آشنایی با پروژه جاست (JST)؛ آینده DeFi در دستانِ بلاک چین ترون!

ارز دیجیتال جاست

زمان مطالعه :

10 دقیقه

شاید تا مدّتی قبل، همگی اتریوم را تنها بازیگر حاضر در صحنه دیفای (DeFi) و قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) قلمداد می‌کردیم. چرا که در این صنعت پیشتاز بود و چندین هزار اپلیکیشن غیرمتمرکز (Dapp) بر بستر این پروتکل توسعه یافته بودند.

با این حال اتریوم پایان ماجرا نبود و پروژه‌های مطرح دیگری همچون سولانا، زنجیره بایننس (Binance Chain) و کاردانو هم در حوزه دیفای قد علم کردند و محصولا مختلفی را به بازار معرفی کردند. علاوه بر شبکه‌هایی که از آن‌ها نام بردیم، پروژه دیگری هم از ابتدا در حوزه‌های مختلف فعال بوده که علی‌رغم شباهت بالا با اتریوم، ویژگی‌های منحصربه‌فرد دیگری را هم داراست.

همانطور که احتمالا حدس زدید، درحال حاضر مشغول گفتگو درباره ترون هستیم. بلاک چین محبوبی که از امکانات گسترده‌ای پشتیبانی می‌کند و به تازگی پروژه نوظهور جاست (Just) را به صنعت دیفای معرفی کرده است. در ادامه به طور دقیق‌تری این پروژه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آشنایی با پروژه جاست

جاست یک اکوسیستم نوظهور در حوزه مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که خدماتی چون وام‌دهی (Lending) را ارائه می‌دهد. این پروژه از 2 توکن JST و USDJ پشتیبانی می‌کند. در واقع USDJ یک استیبل کوین غیرمتمرکز است که ارزشی هم‌پایه با دلار آمریکا دارد و توکن JST هم برای اهداف مشخصی در اکوسیستم طراحی شده است.

پلتفرم جاست این امکان را به کاربران می‌دهد که در ازای قرار دادنِ توکن‌هایی چون TRX به عنوان وثیقه (Collateral) و قفل کردن دارایی، استیبل کوین USDJ را به عنوان پاداش تامین نقدینگی دریافت کنند.

جاست در آگوست 2020 عرضه شد و توکن بومی آن یعنی JST نیز، در همان سال به بازار معرفی شد. به طور کلی، این پلتفرم توسط JUST Foundation با هدف ارائه بستری بدون مرز برای محصولات DeFi برای کاربران ترون ایجاد شد.

تیم پروژه جاست

بنیاد جاست (JUST Foundation) از یک تیم مستعد با کارنامه‌ای درخشان برخوردار است. طبق آمار رسمی وبسایت، نیمی از اعضای تیم این پروژه از کمپانی‌های تراز اوّلی چون Alibaba، IMB، متا و Tencent به این اکوسیستم مهاجرت کرده‌اند.

تیم پروژه جاست

همچنین تحلیلگران مالی JUST از بانک‌های سرمایه‌گذاری بزرگی در سراسر دنیا کار خود را در این پلتفرم آغاز کردند و تیم فنی پروژه نیز، از متخصصین با تجربه در حوزه بلاک چین هستند. به علاوه، جاست یکی از حامیان پر و پا قرص اکوسیستم ترون هم به حساب می‌آید.

به منظور ارتباط با پشتیبانان این پلتفرم، می‌توان از آدرس‌های زیر اقدام نمود:

 • امور مرتبط با کسب و کار: business@just.network
 • امور فنی: support@just.network

تاریخچه ارز دیجیتال جاست

همانطور که گفتیم، جاست در سال 2020 و با هدف ارائه خدمات و محصولاتی در حوزه دیفای، فعالیت خود را آغاز نمود. امّا اگر بخواهیم در رابطه با تاریخچه ارز دیجیتال جاست (JST) گفتگو کنیم، می‌توانیم آن را ابزاری برای پوشش هزینه‌های داخلی پلتفرم Just از جمله پرداخت کارمزدها قلمداد کنیم.

همچنین، تاریخچه قیمتی ارز دیجیتال جاست هم در نمودار زیر آورده شده است:

تاریخچه ارز دیجیتال

به عبارتی در حال حاضر، این رمز ارز حدود 68درصد پایین‌تر از سقف تاریخی (ATH) خود معامله می‌گردد و برای مشخص شدنِ آینده قیمتی آن، نیاز داریم که منتظر بمانیم.

آیا ارز دیجیتال جاست را مناسب سرمایه‌گذاری می‌دانید؟
بله
(2)
خیر
(0)

نقشه راه رمزارز JUST

طبق موارد درج شده در وایت پیپر پروژه جاست، اهداف این شبکه را می‌توان در ارائه دارایی‌های گوناگونی با کاربردهای اختصاصی خلاصه کرد که تمامی نیازهای کاربران را پوشش دهند. به عنوان مثال، برخی افراد از ریسک‌پذیری کمتری برخوردارند و ترجیح می‌دهند تا به استفاده از استیبل‌کوین‌ها بپردازند تا از نوسانات بازار در امان بمانند.

نقشه راه رمزارز JUST

استیبل کوین جاست هم USDJ نام دارد که در وایت پیپر جاست هم بیشتر به این مفهوم و نحوه وثیقه‌گذاری TRX پرداخته شده است و تا کنون نقشه راه (Roadmap) دقیقی برای این پروژه منتشر نشده است.

پلتفرم جاست چه اهدافی دارد؟

همانند بسیاری از پروژه‌های فعال در صنعت دیفای، پروژه جاست هم خدمات خود را به یک محصول محدود نکرده و در نظر دارد تا مجموعه‌ای از محصولات را برای برطرف‌سازی نیاز گروه‌های مختلفی از افراد عرضه کند. در حال حاضر، تعداد محصولات این پلتفرم به 4 پروژه می‌رسد که همگی بر بستر ترون فعالیت دارند:

 • JustStable: پلتفرمی غیرمتمرکز برای وثیقه‌گذاری و وام‌دهی استیبل‌کوین‌ USDJ
 • JustLend: پلتفرم تامین نقدینگی بر بستر ترون
 • JustSWap: پلتفرمی غیرمتمرکز که از بازارسازی خودکار (AMM) بهره می‌برد و اموری چون مبادلات توکن‌های TRC-20 و ایجاد استخرهای نقدینگی را در دستور کار قرار می‌دهد.
 • JustLink: اوّلین پروژه اوراکل غیرمتمرکز که برای تامین قراردادهای هوشمند بر پایه داده‌های دنیای واقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عملکرد جاست به چه صورت است؟

دانستیم که افراد فعال در تایید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها و تامین نقدینگی پلتفرم،مشمول دریافت پاداش‌هایی خواهند بود. در واقع هرچه افراد بیشتری از USDJ و شبکه جاست استفاده کنند و فعالیت‌هایی چون وثیقه‌گذاری و سپرده‌گذاری را صورت دهند، پاداش بیشتری را دریافت خواهند کرد. امّا عملکرد جاست به چه صورت است؟

ساز و کار جاست بدین گونه است که کاربران با وثیقه‌گذاری TRX، توکن TRX خود را به PTRX تبدیل می‌نمایند و در ازای موقعیت‌های بدهی وثیقه‌گذاری شده (Collateralized Debt Positions)، استیبل کوین USDJ را دریافت کنند.

عملکرد جاست به چه صورت است؟

همچنین، ساز و کار توکن JST هم بدین گونه است که کاربران می‌توانند به استخراج، استیک و معامه آن بپردازند و با استفاده از آن، در امور مختلف اکوسیستم جاست مشارکت داشته باشند و از یک حق رای همچون کاربرد حاکمیتی (Governance) برخوردار باشند.

ویژگی های پروژه جاست

جاست با هدف توسعه فعالیت‌هایی بر پایه دیفای و ارائه راه‌حل‌های مالی غیرمتمرکز به کاربران کار خود را آغاز کرد و از مهم‌ترین ویژگی‌های پروژه جاست، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رویکرد غیرمتمرکز
 • هزینه پایین
 • سرعت بالا
 • توسعه بر بستر قراردادهای هوشمند
 • استفاده از تکنولوژی بازارساز خودکار (AMM)

مزایای ارز دیجیتال جاست

از ویژگی‌های مخلف جاست گفتیم. حال نوبت به آن رسیده تا مزایای ارز دیجیتال جاست را بشناسیم:

 • فراهم آوردنِ امکان اعطا و دریافت وام
 • مقیاس‌پذیری مناسب
 • توسعه یافته بر بستر ترون
 • تیم توسعه‌دهنده قدرتمند
 • امکان کسب درآمد غیرفعال با قفل کردن دارایی و کسب USDJ
 • برخورداری از 2 توکن مجزا که به ساماندهی امور اکوسیستم کمک می‌کنند.
 • اتصال ارزهای دیجیتال مختلف به اکوسیستم ترون

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم، قابلیت‌هایی چون پشتیبانی از محصولات مختلف و ایجاد صدها اپلیکیشن غیرمتمرکز (Dapp) بر بستر شبکه، از جمله مزایای ارز دیجیتال جاست به حساب می‌آیند.

معایب ارز دیجیتال جاست

بدون شک هیچ پروژه‌ای بی نقص نیست و جاست هم از نقاط ضعف (یا دست کم ویژگی‌هایی که نمی‌توان آن‌ها را نقاط قوت به حساب آورد!) برخوردار است. موارد زیر را می‌توان برخی از معایب ارز دیجیتال جاست دانست:

 • عدم حمایت توسط فعالان بازار: علی‌رغم حمایت بنیاد ترون و جاستین سان از ارز دیجیتال جاست، بسیاری از کارشناسان و معامله‌گران بازار کریپتو از این پروژه استقبال چندانی به عمل نیاوردند و دلیل این امر را هم دخالت بیش از حد جاستین سان در امور پروتکل می‌شمارند.
 • عدم امکان کسب درآمد از طریق توکن JST: کسب درآمد از پروتکل تنها با وثیقه‌گذاری TRX امکان پذیر است.

معرفی ارز دیجیتال جاست (JST)

ارز دیجیتال جاست (JST) توکن اختصاصی اکوسیستم JUST است که بر پایه TRC-20 فعالیت می‌کند و برای توسعه Dappها، حاکمیت در پروتکل و دیگر امور انجام‌پذیر در اکوسیستم جاست مورد استفاه قرار می‌گیرد. این توکن را می‌توان به وسیله ماینینگ و مشارکت در فعالیت‌های اکوسیستم به دست آورد.

ارز JST بر بستر بلاک چین ترون معامله می‌شود و از استاندارد TRC-20 برخوردار است. طبق داده‌های وبسایت کوین مارکت کپ، در زمان نگارش این مطلب، ارز جاست در محدوده قیمتی 0.02 دلار معامله می‌شود.

همچنین، حداکثر عرضه (Max Supply) و ارزش بازار (مارکت کپ) آن به 9.9 میلیارد توکن و 205 میلیون دلار می‌رسند. به طور کلی، قیمت ارز دیجیتال جاست (JST) مدّتی است که در سطوحی بسیار پایین‌تر از سقف تاریخی خود معامله می‌شود.

معرفی ارز دیجیتال جاست (JST)

توکن JST می‌تواند در رای‌گیری‌های غیرمتمرکز داخلی پروتکل به کار رود. پیش تر از عبارت ماینینگ نام بردیم. لازم به ذکر است که در اینجا مقصود از ماینینگ، استخراج ارز دیجیتال نیست. بلکه وبسایت رسمی جاست این عبارت را با منظور «کسب کردن یک ارز» به کار برده که با وثیفه‌گذاری، تامین نقدینگی و وام‌دهی در پروتکل، می‌توان JST را به دست آورد.

توکنومیکس جاست

عرضه اوّلیه صرافی (IEO) توکن JST در سال 2020 و توسط صرافی پولونیکس (Poloniex) انجام شد. از آن زمان تا کنون، توکنومیکس از دیجیتال جاست (JST) بدین شکل بوده است:

 • میزان توکن عرضه شده در عرضه اوّلیه: ۱۱٪
 • توکن آزاد شده در فروش عمومی: ۴٪
 • اقدامات تجاری و استراتژیک: ۲۶٪
 • ایردراپ انجام شده برای هولدرهای ترون: 10٪
 • تیم توسعه‌دهنده: ۱9٪
 • امور داخلی اکوسیستم: ۳۰٪

نحوه خرید و فروش توکن JST

ارز جاست در صرافی‌های مختلفی از جمله Poloniex لیست شده و در پلتفرم‌های متنوعی قابل معامله است. با این حال به سبب محدودیت‌های دسترسی به صرافی‌های متمرکز خارجی برای ایرانیان، خرید و فروش این رمزارز در صرافی‌های خارجی اقدام به نسبت دشواری خواهد بود.

به همین خاطر، شاید بهترین راه برای خرید و فروش ارز جاست، استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی باشد. خوشبختانه صرافی ارز دیجیتال پول نو از معامله (خرید/فروش/تبدیل) این رمزارز پشتیبانی به عمل می‌آورد و برای خرید این ارز از صرافی پول نو، کافیست ابتدا قیمت ارز دیجیتال جاست را رصد کنید و سپس از طریق این صفحه، به خرید و فروش JST بپردازید.

لازم به ذکر است که برای خرید ارز JST، تنها به طی کردن 3 مرحله نیاز خواهیم داشت:

 • ثبت نام در صرافی پول نو: بدون نیاز به احراز هویت تصویری و در کمتر از 2 دقیقه قابل انجام است.
 • شارژ کیف پول
 • شروع معامله!

بهترین کیف پول رمزارز JUST

از آنجایی که ارز دیجیتال جاست (JST) بر بستر اکوسیستم ترون فعالیت می‌کند، برای ذخیره آن به کیف پولی نیاز داریم که از استاندارد TRC-20 پشتیبانی کند که اکثریت کیف پول‌های ارز دیجیتال از این قابلیت برخوردارند:

گفتنی است که شما می‌توانید پس از خرید رمزارز در صرافی پول نو، ارز خریداری شده را در کیف پول داخلی صرافی نگهداری کنید.

ارز دیجیتال جاست چه آینده ای دارد؟

طبق پیشبینی‌های وبسایت پرایس‌ پردیکشن (PricePrediction)، آینده ارز دیجیتال جاست تا سال 2030 تحت فاکتورهای مختلفی چون عرضه و تقاضا، وضعیت عمومی بازار، آپدیت‌ها و محصولات، وضعیت بلاک چین ترون و دیگر پارامترها، متغیر خواهد بود.

با این حال، این مرجع سوالِ «ارز دیجیتال جاست چه آینده‌ای دارد؟» را بدین شکل پاسخ می‌دهد:

 • تا پایان سال 2023: محدوده 0.027 تا 0.030 دلار
 • تا پایان سال 2024: 0.040 – 0.046 دلار
 • تا پایان سال 2025: 0.058 – 0.069 دلار
 • تا پایان سال 2026: 0.083 – 0.10 دلار
 • تا پایان سال 2027: 0.12 – 0.14 دلار
 • تا پایان سال 2028: 0.19 – 0.21 دلار
 • تا پایان سال 2029: 0.27 -0.32 دلار
 • تا پایان سال 2030: 0.39 – 0.47 دلار

سوالات متداول

حال که با پروژه Just، توکن‌های JST و USJ، مزایا و معایب پروژه، محصولات جاست و دیگر ویژگی‌های این پروتکل آشنا شدیم، خوب است اگر به برخی سوالات متداول در رابطه با جاست و ارز دیجیتال JST نیز، پاسخ دهیم.

ارز دیجیتال جاست چیست؟

ارز دیجیتال جاست (JST) توکن اختصاصی اکوسیستم JUST است که بر پایه TRC-20 فعالیت می‌کند و برای توسعه Dappها، حاکمیت در پروتکل و دیگر امور انجام‌پذیر در اکوسیستم جاست مورد استفاه قرار می‌گیرد. این توکن را می‌توان به وسیله ماینینگ و مشارکت در فعالیت‌های اکوسیستم به دست آورد.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال جاست چیست؟

از کیف پول‌هایی که بلاک چین ترون و استاندارد TRC-20 را پشتیبانی می‌کنند، می‌توان به عنوان بهترین کیف پول‌های جاست نام برد: تراست والت، کیف پول اگزوداس، کیف پول اتمیک و ترون لینک.

پروتکل جاست چه کاربردی دارد؟

پروتکل جاست محصولات مختلفی را عرضه کرده که هرکدام کاربرد مختص به خود را دارا هستند. JustStable، JustLend، JustLink و JustSwap، محصولات این پروتکل هستند که برای وام‌دهی، مبادلات توکن‌های TRC-20، اوراکل و تامین نقدینگی و استیکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

0
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 تمام دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چنانچه به مشاوره رایگان علاقه‌مندید، پرسش‌ها و نظرات خود را درباره این مقاله یا موضوعات مختلف حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال مطرح کنید. برای پاسخگویی آماده‌ایم!

نظر بدهید

0

7

نظر مخاطبان (0)