پالیگان چیست؟ با نسخه ارزان‌تر و سریع‌تر اتریوم ملاقات کنید!

زمان مطالعه :

5 دقیقه

در مدح اتریوم سخن‌ها می‌توان گفت، غم کارمزد اگر بگذارد! کارمزدهای نجومی اتریوم منجر به پدیدار شدن شبکه‌های متنوعی از جمله پالیگان شده است. اینکه می‌گویند عدو شود سبب خیر شاید همین باشد! البته که منکر خدمات شبکه اتریوم به دنیای غیرمتمرکز نمی‌شویم ولی خوب است کمی هم پروژه‌های لایه دوم آن را ملاقات کنیم. پس همراهمان باشید تا ببینیم پالیگان چیست و چه نقشه‌هایی در سر دارد!

بسیاری اتریوم (ETH) را صرفا دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار پس از بیت کوین می‌دانند. اما فقط همین نیست. اتریوم علاوه بر غیرمتمرکزسازی و ارزش بازار بالا، امکانات فراوانی اعم از توسعه قراردادهای هوشمند و پردازش تراکنش‌های NFTها را نیز داراست. اگر شما هم مانند میلیون‌ها کاربر دیگر، با کارمزد یا گس فی اتریوم میانه خوبی ندارید جای درستی آمده‌اید! در این پست قصد داریم به یکی از مهم‌ترین پروژه‌های اتریوم یعنی Polygon بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با این بلاک چین لایه دوم، همراه ما باشید!

پالیگان چیست؟

Polygon در زبان انگلیسی به معنی چندضلعی است. پالیگان در ابتدا با نام MATIC شهرت داشت. شبکه Polygon را می‌‌توان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های مبتنی بر اتریوم به حساب آورد. این شبکه به گونه‌ای طراحی شده تا با تمام زیرساخت‌های فعلی و آینده اتریوم مطابقت داشته باشد. اگر از ما در رابطه با هدف و انگیزه شبکه پالیگان سوال کنند، می‌توانیم به راحتی به این سوال پاسخ دهیم. چرا که می‌توانیم دلیل اصلی ایجاد این شبکه را در چند کلمه شرح دهیم.

پالیگان پروژه‌ای است که هدف آن برطرف کردن مشکلات مقیاس پذیری و ساخت شبکه‌های سازگار با اتریوم است.

از این شبکه موفق به عنوان «اینترنت بلاک چین‌های اتریوم» هم یاد می‌شود. زیرا یکی از مأموریت‌های اصلی پالیگان جمع‌آوری داده‌ها و راه‌حل‌های مقیاس‌پذیر برای پشتیبانی از اکوسیستم چند زنجیره‌ای اتریوم است. این یعنی پالیگان این قابلیت را دارد تا با تمام زیرساخت‌های شبکه اتریوم همخوانی داشته باشد. علاوه بر این، ساختاری را برای قابلیت همکاری آن با دیگر راه‌حل‌های لایه ۲، زنجیره‌های جانبی و بلاک چین‌های مستقل ارائه می‌کند.

صفحه اول سایت رسمی شبکه پالیگان

تیم پالیگان در وبسایت رسمی پالیگان ادعا می‌کنند که این پروژه، جهان را به اتریوم می‌آورد. تیم پروژه پالیگان بر این باورند که می‌توانند وب ۳ را به همگان عرضه کنند. آن‌ها راه حل کاهش کارمزد تراکنش‌های اتریوم را مقیاس‌پذیری می‌دانند و برای رفع این مشکل اقدام کرده‌اند.

پالیگان و اتریوم جز در برخی موارد، عملکردی مشابه یکدیگر دارند. از همین رو، بهتر است ابتدا به طور کامل با شبکه تریوم آشنا شویم. برای شناخت بیشتر بلاک چین اتریوم و آینده ارز ETH، این مقاله را در بلاگ پول نو از دست ندهید: اتریوم چیست؟

بنابراین، پالیگان در دسته شبکه‌های لایه دوم قرار می‌گیرد و یکی از ساید چین‌های بلاک چین اتریوم محسوب می‌شود. راه حل لایه۲ به چارچوبی گفته می‌شود که روی زنجیره اصلی تعبیه شده و از بار مسئولیت شبکه می‌کاهد. به نوعی، راه حل‌های لایه دوم ضعف‌های بخش اصلی شبکه را جبران ‌کرده و خلاء‌های آن را پر می‌کنند. Polygon مسئولیت گردآوری داده‌های شبکه را برعهده دارد که در راه مقیاس پذیری و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) گام بر می‌دارد.

برتری‌ پالیگان به اتریوم

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، شبکه پالیگان این امکان را دارد که تراکنش‌ها را از بلاک چین اصلی، به بلاک‌چین‌های ثانویه منتقل کند. این یعنی پالیگان مشکل مقیاس پذیری اتریوم را تا حد زیادی رفع کرده است. همین موضوع سبب شده تا شاهد کاهش قابل توجه هزینه تراکنش‌ها و سرعت بسیار بیشتر آن‌ها باشیم. به همین دلیل، می‌‌توان از پالیگان به عنوان ورژن سریع‌تر و ارزان‌تر اتریوم یاد کرد.

برای درک بهتر قابلیت‌های شبکه پالیگان، بیایید تا میان اتریوم و این شکبه مقایسه‌ای داشته باشیم:

تعداد تراکنش‌های پردازش شده اتریوم در هر ثانیه، از عدد ۳۰ فراتر نمی‌رود. این درحالی است که Polygon این توانایی را دارد تا در هر ثانیه، ۶۵ هزار تراکنش را پردازش کند. دلیل این امر هم می‌توان اجتماع محدودتر و ترافیک کمتر شبکه عنوان کرد. گرچه که نباید قابلیت بالای مقیاس پذیری این بلاک چین را دست کم گرفت!

خالق شبکه پالیگان کیست؟

در اکتبر سال ۲۰۱۷، سه برنامه نویس هندی به نام‌های ساندیپ نیلوال، آرناروگ ارجان و جایتنی کنانی سعی کردند تا برای رسیدگی به هزینه بالای کارمزد و شلوغی شبکه اتریوم، چاره‌ای بیندیشند. سرانجام، بنیانگذاران پالیگان وایت پیپر MATIC را منتشر کردند و این پروتکل کار خود را ابتدا با نام Matic آغاز کرد.

در فوریه سال ۲۰۲۱، شبکه متیک به طور رسمی نام خود را به پالیگان تغییر داد. دلیل این امر هم ‌می‌توان کسب شناخت بیشتر در سراسر جهان دانست. علاوه بر این، Polygon در بسیاری از دیگر زمینه‌ها اقدامات بزرگی انجام داده و با به کارگیری Plasma Chain و ورود به متاورس، در بسط شبکه خود قدم برداشته است.

بنیان گذاران شبکه پالیگان

به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز، پالیگان به توسعه دهندگان مختلف این فرصت را می‌دهد تا با به اشتراک گذاشتن نوآوری‌های خود، در راه رسیدن به دنیایی بدون محدودیت بکوشند. توسعه دهندگان می‌توانند به واسطه تیم پشتیبانی، در پروتکل اصلی مشارکت داشته باشند به ساختن DAppهای شبکه بپردازند.

پالیگان چگونه کار می‌کند؟

از Polygon می‌توان به عنوان مکمل شبکه اتریوم نام برد. این یعنی نقاط ضعف این شبکه را می‌پوشاند و آن را به بلاک چین کامل‌تری چون پولکادات یا کازماس تبدیل می‌کند. در نهایت ما شاهد شبکه‌ای هستیم که هزینه کارمزد آن از ۱ سنت کمتر است و امنیتی مشابه بلاک چین اتریوم دارد.

برخلاف بزرگان بازار کریپتو یعنی بیت کوین و اتریوم، پالیگان از ساز و کار PoS یا اثبات سهام پیروی می‌کند. این بدین معناست که در پالیگان، به جای استفاده از کامپیوترهای قدرتمند و سیستم‌های پر هزینه، ماینرها با سهامی که به شبکه اختصاص می‌دهند تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. در این مطلب به طور کامل این الگوریتم را مورد بررسی قرار دادیم: PoS یا اثبات سهام چیست؟ همه چیز در مورد این مکانیزم دوستدار طبیعت!

ارز متیک چیست؟ معرفی توکن MATIC

همانطور که در تاریخچه پالیگان به آن اشاره شد، این شبکه در ابتدا Matic نام داشت. با وجود تغییر نام آن به Polygon، نام توکن بومی این بلاک چین، تغییری نکرده و مانند نام سابق این شبکه، همچنان MATIC نامیده ‌می‌شود. اگر می‌خواهید درباره ارزش بازار، میزان کل ذخیره این توکن و آینده آن اطلاعاتی کسب کنید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

MATIC به طور ماهانه عرضه می‌شود. همانند اتر(ETH)، این ارز هم از ذخیره محدودی برخوردار است. این یعنی تعداد کل توکن‌های متیک به عدد ۱۰میلیارد توکن محدود است. در زمان نگارش این مطلب، تعداد توکن‌های MATIC درحال گردش به ۷/۴میلیارد می‌رسد. تفاوت این دو عدد به توکن‌های نگهداری شده برای پاداش‌های Staking و دارایی‌های قفل شده مربوط می‌شود.

اطلاعات لحظه‌ای متیک را به همراه قیمت ارز متیک دنبال کنید.

لوگوی ارز پالیگان در کنار دلار و اتریوم

کمی بالاتر گفتیم که تعداد کل توکن‌های عرضه شده توسط اکوسیستم پالیگان، معادل ۱۰میلیارد توکن است و ماهانه شاهد عرضه این توکن هستیم. اگر بخواهیم به صورت تخصصی به موضوع نگاه کنیم، همین اقدام ممکن است موجب ایجاد تورمی شدید در ارز متیک شود. امّا همانطور که Polygon یکی از راه حل‌های شبک اتریوم است، برای مشکلات خود هم تدابیر حساب شده‌ای را اندیشیده است.

در تاریخ ۱۸ ژانویه، پالیگان راه حل EIP-1559 را تایید کرد. با به کارگیری این تکنولوژی، تمام هزینه‌های تراکنش‌ها سوزانده می‌شوند تا سیستم عرضه توکن MATIC پایداری خود را حفظ کند. به عبارتی، این موضوع سبب می‌شود تا متیک به یک دارایی ضد تورمی تبدیل شود. علاوه بر کنترل تورم ارز متیک، این تکنولوژی موجب امنیت بیشتر و جلوگیری از تخریب شبکه می‌شود.

شرایط قیمتی و ارزش بازار

احتمالا شما هم با ماهیت پر نوسان بازار کریپتو آشنایی دارید. دقیقا مانند دیگر ارزهای بازار، MATIC هم فراز و فرودهای زیادی را به خود دیده است. در اواخر سال ۲۰۲۱ و تاریخ ۲۶ دسامبر، متیک سقف تاریخی جدیدی را به ثبت رساند و در سطح ۲/۸۹دلار قرار گرفت. از آن زمان تا کنون، ارز شبکه پالیگان ۴۲درصد از ارزش خود را از دست داده و در محدوده ۱/۷دلار معامله می‌شود.

با افزایش حجم معاملات و سرمایه‌ گذاری‌های بزرگ، ارزش این توکن روندی صعودی داشته و طبق داده‌های Coinmarketcap، در جایگاه پانزدهم بزرگترین ارزها براساس ارزش بازار قرار دارد. براساس اطلاعات همین مرجع، توکن MATIC ارزش بازاری معادل ۱۲/۷ میلیارد دلار دارد.

ارزش بازار ارز متیک در لیست کوین مارکت کپ

به طور کلی، در سال ۲۰۲۱ پروژ‌ه‌های لایه دوم چون پالیگان و لوپرینگ با استقبال ویژه‌ای مواجه شدند. همین محبوبیت بالا نزد کاربران، می‌تواند زمینه لازم برای رکوردشکنی‌های این ارز را فراهم کند. این توکن درحال حاضر در ناحیه ۱/۷ دلار قرار دارد. با خارج شدن بازار از وضعیت بحرانی، باید منتظر ثبت سقف تاریخی جدیدی از MATIC باشیم!

پالیگان چطور کارمزدها را کاهش می‌دهد؟

از شیوه کارکرد شبکه پالیگان، می‌توان به ساز و کار مورد استفاده این شبکه برای مقیاس‌پذیری اتریوم اشاره کرد. این بلاک چین، طیف وسیعی از راه حل‌های مقیاس‌پذیری را برای اتریوم ارائه می‌کند. برای تحقق این امر، این بلاک چین از مکانیزم Optimistic و تکنولوژی Zero Knowledge (Zk-Rollups) بهره می‌برد.

از آنجایی که پالیگان یکی از ساید چین‌‌‌های اتریوم به حساب می‌آید، توسعه دهندگان تصمیم گرفته‌اند تا راه حل‌های لایه دومی را برای خود این شبکه نیز، به وجود بیاورند. به واسطه این امر، مقیاس پذیری شبکه با سهولت بیشتری انجام می‌پذیرد. تکنولوژی OR امکاناتی مبنی بر توسعه برنامه‌های مختلف لایه دوم را بر بستر اتریوم ارائه می‌دهد. این یعنی قراردادهای هوشمند در لایه دوم اتریوم فعال هستند امّا امنیت و ساختار آن‌ها مشابه اتریوم است.

از آن سو، رول‌ آپ‌های Zk مسئولیت پردازش کامل تراکنش‌ها را بر عهده دارند. با این تفاوت، که نیاز نیست تمام اطلاعات آن‌ها را به زنجیره اتریوم انتقال دهند. این موضوع موجب می‌شود تا بخش کمتری از شبکه اتریوم با داده‌های لایه دوم اشغال شود و مقیاس پذیری با کیفیت بیشتری انجام گیرد. در نتیجه، کارمزد شبکه به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

همکاری‌های مهم Polygon

سرعت بیشتر و هزینه کمتر! این دو عامل موجب کوچ بسیاری از پلتفرم‌های بزرگ به اکوسیستم پالیگان شده است. به طور کلی، پالیگان با پروژه‌های بزرگی همکاری داشته که به توسعه هر دو طرف کمک شایانی کرده است. علاوه بر این، سرمایه گذاری‌های بزرگی هم در این بلاک چین انجام شده است. از جمله آنها می‌توان به پروژه‌های زیر اشاره کرد:

۱. دیسنترالند، بزرگ‌ترین پروژه متاورسی

با پیشرفت متاورس، بیش از هر زمانی نام Decentraland را شنیده‌ایم. دیسنترالند یک پلتفرم واقعیت مجازی ۳ بعدی است که در آن می‌‌توانیم تجربیات دنیای واقعی را به سطح دیگری ببریم. به عنوان مثال، می‌توانیم با پوشیدن یک هدست VR در عرض چند لحظه به کشور رویایی خود برویم! در این پلتفرم، انواع دارایی‌های دیجیتالی در قالب توکن‌های غیرمثلی (NFT) قابل خرید هستند. ناگفته نماند، که ارز مانا MANA توکن حاکمیتی این شبکه است.

لوگوی ارز پالیگان متیک و دیسنترالند مانا

دیسنترالند یکی از پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین اتریوم به شمار می‌آید. این یعنی معاملات دارایی‌های دیجیتالی آن بر بستر اتریوم انجام می‌پذیرند. امّا همین موضوع کارمزد بالا و سرعت نسبتا پایین را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل، این پلتفرم بلاک چین پالیگان را هم به لیست شبکه‌های تحت پشتیبانی خود اضافه کرده تا با افزایش تراکنش‌‌ها، شاهد اختلالات شبکه نباشیم.

۲. اوپن‌سی، دریای پهناور NFTها

در سال ۲۰۲۱، شاهد افزایش بی‌سابقه محبوبیت NFTها بودیم. ورود چهره‌های شاخصی چون امینم و تارانتینو، سرعت پیشرفت این نوع از دارایی‌ها را دو چندان کرد. در میان معاملات میلیون دلاری NFTها، نام OpenSea می‌درخشد. اوپن‌سی بزرگ‌ترین پلتفرم خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی یا همان NFTها است. در سال ۲۰۲۱ حجم معاملات این وبسایت از ۴میلیارد دلار عبور کرد.

با حجم معاملاتی در حال رشد اوپن‌سی، شاید ادامه استفاده از شبکه اتریوم گزینه مناسبی نباشد. چرا که با افزایش کاربران، هزینه شبکه هم افزایش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل، اوپن‌سی هم از شبکه Polygon پشتیبانی می‌کند و ارز ETH بر بستر پالیگان هم قابل انتقال خواهد بود.

۳. Opera اولین مرورگر Web3

مرورگر Opera یکی از محبوب ترین مرورگرهای دنیای وب به حساب ‌می‌آید. تقریبا ۳ ماه قبل، این مرورگر همکاری خود را با شبکه سولانا اعلام کرد. علاوه بر این، اپرا کیف پول اختصاصی خود را هم راه‌اندازی کرده و تکنولوژی‌های Web3 هم به کار گرفته است. Opera به پالیگان هم روی خوش نشان داده و به طور رسمی، همکاری خود را با این بلاک چین اعلام کرده است.

مرورگر اوپرا روی گوشی موبایل

طبق برنامه، قرار است که این ادغام در ۳ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲ صورت پذیرد. در پی این توافق، میلیون‌ها کاربر اپرا این امکان را دارند که به بیش از ۳۰۰۰ برنامه غیرمتمرکز (dApp) مبتنی بر بلاک چین Polygon دسترسی داشته باشند. افزون بر این، امکان انجام تراکنش با ارز MATIC در کیف پول بومی اپرا نیز، فراهم خواهد شد.

آینده پالیگان و متیک چگونه خواهد بود؟

برای تبدیل شدن به بهترین راه حل لایه دوم، Polygon مسیر دشواری را در پیش دارد. مکانیزم Proof of Stake و راه حل مقیاس پذیری Plasma در این بلاک چین در جریان هستند. با استفاده از تکنولوژی‌های Zk-rollups و Optimistic rollups، پالیگان از بروز بخش اعظمی از مشکلات جلوگیری کرده است. علاوه بر این دو الگوریتم، نباید اهمیت تکنولوژی Nightfall را نادیده بگیریم.

نایتفال برای رفع نیازهای امنیتی شبکه طراحی شده و توکن‌های ERC-20 را از هر نوع خطر امنیتی محفوظ می‌دارد. با این وجود، شاید بتوان مهم ترین ویژگی Nightfall را ادغام دو فناوری Zk-rollup و Optimistic rollups دانست. همین امر سبب شده تا تراکنش‌های پالیگان با هزینه کمتر و کارایی بسیار بیشتری انجام پذیرند.

علاوه بر ساختار شبکه، بخشی از موفقیت پالیگان در گرو عملکرد رقبای خود خواهد بود. به عنوان مثال، پولکادات همواره از پروژه‌های موفق پیرو الگوریتم PoS بوده است. تقریبا دو ماه قبل، این شبکه حراج پاراچین‌های خود را آغاز کرد و در همین بین،با استقبال قابل توجهی مواجه شد. بسیاری پالیگان و پولکادات را رقیب یکدیگر می‌دانند و همین موضوع موجب شده تا این دو پروژه محبوبیت بسیاری کسب کنند.

به پولکادات هم علاقه‌مندید؟ درباره‌اش بیشتر بخوانید: پولکادات چیست؟ بررسی قیمت و آینده ارز دیجیتال DOT

با موفقیت شبکه Polygon و گسترش توسعه دهندگان، انتظار می‌رود که شاهد رشد مستمر این شبکه در آینده باشیم. انجام همکاری‌های بزرگ با پلتفرم‌های اوپن‌سی و سندباکس، موجب شده تا از این پروژه به عنوان یکی از موفق‌ترین بلاک چین‌های آینده یاد شود.

سخن پایانی

بدیهی است که Polygon اهداف بزرگی را در خیال دارد. با وجود بلندپروازی‌های این بلاک چین، پالیگان همچنان نواقصی دارد که البته مانند قطره‌ای است در دریای نقاط قوت این شبکه! با این حال پیش از سرمایه گذاری بر روی پالیگان، شاید بهتر باشد که از کارایی آن اطمینان حاصل کنیم و برای سرمایه گذاری، بهتر است مدیریت سرمایه را به طور دقیق رعایت کنیم. چرا که سرنوشت بازار کریپتو مشخص نیست و روزانه در جوش و خروش به سر می‌برد. هنگام سرمایه گذاری، این جمله را از وارن بافت به یاد بیاورید: «هرگز تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید!».

0

چنانچه به مشاوره رایگان علاقه‌مندید، پرسش‌ها و نظرات خود را درباره این مقاله یا موضوعات مختلف حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال مطرح کنید. برای پاسخگویی آماده‌ایم!

نظر بدهید

0

0

نظر مخاطبان (0)

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها