. 191 روز پیش

چارلز هاسکینسون؛ از بنیانگذار کاردانو چه می‌دانیم؟

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، بنیان گذار کاردانو (Cardano)، شاید یکی از بحث برانگیزترین افراد در اکوسیستم کریپتو باشد. به قول خودش: «مردم یا من را دوست دارند یا از من متنفرند، افراد زیادی در بین این دو طیف نیستند».

این کارآفرین ۳۵ ساله در روزهای اولیه انتشار بیت کوین به ارزهای دیجیتال علاقه‌مند شد. در آن زمان، او به کمپین انتخاباتی ران پال (Ron Paul) پیوسته بود که فلسفه‌هایش بر پایه اقتصاد اتریشی و تئوری‌های پول یک تئوری نوین و جذاب بود. استدلال ران پال این بود که اکوسیستم پولی مبتنی بر ارزهای فیات در دراز مدت غیر قابل اعتماد است.

هاسکینسون بعدها پس از معرفی بیت کوین، از این فلسفه حمایت کرد. این دانشمند علاقه‌مند به کریپتو اظهار داشت که «وقتی بیت کوین منتشر شد، مانند همان چیزی بود که ران پال درباره آن صحبت می‌کرد.»

بنیان گذار کاردانو؛ از گذشته تا حال

چارلز هاسکینسون، بنیان گذار کاردانو

این کارآفرین در ۵ نوامبر ۱۹۸۷ در هاوایی، ایالات متحده آمریکا متولد شد. پدربزرگ، پدر و برادر چارلز هاسکینسون پزشک هستند. این توسعه‌دهنده نرم‌افزار، به غیر از این مورد، چیز دیگری در مورد والدین یا سایر اعضای خانواده‌اش فاش نکرده است.

هاسکینسون تا پایان دبیرستان در خانه آموزش دید. او بسیار با استعداد بود و در پانزده سالگی به تحصیلات تکمیلی ادامه داد. علاوه بر این، وی در ابتدا آرزو داشت جراح شود، اما در نهایت کارآفرینی را انتخاب کرد.

چارلز در دانشگاه ایالتی متروپولیتن دنور و دانشگاه کلرادو بولدر تحصیل کرد. او در رشته تئوری اعداد و منطق ریاضی تحصیلات خود را گذراند و مدرک لیسانس خود را گرفت. با این حال، وی قبل از اتمام دکترای خود، تحصیل را رها کرد. در مورد مدرک تحصیلی او ابهاماتی مطرح شده که وی همه آنها را رد کرده است.

چارلز هاسکینسون؛ مغز متفکر اتریوم

بنیان گذار کاردانو در ابتدا در یک شرکت مشاوره فعالیت داشت. اما او کار خود را ترک کرد و پروژه آموزش بیت کوین را در سال ۲۰۱۳ آغاز کرد. سپس، توسط هم بنیان گذار اتریوم، آنتونی دی ایوریو (Anthony Di Iorio)، با اتریوم و وایت پیپر آن آشنا شد. او با نفر اول این پروژه، ویتالیک بوترین، ملاقات کرد تا در مورد آینده راه‌اندازی اولین پلتفرم قرارداد هوشمند (اتریوم) صحبت کنند. وی بلافاصله به یکی از هشت بنیانگذار اصلی اتریوم تبدیل شد.

هاسکینسون نقش اساسی در طراحی عرضه اولیه (ICO) اتریوم ایفا کرد و مدیرعامل شد. با این حال، اختلافی در مورد تجاری یا غیر انتفاعی بودن پروژه بین او و بوترین به وجود آمد. پس از آن، رویکرد سودآور چارلز توسط بوترین رد شد و منجر به جدایی او از تیم شد. هاسکینسون می‌خواست سرمایه‌گذاری خطرپذیر را بپذیرد و یک نهاد انتفاعی با ساختار حاکمیتی رسمی‌تر ایجاد کند. اما بوترین می‌خواست اتریوم را به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی با حاکمیت غیرمتمرکز منبع باز نگه دارد. در نهایت، هاسکینسون در ژوئن ۲۰۱۴ اتریوم را ترک کرد.

پس از گذراندن یک تعطیلی شش ماهه که در آن به فکر بازگشت به تحصیل بود، جرمی وود (Jeremy Wood)، همکار سابق او در اتریوم، برای تشکیل پروژه جدیدی به نام Input Output Hong Kong (IOHK) با هاسکینسون تماس گرفت. IOHK یک شرکت مهندسی که است که هدف آن طراحی یک اکوسیستم بلاکچین مقیاس‌پذیر و ایمن برای سازمان‌های دولتی، مؤسسات دانشگاهی و شرکت‌ها است. این شرکت در اواخر سال ۲۰۱۴، تأسیس شد.

صرافی ارز دیجیتال پول نو

آغاز به کار Cardano

کاردانو که بنیان گذار آن یعنی هاسکینسون، از آن به عنوان یک بلاک چین نسل سوم یاد می‌کند، نتیجه پیشنهاد مشتریان IOHK است که خواهان نسخه ژاپنی اتریوم بودند. در ابتدا، تمرکز Cardano بر بازار ژاپن بود و هدف اصلی آن ایجاد نوآوری بود که جنبه‌های تجارت، محاسبات و انطباق را با هم ترکیب کند. این پروژه ۶۲ میلیون دلار از ICO خود در سال ۲۰۱۷ سرمایه جذب کرد که ۹۵ درصد آن توسط سرمایه‌گذاران ژاپنی تأمین شده است.

IOHK یک شرکت مهندسی است که دارای یک تیم متنوع و پراکنده از نظر جغرافیایی متشکل از مهندسان، دانشمندان، متخصصان تجارت، معلمان و همکاران منبع باز است. آنها Cardano را از ابتدا با به کارگیری رویکرد اصول اولیه که توسط تحقیقات دانشگاهی بررسی شده ساختند. توسعه کاردانو پروژه اصلی IOHK است.

توسعه‌دهندگان و تیم سازنده کاردانو

تیم کاردانو

کاردانو از زمان شروع پروژه در سال ۲۰۱۵، پایگاه سهام داران خود را تحت حمایت IOHK، با حضور توسعه‌دهندگان در سراسر جهان گسترش داد. اگرچه از Cardano به عنوان بلاک چین «لاک پشت» یاد می‌شود، اما از زمانی که در سال ۲۰۱۷ برای عموم راه‌اندازی شد، رشد قابل توجهی را تجربه کرد. مرحله دوم کاردانو با ارتقاء Shelley در سال 2020 انجام شد که تمرکز زدایی شبکه را افزایش داد و کاربران را قادر ساخت تا توکن بومی Cardano (ADA) را استیک کنند.

کاردانو دارای یک سازمان غیر انتفاعی به نام بنیاد Cardano است. مسئولیت‌های اصلی این بنیاد نظارت بر توسعه کاردانو اکوسیستم آن است. این بنیاد که به عنوان متولی قانونی Cardano عمل می‌کند، با قانون‌گذاران در کشورهای مختلف برای هدایت پذیرش، شکل‌دهی به حاکمیت بلاکچین، تنظیم استانداردهای تجاری و حمایت از جامعه کاربران برای استفاده از ADA برای حل مشکلات زندگی واقعی کار می‌کند.

همچنین، کاردانو با EMURGO، یک شرکت فناوری بلاک چین چند ملیتی که مسئول ترویج پذیرش Cardano است، شریک شده است. شرکای Cardano و جامعه دانشمندان، مهندسان و رهبران فکری تیمی را ایجاد کرده‌اند که اولین تیم در نوع خودش است. این تیم غیرمتمرکز و پراکنده در سه نهاد مستقل تضمین می‌کند این شبکه همیشه به اهداف خود در حین پیشرفت و تکامل وفادار می‌ماند.

جذب افرادی مانند مدیر خدمات مالی دیجیتال PwC و همچنین روابط و شراکت‌های ایجاد شده، تیم سازنده کاردانو را بسیار مشهورتر کرده است. همچنین این تیم، چشم‌انداز قوی و ارزش‌های آن پایگاه بزرگی از حامیان را ایجاد کرده است که واقعاً به این پروژه و پتانسیل آن اعتقاد دارند.

ثروت بنیانگذار کاردانو

اخیراً، هاسکینسون به آفریقا سفر کرده و به دنبال مشارکت بیشتر برای Cardano با دولت‌های ملی بوده است. پس از بازگشت به ایالات متحده، او یک ویدیو در یوتیوب منتشر کرد. کاری که او اغلب انجام می‌دهد تا سرمایه‌گذاران را وارد تعامل کرده و جدیدترین به روز رسانی‌های موجود را به اشتراک بگذارد.

بنیان گذار IOHK، رویکرد به اشتراک‌گذاری تخصص خود را از طریق رسانه‌های اجتماعی در پیش گرفته است. او در تمامی شبکه‌های اجتماعی از جمله یوتیوب فعال است. علاوه بر این، کانال او حدود ۳۱۲ هزار مشترک و بیش از سیزده میلیون بازدید از ویدیو دارد.

مجله فوربز، ثروت او را بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده است. اما درآمد او از یوتیوب را هم می‌توان به آن اضافه کرد. طبق گزارش Social Blade، کانال بنیان گذار کاردانو ماهانه ۱۳۱ تا ۲۱۰۰ دلار و سالانه تا ۲۵ هزار دلار درآمد دارد.

خالق کاردانو کیست؟

کاردانو یک پروژه بلاک چینی بوده که توسط چارلز هاسکینسون توسعه داده شده است.

مدیر ارشد اجرایی کاردانو چه کسی است؟

فردریک جرارد (Frederik Gregaard)، مدیر ارشد اجرایی کاردانو است.

آیا کاردانو بهتر از اتریوم است؟

کاردانو و اتریوم هر دو امکانات یکسانی برای کاربران خود فراهم می‌کنند. برنامه نویسان در این دو پلتفرم می‌توانند قراردادهای هوشمند را توسعه داده و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز ایجاد کنند. اما تفاوت در شیوه تحقق این امکانات توسط این دو پروژه است. کاردانو به یک معنا بلاک چین بهینه شده شبکه اتریوم است.

نظرات کاربران

.دیگران نشانی ایمیل شما را نخواهند دید

بخش‌های ستاره‌دار را حتما پر کنید.

 

Subscribe
Notify of
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
سوال دارید؟ همین حالا بپرسید...x