی شیبا دارد. البته پروژه‌های زیادی به او این پیشنهادها را می‌دهند اما هر کدام که ویتالیک بوترین آن‌ها را تایید نکند، ارزهای دیجیتال آن‌ها را دریافت کرده و می‌سوزاند!!

ما در مقاله‌ای جداگانه توضیحات مفصل و کاملی را درباره شبکه اتریوم به شما داده‌ایم. اگر می‌خواهید با اتریوم به طور کامل آشنا شوید، مقاله زیر را بخوانید:

اتریوم چیست؟

اتریوم ۲ چیست؟

حالا که بیشتر با اتریوم آشنا شدید بهتر است تا برویم سراغ موضوع اصلی؛ اتریوم ۲. اشتباه نکنید این اصطلاح به معنای شبکه جدیدی نیست و همان شبکه قبلی است. با این تفاوت که در اتریوم دو ما با یک به روزرسانی بزرگ در شبکه اتریوم هستیم. به روز رسانی که باعث می‌شود سرعت تراکنش‌های اتریوم تا درجه بالایی افزایش پیدا کند و به همین ترتیب کارمزدهایی که از تراکنش کسر می‌شوند نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

شاید بپرسید که چرا اتریوم تصمیم گرفته تا نسخه جدیدی را ارائه دهد. جواب این سوال این است که اتریوم مشکلاتی مانند بالاتر رفتن گس فی شبکه را دارد. این مشکل به این خاطر ایجاد شده است که اتریوم از حد تصور محبوب‌تر شده و کاربران زیادی در حال حاضر از این شبکه استفاده می‌کنند.

البته کلمه اتریوم ۲ چند وقتی است که به کار نمی‌رود و «لایه اجماع» یا «consensus layer» نامی است که پس از این بیشتر خواهید شنید. به کل این فرآیند هم The Merge یا ادغام می‌گویند.

ادغام یا The Merge چیست؟

در ابتدا، Beacon Chain جدای از Mainnet بود. مین نت زنجیره‌ای است که ما امروز در اتریوم از آن استفاده می‌کنیم. Ethereum Mainnet یا شبکه اصلی اتریوم همچنان با اثبات کار ایمن می‌شود، در حالی که زنجیره بیکن به صورت موازی با استفاده از اثبات سهام اجرا می‌شود. ادغام یا مرج اتریوم زمانی است که این دو سیستم در نهایت به هم می‌رسند.

در نهایت Ethereum Mainnet فعلی با سیستم اثبات سهام زنجیره بیکن «ادغام» خواهد شد.

سفینه اتریوم ۲

اتریوم ۲ چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

ارتقای ETH 2.0 در سال ۲۰۲۰ استارت خورد و اعلام شد که در سه مرحله عرضه شود: فاز صفر، فاز ۱، و فاز ۲. فاز اول و فاز صفر در سال ۲۰۲۰ اجرایی شدند و انتظار می‌رود که فاز دوم به تدریج قبل از راه اندازی نهایی ETH 2.0 در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ راه اندازی شود.

هر یک از این مراحل برای ایجاد پیشرفت‌های خاصی در بلاک چین اتریوم، به ویژه بهبود عملکرد عمل می‌کنند.

فاز صفر از اجرای زنجیره Beacon و معرفی مکانیزم PoS استقبال کرد. با این حال، PoW در این مرحله به طور کامل از بین نخواهد رفت و قرار است در کنار PoS اجرا شود. با ادغام شبکه اصلی اتریوم با Beacon Chain، مرحله دوم، فاز ۱ تا پایان PoW خواهد بود و این زمانی است که به کاربرانی که برای استیک اتریوم ETH خود را در زنجیره Beacon قرار داده‌اند، نقش اعتباردهنده‌ها اختصاص داده شود. فاز ۱ نیز در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ راه اندازی شد.

آخرین مرحله فاز ۲ است و Shard Chains را به شبکه معرفی می‌کند. این زمانی است که ارتقاء اتریوم 2.0 به طور کامل راه‌اندازی شود. سه ماه دوم سال ۲۰۲۲ زمانی است که برای کامل شدن ارتقای اتریوم اعلام شده است.

اتریوم ۲ چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

برنامه‌ای که تیم سازنده اتریوم برای این مشکلات دارد این است که الگوریتم اجماع را در شبکه ethereum تغییر دهد. توسعه دهندگان قصد دارند تا به جای الگوریتم اثبات کار از الگوریتم سهامدهی استفاده کنند. اتریوم دو با کمک این الگوریتم جدید دیگر نیاز به حل معادلات توسط ماینرهای گوناگون نخواهد داشت و ماینری که معادلات را حل خواهد کرد به صورت رندوم انتخاب می‌شود.

این کار باعث می‌شود انرژی که شبکه ethereum طی یک تراکنش مصرف می‌کند به حدود یک دهم برسد. این مصرف انرژی کمتر باعث می‌شود تا اتریوم سازگاری بیشتری با طبیعت داشته باشد. به روز رسانی اتریوم دو مشکلات گس فی را نیز از بین می‌برد. در ضمن این به روز رسانی بزرگ موجب می‌شود تا توانایی پردازش پلتفرم از ۳۰ تراکنش در ثانیه به ۱۰ هزار تراکنش در ثانیه تبدیل شود. پس به صورت تیتروار اتریوم این تغییرات را ایجاد خواهد کرد:

  • مشکلات گس فی
  • بهبود بهره‌وری انرژی
  • افزایش تعداد اعتباردهنده ها و عدم تمرکز بیشتر
  • بهبود امنیت شبکه
  • افزایش سرعت تراکنش‌ها

اتریوم 2 چه عیبی دارد؟

اتریوم دو یکی از بزرگ‌ترین پیشرفت‌های چند سال اخیر در زمینه بلاک چین به حساب می‌آید. اما بعضی از افراد معتقدند که اتریوم دو مشکلاتی خواهد داشت.

طبق مطالعه‌ای که در توییتر داشتم تعداد زیادی از افراد به خاطر این به روزرسانی جدید معترض هستند. دلیل این افراد نیز این است که الگوریتم جدیدی که ethereum ایجاد می‌کند (همان اثبات سهام) باعث می‌شود تا ماینرهای قدرتمندتر انحصاری را برای خودشان ایجاد کنند. یعنی ماینرهای قدرتمند با کمک این سهامدهی می‌توانند بخش زیادی از شبکه ethereum را در دست بگیرند و با در دست گرفتن شبکه اقداماتی که دوست دارند را در شبکه اعمال کنند.

البته طرفداران اتریوم هم در توییتر بیکار نمانده‌اند و ادعا کرده‌اند که الگوریتم جدید ethereum برای حل این مشکل ترفندی دارد که اعتدال را در شبکه فراهم می‌کند و به هیچکس اجازه نخواهد داد تا اتریوم را به انحصار خود در بیاورد.

شاردینگ، اتفاقی که در اتریوم ۲ می‌افتد

تغییر دیگری که در نسخه جدید اتریوم جدید وجود دارد این است که در اتریوم دو از قابلیت شاردینگ استفاده شده است. شاردها باعث می‌شوند تا شبکه ethereum با ظرفیت بیشتری به کار خود ادامه دهد و از این طریق سرعت عملیات هم افزایش پیدا خواهد کرد.

شارد در اصل برای کمک بیشتر به ماینرها ایجاد شده است. شارد به ماینرها کمک می‌کند به جای اینکه بخش زیادی از شبکه بلاک چین را پردازش کنند یک شارد کوچک از شبکه را بررسی کنند تا الگوریتم به خوبی اجرا شود. این کار کمک می‌کند تا کار بین نودهای مختلف تقسیم شود و از این طریق شبکه را خلوت‌تر می‌کنند.

بعد از این آپدیت چه اتفاقی برای اتریوم می‌افتد؟

فازهای مختلف اتریوم دو چیست

ethereum قرار است تا در سه فاز به اتریوم دو منتقل شود و بعد از اجرای این سه مرحله به‌روز رسانی‌هایی که بالاتر به آن‌ها اشاره‌ای داشتیم، انجام خواهند شد.

بعد از این آپدیت بزرگ زنجیره فعلی به عنوان یک شارد در کنار اتریوم دو فعالیت خواهد کرد و ما هنوز اتریوم دو را در فاز اول به روز رسانی ethereum خواهیم داشت. این آپدیت نه هیچ آسیبی به شبکه فعلی خواهد رساند و نه داده‌ای را تغییر خواهد داد. حتی خرید ارز دیجیتال هم تغییری نخواهد کرد و شما می‌توانید به راحتی مانند الان خرید اتریوم را از صرافی‌های معتبر مثل پول نو انجام داده و در کیف پول‌هایی که دوست دارید نگهداری کنید. در این نوشته به تفصیل درباره بهترین کیف پول اتریوم صحبت کرده‌ایم.

فرصت کسب درآمد در اتریوم ۲

نکته‌ای که توجه من را به عنوان نویسنده این مطلب به شدت جلب کرد فرصت کسب درآمدی بود که شبکه اتریوم جدید به کاربران این شبکه خواهد داد. وقتی که الگوریتم از اثبات کار به سهامدهی تغییر کند شما می‌توانید به راحتی اترهای خود را در شبکه قرار دهید و به خاطر کمک به تایید اعتبار در شبکه جدید از شبکه ethereum پاداش بگیرید.

این می‌تواند فرصت خوبی را برای فعالان حوزه ارز دیجیتال فراهم کند تا مانند سپرده گذاری در بانک سرمایه گذاری را انجام دهد و از این طریق درآمد مناسبی را کسب کند.

قیمت اتر بعد از این آپدیت به چه صورت خواهد بود؟

نظرات مختلفی درباره این مسئله وجود دارد. اکثر کارشناسان کاربلد حوزه ارزهای دیجیتال معتقدند که این آپدیت بزرگ باعث می‌شود تا توجه به ارز دیجیتال اتر بیشتر از قبل شود و به همین منوال تقاضا برای خرید اتر افزایش پیدا کند. این موضوع باعث می‌شود تا قیمت ارز دیجیتال اتر بعد از این آپدیت روندی صعودی به خود گیرد و سود خوبی را برای سرمایه گذاران به ارمغان بیاورد.

البته بعضی از کارشناسان هم به عکس این قضیه اعتقاد دارند. آن‌ها ادعا می‌کنند که این آپدیت جدید ممکن است تا قیمت اتر را تا حدود زیادی کاهش دهد و چیزی جز ضرر برای سرمایه گذاران نداشته باشد. البته تئوری افرادی که فکر می‌کنند این به روز رسانی باعث افزایش قیمت اتر می‌شود بسیار قابل استنادتر و منطقی‌تر است.

باید دید آیا این به‌روزرسانی موفقیت‌آمیز خواهد بود و انتظارات مخاطبان اتریوم را برآورده خواهد کرد یا خیر.

سخن آخر

ethereum بعد از اینکه ایجاد شد به سرعت توانست تا در میان تعداد زیادی از پروژه‌های بلاک چینی مطرح شود و محبوبیت زیادی را بدست آورد. این شبکه با حضور فرد قدرتمندی مانند ویتالیک بوترین در این پروژه، امروزه از قدرتمندترین پروژه‌های کریپتو کارنسی به حساب می‌آید. امیدواریم که اتریوم دو هم بتواند نیاز کاربران را بر طرف کند و همانگونه که انتظار می‌رود عمل کند تا دنیای کریپتو کارنسی از مزایای این پروژه بی بهره نمانند.

در آخر این مقاله، از شما می‌خواهیم تا نظرات خود را درباره این مقاله از وبسایت پول نو با ما به اشتراک بگذارید. خوشحال می‌شویم که با علاقه‌مندان به فضای کریپتو کارنسی هم صحبت باشیم و اگر هم توانستیم به همدیگر برای پیشرفت در این فضا کمک کنیم. منتظر نظرات سازنده شما عزیزان درباره این مقاله هستیم:)

نظرات کاربران

.دیگران نشانی ایمیل شما را نخواهند دید

بخش‌های ستاره‌دار را حتما پر کنید.

 

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x